plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

سندرم آنتی‌فسفولیپید یا سندرم چسبندگی خون

وارفارین، هپارین، آسپیرین، زوال عقل،  رتیکولاریس لایودوريال توفان تورمبوتیک، سندرم آنتی‎فسفولیپید مصیبت‌بار

زنان جوان و میانسال بیشتر در معرض ابتلاء به سندرم آنتی‎فسفولیپید قرار دارند

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کریستین نوردکویست، دکتر النا بیگرز
• ترجمۀ فرهنگ راد


سندرم آنتی‌فسفولیپید یک اختلال ایمنی است که در آن آنتی‌بادی‌های غیر نرمال به لخته‌های غیر نرمال خون در وریدها و شریان‌ها مرتبط می‌شوند. در اغلب موارد این اختلال دچار پا می‌شود اما لخته‌‌ها در عین حال ممکن است در کلیه، ریه، و دیگر قسمت‌های بدن ایجاد شوند.
این سندرم می‌تواند به بروز عوارضی در بارداری مثل سقط مکرر جنین و نوزاد زودرس منجر شود.
سندرم آنتی‌فسفولیپید (APS) در عین حال به نام سندرم آنتی‌بادی آنتی‌فسفولیپید، سندرم هیوز یا سندرم چسبندگی خون شناخته می‌شود.
آنتی‌بادی‌های غیر نرمال به چربی‌های حاوی فسفر موسوم به فسفولیپید حمله می‌کنند.
ناهنجاری‌های دریچۀ قلب در میان مردم دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید شایع است، و تا یک‌-سوم موارد سکته مغزی در سنین زیر 50 سال ممکن است ناشی از این وضعیت باشد.
در مورد پاها، سندرم آنتی‌فسفولیپید به ایجاد ترومبوز ورید عمقی (DVT) منجر می‌شود. اگر لخته خون در مغز ایجاد گردد، خطری جدی برای بروز استروک وجود خواهد داشت.
هیچ علاجی برای سندرم آنتی‌فسفولیپید وجود ندارد، اما درمان‌های کنونی می‌توانند به شکل قابل ملاحظه‌ای ریسک ابتلاء به لخته خون را کاهش دهند.
اغلب مردم دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید که تحت درمان قرار دارند می‌توانند زندگی نرمال و سالمی داشته باشند اما در موارد نادر فرد دچار این سندرم به لخته خون مبتلا می‌شود.
بر مبنای اعلام "بنیاد آنتی‌فسفولیپید آمریکا" گمان می‌رود که بین 1 تا 5 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید باشند. این سندرم مسؤول 15 تا 20 درصد تمامی موارد DVT و آمبولی ریوی یا لخته شدن خون در ریه‌ها است. میزان شیوع آن در زنان 3 تا 5 بار بیش از مردان است.


[مطالب این مقاله:]
• علایم سندرم آنتی‌فسفولیپید
• درمان سندرم آنتی‌فسفولیپید
• تشخیص سندرم آنتی‌فسفولیپید
• علل سندرم آنتی‌فسفولیپید
• ریسک فاکتورهای سندرم آنتی‌فسفولیپید
• پیشگیری از سندرم آنتی‌فسفولیپید
• رژیم غذایی برای سندرم آنتی‌فسفولیپید


علایم سندرم آنتی‌فسفولیپید
نشانه‌ها و علایم سندرم آنتی‌فسفولیپید عمدتاً به محل ورود لختۀ خون در جریان حرکت آن و نیز محل شکل‌گیری لخته خون بستگی دارد.
یک لخته خون یا امبولوس که لخته خون در حال حرکت است، می‌تواند سبب بروز موارد زیر شود:
• DVT: لخته در یکی از وریدهای بزرگ و معمولاً در پا شکل می‌گیرد و قسمتی از جریان خون یا کل آن را در این بخش‌ها دچار انسداد می‌کند. اگر یک لخته خون DVT وارد ریه‌ها شود، نتیجۀ آن می‌تواند بروز اختلالی بالقوه کُشنده به نام آمبولی ریوی باشد.
• آمبولی ریوی: امبولوس یا لخته خون در حرکت، در یک قسمت بدن ظاهر می‌شود، در بدن به گردش درمی‌آید و سپس باعث ایجاد انسداد در جریان خون یکی از رگ‌ها در بخش دیگری از بدن می‌‌شود. در آمبولی ریوی امبولوس یک شریان تغذیه کننده ریه را مسدود می‌کند.
• عوارض بارداری: این عوارض سقط جنین مکرر، زایمان زودرس، و پره‌اکلامپسی یا فشار خون بالا در کوران بارداری را شامل می‌شود.
• استروک ایسکمیک: یک لخته خون جریان خون را در قسمتی از مغز مسدود می‌کند، و مانع رسیدن خون و اکسیژن و گلوکز به ناحیۀ مزبور می‌شود. سلول‌های مغزی در این ناحیه می‌میرند و صدمات مغزی نتیجۀ این وضعیت خواهد بود. در حدود 75 درصد تمامی موارد استروک از نوع ایسکمیک هستند. نشانه‌ها و علایم کمتر شایع شامل موارد زیرند:
سردرد یا میگرن
زوال عقل و تشنج، در صورتی که لخته باعث ایجاد انسداد در بخش‌هایی از مغز شود
• لایودو رتیکولاریس، یک راش توری مانند بنفش رنگ روز زانوها و مچ‌ها
در حدود 30 درصد مردم دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید به ناهنجاری‌های دریچه قلب مبتلا می‌شوند. در بسیاری از موارد دریچه میترال سفت شده یا توده‌های اضافی در آن توسعه پیدا می‌کنند که باعث می‌شود تا خون به عقب و به یکی از محفظه‌های قلب برگشت کند. برخی از بیماران ممکن است دچار مشکلات دریچه‌ای آئورتیک شوند.
احتمال افت میزان پلاکت وجود دارد. پلاکت‌ها نوعی از سلول‌های خون هستند که برای لخته شدن نرمال خون مورد نیازند. این وضعیت ممکن است به بروز دوره‌های خونریزی، برای مثال، خونریزی بینی یا خونریزی لثه منجر گردد. برخی از مردم ممکن است دچار خونریزی پوستی شوند که در نتیجۀ آن نقطه‌های کوچک قرمز رنگ در پوست ظاهر می‌شود.
در موارد بسیار نادر این امکان هست که بیمار مشکلات زیر را تجربه کند:
• کوریا یا داء‌الرقص که نوعی حرکت غیر ارادی تنه و اندام‌ها است
• مشکلات حافظه
• مشکلات سلامت روانی مثل افسردگی یا روان‌پریشی
• کاهش شنوایی
علایم گرایشی به بروز در سنین بین 20 تا 50 سال از خود نشان می‌دهند اما گاهی از اوقات امکان شکل‌گیری آنها در دوران کودکی نیز وجود دارد.

سندرم آنتی‌فسفولیپید مصیبت‌بار
سندرم آنتی‌فسفولیپید مصیبت‌بار (CAPS) نوعی "توفان ترومبوتیک" است که در آن چند لخته خون مختلف در یک زمان بروز می‌کنند. این اختلال مبتلابه کسر کوچکی از بیماران دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید است و به شکل پیشرونده به چند دستگاه مختلف بدن لطمه می‌زند.
لخته‌های خون به شکل ناگهانی در سراسر بدن ظاهر می‌‏شوند که نتیجۀ آن نارسایی چند دستگاه مختلف در بدن خواهد بود. علت بروز این اتفاق مشخص نیست.
علایم بسته نوع دستگاه آسیب دیده متفاوت بوده اما در کل شامل موارد زیرند:
درد ناحیۀ شکم
• گیجی
• ادم یا ورم در ناحیۀ مچ پا، پا و دست
غش کردن یا تشنج
• حالت بی‌نفسی پیشرونده
• خستگی
کما
مرگ
علایم گرایشی به بروز ناگهانی و تشدید سریع از خود نشان می‌دهند.
CAPS یک فوریت پزشکی است و بیمار نیاز به مراقبت‌های ویژه در اولین فرصت ممکن دارد تا بتوان با استفاده از داروهای ضد انعقادی با دوز بالا عملکرد بدن بیمار را حفظ کرد.
تحقیقات عنوان می‌کنند که در حدود 46 درصد بیماران دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید مصیبت‌بار از واقعۀ اولیه جان سالم بدر نمی‌برند، و خطر تکرار فاجعه حتی در صورت برخورداری از مراقبت پزشکی در مورد آنان وجود دارد.

درمان سندرم آنتی‌فسفولیپید
دکتر معمولاً برای رقیق کردن خون که باعث کاهش شانس تشکیل لخته می‌شود، داروهایی به بیمار تجویز می‌کند. بیمار به طور معمول نیاز به آن خواهد داشت که این داروها را برای مابقی عمر خود مصرف کند.
ترکیب محتمل شامل آسپیرین و وارفارین یا کومادین یا احتمالاً هپارین است. اگر وارفارین کارآیی نداشته باشد، دوز مصرف ممکن است افزایش یابد یا اینکه هپارین نیز به ترکیب مزبور اضافه شود.
عمل ضد لختۀ این داروها گاهی از اوقات ممکن است به خونریزی داخلی یا خونریزی بیش از حد منجر شود.
بیماران در صورت مواجهه با موارد زیر باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند:
• بروز خون در مدفوع، ادرار یا استفراغ
• خون بالا آوردن با سرفه
• خونریزی بینی که بیش از 10 دقیقه ادامه داشته باشد
کبودی شدید
بیماران دچار ترومبوز به طور معمول نیاز دارند تا هپارین و وارفارین مصرف کنند. وقتی خطر ترومبوز رفع شود بیمار درمان را با مصرف وارفارین ادامه می‌دهد.

درمان در دوره بارداری
زنان دارای تشخیص ابتلاء به سندرم آنتی‌فسفولیپید باید پیش از باردار شدن برنامۀ مربوط به دورۀ بارداری را تعیین کنند. درمان در زمان آغاز بارداری شروع شده و پس از زایمان خاتمه می‌یابد.
در بارداری برنامه‌ریزی نشده امکان کاهش میزان اثربخشی درمان وجود دارد زیرا این درمان تا چند هفته پس از تشکیل نطفه آغاز نمی‌شود.
درمان به طور معمول شامل مصرف آسپیرین، هپارین یا هر دو دارو است و این به لخته‌های پیشین بارداری دچار عوارض بستگی دارند. وارفارین به ایجاد نقایص مادرزادی منجر می‌شود و در طول بارداری مصرف نمی‌شود.
اگر بیمار به درمان مزبور جواب ندهد تزریق داخل وریدی ایمنوگلوبولین و کورتیکوستروئیدهایی مثل پردنیزون ممکن است تجویز شود.
اگر تا سه ماهۀ سوم هیچ مشکلی بروز ننماید، احتمال توقف درمان با هپارین وجود دارد، اما درمان با آسپیرین باید تا هنگام پایان بارداری ادامه یابد.
آزمایش‌های خون به طور منظم انجام می‌شود تا اطمینان حاصل گردد که خون هنوز در صورت بروز کبودی در بیمار یا ایجاد بریدگی در بدن وی کماکان قادر است تا به میزان کافی لخته شود.

تشخیص سندرم آنتی‌فسفولیپید
پزشک انجام تست برای سندرم آنتی‌فسفولیپید را در دستور کار قرار خواهد داد اگر بیمار سابقۀ حداقل یک دوره ترومبوز یا از دست دادن بارداری را داشته باشد.
آزمایش خون نشان می‌دهد که فرد دارای آنتی‌بادی‌های غیر نرمال در خون خود هست یا خیر.
برخی از اوقات امکان شکل‌گیری آنتی‌بادی‌‏های آنتی‌فسفولیپید بی‌ضرر برای مدتی محدود وجود دارد، که علت آن وجود عفونت یا مصرف برخی داروها است، بنابراین برای تأیید نتایج حاصل از آزمایش خون نخست این آزمایش باید مجدداً انجام شود.
اگر نتایج آزمایش خون نشان دهندۀ وجود آنتی‌بادی‌های غیر نرمال باشد، دکتر تاریخچۀ پزشکی بیمار را مورد ارزیابی قرار خواهد داد تا تعیین شود که آیا علایم پیشین بر اثر سندرم آنتی‌فسفولیپید روی داده‌اند یا خیر.

علل سندرم آنتی‌فسفولیپید
سندرم آنتی‌فسفولیپید یک اختلال خودایمنی است. اختلالات خودایمنی باعث می‌شوند تا آنتی‌بادی‌ها به اشتباه سلول‌های سالم را مورد حمله قرار دهند.
در سندرم آنتی‌فسفولیپید سیستم ایمنی بیمار آنتی‌بادی‌هایی به نام آنتی‌بادی‌های آنتی‌فسفولیپید تولید می‌کند.
این آنتی‌بادی‌های غیر نرمال به پروتئین‌ها و چربی‌های موجود در خون و به طور خاص به فسفولیپیدها حمله می‌کنند.
فسفولیپیدها موادی در غشاء سلولی هستند که نقشی در فرآیند لخته شدن خون بر عهده دارند.
اگر آنتی‌بادی‌ها به فسفولیپیدها حمله کنند، این وضعیت می‌تواند خطر ایجاد لخته شدن خون را به دنبال داشته باشد.
لخته شدن خون فرآیندی است که مانع از خونریزی بیش از حد در صورت بروز جراحت یا آسیب ‌دیدگی می‌شود.
چربی‌ها و پروتئین‌هایی که مورد حمله قرار می‌گیرند گمان می‌رود که برای حفظ قوام خون اهمیت دارند.
خون دچار چسبندگی می‌شود که این به شکل قابل ملاحضه‌ای ریسک ایجاد لخته خون را افزایش می‌دهد.
در مردم دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید، آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌شود که یا فسفولیپیدها یا پروتئین‌های موجود در خون متصل به فسفولیپیدها را مورد حمله قرار می‌دهند.
دو نوع اصلی سندرم آنتی‌فسفولیپید وجود دارد:
• سندرم آنتی‌فسفولیپید اولیه: این نوع به هیچ اختلال یا بیماری دیگری مرتبط نیست و به طور مستقل ایجاد می‌شود
• سندرم آنتی‌فسفولیپید ثانویه: این نوع در کنار یک اختلال خودایمنی دیگر مثل بیماری لوپوس ایجاد می‌شود
علت ایجاد اختلالات خودایمنی روشن نیست، و نیز این موضوع مشخص نیست که چرا برخی از مردم دارای آنتی‌بادی‌های غیر نرمال هرگز دچار علایم نمی‌شوند.
به نظر می‌رسد که در این مورد ترکیبی ار عوامل ژنتیکی و زیست ‌محیطی دخالت دارند.

ریسک فاکتورهای سندرم آنتی‌فسفولیپید
چنین به نظر می‌رسد که عوامل ژنتیکی بر احتمال ابتلاء به سندرم آنتی‌فسفولیپید مؤثرند. اگر فردی در یک خانواده دچار این سندرم باشد، دیگر اعضاء خانواده در معرض افزایش ریسک ابتلاء به این بیماری قرار خواهند داشت.
دیگر ریسک فاکتورها در این مورد شامل موارد زیر است:
• لوپوس، سندرم سیوگرن، یا دیگر اختلالات خودایمنی
هپاتیتسیفلیس، سیتومگالوویروس (CMV)، پاراویروس B19 و برخی انواع دیگر عفونت
• برخی داروها شامل هیدرالازین، که برای درمان فشار خون استفاده می‌شود، و برخی داروهای ضد صرع
شماری از مردم آنتی‌بادی‌های مورد بحث را در خود دارند اما علایم یا نشانه‌های بیماری در آنها ظاهر نمی‌شود. به هر حال، برخی از محرک‌ها می‌توانند سبب توسعۀ اختلال مزبور در این گروه از مردم شوند.
محرک‌های مورد اشاره عبارتند از:
چاقی
• بارداری
• بالا بودن میزان کلسترول
• بالا بودن فشار خون
• درمان جایگزینی هورمون (HRT)
• داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری
• مصرف دخانیات
• بی‌حرکتی در زمان‌های طولانی برای مثال در طول پروازهای طولانی
• انجام عمل جراحی
زنان جوان و میانسال بیشتر در معرض ابتلاء به سندرم آنتی‌فسفولیپید قرار دارند اما این بیماری می‌تواند هر دو جنس و همۀ گروه‌های سنی را مبتلا کند.

پیشگیری از سندرم آنتی‌فسفولیپید
بیماران دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید نیاز دارند تا تمامی معیارهای ممکن را برای کاهش احتمال بروز لخته شدن خون رعایت کنند.
این معیارها موارد زیر را شامل می‌شود:
• عدم مصرف دخانیات
• حفظ وزن در محدودۀ سالم
• حفظ فعالیت جسمانی

رژیم غذایی برای سندرم آنتی‌فسفولیپید
این موضوع مهم است که فرد از یک رژیم غذایی سالم شامل مقادیر زیاد میوه و سبزیجات و چربی و قند کم استفاده کند.
بنیاد آنتی‌فسفولیپید آمریکا به مردم دچار سندرم آنتی‌فسفولیپید توصیه می‌کند:
• رژیم غذایی خود را همانی که پیش از تشخیص بوده است حفظ کنید مگر اینکه توصیه پزشک چیز دیگری بوده باشد
• مصرف غذاهای غنی از ویتامین K را به یک وعده در روز محدود کنید، برای مثال یک وعده اسفناج خام یا پخته، شلغم، خیار پوست کنده، بروکلی، کلم بروکسلی، فلفل سبز، کلم و خردل
• از خوردن کیل، جعفری، جلبک دریایی و چای سبز خودداری کنید
مردم مصرف کنندۀ وارفارین نیاز به آن دارند تا مقدار ثابتی ویتامین K صرف نمایند. مردم نباید پیش از مشورت با پزشک نسبت به تغییر رژیم غذایی یا مکمل‏های مصرفی خود اقدام کنند./


Source:
Medical News Today
Antiphospholipid syndrome: What's to know
Last updated Mon 22 January 2018
By Christian Nordqvist
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده