دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در برخی از زنان واریکوسیتی والوار به یک اختلال درد مزمن به نام سندرم احتقان لگن منجر می‌شود

واریکوسیتی والوار یک ورید واریسی در ناحیه مادگی (فرج) یا اطراف آن است. این نوع وریدها گرایشی به بروز در زنان باردار از خود نشان می‌دهند و بسیاری از زنان مبتلاء به واریکوسیتی والوار در عین حال دچار ورید واریسی در نقاط دیگر بدن هستند. مثل دیگر نقاط بدن مادگی (فرج) زنان خانه طیف گسترده‌ای از رگ‌های خونی کوچک و بزرگ است. در طول بارداری افزایش جریان خون و فشار وارد شده بر ناحیه تناسلی و قسمت پایین تنه می‌تواند باعث ایجاد وریدهای دچار واریس شود. وریدهای واریسی در قسمت‎های دست و پا شایع‌ترند اما برخی از زنان در ناحیه مادگی دچار آنها می‌شوند. وریدها ممکن است کوچک بوده و فقط تا حدودی متورم شوند یا ممکن است بزرگ، پیچ و تاب خورده و دردناک باشند.

برخی علل خونریزی نوک پستان به شیردهی از پستان یا مجاری شیر مرتبط است

علل خونریزی نوک پستان متفاوتند. اگرچه این مشکل در زنان شایع‌تر است مردان نیز ممکن است به آن دچار شوند. برخی علل خونریزی نوک پستان به شیردهی از پستان یا مجاری شیر مرتبط است. دلایل دیگر شامل تحریک، عفونت، و با شیوع کمتر، بیماری‌‌های خاص است. چند اختلال زیربنایی می‌توانند باعث خونریزی نوک پستان شوند. این شامل شیردهی، آزردگی، آلرژی، عفونت و تومور می‌شود. اگر شیردهی عامل خونریزی نوک پستان باشد، مردم باید راهی برای بهبود شیردهی پیدا کرده یا به پزشک مراجعه کنند. اگر علت مشکل آلرژی باشد، دکتر ممکن است یک کرم استروئیدی تجویز کند. در مورد عفونت پزشکان به طور معمول آنتی‌بیوتیک تجویز می‌نمایند.

حساسیت پستان گاهی از اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی باشد

پستان حساس [حساسیت پستان] لزوماً چیز مضری نیست و به شکل بالقوه علل متعددی در مورد آن وجود دارد. به هر حال حساسیت پستان گاهی از اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی باشد. پستان‌ها ساختارهاری پیچیده‌ای هستند که بر اثر تغییرات ماهانه هورمونی، بارداری، شیردهی، و سالخوردگی دستخوش تغییر می‌شوند. بسیاری از زنان دچار حساسیت پستان می‌گردند، که می‌تواند احتمال بروز درد پستان را افزایش دهد. یک مطالعه پی برده است که 51.5 درصد زنان از ابتلاء گهگاهی به درد پستان خبر می‌دهند. حساسیت پستان ممکن است مفید باشد، برای مثال با افزایش میزان لذت در طول فعالیت جنسی و تشویق زنان به محافظت از پستان‌های خود. 

برای زنان انجام منظم تست‎های پاپ اسمیر با هدف بررسی HPV و سرطان گردن رحم الزامی است.

کمر درد و ترشح واژن هر یک ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود. این علایم به خودی خود مشکلات شایعی هستند. وقتی درد کمر همراه ترشح واژن ایجاد گردد این می‌تواند نشانه‎ای از وجود یک اختلال زیربنایی باشد. در این مقاله در مورد هفت علت محتمل بروز توأمان کمردرد و ترشح واژن بحث خواهد شد. در مورد اغلب مردم کمردرد و ترشحات واژینال به ریسک‎های جدی سلامت مرتبط نیستند. بسیاری از علل شایع را می‎تواند به آسانی و با استفاده از داروهای آنتی‎بیوتیک یا داروهای ضد قارچ درمان کرد. 

پولیپ‌های رحم توده‌هایی هستند که به دیواره داخلی رحم متصل شده و به داخل حفره رحمی گسترش پیدا می‌کنند

پولیپ‌های رحم توده‌هایی هستند که به دیواره داخلی رحم متصل شده و به داخل حفره رحمی گسترش پیدا می‌کنند. رشد بیش از حد سلول‌ها در جدار داخلی رحم (اندومتریوم) به تشکیل پولیپ رحم منجر می‌شود، که نام شناخته شده دیگر برای آن پولیپ اندومتریال است. این پولیپ‌ها معمولاً غیر سرطانی (خوش‌خیم) هستند اگرچه برخی از آنها ممکن است سرطانی شده یا در نهایت به سرطان تبدیل شوند (پولیپ‌های پیش‌سرطانی). پولیپ‌های رحم از نظر اندازه متغیر بوده و از چند میلی‌متر - به اندازه یک دانه کنجد - تا چند سانتی‌متر - هم‌اندازه توپ گلف یا بزرگ‌تر - قطر دارند. آنها با یک پایه بزرگ یا یک ساقه باریک به دیواره رحم متصل می‌شوند.

اگرچه نگران شدن در مورد بروز هر گونه تغییری در پستان طبیعی است، اکتازیا در مجرای پستانی و ماستیت پیرامون مجرا ریسک فاکتورهای سرطان پستان محسوب نمی‎شوند

اکتیژیا [اکتازیا] در مجرای پستانی هنگامی بروز می‎کند که یک مجرای شیر زیر نوک پستان گشاد می‎شود، دیواره‎های مجرا زبر شده و مجرای مزبور از مایع پر می‎شود. این احتمال وجود دارد که مجرای شیر با ماده‎ای متراکم و چسبنده بلوک یا مسدود گردد. این وضعیت اغلب فاقد هر گونه علامت است اما برخی از زنان ممکن است دچار ترشح از نوک پستان، افتادگی پستان یا التهاب مجرای مسدود شده گردند (ماستیت پیرامون مجرا). اکتازیا در مجرای پستانی اغلب در میان زنان سنین پیش‎یائسگی - سنین بین 45 تا 55 سال - ظاهر می‎شود اما احتمال ایجاد آن پس از یائسگی نیز وجود دارد. این اختلال برخی از اوقات بدون درمان نیز بهبود می‎یابد. اگر علایم ادامه یابند زنان نیاز به مصرف آنتی‎بیوتیک یا احتمالاً جراحی خواهند داشت تا مجرای شیر آسیب دیده از بدن خارج شود. اگرچه نگران شدن در مورد بروز هر گونه تغییری در پستان طبیعی است، اکتازیا در مجرای پستانی و ماستیت پیرامون مجرا ریسک فاکتورهای سرطان پستان محسوب نمی‎شوند.

پزشکان علت بروز سرطان اندومتریال را نمی‎دانند. آنچه می‎دانند این است که اتفاقی هست که باعث می‎شود تا یک جهش ژنتیکی در سلول‏‌های اندومتریوم - یا دیواره رحم - ایجاد شود.

سرطان اندومتریال (اندومتر) نوعی سرطان است که در رحم (زهدان) آغاز می‎گردد. سرطان اندومتریال در لایۀ سلول‎های تشکیل دهندۀ جدار (اندومتریوم) رحم شروع می‎شود. سرطان اندومتریال را برخی از اوقات سرطان رحم می‎نامند. دیگر سرطان‌‏هایی که امکان شکل‎گیری آنها در رحم وجود دارد شامل سارکوم رحم است اما شیوع این نوع سرطان‌ها به مراتب کمتر از سرطان اندومتریال است. پزشکان علت بروز سرطان اندومتریال را نمی‎دانند. آنچه می‎دانند این است که اتفاقی هست که باعث می‎شود تا یک جهش ژنتیکی در سلول‏‌های اندومتریوم - یا دیواره رحم - ایجاد شود. سرطان اندومتریال اغلب اوقات در مراحل اولیه تشخیص داده می‎شود زیرا وجود آن باعث ایجاد خونریزی غیر نرمال واژن می‎گردد، که زنان را به مراجعه به پزشک وامی‎دارد. اگر سرطان اندومتریال به صورت زودهنگام تشخیص تشخیص داده شود، خارج کردن رحم در بیشتر موارد باعث معالجۀ سرطان مزبور می‎شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.