دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد اختلالات انعقاد خون بدانیم

ترومبوز وریدی عمقی, آمبولی پولمونری, بیماری فن ویلبراند, خونریزی همراه بیماری کبد, کروموزوم X, ویتامین K,

اختلالات انعقادی ممکن است باعث خونریزی شدید گردند

اختلالات انعقادی به وضعیت‌هایی اشاره دارد که بر چگونگی کنترل فرآیند لخته شدن خون توسط بدن تأثیر منفی می‌گذارند. اگر خون کسی توانایی لخته شدن نداشته باشد، یا به شکل نرمال منعقد نگردد، وی ممکن است دچار پیامدهای ناشی از خونریزی شدید پس از آسیب دیدگی یا عمل جراحی شود یا دچار انسدادهایی باشد که مانع از جریان خون می‌شوند. اختلالات انعقادی باعث می‌شوند که بدن مقادیر بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم لخته خون ایجاد کند. این بیماری‌ها عموماً به علت یک جهش ژنتیکی رخ می‌دهند و اغلب با دارو قابل درمان هستند. اختلالات انعقادی ممکن است باعث خونریزی شدید گردند اگر بدن نتواند لخته خون را به شکل کامل تشکیل دهد. 

چرا وریدهای من سبز رنگ‌ هستند؟

وریدهای سطحی, وریدهای واریسی, ورید عنکبوتی, تلانژیکتازیا, ترومبوفلبیت سطحی

اگر کسی پوست روشن با رنگدانه کمتر داشته باشد بیشتر محتمل است که وریدها را به رنگ سبز، آبی، یا بنفش ببیند

خون درون وریدهای ما رنگ قرمز تیره دارد. بنابراین، بسیاری از مردم متعجب می‌شوند که چرا وریدهای آنان از میان پوست به جای قرمز به رنگ سبز یا آبی به نظر می‌رسد. وریدها نوعی از رگ‌های خونی هستند. دیگر انواع رگ‌های خونی کاپیلاری‌ها (مویرگ‌ها) و شریان‌ها (سرخرگ‌ها) را شامل می‌شود. رگ‌های خونی به انتقال خون و مواد غذایی در بدن کمک می‌کنند. کار اکثر وریدها حمل خون فاقد اکسیژن از بافت‌های بدن به قلب است. شریان ریوی ما خون را به ریه‌ها می‌رساند که در آنجا اکسیژن تازه می‌گیرد. شریان‌ها در مرحله بعد خون اکسیژن‌دار شده را به بافت‌ها و ارگان‌ها می‌رسانند.

سندرم می - ترنر یا سندرم فشردگی ورید ایلیاک

 اسب‌های شارلی, سونوگرافی, ونوگرام, انژیوپلاستی, جراحی بای‌پس, جوراب‌های فشاری, ترومبکتومی جراحی

سندرم کاکت مشکلی تصادفی است. این اختلال ریشه در ژن یا وراثت ندارد.

سندرم می ترنر، که به نام سندرم فشردگی ورید ایلیاک یا سندرم کاکت نیز شناخته می‌شود، به رگ‌های خونی که به پاها می‌روند آسیب می‌زند. این سندرم باعث افزایش احتمال ایجاد ترومبوز ورید عمقی (DVT) در پای چپ می‌شود. رگ‌های خونی خون را به قسمت‌های مختلف بدن می‌رسانند. شریان‌ها خون را از قلب خارج می‌کنند و وریدها آن را به قلب برمی‌گردانند. گاهی اوقات شریان‌ها و وریدها حالت متقاطع به خود می‌گیرند. در حالت نرمال این تقاطع مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر در صورت ابتلاء به سندرم می - ترنر این وضعیت مشکل‌ساز خواهد بود. فشردگی ورید ایلیاک شریان ایلیاک راست را درگیر می‌کند، که خون را به پای راست می‌برد، و نیز ورید ایلیاک چپ را، که خون را از پای چپ به سمت قلب می‌راند.

سندرم سرقت ساب‌کلاوین چیست؟

کاهش شنوایی, تینیتوس, تاری دید, سرگیجه, ورتیگو, اتاکسیا, آتاکسی, غش کردن

بسیاری از مردم مبتلاء به این بیماری ممکن است اساساً دچار علایمی نشوند.

سندرم سرقت ساب‌کلاوین [سندرم خون‌دزدی زیر ترقوه‌ای] با جریان غیر نرمال خون در شریان‌ها مشخص می‌شود. این اختلال علل بالقوه متعددی دارد که برخی از آنها می‌توانند در صورت عدم درمان بسیار جدی باشند. سندرم سرقت ساب‌کلاوین به شریان‌های خونرسان به گردن و سر آسیب می‌زند یا شریان‌هایی که دست‌ها را با خون تغذیه می‌کنند. به همین علت، افراد مبتلاء علایم را در این نواحی تجربه می‌کنند. به هر حال، بسیاری از مردم مبتلاء به این بیماری ممکن است اساساً دچار علایمی نشوند.

چند وقت یک بار می‌توان خون اهدا کرد؟

لخته شدن خون, فشار خون, فشار خون سیستولیک, فشار خون دیاستولیک

در برخی موارد نیاز است تا مردم مدت زمان معینی را برای اهداء خون منتظر بمانند

فاصله زمانی اهداء خون به نوع اهداء بستگی دارد. علت آن است که بازتولید اجزاء مختلف خون به فواصل زمانی مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال: اهداء کل خون. این نوع اهداء تمامی اجزاء خون شامل سلول‌های سفید و قرمز، پلاکت‌ها و پلاسما را شامل می‌شود. مردم می‌توانند هر 56 روز یک بار به این نوع اهداء خون اقدام کنند. اهداء سلول قرمز خون دوبل. در این نوع اهداء دو واحد از سلول‌های قرمز خون جمع‌آوری می‌شود. مردم می‌توانند هر 112 روز یک بار و حداکثر 3 بار در سال به این نوع اهداء خون اقدام کنند.

چرا خون لخته می‌شود؟

 ترومبوز ورید عمقی, استروک, لخته خون کلیوی

دو نوع لخته خون وجود دارد: لخته خون شریانی و لخته خون وریدی

لخته خون ممکن است در زمان تماس خون با موادی در پوست یا دیواره رگ‌های خونی شکل بگیرد. چند اختلال خاص در سلامت می‌توانند باعث لخته شدن خون شوند. لخته‌های خون می‌توانند ساکن باشند. ایجاد این وضعیت زیر عنوان ترومبوزیس (ترومبوز) شناخته می‌شود. به هر حال، لخته‌ها در عین حال ممکن است شکسته و جدا شوند. این وضعیت زیر عنوان آمبولیزم (آمبولی) شناخته می‌شود. در صورت برطرف نشدن لخته خون احتمال بروز پیامدهای پزشکی وجود دارد.

آمبولی چربی: علل، علایم، تشخیص و درمان

مشکل تنفسی, ترومبوسیتوپنی, چربی در ادرار, تب, پیری, آلبومین, الکترولیت

آمبولی بروز انسداد در سیستم گردش خون به علت وجود چیزی است که نباید در این سیستم باشد

آمبولی چربی وقتی اتفاق می‌افتد که در سیستم گردش خون، شامل وریدها یا شریان‌ها، چربی وجود دارد. این اتفاق معمولاً پس از صدمات استخوان رخ می‌دهد، زمانی که چربی اطراف استخوان و عضله وارد رگ‌های خونی آسیب دیده می‌شود. اگر کسی دچار علایم شود بدین معنی است که به سندرم آمبولی چربی مبتلاء شده است. اکثر افراد دچار آمبولی چربی اساساً علامتی را تجربه نمی‌کنند. در هر حال برای افراد دچار علامت این آمبولی می‌تواند مهلک باشد. وجود چربی در سیستم گردش خون ممکن است خود به خود به مرور زمان برطرف گردد. به هر حال گاهی از اوقات، این وضعیت می‌تواند به اختلالی نادر اما جدی به نام سندرم آمبولی چربی تبدیل شود.

مقالات دیگر...