دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نمای ظاهری ترشحات واژن در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می‌کند

مقالات بیماری‌های زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
-علل ترشح واژن چسبناک
-چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
-خلاصهاکثر زنان در مقاطعی ترشح واژن چسبناک را تجربه می‌کنند. این موضوع معمولاً علتی برای نگرانی ندارد، اما در برخی موارد ترشح واژن چسبناک می‌تواند پیامی از وجود مشکلی زمینه‌ای باشد.
ترشح واژن چسبناک راهی است که بدن توسط آن اجرام و عفونت را از واژن و مادگی دور نگه می‌دارد. این ترشح معمولاً حامل باکتری و سلول‌های مرده است.
زنان گاه بر این باورند که این تنها آنان هستند که دچار ترشح واژن چسبناک می‌شوند. در واقعیت، اکثریت زنان در سنین باروری ترشح واژن چسبناک را به عنوان بخشی نرمال از چرخه عادت ماهانه خود تجربه می‌کنند.
ترشح واژن نرمال به طور معمول رنگی شفاف یا سفید دارد و هیچ بوی تند یا زننده‌ای در آن نیست. اگر رنگ، قوام یا بوی این ترشحات نامعمول باشد این وضعیت را می‌توان نشان دهنده وجود یک مشکل مثل عفونت تلقی کرد.


علل ترشح واژن چسبناک
علل ترشح واژن چسبناک ممکن است غیر عفونی یا عفونی باشد.
محرک‌های غیر عفونی عبارتند از:
• خونریزی عادت ماهانه
• ایمپلنت کنترل بارداری
• اجرام خارجی مثل تامپون
• اختلالات غیر عفونی مثل درماتیت مادگی
• واکنش آلرژی
علل عفونی ترشح واژن چسبناک می‌تواند از طریق جنسی یا غیر جنسی منتقل شود.
محرک‌های عفونی قابل انتقال از طریق ارتباط جنسی برای ترشح واژن چسبناک شامل موارد زیرند:
کلامیدیا
سوزاک
تریکومونیازیس
علل عفونی قابل انتقال از طریق غیر جنسی عبارتند از:
عفونت مخمری
واژینوزیس باکتریایی

چرخه عادت ماهانه
نمای ظاهری ترشحات واژن در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می‌کند. ویژگی‌هایی مثل رنگ ترشح ممکن است تا حدودی بسته به خود شخص و مدت ماندن ترشح در زیر لباس وی تغییر کند.
ترشح مورد بحث اغلب در طول هفته اول پس از پایان پریود ظاهر نمی‌شود. اگر ترشحی بروز کند قوام آن ممکن است متراکم‌تر از وضعیت نرمال باشد.
پس از هفته اول، وقتی میانه چرخه عادت ماهانه نزدیک می‌شود، ترشح مزبور در فواصل کمتر و به شکل مخاط شفاف و نازک بروز می‌کند.
وقتی زنی وارد دوره یائسگی می‌شود، ترشح واژن دیگر به روال سابق نخواهد بود. علت آن است که واژن زن دیگر به میزان گذشته مخاط ضد باکتریایی تولید نمی‌کند.

ایمپلنت کنترل بارداری
ایمپلنت پیشگیری از بارداری یک میله کوچک است که متخصص مراقبت‌های پزشکی آن را در بازوی زن کار می‌گذارد. این ایمپلنت می‌تواند تا 3 سال مانع از بارداری زنان شود.
استفاده از ایمپلنت مزبور می‌تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی شود که یکی از آنها ایجاد ترشح قهوه‌ای است. بوی این ترشح بین زنان متفاوت است، حال آنکه رنگ آن نتیجه داشتن خون کهنه شده است. ترشح واژن قهوه‌ای به مدت 6 تا 12 ماه ادامه می‌یابد تا بدن خود را با ایمپلنت منطبق سازد.

تریکومونازیس
تریکومونیازیس یک عفونت واگیردار جنسی است که از طریق انگل موسوم به تریکوموناس واژینالیس بین افراد منتقل می‌شود.
ترشح واژن چسبناک علامت اصلی تریکومونیازیس است که دارای رنگ زرد یا سبز بوده و قوامی کف‌مانند است. بوی آن ممکن است نامطبوع باشد. تریکومونیازیس می‌تواند باعث خارش و تحریک ناحیه پیرامون واژن شود و باعث دردناک شدن ادرار کردن گردد.
مردم می‌تواند تریکومونیازیس را با یک دوز واحد یک داروی آنتی‌بیوتیک مثل مترونیدازول یا تینیدازول درمان کنند.

ولوواژینال کاندیدیازیس
کاندیدیازیس مادگی-واژن، که برفک نیز نامیده می‌شود، یک عفونت مخمری است که 75 درصد زنان در سنین بچه‌دار شدن را درگیر می‌کند.
این عفونت باعث ایجاد ترشحی سفید رنگ می‌شود که مشابه پنیر خامه‌ای یا کشک است. شخص ممکن است دچار یک راش خارش‌دار و حس سوزش در اطراف واژن و مادگی (فرج) شود.
گزینه‌های درمانی شامل استفاده از کرم‌های حاوی داروهای ضد قارچ شامل موارد زیر است:
• کلوتریمازول
• میکونازول
• بوتوکونازول
• ترکونازول
در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است استفاده از داروی ضد قارچ خوراکی را توصیه کند.

واژینوزیس باکتریایی
واژینوزیس باکتریایی شایع‌ترین محرک عفونی ترشح واژن است.
واژینوزیس باکتریایی زمانی رخ می‌دهد که تعادل باکتریایی واژن به هم می‌خورد. وقتی باکتری اسیدی کاهش می‌یابد این باعث افزایش میزان باکتری‌های مشکل‌زا می‌شود. این عفونت ممکن است از طریق ارتباط جنسی یا غیر جنسی منتقل شود.
واژینوزیس باکتریایی باعث ترشحی در واژن می‌شود که رنگ سفید یا شفاف مشابه ترشح نرمال دارد، اما بوی آن نامطبوع بوده و به بوی ماهی شبیه است.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها درمان واژینوزیس باکتریایی را با آنتی‌بیوتیک‌های مترونیدازول یا کلیندامایسین توصیه می‌کند. دکتر ممکن است مترونیدازول را به شکل خوراکی یا ژل و یا کلیندامیسین را به شکل کرم تجویز کند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که زنی در مورد ترشحات واژن خود دچار نگرانی باشد باید با پزشک مشورت کند.
برخی نشانه‌های ترشح واژن غیر نرمال شامل موارد زیرند:
• بوی ماهی
• رنگ صورتی یا قهوه‌ای
• نمای ظاهری سبز با بوی نامطبوع
• قوام سفید رنگ و متراکم
• مقدار زیاد
اگر زنی در کنار ترشح غیر معمول از واژن دچار علایم دیگری مثل زگیل یا اولسر باشد، باید به پزشک مراجعه کند. علت زمینه‌ای این وضعیت ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.


خلاصه
ترشح واژن چسبناک ماده‌ای است که واژن را مرطوب نگه داشته و سلول‌های مرده و باکتری‌ها را از آن خارج می‌کند. ترشح نرمال واژن در بین زنان دارای بو و نمای ظاهری متفاوتی است. این ترشح همچنین در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می‌کند.
ترشح نرمال باعث خارش یا تحریک نمی‌شود. این ترشح فاقد بو بوده و ممکن است از نظر رنگ شفاف یا سفید بوده و گاهی از اوقات ته رنگی زرد داشته باشد.
اگر ترشح واژن زنی دارای بو یا ظاهر غیر معمول باشد این را می‌توان پیامی از وجود یک اختلال یا عفونت تلقی کرد. در صورتی که ترشح مزبور باعث ایجاد ناراحتی جسمانی شده یا با علایم نگران کننده همراه باشد، زنان باید به پزشک مراجعه کنند./ترشح واژن چسبناک: علل، و زمان مراجعه به دکتر
دکتر والیندا ریجینز اِن‌وادایک
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
Sticky discharge: What causes it and what to do about it
Medically reviewed by Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH —
Written by Helen Millar
On December 21, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

آسپیرین شانس باروری را در زنان دچار التهاب افزایش ‎می‎دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.