دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرمازدگی التهاب دردناک رگ‌های خونی کوچک در پوست است که در پاسخ به قرار گرفتن مکرر در معرض هوای سرد اما نه یخ‌زده بروز می‌کند

سرمازدگی التهاب دردناک رگ‌های خونی کوچک در پوست است که در پاسخ به قرار گرفتن مکرر در معرض هوای سرد اما نه یخ‌زده بروز می‌کند. سرمازدگی که پرنیو نیز نامیده می‌شود، سبب خارش، لکه‌های قرمز رنگ، ورم و تاول روی دست و پا می‌گردد. سرمازدگی معمولاً در طول یک تا سه هفته به ویژه در صورت گرم‌تر شدن هوا برطرف می‌شود. شخص ممکن است تا سال‌ها به صورت موسمی با برگشت آن مواجه گردد. درمان شامل محافظت پوست در برابر سرما و استفاده از لوسیون برای فروکش علایم است. سرمازدگی به طور معمول سبب آسیب‌دیدگی دایمی نمی‌شود. 

وجود لخته خون در بازو خطرناک است زیرا احتمال جدا شدن لخته و حرکت آن به سمت ریه‌ها وجود دارد

لخته خون ممکن است در وریدهای سراسر بدن شامل وریدهای داخل بازو شکل بگیرد. این لخته‌ها در صورتی که از محل تشکیل خود جدا شده و به سمت دیگر قسمت‌های بدن حرکت کنند خطرناکند، بنابراین درمان سریع آنها ضروری است. بدن لخته خون را در پاسخ به یک بریدگی، خراشیدگی یا جراحت ایجاد می‌کند. اگر کسی دچار یک زخم باز شود پلاکت‎های درون خون یک سد را برای متوقف کردن خونریزی ایجاد می‌کنند. وقتی این لخته خون در محل خونریزی ایجاد شود مفید است. به هر حال، وقتی لخته خون در وریدها شکل بگیرد خطرناک خواهد بود. لخته خون یک توده نیمه جامد خون است که به طور معمول برای متوقف کردن خونریزی ناشی از بریدگی ایجاد می‌شود.

عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد

ورم هنگامی رخ می‌دهد که مایع در بافت‌ها انباشته می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد. اگر ورم دست ناشی از یک مشکل پزشکی باشد، درمان مشکل مزبور باید به برطرف شدن ورم بینجامد. شخص ممکن است متوجه شود که انگشتان یا دستان وی بزرگ‌تر از میزان معمول خود به نظر می‌رسند. پوست ممکن است پف کرده و صیقلی به نظر بیایید و امکان آن هست که بر اثر فشار دادن پوست دچار گودرفتگی شود. ورم دست اکثر مواقع بدون درمان برطرف می‌شود. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به کاهش فواصل زمانی ایجاد ورم کمک کند.

هماتوما (هماتوم) مشکل شایعی است که بر اثر آسیب دیدن یکی از رگ‌های خونی بزرگ در بدن ایجاد می‌شود.

هماتوما (هماتوم) مشکل شایعی است که بر اثر آسیب دیدن یکی از رگ‌های خونی بزرگ در بدن ایجاد می‌شود. اغلب مردم در مقطعی از زندگی خود دچار هماتوم می‌شوند. هماتوم ممکن است شبیه به کبودی به نظر برسد اما کبودی بیشتر بر اثر آسیب دیدن عروق خونی کوچک بروز می‌کند تا عروق خونی بزرگ‌تر. اگرچه بسیاری از هماتوم‌ها نسبتاً بی‌ضررند، برخی از آنها می‌توانند نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی باشند. هر کسی که بر اثر صدمات ناشی از تصادف یا اصابت ضربه به سر آسیب دیده باشد باید در مورد نشانه‌های هماتوم داخلی با پزشک مشورت کند.

پروتئین‌ها برای سلامت عمومی بدن نقش حیاتی دارند

تست پروتئین توتال یک آزمایش خون یا ادرار معمول و ساده است. این تست برای بررسی نرمال یا غیر نرمال بودن سطح پروتئین در بدن انجام می‌شود. مقدار بسیار زیاد یا بسیار کم پروتئین می‌تواند به کاهش وزن غیر منتظره، خستگی مفرط، یا بیماری‌های التهابی منجر شود. تست پروتئین توتال در کنار دیگر اختلالات به تشخیص بیماری‌های کبد و کلیه کمک می‌کند. پروتئین سنگ بنای بسیاری از دستگاه‌های بدن، هورمون‌ها و آنزیم‌ها است. پروتئین‌ها برای سلامت عمومی بدن نقش حیاتی دارند که این دلیل آن است که چرا چکاپ‌های روتین سلامت اغلب اوقات شامل یک تست پروتئین توتال است.

لخته خون پشت زانو نوعی ترومبوآمبولی وریدی است. این بیماری یک اختلال جدی است که می‌تواند عوارض مهلک مثل آمبولی پولمونری به دنبال داشته باش

لخته خون پشت زانو نوعی ترومبوآمبولی وریدی است. این بیماری یک اختلال جدی است که می‌تواند عوارض مهلک مثل آمبولی پولمونری (آمبولی ریوی) به دنبال داشته باشد. ورید پاپلیتئال [ورید پوپلیتئال، سیاهرگ پشت زانو] از پشت زانو رد می‌شود و خون برگشتی به قلب را حمل می‌کند. وقتی یک لخته خون در این ورید شکل می‌گیرد، پزشکان به این وضعیت زیر عنوان ترومبوز ورید پاپلیتئال اشاره می‌کنند. علایم شامل درد، ورم، و سرخی ناحیه ساق پا و زانو است. ترومبوز ورید پاپلیتئال ممکن است بر اثر ضعف جریان خون، آسیب‎دیدگی یک رگ خونی یا جراحت داخلی بروز کند.

استنت لوله کوچکی است که پزشک می‌تواند آن را برای باز نگه داشتن یک مسیر مسدود شده داخل آن قرار دهد

استنت‌ها معمولاً زمانی مورد نیازند که پلاک‌ها باعث انسداد یک رگ خونی شده باشند. پلاک از جنس کلسترول و دیگر موادی است که به دیواره رگ متصل می‌شوند. شخص ممکن است در طول یک عمل اورژانسی به استنت نیاز پیدا کند. عمل اورژانسی زمانی بیشتر شایع است که یک شریان قلب موسوم به شریان کرونری مسدود می‌شود. پزشک نخست یک کاتتر را داخل شریان کرونری مسدود شده قرار می‌دهد. این کاتتر به پزشکان امکان انجام یک انژیوپلاستی بالون را برای باز کردن محل انسداد می‌دهد. آنگاه پزشکان استنت را برای باز نگه داشتن رگ داخل آن جاگذاری می‌کنند.

مقالات دیگر...