دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سونوگرافی پستان برای انجام به هیچ آماده‌سازی خاصی نیاز ندارد

اولتراسوند پستان [سونوگرافی پستان] یک تکنیک تصویربرداری است که عموماً برای غربالگری تومورها و دیگر ناهنجاری‌های پستان به کار می‌رود. سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت‌های داخل پستان استفاده می‌کند. خلاف اشعه X و CT اسکن، سونوگرافی پستان از اشعه استفاده نمی‌کند و برای زنان باردار و مادران شیرده ایمن محسوب می‌شود. اگر برآمدگی یا توده مشکوکی در پستان تشخیص داده شود پزشک انجام سونوگرافی پستان را در دستور کار قرار خواهد داد. 

نمای ظاهری ترشحات واژن در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می‌کند

اکثر زنان در مقاطعی ترشح واژن چسبناک را تجربه می‌کنند. این موضوع معمولاً علتی برای نگرانی ندارد، اما در برخی موارد ترشح واژن چسبناک می‌تواند پیامی از وجود مشکلی زمینه‌ای باشد. ترشح واژن چسبناک راهی است که بدن توسط آن اجرام و عفونت را از واژن و مادگی دور نگه می‌دارد. این ترشح معمولاً حامل باکتری و سلول‌های مرده است. زنان گاه بر این باورند که این تنها آنان هستند که دچار ترشح واژن چسبناک می‌شوند. در واقعیت، اکثریت زنان در سنین باروری ترشح واژن چسبناک را به عنوان بخشی نرمال از چرخه عادت ماهانه خود تجربه می‌کنند.

محققان علت دقیق اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی را نمی‌دانند

محققان علت دقیق اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی را نمی‌دانند. به هر حال اغلب آنان فکر می‌کنند که علت باید واکنش غیر نرمال به تغییرات هورمونی مرتبط به چرخه عادت ماهانه باشد. مطالعات وجود ارتباط بین اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی و پایین بودن میزان سروتونین را نشان داده‌اند، یک ماده شیمیایی در مغز که به انتقال پیام‌های عصبی کمک می‌کند. برخی سلول‌های مغزی استفاده کننده از سروتونین همچنین در کنترل خلق، توجه، خواب، و درد دخالت دارند. تغییرات هورمونی می‌تواند باعث کاهش میزان سروتونین شده به علایم اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی منجر گردد.

برخی علل خونریزی نوک پستان به شیردهی از پستان یا مجاری شیر مرتبط است

علل خونریزی نوک پستان متفاوتند. اگرچه این مشکل در زنان شایع‌تر است مردان نیز ممکن است به آن دچار شوند. برخی علل خونریزی نوک پستان به شیردهی از پستان یا مجاری شیر مرتبط است. دلایل دیگر شامل تحریک، عفونت، و با شیوع کمتر، بیماری‌‌های خاص است. چند اختلال زیربنایی می‌توانند باعث خونریزی نوک پستان شوند. این شامل شیردهی، آزردگی، آلرژی، عفونت و تومور می‌شود. اگر شیردهی عامل خونریزی نوک پستان باشد، مردم باید راهی برای بهبود شیردهی پیدا کرده یا به پزشک مراجعه کنند. اگر علت مشکل آلرژی باشد، دکتر ممکن است یک کرم استروئیدی تجویز کند. در مورد عفونت پزشکان به طور معمول آنتی‌بیوتیک تجویز می‌نمایند.

علت دقیق ژیگانتوماستی مشخص نیست

ژیگانتوماستیا (ژیگانتوماستی) اختلال نادری است که باعث رشد بیش از حد پستان‌های زنان می‌شود. در متن‌های پزشکی فقط شمار معدودی از این اختلال گزارش شده است. علت دقیق ژیگانتوماستی مشخص نیست. این اختلال ممکن است به شکل تصادفی بروز کند اما در عین حال بروز آن در طول بلوغ، بارداری یا پس از مصرف برخی داروها مشاهده شده است. اختلال مزبور در مردان ایجاد نمی‌شوند. رشد پستان ممکن است در طول چند سال صورت گیرد اما برخی موارد ژیگانتوماستی نیز بوده است که در آنها پستان زنان در طول چند روز بیش از اندازه یک فنجان بزرگ شده است. علایم دیگر این اختلال شامل درد پستان، مشکلات مربوط به حالت بدن، عفونت، و درد پشت است.

در برخی از زنان واریکوسیتی والوار به یک اختلال درد مزمن به نام سندرم احتقان لگن منجر می‌شود

واریکوسیتی والوار یک ورید واریسی در ناحیه مادگی (فرج) یا اطراف آن است. این نوع وریدها گرایشی به بروز در زنان باردار از خود نشان می‌دهند و بسیاری از زنان مبتلاء به واریکوسیتی والوار در عین حال دچار ورید واریسی در نقاط دیگر بدن هستند. مثل دیگر نقاط بدن مادگی (فرج) زنان خانه طیف گسترده‌ای از رگ‌های خونی کوچک و بزرگ است. در طول بارداری افزایش جریان خون و فشار وارد شده بر ناحیه تناسلی و قسمت پایین تنه می‌تواند باعث ایجاد وریدهای دچار واریس شود. وریدهای واریسی در قسمت‎های دست و پا شایع‌ترند اما برخی از زنان در ناحیه مادگی دچار آنها می‌شوند. وریدها ممکن است کوچک بوده و فقط تا حدودی متورم شوند یا ممکن است بزرگ، پیچ و تاب خورده و دردناک باشند.

پولیپ‌های رحم توده‌هایی هستند که به دیواره داخلی رحم متصل شده و به داخل حفره رحمی گسترش پیدا می‌کنند

پولیپ‌های رحم توده‌هایی هستند که به دیواره داخلی رحم متصل شده و به داخل حفره رحمی گسترش پیدا می‌کنند. رشد بیش از حد سلول‌ها در جدار داخلی رحم (اندومتریوم) به تشکیل پولیپ رحم منجر می‌شود، که نام شناخته شده دیگر برای آن پولیپ اندومتریال است. این پولیپ‌ها معمولاً غیر سرطانی (خوش‌خیم) هستند اگرچه برخی از آنها ممکن است سرطانی شده یا در نهایت به سرطان تبدیل شوند (پولیپ‌های پیش‌سرطانی). پولیپ‌های رحم از نظر اندازه متغیر بوده و از چند میلی‌متر - به اندازه یک دانه کنجد - تا چند سانتی‌متر - هم‌اندازه توپ گلف یا بزرگ‌تر - قطر دارند. آنها با یک پایه بزرگ یا یک ساقه باریک به دیواره رحم متصل می‌شوند.

مقالات دیگر...