دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لخته خون در پا: آنچه دانستنش ضروری است

داروهای کنترل بارداری هورمونی, اولتراسونوگرافی داپلکس, MRI, انژیوگرافی ریوی, ونوگرافی, کنتراست, تست خون دی-دایمر

هر کسی که با یکی از علایم DVT در مورد خود مواجه باشد باید سریعاً به پزشک یا بخش اورژانس مراجعه کند.

لخته خون زمانی بروز می‌کند که خون ماسیده می‌شود، فرآیندی که برای پیشگیری از کاهش بیش از حد خون در موارد جراحت ضروری است. در هر حال، اگر این اتفاق در پای کسی یا هر نقطه‌ای در داخل بدن رخ دهد این می‌تواند به پیامدهای جدی بینجامد. برخی لخته خون به ویژه خطرناکند، زیرا آنها می‌توانند به ریه‌ها برسند و سبب آمبولی ریه شوند که مهلک است.

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون در کودکان: علل، علایم، تشخیص و درمان

ژن MYH9, سندرم اپشتین, سندرم فیکنر, آنومالی می-هگلین, سندرم سباستین, آنمی اپلاستیک, هش ژنتیک

این مشکل در کودکان 2 تا 6 ساله شیوع بیشتری دارد

ترومبوسیتوپنی به پایین بودن تعداد پلاکت خون اشاره دارد. این وضعیت می‌تواند به کبودی سریع یا خونریزی بیش از حد منجر گردد. در کودکان، ترومبوسیتوپنی ایمنی حاد (ITP) نسبتاً شایع است و احتمال دارد پس از یک بیماری ویروسی مثل آبله مرغان ایجاد گردد. در موارد دیگر این اختلال طولانی مدت (مزمن) است. بیماری مزبور ممکن است بر اثر مصرف دارو یا جهش ژنتیکی ایجاد شود. در کودک مبتلاء به ITP، وی معمولاً در طول 6 ماه بهبود می‌یابد، و اگر اختلال مزبور خفیف باشد، احتمال آن هست که به درمان نیاز نباشد.

آنچه باید در مورد اختلالات انعقاد خون بدانیم

ترومبوز وریدی عمقی, آمبولی پولمونری, بیماری فن ویلبراند, خونریزی همراه بیماری کبد, کروموزوم X, ویتامین K,

اختلالات انعقادی ممکن است باعث خونریزی شدید گردند

اختلالات انعقادی به وضعیت‌هایی اشاره دارد که بر چگونگی کنترل فرآیند لخته شدن خون توسط بدن تأثیر منفی می‌گذارند. اگر خون کسی توانایی لخته شدن نداشته باشد، یا به شکل نرمال منعقد نگردد، وی ممکن است دچار پیامدهای ناشی از خونریزی شدید پس از آسیب دیدگی یا عمل جراحی شود یا دچار انسدادهایی باشد که مانع از جریان خون می‌شوند. اختلالات انعقادی باعث می‌شوند که بدن مقادیر بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم لخته خون ایجاد کند. این بیماری‌ها عموماً به علت یک جهش ژنتیکی رخ می‌دهند و اغلب با دارو قابل درمان هستند. اختلالات انعقادی ممکن است باعث خونریزی شدید گردند اگر بدن نتواند لخته خون را به شکل کامل تشکیل دهد. 

چند وقت یک بار می‌توان خون اهدا کرد؟

لخته شدن خون, فشار خون, فشار خون سیستولیک, فشار خون دیاستولیک

در برخی موارد نیاز است تا مردم مدت زمان معینی را برای اهداء خون منتظر بمانند

فاصله زمانی اهداء خون به نوع اهداء بستگی دارد. علت آن است که بازتولید اجزاء مختلف خون به فواصل زمانی مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال: اهداء کل خون. این نوع اهداء تمامی اجزاء خون شامل سلول‌های سفید و قرمز، پلاکت‌ها و پلاسما را شامل می‌شود. مردم می‌توانند هر 56 روز یک بار به این نوع اهداء خون اقدام کنند. اهداء سلول قرمز خون دوبل. در این نوع اهداء دو واحد از سلول‌های قرمز خون جمع‌آوری می‌شود. مردم می‌توانند هر 112 روز یک بار و حداکثر 3 بار در سال به این نوع اهداء خون اقدام کنند.

آیا گروه خون ما شخصیت ما را تعیین می‌کند؟

مالیخولیایی مزاج, دموی مزاج, آنتی‌ژن‌, تایپینگ خون ABO, تایپینگ شخصیت

سیستم‌های تیپ‌بنددی شخصیت محبوبی وجود دارند که کاملاً بر مبنای بیولوژی شما شکل گرفته‌اند

تایپینگ شخصیت [تیپ‌بندی شخصیت] دستکم قدمتی به اندازه ایده زودیاک (منطقه‌البروج) دارد. حتی زمانی که راهنمای آدم‌ها ستارگان و آسمان بودند، نیاز به طبقه‌بندی تیپ‌های مختلف آدمیان وجود داشت. شما حتی می‌توانید این استدلال را مطرح کنید که تیپ‌بندی شخصیت پیش از زبان نوشتاری به وجود آمد. این روزها شما ممکن است نوع شخصیت خود را با پاسخ دادن به پرسشنامه‌ها یا خواندن کتاب‌هایی با این مبحث دنبال کنید. اما سیستم‌های تیپ‌بنددی شخصیت محبوبی وجود دارند که کاملاً بر مبنای بیولوژی شما شکل گرفته‌اند.

چرا وریدهای من سبز رنگ‌ هستند؟

وریدهای سطحی, وریدهای واریسی, ورید عنکبوتی, تلانژیکتازیا, ترومبوفلبیت سطحی

اگر کسی پوست روشن با رنگدانه کمتر داشته باشد بیشتر محتمل است که وریدها را به رنگ سبز، آبی، یا بنفش ببیند

خون درون وریدهای ما رنگ قرمز تیره دارد. بنابراین، بسیاری از مردم متعجب می‌شوند که چرا وریدهای آنان از میان پوست به جای قرمز به رنگ سبز یا آبی به نظر می‌رسد. وریدها نوعی از رگ‌های خونی هستند. دیگر انواع رگ‌های خونی کاپیلاری‌ها (مویرگ‌ها) و شریان‌ها (سرخرگ‌ها) را شامل می‌شود. رگ‌های خونی به انتقال خون و مواد غذایی در بدن کمک می‌کنند. کار اکثر وریدها حمل خون فاقد اکسیژن از بافت‌های بدن به قلب است. شریان ریوی ما خون را به ریه‌ها می‌رساند که در آنجا اکسیژن تازه می‌گیرد. شریان‌ها در مرحله بعد خون اکسیژن‌دار شده را به بافت‌ها و ارگان‌ها می‌رسانند.

سندرم می - ترنر یا سندرم فشردگی ورید ایلیاک

 اسب‌های شارلی, سونوگرافی, ونوگرام, انژیوپلاستی, جراحی بای‌پس, جوراب‌های فشاری, ترومبکتومی جراحی

سندرم کاکت مشکلی تصادفی است. این اختلال ریشه در ژن یا وراثت ندارد.

سندرم می ترنر، که به نام سندرم فشردگی ورید ایلیاک یا سندرم کاکت نیز شناخته می‌شود، به رگ‌های خونی که به پاها می‌روند آسیب می‌زند. این سندرم باعث افزایش احتمال ایجاد ترومبوز ورید عمقی (DVT) در پای چپ می‌شود. رگ‌های خونی خون را به قسمت‌های مختلف بدن می‌رسانند. شریان‌ها خون را از قلب خارج می‌کنند و وریدها آن را به قلب برمی‌گردانند. گاهی اوقات شریان‌ها و وریدها حالت متقاطع به خود می‌گیرند. در حالت نرمال این تقاطع مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر در صورت ابتلاء به سندرم می - ترنر این وضعیت مشکل‌ساز خواهد بود. فشردگی ورید ایلیاک شریان ایلیاک راست را درگیر می‌کند، که خون را به پای راست می‌برد، و نیز ورید ایلیاک چپ را، که خون را از پای چپ به سمت قلب می‌راند.

مقالات دیگر...