دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رقیق شدن خون در اکثر موارد فاقد علامت است. این اختلال به طور معمول در هنگام انجام آزمایش خون برای بررسی موارد دیگر تشخیص داده می‎شود

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جو لوین آرنوتر، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان


برخی از مردم دچار مشکلی هستند که خون رقیق (رقیق بودن خون) نامیده می‌‏شود. این وضعیت بدین معنی است که شمار پلاکت‎ها، بخشی از خون که به لخته شدن آن کمک می‎کند، در خون این افراد بسیار پایین است. رقیق بودن خون علایم اندکی دارد و عمده‎ترین علامت این اختلال بروز کبودی و خونریزی بیش از حد در فرد مبتلا است.
در کل، خون از چهار جزء اصلی ساخته شده است: پلاسما، سلول‎های سفید خون، سلول‎های قرمز خون، و پلاکت‎ها. پلاکت‎های خون در کل 1 تا 2 درصد کل خون را تشکیل می‎دهند و به لخته شدن آن کمک می‎کنند.
رقیق بودن خون زیر عنوان ترومبوسیتوپنی شناخته می‎شود و پایین بودن تعداد پلاکت‎ها در خون عامل بروز آن است.
میزان نرمال پلاکت‎ها در خون در حدود 150.000 تا 400.000 در هر میلی‎لیتر خون است. اگر میزان پلاکت‎ها به زیر 150.000 میلی‎لیتر کاهش یابد، این وضعیت نشان دهندۀ رقیق بودن خون خواهد بود.
این مقاله به علل رقیق شدن خون، علایم، و آنچه مردم می‎توانند در این مورد انجام دهند، خواهد پرداخت.[مطالب این مقاله:]
• علل
• علایم
• تشخیص
• رقیق بودن خون در برابر غلظت خون
• درمان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیمعلل رقیق شدن خون
پلاکت‎ها در طحال ساخته می‎شوند. وقتی که پلاکت شکل می‎گیرند، طول عمر کوتاهی بین 7 تا 10 روز دارد.
رقیق بودن خون به علت کمبود تعداد پلاکت‎ها رخ می‎دهد. طیفی از عوامل مختلف می‎توانند سبب کاهش تعداد پلاکت‎های خون شوند که از جملۀ آنها می‎توان موارد زیر را نام برد:

کاهش تولید پلاکت
عفونت‌های ویروسی، مثل HIV، هپاتیتاوریون، سرخجه یا ویروس اپشتین - بار می‎توانند باعث کاهش تعداد پلاکت‎های خون شوند.
اختلالات مغز استخوان مثل لوسمی (لوکمی) و لنفوما (لنفوم) می‎توانند بر میزان تولید پلاکت تأثیر منفی بگذارند.

دارو
برخی از مردم برای کاهش ریسک حمله قلبی و سکته مغزی (استروک) در مورد خود داروهای رقیق کننده خون مصرف می‎کنند. دو نوع داروی اصلی رقیق کننده خون وجود دارد:
داروهای ضد انعقادی: این گروه شامل داروهایی مثل هپارین و وارفارین است، و آنها از طریق افزایش زمان مورد نیاز برای تشکیل لخته خون عمل می‎کند.
داروهای ضد پلاکت: آسپیرین یک مثال در مورد این نوع داروها است و از طریق پیشگیری از تشکیل لخته خون باعث رقیق شدن آن می‎گردد.

اختلالات طحال
طحال جایی است که پلاکت‎ها در آن تولید می‎شوند، بنابراین وجود مشکلی در طحال می‎تواند باعث رقیق شدن خون شود. اختلالاتی که به طحال آسیب می‎رسانند عبارتند از:
• اسپلینومگالی یا بزرگ شدن طحال.
• هیپراسپلنیسم، که می‎تواند باعث به دام افتادن پلاکت‌ها در طحال شود.

افزایش میزان درهم شکستن پلاکت‎ها
برخی اختلالات خودایمنی مثل ارتریت روماتوئید و لوپوس اریتماتوس سیستمیک (SLE) می‎توانند میزان تخریب پلاکت‎ها را افزایش دهند. اگر در این شرایط پلاکت‎های تازه به سرعت مورد نیاز تولید نشود، فرد ممکن است دچار مشکل رقیق شدن خون گردد.

آنمی یا کمبود سلول‎های قرمز خون - انواع، علل، تشخیص، و درمان

خون رقیق، رقیق بودن خون، تورمبوسیتوپنی، آسپیرین، هپارین، وارفارین، لخته شدن خون، غلظت خون، خونریزی بینی، خونریزی لثه، پلاکت خون، کاهش تعداد پلاکت، بیماری کبد، پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک، بیماری طحالبیماری مزمن کبد (CLD)
بیماری مزمن کبد باعث کاهش میزان ترومبوپوئتین می‎شود. ترومبوپوئتین هورمونی است که وظیفۀ تحریک تولید پلاکت‎ها بر عهده آن است. پایین بودن میزان ترومبوپوئتین سرعت تولید پلاکت‎های خون را کاهش می‎دهد.

دیگر عوامل
همچنین برخی تنوعات فیزیولوژیک می‎تواند بر میزان پلاکت در خون تأثیر بگذارد که عبارتند از:
• سالخوردگی: تعداد پلاکت خون انسان وقتی وی پا به سن می‎گذارد کاهش پیدا می‎کند.
• ژنتیک: برخی از مردم بر اثر عوامل ژنتیکی با کاهش تعداد پلاکت مواجه هستند.
• بارداری: کمبود تعداد پلاکت‎ مشکلی است که در حدود 5 تا 7 درصد زنان باردار با آن مواجه می‎شوند، که باعث رقیق شدن خون می‎شود.

علایم رقیق شدن خون
رقیق شدن خون در اکثر موارد فاقد علامت است. این اختلال به طور معمول در هنگام انجام آزمایش خون برای بررسی موارد دیگر تشخیص داده می‎شود.
کمبود تعداد پلاکت می‎تواند لخته شدن را برای خون از حالت معمول دشوارتر کند، بنابراین هر فردی که حتی بر اثر یک بریدگی کوچک دچار خونریزی در درازمدت یا به مقدار زیاد می‎شود ممکن است دچار مشکل رقیق بودن خون باشد.
دیگر نشانه‎های این وضعیت شامل خونریزی لثه‎ها، خونریزی از بینی، وجود خون در مدفوع و دچار بودن به خونریزی سنگین در عادت ماهانه است که فاقد لخته‎های خون باشد.
اغلب اوقات مردم دچار مشکل رقیق بودن خون در برابر بروز کبودی ناگهانی موسوم به پورپورا آسیب‌پذیر هستند، و نیز همین مشکل در مورد خونریزی پوست به نام پتشی (پتیکئی) وجود دارد.

تشخیص رقیق بودن خون
پزشک می‎تواند رقیق بودن خون را با خوانش تعداد پلاکت تعیین شده در آزمایش شمارش کامل سلول‎های خون یا تست CBC تشخیص دهد.
در هنگام مشاوره با پزشک این موضوع ضروری است که فرد پزشک را در مورد تمامی داروها یا مکمل‎هایی که مصرف می‎کند باخبر سازد. این مورد داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل آسپیرین را نیز شامل می‎شود.

رقیق بودن خون در برابر غلظت خون
رقیق بودن خون مشکلاتی در زمینۀ لخته شدن خون، التیام زخم و کبودی اعضاء بدن ایجاد می‎کند.
از سوی دیگر غلظت خون می‎تواند خطر لخته شدن خون و ترومبوز را افزایش دهد، که می‎توانند اختلالاتی تهدید کنندۀ حیات انسان باشند.
ریسک فاکتورهای غلیظ شدن خون شامل موارد زیر است:
• ژنتیک
چاقی
التهاب مزمن
• مقاومت نسبت به انسولین و دیابت
• گزینه‎های رژیم غذایی مثل مصرف بیش از حد کلسترول
پلی‎سیتمی اختلالی است که باعث غلیظ شدن خون بر اثر افزایش تعداد سلول‎های قرمز خون می‎شود.
دکتر می‎تواند داروهای ضد انعقادی مثل هپارین و وارفارین را برای موارد ابتلاء فرد به غلظت خون و نیز مواردی که مردم با افزایش ریسک لخته شدن خون، استروک و حمله قلبی مواجه هستند، تجویز کند.

درمان رقیق شدن خون
درمان اختلال رقیق شدن خون به علت زیربنایی آن بستگی دارد. به هر حال، برخی از اوقات درمان علت زیربنایی ممکن است به تغییر میزان پلاکت خون منجر نشود و خون کماکان رقیق باقی بماند.
در برخی مواقع، پزشکان برای درمان رقیق شدن خون در پیوند با اختلالاتی مثل پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک (ITP) داروهای کورتیکوستروئیدی به بیمار تجویز می‎کنند. در موارد شدید پزشک ممکن است انجام تزریق خون را به بیمار توصیه کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجهه با علایم رقیق بودن خون این موضوع ضروری است که فرد برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کند. پزشک می‎تواند علت زیربنایی بروز وضعیت مورد بحث را تعیین کرده و برنامه‎‎ای بیمارمحور [برنامۀ درمانی که بر مبنای شرایط خاص هر بیمار تنظیم شده باشد] برای درمان فرد ارائه دهد.
پزشک می‎تواند مردم را در مورد نوع پرهیزهای مورد نیاز و مدیریت موارد منجر به رقیق شدن خون شامل خونریزی بیش از حد راهنمایی نماید./


Source:
Everything you need to know about thin blood
Last reviewed Sat 12 May 2018
By Jo Lewin RNutr
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

تحقیق تازه‌ای که در PLOS ژنتیک منتشر شده است پس از آشکار کردن صدها ژن که ممکن است اشتیاق به مصرف الکل را افزایش دهند، شواهدی دال بر تأثیر ژنتیک بر اعتیاد به الکل فراهم می‌آورد. اختلال مصرف الکل با داش

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

محققان یک سیستم امتیازدهی ژنتیک را توسعه داده‌اند که می‌گویند می‌تواند ده‌ها سال پیش از بروز نشانگان آلزایمر بگوید کدام گروه از افراد بزرگسال در ریسک توسعة این بیماری قرار دارند.