دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خون اهداء شده تاریخ مصرف مشخصی دارد و باید پیش از انقضاء این تاریخ مورد مصرف قرار گیرد. در نتیجه، بانک‌های خون و بیمارستان‎ها تقریباً نیازی مداوم به اهداء خون دارند.

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ریچل نِل، دکتر نانسی چوی
• ترجمه هامیک رادیان


هر ساله هزاران نفر از مردم برای زنده ماندن به خون‎های اهداء شده متکی هستند.
برخی صدمات و بیماری‎ها می‎توانند به سرعت میزان خون فرد را کاهش دهند. بدون داشتن خون کافی، این افراد دارای اکسیژن کافی در بدن خود نبوده و در نتیجه محکوم به مرگ خواهند بود.
بسیاری از بیمارستان‎ها و مراکز پزشکی از تجهیزات و تسهیلات لازم برای نگهداری خون با هدف نجات جان بیماران خود برخوردار هستند.
اگرچه اهداء خون می‎تواند برای برخی مردم حیاتی باشد، آیا این کار برای اهداکنندگان خون تبعات منفی نیز در پی دارد؟ در این مقاله به مزایا و معایب اهدا خون پرداخته خواهد شد.

مطالب این مقاله:
• اهداء خون چه مزایایی دارد؟
• معایب اهداء خون کدامند؟
• اهداء خون چگونه انجام می‌شود؟
• ملاحظات مربوط به اهداکنندگان احتمالی خون
• دورنما

اهداء خون چه مزایایی دارد؟
در حالی که خون اهداء شده برای مردم نیازمند به آن مفید است، برخی متخصصان علم پزشکی عنوان می‎کنند که اهداء خون برای اهداکننده نیز فوایدی در بر دارد.

اهداء خون سطح آهن را کاهش می‎دهد
آهن یک مادۀ معدنی است که بدن برای تولید گلبول‎های قرمز خون به آن نیاز دارد. به هر جهت، میزان بسیار زیاد آهن می‎تواند برای سلامت فرد مضر باشد. آهن می‎تواند در دستگاه‎های مختلف بدن مثل کبد و قلب جمع شود، و بر نوع و سلامت عملکرد این ارگان‎ها تأثیر منفی بگذارد.

شناسایی عوارض جانبی سلامت
هر فردی که خون اهدا می‎کند پیش از انجام این کار یک معاینۀ سادۀ پزشکی و تست خون کوتاه مدت را انجام می‏دهد.
در نتیجه این احتمال وجود دارد که فرد بتواند به مشکلات ناشناخته ماندۀ مربوط به سلامت خود در فرآیند اهدای خون پی ببرد. این مشکلات سلامت مواردی چون نگرانی‎های مربوط به فشار خون یا کمبود گلبول‎های خون را شامل می‎شود.
افراد هرگز نباید از اهدا خون به عنوان وسیله‎ای برای پی بردن به بیماری‎های آلوده کنندۀ خون مثل هپاتیت B یا هپاتیت C یا HIV استفاده کنند. در عوض باید در صورت وجود هر گونه نگرانی در این موارد به پزشک مراجعه نمایند.
اگرچه کم بودن تعداد گلبول‎های خون مانــع از اهداء خون از طرف داوطلب اهدای خون می‎شود، دست یافتن به اطلاعات در این مورد می‎تواند کمک کند که فرد برای اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت سلامت خود پیگیر آن شود.

اهداء خون باعث ایجاد حس‎ خوب در مردم می‎شود
هر بار اهداء خون قدرت تأثیرگذاری بر حفظ جان تا سه بیمار نیازمند به خون برای زنده ماندن را دارد.
دانستن این موضوع که فرد تفـاوتی کیفی در حیات دیگران ایجاد کرده است می‎تواند به نوعی کاهش دهندۀ استرس در وی باشد و فرد را از لحاظ ذهنی در مورد خود به دیدگاه مثبت‎تری برساند و یا باعث شود که دید وی نسبت به خود در مقایسه با گذشته بهبود یابد.

سوزاندن کالری
اهدای خون در هر دور انجام آن باعث سوزاندن حدود 650 کالری می‎شود. اگرچه اهداء خون نمی‏تواند جایگزینی برای ورزش پنداشته شود، کالری‎های مصرف شده باید به چشم فرد نوعی فایدۀ گهگاهی به نظر آید.
در آدم سالم اهداء خون دارای فواید سلامت متعدد و ریسک‎های معدود است. بانک‌‏های خون معمولاً همۀ پرهیزهای لازم را برای کمک به اهدء خون ایمن از سوی افراد رعایت می‌کنند.

معایب اهداء خون
در صورتی که اهداء خون به روش درست و سالم انجام شود، عملی ایمن است.
اگر یک بانک خون سوزن‎های خونگیری را مورد استفادۀ مجدد قرار دهد، این کار می‎تواند خطر ایجاد عفونت‎های آلودۀ کنندۀ خون را در افراد افزایش دهد.
به همین دلیل این کار بخشی معمول از جمع‎آوری خون است که در آن سرنگ‎های خونگیری تازه برای هر اهداء کننده مورد استفاده قرار گیرد و نیز نیاز به آن دارد که همۀ افراد دخیل در این فرآیند دست‎های خود را بشویند.
برای هر فردی امکان دچار شدن به برخی عوارض جانبی بر اثر اهداء خون وجود دارد که شامل موارد زیر است:
سرگیجه
• احساس از حال رفتن
سبکی سر
تهوع
علایم مزبور به طور معمول در فاصلۀ سه روز پس از اهداء خون از بین می‎روند.
اگر سطح آهن خون فرد اهدا کننده پس از اهداء دچار کاهش شود وی می‎تواند میزان مصرف غذاهای غنی از آهن خود را افزایش دهد. غذاهایی مثل گوشت قرمز، اسفناج، و آب میوه‎ها و حبوبات غنی شده با آهن سرشار از این ماده هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

واکنش‌های انتقال خون (واکنش‌های تزریق خون) - علل، علایم و عوارض

خون، اهدا خون، داوطلب اهداء خون، آهن خون، سوزاندن کالری، بیماریهای عفونی، هپاتیت، HIV،

اهداء خون چگونه انجام می‌شود
اگر فردی عمل اهداء خون را در برنامه دارد، این موضوع مهم است که وی مراحل موجود در این فرآیند را درک کند.

آماده‎سازی
پیش از اهداء خون افراد باید برای انجام این کار ثبت نام کنند، تاریخچه یا شرح حال پزشکی خود را کامل نمایند و یک معاینۀ جسمانی سرپایی انجام دهند.
این مراحل به ایجاد اطمینان در این مورد کمک می‎کند که فرد داوطلب اهدای خون درگیر بیماری‎هایی نیست که می‎توانند از طریق اهداء خون به دیگران منتقل شوند.
تست‎های مزبور همچنین روشن می‎کنـند که کدام فرد احتمالاً بر اثر نگرانی‎های موجود در مورد سلامت وی داوطلب مناسبی برای اهداء خون نیست. مثال‌هایی در مورد این نگرانی‎ها پایین بودن سطح هموگلوبین یا بالا و پایین بودن فشار خون را شامل می‎شود.

در طول اهداء
بازوی فرد اهدا کنندۀ خون با استفاده از یک پد الکلی تمیز می‎شود، و یکی از اعضاء تیم بانک خون سوزنی را به داخل ورید اهدا کننده فرو می‎برد. سوزن مورد استفاده یک بار مصرف، تازه، و استریل است.
سرنگ به مجموعه‎ای شامل کیسۀ خون و لوله متصل است و خون گرفته شده از اهدا کننده از طریق لوله وارد کیسه می‌شود تا زمانی که پر گردد.
بر مبنای اعلام "صلیب سرخ آمریکا" کل فرآیند اهداء خون به طور متوسط بین 8 تا 10 دقیقه زمان نیاز دارد. اگر فرد اهدا کننده در حال اهداء یک فرآوردۀ خونی مثل پلاکت یا پلاسما باشد، این فرآیند ممکن است تا دو ساعت وقت نیاز داشته باشد.

پس از اهداء
وقتی اهدا خون پایان یابد، پرسنل پزشکی سوزن یا کاتتر داخل وریدی را از بازوی فرد اهدا کننده خارج کرده، روی ناحیۀ ورود سوزن به داخل بازو با استفاده از گاز نخی فشار ملایمی وارد می‎کند و دور بازو را بانداژ می‎کند.
اهدا کننده پس از پایان اهداء خون حدود 10 تا 15 دقیقه در محل انجام این کار باقی می‎ماند، که در طول این مدت تشویق می‎شود که برای تجدید قوا چیزی بخورد یا بیاشامد.
پس از اهداء خون، تیم پزشکی خون گرفته شـــده را برای بررسی بیماری‎های واگیر از راه خون احتمالی مورد آزمایش قرار می‎دهد. مثال‌هایی از این بیماری‎ها برخی انواع هپاتیت و نیز HIV را شامل می‌شود.
سازمان مسؤول اهداء خون معمولاً بیش از دو جین تست را برای اطمینان از سلامت و ایمنی خون اهدا شده انجام می‎دهد.
خون اهداء شده تاریخ مصرف مشخصی دارد و باید پیش از انقضاء این تاریخ مورد مصرف قرار گیرد. در نتیجه، بانک‌های خون و بیمارستان‎ها تقریباً نیازی مداوم به اهداء خون دارند.

ملاحظات مربوط به اهدا کنندگان احتمالی خون
اهداکنندگان احتمالی خون باید پیش از اهداء خون چند پیش‌نیاز مختلف را در مد نظر قرار دهند. آنها باید از سلامت عمومی مناسب برخوردار بوده و حداقل 50 کیلو وزن داشته باشند.
ملاحظات مربوط به سن در جاهای مختلف تفاوت دارد، اما در سطح آمریکا اغلب به افراد 17 تا 17 سال با اجازۀ والدین فرد امکان اهدای خون داده می‎شود.
اگر فردی در صدد اهداء خون است باید شب قبل از روز اهداء خون خواب مناسب و استراحت کافی داشته باشد و از خوردن غذاهای پرچرب در طول روز منتهی به اهداء خون خودداری کند. غذاهای پرچرب ممکن است باعث نتایج کاذب در مورد برخی تست‎های انجام شده در روز اهداء خون گردند.
نوشیدن آب فراوان پیش و پس از اهداء خون می‎تواند کمک کند تا فرد مایعات از دست دادۀ بدن بر اثر اهداء خون را جبران کند.
افراد اهداء کنندۀ پلاکت - یکی از اجزاء خون که به لخته شدن آن کمک می‎کند - باید پیش از اهداء خون از خوردن آسپیرین اجتناب کنند. آسپیرین باعث رقیق شدن خون می‎شود، و در نتیجه امکان بروز مشکلاتی برای اهدا کننده در صورت بروز خونریزی وجود خواهد داشت.
از آنجا که جبران خون از دست رفته برای بدن نیازمند گذشت زمان است، افراد اهدا کنندۀ خون نمی‎توانند در فاصلۀ زمانی کمتر از 65 روز به اهداء مجدد خون اقدام کنند.

دورنما
بر مبنای اعلام صلیب سرخ آمریکا، هر دو ثانیه یک نفر در سطح این کشور نیازمند دریافت خون است. صلیب سرخ همچنین گزارش می‎دهد که به طور معمول سالانه 7 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا به اهداء خون اقدام می‎کنند.
نیاز خارق‎العاده‎ای به خون و فرآورده‎های خونی در مورد کسانی وجود دارد که خود را به شکل مزمن یا تصادفی بیمار و در حال از دست دادن خون می‎بینند. برخی از وضعیت‎های شایع مزمن که ممکن است نیاز به انتقال خون مکرر داشته باشد شامل بیماری سلول داسی شکل و انواع سرطان است.

توضیح: بر مبنای داده‌های کنونی فاصله ایمن برای اهداء خون در مورد بیشتر اهدا کنندگان 8 هفته است!

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
تزریق یا انتقال خون - حدی دارد؟


Source:
Advantages and disadvantages of donating blood
Last reviewed Tue 12 September 2017
By Rachel Nall RN BSN CCRN
Reviewed by Nancy Choi, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

برخی مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که پزشکان زن ممکن است مراقبت‌های پزشکی باکیفیت‌تری ارائه دهند، اما فرجام بیماران هرگز مورد تحقیق قرار نگرفته است. هدف تحقیق تازه پر کردن این شکاف با بررسی این موضوع ا

ژنتیک و کشف مهم در مورد فشار خون در مطالعة بزرگ جهانی

با کشف 31 ناحیة ژنی جدید درگیر در فشار خون، یک مطالعة بزرگ در سطح جهان به شکل قابل ملاحظه‌ای فهرست ژن‌های مرتبط به هیپرتانسیون یا فشار خون بالا را افزایش داده است. این مطالعه از این نظر نیز مهم است که

نظرات (2)

الحمدالله رب العالمین خدایا شکرت

  پیوست ها
 
  1. hosein

با سلام من امروز رفتم خون دادم این دفعه دفعه دومم بو د ولی نمیدونم چرا حالم بد شد و از حال رفتم بار اول این جوری نشدم خیلی خوب بودم البته دفعه اول ده سال قبل بود به هر حال این دفعه با سرم برگشتم

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.