plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

آنچه باید در مورد تالاسمی بدانیم

هموگلوبین، بیش‌بار آهن، یرقان، زردی پوست، خستگی مفرط، هموگلوبین جنینی، تزریق خون، انتقال خون

فرد دچار صفات تالاسمی می‌تواند انتظار برخورداری از طول عمر نرمال را داشته باشد

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کریستین نوردکویست، دکتر سوزان فالک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

 تالاسمی یک اختلال خونی وراثتی است که بر توانایی بدن در تولید هموگلوبین و سلول‌های قرمز خون آسیب می‌زند.
فرد مبتلاء به تالاسمی دچار کمبود شدید سلول‌های قرمز خون و هموگلوبین است و گلبول‌های قرمز خون بیمار تالاسمی ممکن است بیش از حد کوچک باشد.
تأثیرات این بیماری می‌تواند طیفی از خفیف تا شدید و مهلک را شامل شود.
در حدود 100.000 نوزاد هر ساله با ابتلاء به اشکال شدید تالاسمی متولد می‌شوند. این بیماری در افراد ساکن منطقه مدیترانه، جنوب آسیا و مردمان دارای تبار آفریقایی شایع است.

[مطالب این مقاله:]
• علایم تالاسمی
• درمان تالاسمی
• علل تالاسمی
• تشخیص تالاسمی
• انواع تالاسمی
• عوارض تالاسمی

علایم تالاسمی
علایم تالاسمی بسیار وابسته به نوع آن است.
در اغلب بیماران دچار تالاسمی بتا (بتا تالاسمی) و برخی انواع تالاسمی آلفا (آلفا تالاسمی)، علایم بیماری خود را تا رسیدن بیمار به شش ماهگی نشان نمی‌دهد. دلیل این موضوع تفاوتی است که در هموگلوبین نوزادان وجود دارد و هموگلوبین جنینی نامیده می‌شود.
پس از سن شش ماهگی هموگلوبین "نرمال" جایگزین شدن با هموگلوبین جنینی را شروع می‌کند و علایم بیماری خود را بروز می‌دهند که عبارتند از:
یرقان و پریدگی رنگ پوست
خواب‌آلودگی و خستگی مفرط
درد قفسه سینه
• سردی دست و پا
تنگی نفس
• کرامپ‌های پا
• تند شدن ضربان قلب
• ضعف در تغذیه
• تأخیر در رشد
سردرد
سرگیجه و غش کردن
• آسیب‌پذیری شدید در برابر عفونت‏‌ها
دگرشکلی‌های اسکلتی امکان بروز دارد زیرا بدن تلاش می‌کند تا مغز استخوان بیشتری تولید کند.
اگر آهن زیادی در دسترس باشد بدن سعی خواهد کرد تا برای جبران آهن بیشتری جذب کند. در عین حال امکان انباشت آهن بر اثر تزریق خون وجود دارد. آهن اضافی می‌تواند برای طحال، قلب و کبد مضر باشد.
بیماران دارای هموگلوبین H بیشتر محتمل است که دچار سنگ کیسه صفرا و بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) شوند.
در صورت عدم درمان عوارض تالاسمی می‌تواند به نارسایی ارگان منجر شود.

درمان تالاسمی
درمان تالاسمی به نوع و شدت این بیماری بستگی دارد.
انتقال خون. این عمل می‌تواند هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون را تأمین کند. بیماران دچار تالاسمی اساسی هر ساله به 8 تا 12 بار تزریق خون نیاز دارند. بیماران مبتلاء به اشکال خفیف‌تر بیماری هر ساله به 8 تزریق یا در موارد استرس، بیماری یا عفونت به تعداد بیشتری تزریق نیاز دارند.
آهن‌زُدایی. این درمان شامل خارج کردن آهن اضافی از جریان خون است. برخی از اوقات تزریق خون می‌تواند به اورلود یا بیش‌بار آهن منجر شود. این بیش‌بار می‌تواند باعث آسیب دیدن قلب و سایر دستگاه‌های بدن شود. به بیماران ممکن است دفروکسامین تجویز شود، دارویی که زیر پوست تزریق می‌شود، و یا ممکن است به وی دفراسایروکس داده شود، دارویی که به صورت خوراکی استفاده می‌گردد.
بیمارانی که در موردشان تزریق خون و آهن‌زدایی انجام می‌شود در عین حال ممکن است نیاز به مصرف مکمل فولیک اسید داشته باشند. این مکمل به توسعه سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند.
پیوند مغز استخوان یا سلول بنیادی. سلول‌های مغز استخوان سلول‌های قرمز و سفید خون، هموگلوبین و پلاکت‌ها را تولید می‌کنند. در برخی موارد تالاسمی پیوند مغز استخوان از یک اهداء کننده سازگار می‌تواند درمان مؤثری باشد.
جراحی. عمل جراحی ممکن است برای تصحیح ناهنجاری‌‌های استخوان ضروری باشد.
ژن درمانی. دانشمندان در حال تحقیق بر روی تکنیک‏های ژنتیکی برای درمان تالاسمی هستند. احتمالات در این مورد شامل تزریق ژن بتا - گلوبین نرمال به داخل مغز استخوان بیمار یا استفاده از داروهایی برای فعال کردن مجدد ژن‌هایی است که هموگلوبین جنینی تولید می‌کنند.

علل تالاسمی
پروتئین هموگلوبین، اکسیژن را به اطراف بدن انتقال می‌دهد. مغز استخوان از آهنی که ما همراه غذا صرف می‌کنیم برای ساختن هموگلوبین استفاده می‌کند.
در مردم دچار تالاسمی مغز استخوان، هموگلوبین سالم کافی برای سلول‌های قرمز خون تولید نمی‌کند. در برخی انواع بیماری وضعیت مزبور به فقدان اکسیژن منجر می‌شود که نتیجۀ آن بروز آنمی و خستگی مفرط است.
مردم دچار تالاسمی خفیف هیچ‌گونه نیازی به درمان ندارند اما برخی اشکال شدید این بیماری نیاز به تزریق منظم خون دارد.

تشخیص تالاسمی
بسیاری از کودکان دچار تالاسمی متوسط تا شدید در حدود دو سالگی تشخیص داده می‌شوند.
مردم فاقد علایم بیماری ممکن است تا زمانی که خود صاحب بچه‌ای دچار تالاسمی نشوند از بیماری خود بی‌خبر بمانند.
آزمایش‌های خون می‌توانند تعیین کنند که فرد دچار تالاسمی یا ناقل آن است.
تست شمارش کامل خون (CBC). این تست می‌تواند سطح هموگلوبین و میزان و اندازه سلول‌های قرمز خون را مشخص کند.
شمارش رتیکولوسیت. این تست سرعت تولید و آزاد شدن سلول‌های قرمز خون یا رتیکولوسیت‌ها توسط مغز استخوان را اندازه‌گیری می‌کند. رتیکولوسیت‌ها معمولاً به دو روز گذشت زمان در جریان خون نیاز دارند تا اینکه به سلول‌های قرمز خون بالغ تبدیل شوند. در حدود 1 تا 2 درصد سلول‌های قرمز خون افراد سالم از رتیکولوسیت‌ها تشکیل می‌شود.
آهن. تست میزان آهن به پزشک کمک می‏کند تا تعیین نماید علت آنمی تالاسمی است یا کمبود آهن. در تالاسمی کمبود آهن علت بروز آنمی نیست.
تست ژنتیک. تجزیه و تحلیل DNA نشان می‌دهد که فرد دچار تالاسمی است یا مبتلاء به خطای ژنتیکی.
تست‌های دوران بارداری. این تست‌ها نشان می‌دهند که جنین دچار تالاسمی است و نیز میزان شدن آن چقدر است.
• نمونه‌گیری ویلوس جفتی. تکه کوچکی از جفت برای آزمایش خارج می‌شود، که معمولاً این کار در هفته 11 بارداری انجام می‌شود.
• آمنیوسنتز. مقدار کمی نمونه مایع آمنیوتیک برای تست گرفته می‌شود، که معمولاً در هفته 16 بارداری انجام می‌شود. مایع آمنیوتیک مایعی است که جنین را در محیط رحم احاطه کرده است.

انواع تالاسمی
چهار رشته پروتئین آلفا گلوبین و دو رشته پروتئین بتا گلوبین هموگلوبین را تشکیل می‌دهند. دو نوع اصلی تالاسمی انواع آلفا و بتا محسوب می‌شوند.

تالاسمی آلفا
در تالاسمی آلفا، هموگلوبین خون به میزان کافی پروتئین آلفا تولید نمی‌کند.
برای ایجاد رشته‌های پروتئن آلفا گلوبین انسان نیاز به چهار ژن دارد، که دو تای آن روی هر کروموزوم 16 قرار دارند. انسان این دو را از هر یک از والدین می‌گیرد. اگر یکی از این ژن‌ها یا تعداد بیشتری از آنها غایب باشند، نتیجه بروز تالاسمی آلفا خواهد بود.
شدت تالاسمی به تعداد ژن‌های خطا یا جهش ژنی بستگی دارد.
یک ژن خطا. بیمار فاقد هر علامتی است. فرد سالمی که دارای بچه‌ای با علایم تالاسمی است یک حامل محسوب می‌شود. این نوع زیر عنوان آلفا تالاسمی مینیما شناخته می‌شود.
دو ژن خطا. بیمار دچار علایم آنمی خفیف است. این اختلال زیر عنوان آلفا تالاسمی مینور شناخته می‏شود.
سه ژن خطا. بیمار دچار بیماری هموگلوبین H است، که نوعی از آنمی مزمن محسوب می‌شود. این بیماران در سراسر زندگی خود به تزریق منظم خون نیاز خواهند داشت.
چهار ژن خطا. آلفا تالاسمی ماژور شدیدترین شکل تالاسمی آلفا است. این بیماری به عنوان علت بروز هیدروپس فتالیس شناخته می‌شود، اختلالی جدی که در آن مایعات در بخش‌هایی از بدن جنین انباشته می‌شوند.
جنین دارای چهار ژن جهش یافته قادر به تولید هموگلوبین نرمال نیست و بقاء وی حتی در صورت انتقال خون نامحتمل است.
تالاسمی آلفا در جنوب چین، جنوب شرق آسیا، هندوستان، خاور میانه و آفریقا شایع است.

تالاسمی بتا
انسان برای ایجاد رشته‌های بتا گلوبین به دو ژن گلوبین نیاز دارد که هر یک از آنها را از یکی از والدین می‌گیرد. اگر یکی از دو ژن مزبور یا هر دو دچار خطا باشند نتیجۀ این اختلال بروز تالاسمی بتا خواهد بود.
شدت بیماری به تعداد ژن جهش یافته بستگی دارد.
یک ژن خطا. این اختلال زیر عنوان بتا تالاسمی مینور شناخته می‌شود.
دو ژن خطا. در این وضعیت امکان بروز علایم متوسط یا شدید وجود دارد. اختلال مزبور زیر عنوان تالاسمی ماژور شناخته می‌شود. نامیدن آن زیر عنوان آنمی کالی معمول است.
تالاسمی بتا بیشتر در مردمان دارای اجداد مدیترانه‌ای شایع است. میزان شیوع این بیماری در آفریقای شمالی، غرب آسیا، و جزایر مالدیو بیشتر است.

عوارض تالاسمی
در تالاسمی امکان بروز انواع عوارض مطرح است.

بیش‌بار آهن
این اختلال ممکن است بر اثر تزریق مکرر خون یا در نتیجه خود بیماری ایجاد شود.
بیش‌بار آهن خطر هپاتیت، ورم کبد، فیبروز، و سیروز کبد یا آسیب‌دیدگی پیشرونده کبد بر اثر جراحت را افزایش می‌دهد.
غدد درون‌ریز بدن هورمون‌ها را تولید می‌کنند. غده هیپوفیز به طور مشخص در برابر بیش‌بار آهن حساس است. صدمه دیدن این غده ممکن است به تأخیر در بلوغ و محدودیت در رشد منجر گردد. در مراحل بعدی زندگی ریسک بالاتری برای ابتلاء به دیابت و پرکاری یا کم‌کاری تیروئید فرد را تهدید می‌کند.
بیش‌بار آهن همچنین باعث افزایش ریسک آریتمی، یا غیر نرمال شدن ضربان قلب، و نارسایی احتقانی قلب می‌شود.

آلوایمنوزاسیون
برخی از اوقات تزریق خون محرک بروز واکنشی می‌شود که در آن سیستم ایمنی فرد به خون تازه واکنش نشان داده و به تخریب آن تلاش می‌کند. برای پیشگیری از بروز این مشکل خون تزریق شده باید دقیقاً با خون گیرنده سازگاری داشته باشد.

بزرگ شدن طحال
طحال کار بازیافت سلول‌های قرمز خون را بر عهده دارد. در مورد بیماران تالاسمی سلول‌های قرمز خون ممکن است دارای شکل غیر نرمال باشند که این اختلال باعث دشوارتر شدن کار بازیافت برای طحال می‌شود. سلول‌ها در طحال انباشته شده و باعث بزرگ شدن آن می‌گردند.
طحال بزرگ شده می‌تواند دچار بیش‌فعالی شود. طحال شروع به از بین بردن سلول‌های سالم خون بیمار می‌کند که در طول انتقال خون دریافت شده‌اند. در برخی از موارد ممکن است بیمار به اسپلنکتومی نیاز داشته باشد که همان عمل برداشتن طحال است. این عمل اکنون کمتر شایع است زیرا برداشتن طحال خود به بروز عوارض دیگری منجر می‌شود.

عفونت
برداشتن طحال خطر بروز عفونت را افزایش داده و تزریق منظم خون ریسک ابتلاء به بیماری‌های قابل انتقال از طریق خون را بالا می‌برد.

دگرشکلی‌های استخوان
در برخی موارد مغز استخوان متسع شده باعث تغییر شکل استخوان اطراف آن می‌شود که این مورد به ویژه در استخوان‌های جمجمه و صورت مطرح است. امکان شکننده شدن استخوان مطرح است که باعث افزایش خطر شکستگی استخوانی در بیمار می‌شود.

زندگی با تالاسمی

بسته به نوع تالاسمی مبتلابه فرد مراقبت پزشکی مداوم برای مدیریت مؤثر بیماری ممکن است مورد نیاز باشد. افراد دریافت کننده تزریق خون باید به دقت برنامه زمان‌بندی شده انتقال خون و آهن‌زدایی را اجرا کنند.
به مردم دچار تالاسمی موارد زیر توصیه می‌شود:
• تمامی ویزیت‌های خود را انجام دهند
• با دوستان و شبکه‌های حمایتی برای رسیدن به تلقیات مثبت از زندگی در ارتباط باشند
• برای حفظ سلامت خود در شرایط مناسب از یک رژِیم غذایی سالم پیروی کنند
• به میزان نیاز ورزش کنند
ممکن است مصرف برخی غذاهای پرآهن مثل سریال‌های غنی شده با آهن و اسفناج برای این بیماران مناسب نباشد، چرا که خطر افزایش بیش از حد آهن در بدن آنان مطرح است. مردم باید در مورد گزینه‌های غذایی و ورزش کردن خود با پزشک مشورت کنند.
CDC اصرار دارد که مردم دچار تالاسمی برای پیشگیری از بیماری واکسیناسیون خود را به موقع انجام دهند.
این موضوع به ویژه در مورد بیماران دریافت کننده خون مهم است زیرا آنان در معرض ریسک بالایی برای ابتلاء به ویروس هپاتیت A یا هپاتیت B قرار دارند.

تالاسمی و بارداری
هر زن دچار تالاسمی که قصد باردار شدن دارد باید پیش از بارداری مشاوره ژنتیکی انجام دهد، به ویژه اگر مرد و زن هر دو دچار تالاسمی باشند یا امکان ابتلاء به آن در مورد آنان مطرح باشد.
در طول بارداری زنان دچار تالاسمی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به کاردیومیوپاتی و دیابت قرار دارند. در عین حال خطر محدود شدن رشد جنین مطرح است.
مادر دچار تالاسمی باید پیش از بارداری و در طول آن برای به حداقل رساندن مشکلات، به ویژه اگر وی دچار بتا تالاسمی مینور باشد، توسط کاردیولوژیست و هماتولوژیست زیر نظر باشد.
در طول وضع حمل، ممکن است پایش مداوم وضعیت جنین توصیه شود.

دورنما
دورنما به نوع تالاسمی بستگی دارد.
فرد دچار صفات تالاسمی می‌تواند انتظار برخورداری از طول عمر نرمال را داشته باشد. در هر حال عوارض قلبی نشأت گرفته از بتا تالاسمی ماژور می‌تواند در سنین زیر 30 سال کشنده باشد./

Source:
Everything you need to know about thalassemia
Last updated Wed 10 January 2018
By Christian Nordqvist
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده