دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد

ورم هنگامی رخ می‌دهد که مایع در بافت‌ها انباشته می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد. اگر ورم دست ناشی از یک مشکل پزشکی باشد، درمان مشکل مزبور باید به برطرف شدن ورم بینجامد. شخص ممکن است متوجه شود که انگشتان یا دستان وی بزرگ‌تر از میزان معمول خود به نظر می‌رسند. پوست ممکن است پف کرده و صیقلی به نظر بیایید و امکان آن هست که بر اثر فشار دادن پوست دچار گودرفتگی شود. ورم دست اکثر مواقع بدون درمان برطرف می‌شود. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به کاهش فواصل زمانی ایجاد ورم کمک کند.

لخته خون پشت زانو نوعی ترومبوآمبولی وریدی است. این بیماری یک اختلال جدی است که می‌تواند عوارض مهلک مثل آمبولی پولمونری به دنبال داشته باش

لخته خون پشت زانو نوعی ترومبوآمبولی وریدی است. این بیماری یک اختلال جدی است که می‌تواند عوارض مهلک مثل آمبولی پولمونری (آمبولی ریوی) به دنبال داشته باشد. ورید پاپلیتئال [ورید پوپلیتئال، سیاهرگ پشت زانو] از پشت زانو رد می‌شود و خون برگشتی به قلب را حمل می‌کند. وقتی یک لخته خون در این ورید شکل می‌گیرد، پزشکان به این وضعیت زیر عنوان ترومبوز ورید پاپلیتئال اشاره می‌کنند. علایم شامل درد، ورم، و سرخی ناحیه ساق پا و زانو است. ترومبوز ورید پاپلیتئال ممکن است بر اثر ضعف جریان خون، آسیب‎دیدگی یک رگ خونی یا جراحت داخلی بروز کند.

استنت لوله کوچکی است که پزشک می‌تواند آن را برای باز نگه داشتن یک مسیر مسدود شده داخل آن قرار دهد

استنت‌ها معمولاً زمانی مورد نیازند که پلاک‌ها باعث انسداد یک رگ خونی شده باشند. پلاک از جنس کلسترول و دیگر موادی است که به دیواره رگ متصل می‌شوند. شخص ممکن است در طول یک عمل اورژانسی به استنت نیاز پیدا کند. عمل اورژانسی زمانی بیشتر شایع است که یک شریان قلب موسوم به شریان کرونری مسدود می‌شود. پزشک نخست یک کاتتر را داخل شریان کرونری مسدود شده قرار می‌دهد. این کاتتر به پزشکان امکان انجام یک انژیوپلاستی بالون را برای باز کردن محل انسداد می‌دهد. آنگاه پزشکان استنت را برای باز نگه داشتن رگ داخل آن جاگذاری می‌کنند.

علایم کمبود آهن بسته به شدت اختلال و همچنین سلامت عمومی شخص مبتلاء بسیار متفاوت است

کمبود آهن هنگامی مطرح است که آهن به میزان کافی در خون وجود ندارد. این اختلال می‎تواند در کنار سایر موارد به بروز علایمی مثل خستگی مفرط و سرگیجه منجر شود. آهن یک ماده معدنی است که وجود آن برای بسیاری از عملکردهای بدن حیاتی است. آهن عامل حمایت از انتقال اکسیژن در خون است. آهن در عین حال برای توسعه و عملکرد درست سلول‌ها، و تولید برخی از هورمون‌ها و بافت‌های بدن حیاتی است. اگر میزان آهن بدن بیش از حد افت کند، این وضعیت می‌تواند به اختلال این عملکردها منجر شده و آنمی کمبود آهن ایجاد گردد. در اغلب موارد اختلال مورد بحث به سادگی قابل درمان است.

هماتوما (هماتوم) مشکل شایعی است که بر اثر آسیب دیدن یکی از رگ‌های خونی بزرگ در بدن ایجاد می‌شود.

هماتوما (هماتوم) مشکل شایعی است که بر اثر آسیب دیدن یکی از رگ‌های خونی بزرگ در بدن ایجاد می‌شود. اغلب مردم در مقطعی از زندگی خود دچار هماتوم می‌شوند. هماتوم ممکن است شبیه به کبودی به نظر برسد اما کبودی بیشتر بر اثر آسیب دیدن عروق خونی کوچک بروز می‌کند تا عروق خونی بزرگ‌تر. اگرچه بسیاری از هماتوم‌ها نسبتاً بی‌ضررند، برخی از آنها می‌توانند نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی باشند. هر کسی که بر اثر صدمات ناشی از تصادف یا اصابت ضربه به سر آسیب دیده باشد باید در مورد نشانه‌های هماتوم داخلی با پزشک مشورت کند.

سلول‎های قرمز خون مأموریت مهم حمل اکسیژن از ریه‌ها به قلب و سراسر بدن را بر عهده دارند. این سلول‎ها در مغز استخوان تولید می‌شوند. وقتی تخریب سلول‎های قرمز خون با سرعتی بیش از تولید آنها در مغز استخوان انجام شود، آنمی همولیتیک بروز می‌کند. آنمی همولیتیک ممکن است عَرَضی (بیرونی) یا ذاتی باشد. آنمی همولیتیک می‌تواند مردم را در هر سنی مبتلاء کند و علل زیربنایی متعددی دارد. در مورد برخی از مردم علایم خفیف هستند و به مرور زمان و بدون درمان برطرف می‌شوند. دیگر بیماران ممکن است برای مابقی عمر خود به مراقبت نیاز داشته باشند. جستجوی کمک در هنگامی که شخص دچار علایم اولیه آنمی است می‌تواند گام نخست برای بهبود در درازمدت باشد.

یرقان معمولاً نشان دهنده وجود مشکلی در کبد یا مجرای صفرا است.

یرقان اصطلاحی است که برای توصیف ته‎رنگ زرد روی پوست و سفیدی چشم‌ها به کار می‌رود. احتمال زرد شدن مایعات بدن نیز وجود دارد. بسته به میزان بیلی‌روبین (ماده زائد موجود در خون) رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها متفاوت خواهد بود. میزان متوسط بیلی‌روبین به رنگ زرد منجر می‌شود حال آنکه مقادیر زیاد آن نمایی قهوه‌ای رنگ ایجاد می‌کند. در حدود 60 درصد از نوزادان متولد شده در ایالات متحد آمریکا دچار یرقان می‌شوند. به هر حال، یرقان ممکن است در هر سنی ایجاد شود و به طور معمول نتیجه یک بیماری زیربنایی است. یرقان معمولاً نشان دهنده وجود مشکلی در کبد یا مجرای صفرا است.

مقالات دیگر...