plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

با خوردن قند زیاد چه اتفاقی برای بدن رخ می‌دهد؟

 چاقی, لپتین,  انسولین, قلبی عروقی, فشار خون, سرطان, پیری پوست, دیابت

قند می‌تواند بر هورمون‌های کنترل کننده وزن در بدن تأثیر بگذارد

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

با خوردن قند زیاد چه اتفاقی برای بدن رخ می‌دهد؟
میهو هاتاناکا، لوئیسا ریچاردز
ترجمه پریسا شعله‌دوست


چه مقدار قند زیاد محسوب می‌شود؟
⇐ علایم خوردن قند زیاد
⇐ ریسک‌های خوردن قند زیاد
⇐ چطور کمتر قند بخوریم
⇐ چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
⇐ خلاصهدر کوتاه مدت، خوردن قند زیاد می‌تواند عامل تقویت کننده آکنه، افزایش وزن، و خستگی باشد. در طولانی مدت، خوردن قند زیاد ریسک بیماری‌های مزمن مثل دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.


چه مقدار قند زیاد محسوب می‌شود؟
بر مبنای اعلام "راهنمای تغذیه برای آمریکایی‌ها 2015-2010" هر روزه به طور متوسط آمریکایی‌ها 17 قاشق چایخوری قند افزوده مصرف می‌کنند. این مقدار معادل افزایش 270 کالری است.
در هر حال، راهنمای مزبور توصیه می‌کند که قند افزوده به کمتر از 10 درصد کالری دریافتی روزانه محدود شود. در مورد دریافت 2000 کالری روزانه قند افزوده برای کمتر از 200 کالری لحاظ می‌شود.
به هر جهت در سال 2015، سازمان بهداشت جهانی توصیه کرد که مردم نیمی از مقدار مزبور را بخورند و بیش از 5 درصد کالری مورد نیاز روزانه آنان از طریق قند افزوده تأمین نشود. برای یک رژیم غذایی شامل 2000 کالری در هر روز، مقدار مزبور معادل 100 کالری یا حداکثر 6 قاشق چایخوری خواهد بود.


علایم خوردن قند زیاد
برخی از مردم در صورت خوردن قند دچار علایم زیر می‌شوند:
⇐ اُفت میزان انرژی. یک مطالعه مربوط به سال 2019 پی برده است که 1 ساعت پس از مصرف قند نمونه‌های مطالعه دچار حس خستگی شده و نسبتاً به گروه کنترل هشیاری کمتری نشان می‌دادند.
⇐ افت خلق. یک مطالعه آینده‌نگرانه مربوط به سال 2017 پی برده است که مصرف قند زیاد باعث افزایش افسردگی و اختلالات خلقی در مردان می‌شود.
نفخ. بر مبنای اعلام دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز، برخی انواع قند می‌توانند در مردم دچار مشکلات گوارشی مثل سندرم روده تحریک‌پذیر یا رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک (SIBO) نفخ و گاز ایجاد کنند.


ریسک‌های خوردن قند زیاد
مصرف زیاد قند در عین حال می‌تواند عامل تقویت کننده مشکلات طولانی مدت سلامت باشد.

فساد دندان
قند باعث تغذیه باکتری‌هایی می‌شود که در محیط دهان زندگی می‌کنند. وقتی باکتری‌ها قند را گوارش می‌کنند، به عنوان یک فرآورده ضمنی یا اضافی اسید ترشح می‌کنند. این اسید می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شده به بروز حفره یا فساد در دندان منجر گردد.
بر مبنای اعلام "کار بر روی قند"، قسمتی از "انستیتو ولفسون در طب پیشگیری انگلستان"، مردمی که مکرراً و به ویژه در فاصله بین غذاهای اصلی به عنوان میان‌وعده غذاهای قنددار می‌خورند یا آشامیدنی‌های شیرین شده می‌نوشند، بیشتر محتمل است که دچار فساد دندان شوند.

آکنه
یک مطالعه مربوط به سال 2018 بر روی دانشجویان دانشگاه در چین نشان داد آنهایی که در هر هفته 7 نوشیدنی یا بیشتر با قند افزوده می‌نوشند بیشتر در معرض ابتلاء به آکنه متوسط تا شدید قرار دارند.
به علاوه، یک مطالعه در سال 2019 عنوان می‌کند که مصرف کم قند می‌تواند عوامل رشد شبه انسولین، اندروژن‌ها و سبوم را که همگی تقویت کننده آکنه محسوب می‌شوند، کاهش دهد.

افزایش وزن و چاقی
قند می‌تواند بر هورمون‌های کنترل کننده وزن در بدن تأثیر بگذارد. هورمون لپتین به مغز می‌گوید که خوردن کافی است. در هر حال، بر مبنای یک مطالعه بر روی حیوانات در سال 2008، رژیم غذایی پرقند می‌تواند مقاومت به لپتین ایجاد کند.
این می‌تواند به این معنی باشد که به مرور زمان رژیم غذایی پرقند مانع از آن می‌شود که مغز بداند صاحب آن چه موقع باید از خوردن دست بردارد. در هر حال، محققان باید این مورد را در انسان‌ها هم بررسی کنند.

دیابت و مقاومت انسولین
یک مقاله مربوط به سال 2013 در PLOS ONE خاطرنشان می‌کند که میزان بالای قند در برنامه غذایی می‌تواند به مرور زمان باعث دیابت نوع 2 شود.
"انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK) عنوان می‌کند که ریسک فاکتورهای دیگری مثل چاقی و مقاومت انسولین نیز می‌توانند باعث ایجاد دیابت نوع 2 شوند.

بیماری قلبی عروقی
یک مطالعه آینده‌نگرانه در مقیاس بزرگ مربوط به سال 2014 پی برده است در مقایسه با افرادی که 8 درصد کالری مورد نیاز روزانه خود را از قند تأمین می‌کنند، افرادی که 17 تا 21 درصد کالری روزانه خود را از قند افزوده تأمین می‌کنند با 30 درصد خطر بیشتر برای مرگ بر اثر بیماری قلبی عروقی مواجه هستند. برای کسانی که 21 درصد یا بیشتر انرژی مورد نیاز خود را از طریق قند افزوده می‌گیرند این ریسک به دو برابر افزایش می‌یابد.

فشار خون بالا
در یک مطالعه مربوط به سال 2011، محققان به ارتباطی میان نوشیدنی‌های دارای قند افزوده و فشار خون بالا یا هیپرتانسیون پی بردند. یک مرور در "تحقیق پزشکی" می‌گوید که هیپرتانسیون یک ریسک فاکتور بیماری قلبی عروقی است. این می‌تواند به این معنی باشد که قند هر دو اختلال مزبور را تشدید می‌کند.

سرطان
مصرف زیاد قند می‌تواند باعث التهاب، استرس اکسیداتیو و چاقی شود. این عوامل بر ریسک ایجاد سرطان در شخص تأثیرگذار هستند.
یک مرور بر مطالعات در "مرور سالانه تغذیه" به افزایش 23 تا 200 درصدی ریسک سرطان با مصرف نوشیدنی قنددار پی برده است. یک مطالعه دیگر دریافته است که مصرف نوشیدنی قنددار در برخی افراد 59 درصد ریسک سرطان را افزایش داده و باعث ایجاد وزن اضافی در ناحیه شکم می‌شود.

پیری پوست
وجود قند اضافی در رژیم غذایی به شکل‌گیری فرآورده‌های پیشرفته گیکاتیون (AGEs) منجر می‌شود، که نقشی در دیابت بازی می‌کنند. به هر حال، آنها در عین حال بر شکل‌گیری کلاژن در پوست تأثیر منفی می‌گذارند.
بر مبنای اعلام "ندای پوست درمانی" برخی شواهد وجود دارد که عنوانگر آنند که شمار بالای AGEs می‌تواند به سریع‌تر شدن سالخوردگی قابل رویت منجر شود. به هر حال، دانشمندان نیاز دارند تا برای درک تأثیر قند در فرآیند پیری این مورد را در انسان به شکل کامل‌تری مورد مطالعه قرار دهند.


چطور کمتر قند بخوریم
مردم می‌توانند از طرق زیر مقدار قند مصرفی خود را کاهش دهند:
1. بررسی برچسب مواد غذایی در مورد مواد شیرین کننده
2. کاهش میزان غذاهای دارای قند افزوده
3. اجتناب از غذاهای فراوری شده به طور کلی

بررسی برچسب مواد غذایی
قند افزوده و شیرین کننده‌ها به اشکال مختلفی وجود دارند. ترکیباتی که مردم باید آنها را در برچسب غذاها دنبال کنند عبارتند از:
⇐ قند قهوه‌ای
⇐ فروکتوز
⇐ گلوکز
⇐ سوکروز
⇐ مالتوز
⇐ عسل
⇐ شیرین کننده ذرت
⇐ شربت ذرت
⇐ شربت ذرت با فروکتوز بالا
⇐ قند خام
⇐ ملاس
⇐ شربت مالت
آب نیشکر تبخیر شده
⇐ نکتار آگاو
⇐ شربت افرا
⇐ قند معکوس
⇐ عصاره آب میوه
⇐ تریهالوس
⇐ قند توربینادو
برخی از این مخلفات منابع طبیعی قند هستند و مصرف آنها به مقدار کم ضرری ندارد. به هر حال، وقتی تولید کنندگان آنها را به فرآورده‌های غذایی اضافه می‌کنند، به سادگی ممکن است شخص مقدار زیادی از آنها را بی‌آنکه بداند مصرف کند.

کاهش غذاهای دارای قند افزوده
برخی محصولات غذایی دارای مقادیر بالایی قند افزوده هستند. کاهش یا کنار گذاشتن این غذاها راه مؤثری برای کاهش مقدار قندی است که شخص می‌خورد.
راهنمای تغذیه آمریکایی‌ها 2015-2010 می‌گوید که سودا و دیگر نوشیدنی‌های غیر الکلی برای حدود نیمی از قند اضافی مصرفی در ایالات متحد آمریکا لحاظ می‌شود. به طور میانگین هر بطری سودا حاوی 10 قاشق چایخوری قند است.
دیگر منابع رایج قند سریال‌های صبحانه است. بر مبنای اعلام EWG، بسیاری از سریال‌های محبوب حاوی 60 درصد قند بر مبنای وزن هستند که این مقدار در برخی برندها به بیش از 80 درصد می‌رسد. این موضوع به ویژه در مورد سریال‌های تولید شده برای کودکان واقعیت دارد.
کنار گذاشتن این نوع غذاها برای استفاده از جایگزین‌های شیرین نشده به شخص در کاهش مصرف قند کمک خواهد کرد، و برای مثال:
⇐ کنار گذاشتن سودا برای مصرف آب، شیر یا دمنوش‌های گیاهی
⇐ کنار گذاشتن سریال‌ها برای مصرف سریال کم‌قند، بلغور جو یا تخم مرغ

اجتناب از غذاهای فرآوری شده
تولید کنندگان اغلب قند را برای مطبوع‌تر کردن طعم غذا به آن اضافه می‌کنند. بیشتر مواقع این به معنی آن است که مردم نخواهند دانست که یک غذا چقدر قند دارد.
با اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری شده شخص می‌تواند به درک بهتری از آنچه غذا حاوی آن است دست یابد. پخت و پز کامل غذا در خانه در عین حال به معنی کنترل بیشتر بر مخلفات وعده غذایی است.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم در صورت مواجه شدن با علایم بالا بودن قند خون شامل موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:
⇐ افزایش میزان تشنگی و ادرار کردن
⇐ افزایش گرسنگی
خستگی مفرط
تاری دید
بی‌حسی یا مور مور دست یا پا
کاهش وزن غیر قابل توضیح
⇐ بروز زخم‌هایی که التیام نمی‌یابند
این علایم می‌توانند نشان دهنده ابتلاء به دیابت باشند.
برخی افراد در صورت مواجه شدن با دیگر علایم ظاهر شده پس از خوردن قند مثل نفخ باید به پزشک مراجعه کنند.


خلاصه
مصرف قند افزوده بیش از حد می‌تواند اثرات منفی زیادی شامل خستگی و افزایش وزن و اختلالات شدیدتر مثل بیماری قلبی در پی داشته باشد. قندهای افزوده در بسیاری از غذاهای فراوری شده و نوشابه‌ها وجود دارند.
مردم می‌توانند میزان قند مصرفی خود را با دقت در برچسب غذاها، اجتناب یا کاهش منابع معمول قند مثل انواع سودا و سریال‌ها و در اولویت قرار دادن غذاهای فرآوری نشده کاهش دهند.
اگر کسی نگران افزایش وزن خود باشد، علایم نشان دهنده دیابت باشند یا اگر شخص دچار دیگر علایم پس از خوردن قند شود باید به پزشک مراجعه کند./


Source:
Medical News Today
What is the impact of eating too much sugar?
Medically reviewed by Miho Hatanaka, RDN, L.D. —
Written by Louisa Richards
On June 30, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

10 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده