دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ساکی پرانسفرد، کاریسا استفنز
• ترجمه هامیک رادیان


هیپوتانسیون ارتواستاتیک که کاهش فشار خون وضعیتی نیز نامیده می‌شود، به عنوان افت ناگهانی فشار خون بر اثر تغییر حالت ناگهانی، مثل زمانی که فرد به سرعت از حالت نشسته به حالت ایستاده درمی‎آید، تعریف می‎شود.
وقتی فردی پس از نشستن یا دراز کشیدن بلند می‎شود، خون بر اثر جاذبه در پاها جمع می‎شود. آنگاه بدن تلاش می‎کند تا خون را برای تحویل اکسیژن به مغز به سمت بالا بکشد.
اگر بدن قادر نباشد تا این عمل را به درستی انجام دهد، فشار خون دچار افت می‎شود، که ممکن است به بروز علایمی مثل سرگیجه، تاری دید یا غش کردن منجر گردد.

مطالب این مقاله:
هیپوتانسیون ارتواستاتیک چیست؟
• علل
• علایم
• تشخیص
• درمان و پیشگیری

هیپوتانسیون ارتواستاتیک چیست؟
هیپوتانسیون یا فشار خون پایین، وقتی بروز می‎کند که فشار خون در شریان‌ها به پایین مقادیر نرمال کاهش می‎یابد.
قلب از طریق رگ‎های خونی، خون را به سراسر بدن پمپاژ می‎کند. این ساختار لوله‎ای شکل شامل شریان‎ها، وریدها، و مویرگ‎ها است. فشار خون مقیاسی برای اندازه‎گیری نیرویی است که خون در هنگام پمپاژ آن در بدن به دیوارۀ مویرگ‌ها وارد می‎کند.
فشار خون بر مبنای واحد میلی‎متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود و دو صورت دارد:
• فشار سیستولی: فشاری است که در آن بطن‎های قلب فشرده می‎شوند و خون را به درون شریان‎ها می‎رانند.
• فشار دیاستولی: این فشار مابین ضربان‎های قلب در هنگام شلی بطن‌ها اندازه‌گیری می‌شود. این مربوط به زمانی است که قلب خون اکسیژن‌دار خود را دریافت می‎کند.
خوانش فشار خون سیستولی به میزان 120 میلی‎متر جیوه و فشار خون دیاستولی به میزان 80 میلی‎متر جیوه نرمال تلقی می‌شود. فرد دارای خوانش فشار خون 60/90 میلی‎متر جیوه یا کمتر دچار افت فشار خون یا هیپوتانسیون تلقی می‎شود.
افراد دچار کاهش فشار خون وضعیتی اغلب افتی در فشار خون در حدود 10/20 میلی‌متر جیوه را در حدود 3 دقیقه ایستادن تجربه می‎کنند.
فشار خون پایین معمولاً نیاز به درمان ندارد. به هر جهت اگر کسی مرتباً دچار هیپوتانسیون ارتواستاتیک می‎شود باید به دکتر مراجعه کند.
کاهش فشار خون وضعیتی در میان مردمان 65 ساله و مسن‌تر شایع است زیرا با بالا رفتن سن این امکان وجود دارد که توانایی بدن برای واکنش در برابر کاهش فشار خون کاهش یابد.
مشخصات مورد استناد توسط "مرکز ملی اطلاعات زیست‎فناوری" تخمین می‎زند که در سطح ایالات متحد آمریکا کاهش فشار خون وضعیتی مبتلابه 18 درصد مردان و زنان 65 ساله و مسن‎تر است.
همان مطالعه می‎نویسد، موارد افت فشار خون وضعیتی در میان بزرگسالان عامل 35 درصد پذیرش بیمارستانی در سطح ایالات متحد آمریکا است.

علل
کاهش مایعات در رگ‎های خونی شایع‎ترین علت علایم مرتبط به هیپوتانسیون ارتواستاتیک است. این وضعیت می‎تواند به علت کم‌آب شدن بدن بر اثر اسهال، استفراغ، و مصرف داروهایی مثل دیورتیک‎ها یا قرص‎های آب رخ دهد. این دارو به بدن کمک می‎کند تا از طریق ادرار کردن از شر آب و نمک اضافی موجود در بدن خلاص شود.
از دست دادن خون، آنمی، و دیگر اختلالاتی که باعث کاهش گلبول‌های قرمز خون می‎شوند نیز احتمالاً جزء عوامل هیپوتانسیون ارتواستاتیک هستند. وقتی برای حمل اکسیژن در جریان خون، گلبول‎های قرمز خون کمتری در دسترس باشد، سرگیجه و دوار سر امکان بروز دارند.
برخی داروها مثل بتا بلوکرها و داروهای ضد افسردگی نیز می‎توانند محرک علایم مرتبط به کاهش فشار خون وضعیتی باشند. کار یا ورزش کردن در هوای گرم یا بستری بودن در زمان طولانی نیز می‎تواند به بروز این علایم منجر شود. بیماری پارکینسون، بارداری، و مشکلات قلبی مثل ریتم قلبی نامنظم و بیماری دریچه‎ای نیز به عنوان علل بروز علایم مرتبط به هیپوتانسیون ارتواستاتیک شناخته می‌شوند.

علایم
علایم هیپوتانسیون ارتواستاتیک شامل موارد زیرند:
• سرگیجه
سبکی سر
• تاری دید
• غش کردن
• زمین خوردن
تهوع
• خستگی مزمن
علایم مزبور معمولاً پس از اینکه بدن به آرامی خود را با وضعیت ایستاده وفق می‎دهد، یا پس از نشستن یا دراز کشیدن به مدت چند دقیقه، از بین می‎روند.
هر فردی که علایم مزبور را مکرراً تجربه می‌کند باید فوری به پزشک مراجعه نماید.

عوارض
یک پیامد شایع هیپوتانسیون ارتواستاتیک افتادن در نتیجۀ از دست رفتن خودآگاهی است، که می‎تواند صدمات جدی در پی داشته باشد.
علایم همچنین می‎توانند سبب پوشش دادن اختلالات جدی‎تر باشند. این اختلالات بیماری قلبی عروقی، مثل نارسایی قلبی و مشکلات مربوط به ریتم قلبی را شامل می‎شود.
کاهش ناگهانی فشار خون به علت هیپوتانسیون ارتواستاتیک به دلیل کاهش خونرسانی به مغز یکی از ریسک فاکتورهای سکتۀ مغزی محسوب می‎شود.

در مورد اختلالات خون بیشتر بخوانیم:

چگونه تشخیص دهیم که دچار افزایش فشار خون هستیم؟

 هیپوتانسیون، کاهش فشار خون، هیپوتانسیون ارتواستاتیک، کاهش فشار خون وضعیتی، فشار سیستولی، فشار دیاستولی، غش کردن، تاری دید، الکتروکاردیوگرام

 ترومبوسیتوز (ترومبوسایتوسیس) یا افزایش بیش از حد پلاکت‌ها در خون

هیپوتانسیون، کاهش فشار خون، هیپوتانسیون ارتواستاتیک، کاهش فشار خون وضعیتی، فشار سیستولی، فشار دیاستولی، غش کردن، تاری دید، الکتروکاردیوگرام

تشخیص
اگر فردی دچار هر یک از علایم مزبور باشد دکتر نگاهی به تاریخچۀ پزشکی فرد خواهد داشت. در صورت نیاز پزشک برای پی بردن به علت اصلی بروز این وضعیت اقدام به انجام برخی تست‎ها خواهد کرد.
برای مثال اگر یک داروی خاص عامل بروز افت فشار خون باشد، دکتر ممکن است نسبت به تغییر دوز مصرفی دارو یا تعویض آن با دارویی دیگر اقدام کند.
یک تست نمودار شیب سر به چگونگی واکنش فشار خون فرد به تغییرات وضعیت بدن در او می‎پردازد. در طول این تست، فرد روی میزی دراز می‎کشد که به آهستگی به حالت قایم درمی‎آید.
آزمایش خون نشان می‎دهد که آیا شخص دچار کاهش قند خون است یا مبتلاء به کاهش تعداد گلبول‎های قزمز خون، که هر دو نشانه‎های کاهش فشار خون هستند.
الکتروکاردیوگرام (ECG, EKG)که پیام‎های الکتریکی قلب را پایش می‎کند، می‎تواند بی‎نظمی‎های موجود در ریتم قلب و مشکلات حمل اکسیژن و خون به قلب را آشکار کند.
اولتراسوند قلبی یا اکوکاردیوگرام، وضعیت دریچه‎های قلب را با استفاده از امواج صوتی ارزیابی می‎کند و می‎تواند اختلالات اصلی را مشخص کند.
در زمان پایش قلب توسط دکتر امکان انجام یک تست استرس نیز در زمان ورزش کردن توسط فرد یا هنگام مصرف دارو وجود دارد.

درمان و پیشگیری
چندین راه برای مدیریت و درمان هیپوتانسیون ارتواستاتیک وجود دارد، که در اغلب آنها استفاده از دارو صورت نمی‎گیرد.
• بدن را از طریق نوشیدن آب کافی سیراب نگه دارید. آب از دست رفته بر اثر اسهال و استفراغ باید فوری جایگزین شود. از مصرف الکل در حد امکان اجتناب کنید زیرا الکل باعث تشدید هیپوتانسیون ارتواستاتیک می‎شود.
• نمک بیشتری در غذا استفاده کنید. به هر جهت، پیش از انجام این کار باید با پزشک مشورت شود زیرا نمک می‎تواند باعث افزایش فشار خون شود.
• از انجام فعالیت‎های جسمانی شدید در هوای خیلی گرم خودداری کنید.
• هنگام برخاستن از تختخواب و پیش از سر پا ایستادن برای لحظاتی لبۀ تخت به حالت نشسته باقی بمانید.
• در هنگام به خواب رفتن بستر را طوری آماده کنید که سر در طول خواب بالاتر از بقیۀ بدن قرار گیرد.
• جوراب‎های مخصوص می‎توانند جریان خون را تقویت کرده و از پایین کشیده شدن خون در پاها پیشگیری کنند.
موارد شدید هیپوتانسیون ارتواستاتیک را می‎توان با استفاده از داروهای افزایش دهندۀ فشار خون درمان کرد.

Source:
Orthostatic hypotension: Causes, symptoms, and prevention
Written by Soccy Ponsford Reviewed by Carissa Stephens, RN, CCRN, CPN
Last reviewed: Thu 29 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ژنتیک و کشف مهم در مورد فشار خون در مطالعة بزرگ جهانی

با کشف 31 ناحیة ژنی جدید درگیر در فشار خون، یک مطالعة بزرگ در سطح جهان به شکل قابل ملاحظه‌ای فهرست ژن‌های مرتبط به هیپرتانسیون یا فشار خون بالا را افزایش داده است. این مطالعه از این نظر نیز مهم است که

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

کشف راهکارهای نو برای نبرد با چاقی نوعی تمرکز کلیدی برای محققان محسوب می‌شود، با توجه به اینکه چاقی به یک معضل عمومی در حال افزایش نگرانی‌زا تبدیل شده است. اکنون یک تحقیق تازه این موضوع را روشن می‌کند

نظرات (2)

  1. T*m

سلام, مطالب بسیار آموزنده و کاربردی است. من امدادگر هستم و این مطالب برایم بسیار پر فایده و ارزشمند است, میتوانم بهتر به دیگران کمک کنم. خیلی ممنون. دوستتان دارم.

  پیوست ها
 
  1. Ho3eiN

با سپاااااس ..

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.