دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد پولیپ رحم بدانیم

 فیبروئید رحم, هیستروسکپ, هیستروسکپی, سونوگرافی ترانس‌واژینال, بیوپسی اندومتریال, پلی‌پکتومی, هیسترکتومی, هیستروسکپیک

پولیپ رحم (پولیپ اندومتریال) توده‌ای کوچک و گوشتی است که می‌تواند در امتداد جدار داخلی رحم (اندومتریوم) رشد کند

در حالی که خونریزی واژن به شکل غیر نرمال یا سنگین ممکن است به طیفی از اختلالات مرتبط باشد، همچنین امکان آن هست که این مشکل از پولیپ رحم نشأت گیرد. پولیپ‌های رحم توده‌هایی معمولاً غیر مضر هستند اما ممکن است در باروری اختلال ایجاد کنند و به ناراحتی منجر شوند. پولیپ رحم (پولیپ اندومتریال) توده‌ای کوچک و گوشتی است که می‌تواند در امتداد جدار داخلی رحم (اندومتریوم) رشد کند. به طور متوسط این پولیپ‌ها معمولاً کمتر از یک سانتی‌متر هستند. این امکان هست که شخص دچار بیش از یک پولیپ باشد.

نشانگان یا سندرم شوک سمی چیست و چه عللی دارد؟

شوک هیپوتنسیو, اسفنج قاعدگی, کلاهک سرویکال, عفونت‌های پوست, باکتری, فوم پلی‌استر, خونریزی قاعدگی,   خشکی واژن

نشانگان یا سندرم شوک سمی یک بیماری ناگهانی و بالقوه کشنده است

نشانگان یا سندرم شوک سمی یک بیماری ناگهانی و بالقوه کشنده است. سندرم شوک سمی بر اثر رهش سموم از یک باکتری دچار تکثیر بیش از حد به نام استافیلوکوکوس آرئوس یا استاف ایجاد می‌شود که در بدن بسیاری از زنان وجود دارد. سندرم شوک سمی زنان سنین دارای عادت ماهانه را درگیر می‌کند به ویژه آن گروه از این زنان را که از تامپون‌های فوق-جذبی استفاده می‌کنند. بدن با افت ناگهانی فشار خون جواب وضعیت را می‌دهد که باعث محروم شدن ارگان‌های بدن از اکسیژن شده و می‌تواند به مرگ منجر گردد.

اولتراسوند پستان [سونوگرافی پستان] چیست و چه کاربردی دارد

 پستان فیبروکیستیک, تغییرات هورمونی, پاپیلومای داخل مجرا, تومور, نکروز چربی پستانی

سونوگرافی پستان برای انجام به هیچ آماده‌سازی خاصی نیاز ندارد

اولتراسوند پستان [سونوگرافی پستان] یک تکنیک تصویربرداری است که عموماً برای غربالگری تومورها و دیگر ناهنجاری‌های پستان به کار می‌رود. سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت‌های داخل پستان استفاده می‌کند. خلاف اشعه X و CT اسکن، سونوگرافی پستان از اشعه استفاده نمی‌کند و برای زنان باردار و مادران شیرده ایمن محسوب می‌شود. اگر برآمدگی یا توده مشکوکی در پستان تشخیص داده شود پزشک انجام سونوگرافی پستان را در دستور کار قرار خواهد داد. 

ژیگانتوماستیا (ژیگانتوماستی) یا بزرگ شدن بیش از حد پستان

ژیگانتوماستیا، ژیگانتوماستی، هیپرتروفی پستان، ماکروماستیا، ژیگانتوماستی دوطرفه، بارداری، بلوغ، ژیگانتوماستی ناشی از دارو، ژیگانتوماستی ایدیوپاتیک، جراحی کاهش پستان، ماستکتومی، تاموکسیفن، مدوکسی‌پروژسترون، بروموکریپتین، دانازول

علت دقیق ژیگانتوماستی مشخص نیست

ژیگانتوماستیا (ژیگانتوماستی) اختلال نادری است که باعث رشد بیش از حد پستان‌های زنان می‌شود. در متن‌های پزشکی فقط شمار معدودی از این اختلال گزارش شده است. علت دقیق ژیگانتوماستی مشخص نیست. این اختلال ممکن است به شکل تصادفی بروز کند اما در عین حال بروز آن در طول بلوغ، بارداری یا پس از مصرف برخی داروها مشاهده شده است. اختلال مزبور در مردان ایجاد نمی‌شوند. رشد پستان ممکن است در طول چند سال صورت گیرد اما برخی موارد ژیگانتوماستی نیز بوده است که در آنها پستان زنان در طول چند روز بیش از اندازه یک فنجان بزرگ شده است. علایم دیگر این اختلال شامل درد پستان، مشکلات مربوط به حالت بدن، عفونت، و درد پشت است.

سیماستیا یا یکی شدن دو پستان

دلایل زیبایی‌شناختی, استخوان سینه, لیپوساکشن, جراح, جراحی، جراحی زیبایی

سیماستیا معمولاً باعث ایجاد هیچ مشکل جدی برای سلامت نمی‌شود

سیماستیا زمانی مطرح است که پستان‌ها با همدیگر و بدون وجود هیچ گونه شکافی بین خود یا با شکافی اندک، رشد می‌کنند. در عوض شبکه‌ای از پوست، چربی و بافت در ناحیه مربوط به شکاف پستان‌ها وجود دارد. درجات مختلفی از این اختلال مشاهده می‌شود. گاهی از اوقات فقدان شکاف بین پستان‌ها کمتر مشهود است. این امکان وجود دارد که نوع مادرزادی سیماستیا درمان شود اما جراح ناچار خواهد بود که هم ساختار و هم اندازه پستان‌ها را اصلاح کند. کارشناسان در مودرد بهترین گزینه جراحی اتفاق نظر ندارند. در مورد افراد مختلف روش‌های متفاوت ممکن است کارآیی بهتری داشته باشند. در مجموع، شخص باید تا زمان پایان رشد پستان‌های خود از عمل جراحی اجتناب کند.

ترشح واژن چسبناک: علل، و زمان مراجعه به دکتر

عادت ماهانه, ولوواژینال کاندیدیازیس, کلوتریمازول, میکونازول, بوتوکونازول, ترکونازول

نمای ظاهری ترشحات واژن در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می‌کند

اکثر زنان در مقاطعی ترشح واژن چسبناک را تجربه می‌کنند. این موضوع معمولاً علتی برای نگرانی ندارد، اما در برخی موارد ترشح واژن چسبناک می‌تواند پیامی از وجود مشکلی زمینه‌ای باشد. ترشح واژن چسبناک راهی است که بدن توسط آن اجرام و عفونت را از واژن و مادگی دور نگه می‌دارد. این ترشح معمولاً حامل باکتری و سلول‌های مرده است. زنان گاه بر این باورند که این تنها آنان هستند که دچار ترشح واژن چسبناک می‌شوند. در واقعیت، اکثریت زنان در سنین باروری ترشح واژن چسبناک را به عنوان بخشی نرمال از چرخه عادت ماهانه خود تجربه می‌کنند.

اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) چیست؟

اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی، PMDD، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز، فیبروئید، یائسگی، مشکلات هورمونی، مهار کننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، آسپیرین، ایبوپروفن، ریلکسیشن، مدیتیشن، رفلکسولوژی، یوگا

محققان علت دقیق اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی را نمی‌دانند

محققان علت دقیق اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی را نمی‌دانند. به هر حال اغلب آنان فکر می‌کنند که علت باید واکنش غیر نرمال به تغییرات هورمونی مرتبط به چرخه عادت ماهانه باشد. مطالعات وجود ارتباط بین اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی و پایین بودن میزان سروتونین را نشان داده‌اند، یک ماده شیمیایی در مغز که به انتقال پیام‌های عصبی کمک می‌کند. برخی سلول‌های مغزی استفاده کننده از سروتونین همچنین در کنترل خلق، توجه، خواب، و درد دخالت دارند. تغییرات هورمونی می‌تواند باعث کاهش میزان سروتونین شده به علایم اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی منجر گردد.

مقالات دیگر...