دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اسفروسیتوز ارثی بر اثر یک نقص ژنتیکی ایجاد می‌شود

اسفیروسایتوسیس ارثی [اسفروسیتوز ارثی] یک اختلال سطح سلول‌های قرمز خون موسوم به غشاء است. این اختلال باعث می‌شود تا سلول‎های قرمز خون به جای شکل دیسک با خمیدگی به سمت داخل حالت کروی پیدا کنند. این سلول‌های کروی در مقایسه با سلول‎‌های قرمز خون نرمال از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردارند. در بدن سالم پاسخ به عفونت توسط سیستم ایمنی در طحال شروع می‌شود. طحال باکتری‌ها و سلول‎های آسیب دیده را فیلتر کرده از خون خارج می‎کند. در هر حال، اسفروسیتوز ارثی بر اثر شکل سلولی و خشکی آن عبور سلول‌های قرمز خون از طحال را با دشواری مواجه می‌سازد.

به طور معمول وریدهای برجسته شده تأثیری بر عملکرد نعوظ ندارند.

چند شریان و ورید وجود دارد که خون را به بافت اسفنجی آلت در حال نعوظ حمل کرده و از آن خارج می‌کنند. وریدهای آلت ممکن است در طول نعوظ و بلافاصله پس از آن بزرگ‌تر به نظر برسند. اگرچه نمای ظاهری برجسته وریدها ممکن است هشدار دهنده باشد آنها نشان دهنده سلامت جریان گردش خون هستند. ژنتیک و سن می‌توانند بر میزان تراکم پوست تأثیر بگذارند که این می‌تواند باعث گردد تا وریدها برجسته‌تر یا بزرگ‌تر از میزان نرمال به نظر برسند. همچنین لخته شدن خون و دیگر اختلالات که قادرند بر سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارند می‌توانند خون را در وریدها محبوس کنند، که این ممکن است بر نمای ظاهری رگ‌های خونی مؤثر باشد.

سرمازدگی التهاب دردناک رگ‌های خونی کوچک در پوست است که در پاسخ به قرار گرفتن مکرر در معرض هوای سرد اما نه یخ‌زده بروز می‌کند

سرمازدگی التهاب دردناک رگ‌های خونی کوچک در پوست است که در پاسخ به قرار گرفتن مکرر در معرض هوای سرد اما نه یخ‌زده بروز می‌کند. سرمازدگی که پرنیو نیز نامیده می‌شود، سبب خارش، لکه‌های قرمز رنگ، ورم و تاول روی دست و پا می‌گردد. سرمازدگی معمولاً در طول یک تا سه هفته به ویژه در صورت گرم‌تر شدن هوا برطرف می‌شود. شخص ممکن است تا سال‌ها به صورت موسمی با برگشت آن مواجه گردد. درمان شامل محافظت پوست در برابر سرما و استفاده از لوسیون برای فروکش علایم است. سرمازدگی به طور معمول سبب آسیب‌دیدگی دایمی نمی‌شود. 

پروتئین‌ها برای سلامت عمومی بدن نقش حیاتی دارند

تست پروتئین توتال یک آزمایش خون یا ادرار معمول و ساده است. این تست برای بررسی نرمال یا غیر نرمال بودن سطح پروتئین در بدن انجام می‌شود. مقدار بسیار زیاد یا بسیار کم پروتئین می‌تواند به کاهش وزن غیر منتظره، خستگی مفرط، یا بیماری‌های التهابی منجر شود. تست پروتئین توتال در کنار دیگر اختلالات به تشخیص بیماری‌های کبد و کلیه کمک می‌کند. پروتئین سنگ بنای بسیاری از دستگاه‌های بدن، هورمون‌ها و آنزیم‌ها است. پروتئین‌ها برای سلامت عمومی بدن نقش حیاتی دارند که این دلیل آن است که چرا چکاپ‌های روتین سلامت اغلب اوقات شامل یک تست پروتئین توتال است.

لخته‌های خون در برخی مواقع مشکلی جدی و بالقوه کشنده هستند

لخته شدن خون یک فرآیند حیاتی است که از خونریزی بیش از حد به دنبال آسیب دیدن عروق خونی پیشگیری می‌کند. به هر حال، این احتمال وجود دارد که لخته خون بدون وجود هر گونه صدمه قابل توجهی درون یک رگ خونی شکل بگیرد. برخی لخته‌های خونی ممکن است پس از التیام آسیب‌دیدگی به طور کامل برطرف نشوند. این لخته‌ها می‌توانند از طریق سیستم گردش خون حرکت کرده و در نهایت باعث محدودیت خونرسانی به یک ارگان حیاتی شوند. این انواع لخته خون مشکلی بسیار جدی بوده و نیاز به درمان عاجل دارند.

وجود لخته خون در بازو خطرناک است زیرا احتمال جدا شدن لخته و حرکت آن به سمت ریه‌ها وجود دارد

لخته خون ممکن است در وریدهای سراسر بدن شامل وریدهای داخل بازو شکل بگیرد. این لخته‌ها در صورتی که از محل تشکیل خود جدا شده و به سمت دیگر قسمت‌های بدن حرکت کنند خطرناکند، بنابراین درمان سریع آنها ضروری است. بدن لخته خون را در پاسخ به یک بریدگی، خراشیدگی یا جراحت ایجاد می‌کند. اگر کسی دچار یک زخم باز شود پلاکت‎های درون خون یک سد را برای متوقف کردن خونریزی ایجاد می‌کنند. وقتی این لخته خون در محل خونریزی ایجاد شود مفید است. به هر حال، وقتی لخته خون در وریدها شکل بگیرد خطرناک خواهد بود. لخته خون یک توده نیمه جامد خون است که به طور معمول برای متوقف کردن خونریزی ناشی از بریدگی ایجاد می‌شود.

عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد

ورم هنگامی رخ می‌دهد که مایع در بافت‌ها انباشته می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد. اگر ورم دست ناشی از یک مشکل پزشکی باشد، درمان مشکل مزبور باید به برطرف شدن ورم بینجامد. شخص ممکن است متوجه شود که انگشتان یا دستان وی بزرگ‌تر از میزان معمول خود به نظر می‌رسند. پوست ممکن است پف کرده و صیقلی به نظر بیایید و امکان آن هست که بر اثر فشار دادن پوست دچار گودرفتگی شود. ورم دست اکثر مواقع بدون درمان برطرف می‌شود. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به کاهش فواصل زمانی ایجاد ورم کمک کند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.