دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اصطلاح 5G به نسل پنجم فناوری موبایل [تلفن همراه] اشاره دارد.

مقالات IT / اینترنت / ایمیل
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اشعه الکترومغناطیسی چیست؟
• امواج فرکانس رادیویی "ممکن است برای انسان سرطانزا" باشند
WHO می‌گوید، "هیچ اثرات جانبی منفی" وجود ندارد
• جدال بر سر چیست؟
• آخرین مطالعات در مورد خطر سرطان چه می‌گویند؟
• حرکت از 5G به 5G
• خط پایه
تکنولوژی بی‌سیم 5G به آرامی راهش را در سطح جهان باز می‌کند و بسیاری از نهادهای دولتی و سازمان‌ها می‌گویند که هیچ دلیلی نداد ما در مورد اثرات امواج فرکانس رادیویی بر سلامت دچار نگرانی باشیم. اما برخی کارشناسان قویاً با این عقیده مخالفند.
اصطلاح 5G به نسل پنجم فناوری موبایل [تلفن همراه] اشاره دارد. با وعده مرور سریع‌تر، پردازش پرشتاب‌تر و سرعت دانلود و همچنین بهبود ارتباط، 5G ممکن است مثل انقلابی طبیعی برای جامعه هر چه بیشتر متکی به تکنولوژی ما باشد.
اما ورای اجازه به ما برای پخش آخرین فیلم‌ها، 5G برای افزایش قابلیت و کاهش تأخیر طراحی شده است، که این مدت زمانی است که دستگاه‎ها نیاز دارند تا با یکدیگر ارتباط ایجاد کنند.
برای اپلیکیشن‌های یکپارچه مثل ابزارهای روباتیک، اتومبیل‌های خودران، و دستگاه‌های پزشکی این تغییرات نقشی بزرگ در چگونگی تزریق سرعت به زندگی روزمره ما ایفا خواهد کرد.
پایه اصلی فناوری 5G کاربرد پهنای باند با فرکانس بالا خواهد بود، که درست در‌ طیف فرکانس رادیویی قرار دارد.
در ایالات متحد آمریکا "کمیسیون ارتباطات فدرال" نخستین پهنای باند - 28 گیگاهرتز - را که شبکه 5G را با پهنای باند بالاتر در اواخر سال جاری شکل خواهد داد به مزایده گذاشته است.
اما 5G با سلامت ما چه خواهد کرد؟

اشعه الکترومغناطیسی چیست؟
میدان الکترومغناطیسی (EMF) یک میدان انرژی است که از اشعه الکترومغناطیسی ناشی می‌شود. اشعه الکترومغناطیسی شکلی از انرژی است که بر اثر جریان یافتن الکتریسیته ایجاد می‌گردد.
میدان‌های الکتریکی هر جایی که پریز و خطوط برق باشد وجود دارند چه جریان برق روشن باشد چه نباشد. میدان‌های مغناطیسی فقط زمانی ایجاد می‌شوند که الکتریسیته در جریان باشد. این دو روی هم رفته میدان‌های الکترومغناطیسی (EMFs) را ایجاد می‌کنند.
اشعه الکترومغناطیسی در طیفی از طول موج‌ها و فرکانس‌های متفاوت که با هرتز اندازه‌گیری می‌شوند وجود دارد. اصطلاح هرتز تعداد دور بر ثانیه را مشخص می‌کند.
خطوط برق بین 50 تا 60 هرتز عمل می‌کنند، که پایانه زیرین طیف مزبور محسوب می‌شود. این امواج با فرکانس پایین، به همراه امواج رادیویی، مایکروویوها، اشعه مادون قرمز، نور مرئی، و برخی از طیف‌های نور ماوراء بنفش - که ما را به طیف مگاهرتز، گیگاهرتز و تتراهرتز می‌رسانند - آن چیزی را تشکیل می‌دهند که زیر عنوان اشعه غیر یونیزه شناخته می‌شود.
بالای این محدوده طیف پتراهرتز و اگزاهرتز قرار دارد که شامل اشعه X و اشعه گاما می‌شود. اینها انواع اشعه یونیزه هستند، که بدان معنی است که حامل انرژی کافی برای جدا کردن مولکول‎ها بوده و قرار گرفتن در معرض تابش آنها سبب ایجاد صدمات قابل توجهی برای بدن می‌گردد.
میدان الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی (RF-EMFs) شامل تمامی طول موج‌های از 30 کیلوهرتز تا 300 گیگاهرتز است.
برای آگاهی عموم مردم باید گفت قرار گرفتن تحت تأثیر RF-EMFs بیشتر از طریق دستگاه‌های قابل حمل مثل تلفن‌های همراه و تبلت‌ها و همچنین ایستگاه‌های آنتن تلفن همراه، دستگاه‌های پزشکی و آنتن‌های تلویزیونی صورت می‌گیرد.
بررسی شده‌ترین تأثیر بیولوژیک RF-EMFs گرم شدن است. دوزهای بالای RF-EMFs می‌توانند به خیزش دمای بافت‎های بدن در تماس با وسایل مزبور منجر گردد که به سوختگی و دیگر صدمات می‌انجامد.
اما میزان انتشار RF-EMFs توسط دستگاه‌های موبایل اندک است. اینکه این مقدار علتی برای نگرانی باشد موضوعی است که بحث در مورد آن ادامه دارد و با به صحنه آمدن 5G مجدداً مطرح شده است.

امواج فرکانس رادیویی "ممکن است برای انسان سرطانزا" باشند
در سال 2011، تعداد 30 دانشمند بین‌المللی، که بخشی از کارگروه "آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان" (IARC) هستند، برای ارزیابی خطر ایجاد سرطان بر اثر تماس با RF-EMFs دیدار کردند.
کارگروه مزبور خلاصه‌ای از یافته‌های خود را در لنست انکولوژی / The Lancet Oncology منتشر کرد.
این دانشمندان به بررسی یک مطالعه طولی و پنج مطالعه مورد-کنترل در انسان پرداختند، که هر یک از آنها برای تحقیق در مورد ارتباط بین کاربرد تلفن همراه و گلیوما، یک سرطان سیستم عصبی مرکزی، طراحی شده بود.
تیم مزبور به این جمع‌بندی رسید که بر اساس مطالعات دارای بالاترین کیفیت، یافتن "یک تفسیر علّی برای قرار گرفتن در معرض RF-EMF تلفن همراه و ابتلاء به گلیوما ممکن است." مطالعات در مقیاس کوچک‌تر از جمع‌بندی مشابه در مورد آکوستیک نوروما حمایت کرده‌اند، اما شواهد در مورد دیگر انواع سرطان اقناع کننده نبودند.
تیم تحقیق مزبور در عین حال به بازبینی 40 مطالعه پرداخت که بر روی موش‌های صحرایی و موش‌های معمولی صورت گرفته بودند.
با عنایت به محدودیت شواهد در انسان و حیوانات آزمایشگاهی، کارگروه مزبور RF-EMFs را به عنوان "عامل احتمالاً سرطانزا برای انسان (گروه 2B)" طبقه‎بندی کرد. آنها در یک مقاله نوشتند، "این ارزیابی توسط اکثریت بزرگ اعضاء کارگروه حمایت شد."
برای مقایسه، گروه 2B همچنین شامل عصاره برگ کامل آلو ورا، دود و دم اگزوز موتورهای بنزینی، و ترشی سبزیجات و همچنین داروهایی مثل قرص‌های پیشگیری از بارداری حامل صرف پروژسترون، اکسازپام، و سولفاسالازین است.

WHO می‌گوید، "هیچ اثرات جانبی منفی" وجود ندارد
علی‌رغم طبقه‌بندی RF-EMFs به عنوان عامل احتمالاً سرطانزا در انسان، دیگر سازمان‌ها به جمع‌بندی مشابهی نرسیده‌اند.
IARC بخشی از WHO است. با وجود این WHO مسؤولیت یک "ارزیابی خطر برای سلامت [RF-EMFs] جداگانه، منتشر شده به عنوان تک‌نگاری در مورد سری ضوابط سلامت زیست‌محیطی" را پذیرفته است.
"پروژه بین‌المللی EMF"، که در 1996 راه‎اندازی شد مسؤول ارزیابی اخیر است.
بر مبنای بروشور پروژه بین‌المللی ERF:
"این پروژه توسط یک کمیته مشورتی به نمایندگی از 8 سازمان بین‌المللی، 8 انستیتوی علمی مستقل، و بیش از 50 دولت، یک چشم‌انداز جهانی عرضه می‌دارد. این گروه علمی در همکاری با "کمیسیون بین‌المللی محافظت در برابر اشعه غیر یونیزه (ICNIRP) راه‌اندازی شد. تمامی فعالیت‌ها توسط دبیرخانه WHO هماهنگ و تأمین می‌شود."
نتایج کار این پروژه هنوز منتشر نشده است.
در حال حاضر WHO عنوان می‌کند که، "تا زمان حاضر هیچ عارضه جانبی برای سلامت از ناحیه تماس درازمدت با مقادیر کم فرکانس رادیویی یا میدان‌های با بسامد قوی تأیید نشده است، اما دانشمندان فعالانه تحقیق در این عرصه را ادامه می‌دهند."
در سطح ایالات متحد آمریکا، "کمیسیون ارتباطات فدرال" عنوان می‌کند که، "در سطح نسبتاً پایین تماس با اشعه فرکانس رادیویی - به عنوان مثال، سطوح کمتر از آنچه گرمای قابل توجهی تولید می‌کنند - شواهد مربوط به ایجاد اثرات مضر بیولوژیکی مبهم و اثبات نشده است."

جدال بر سر چیست؟
دکتر لنارت هاردل / Lennart Hardell، از دپارتمان انکولوژِی دانشگاه اربرو در سوئد، از منتقدان صریح تصمیم WHO در مورد عدم تأیید نظر IARC برای طبقه‌بندی RF-EMFs به عنوان عامل احتمالاً سرطانزا است.
در یک مقاله به سال 2017 در "ژورنال بین‌المللی انکولوژی" وی توضیح می‌دهد که چندین عضو گروه اصلی پروژه EMF در عین حال عضو پیوسته ICNIRP هستند، سازمانی که وی آن را به عنوان یک "NGO هوادار صنعت" توصیف می‌کند."
دکتر هاردل می‌نویسد، "عضویت در ICNIRP یک نوع تضاد منافع در ارزیابی علمی مخاطرات سلامت ناشی از فرکانس رادیویی از طریق پیوستگی به صنعت و نظامی‌گری ایجاد می‌کند. این موضوع مشخصاً واقعیت دارد، زیرا دستورالعمل‌هایICNIRP دارای اهمیت بسیاری برای ارتباطات از راه دور، صنایع نظامی و صنایع پرقدرت دیگر است."
"گزارش ابتکار عمل زیستی" که از سوی 29 کارشناس علمی و پزشکی - که دکتر هاردل یکی از آنها بود - منتشر شد عنوان می‌کند که، "اثرات زیستی به راحتی در مقادیر کم تماس با [EMFs] و اشعه فرکانس رادیویی برقرار بوده و بروز می‌کند."
این گزارش، که بخشی از آن در اوایل سال جاری به روز شد، ارتباط با آسیب دیدگی DNA، استرس اکسیداتیو، نوروتوکسیسیتی، سرطانزایی، ریخت‌شناسی اسپرم، و جنین، نوزادان و رشد دوره‌های اولیه زندگی را برجسته می‌کند. نویسندگان گزارش همچنین وجود ارتباط میان تماس با RF-EMF و افزایش خطر ایجاد اختلال طیف اتیسم را مطرح کرده‌اند.
این گروه اصرار دارد که دولت‌ها و نهادهای مربوط به سلامت محدودیت‌های تازه‌ای را در راستای محافظت از مردم اعمال کنند.

آخرین مطالعات در مورد خطر سرطان چه می‌گویند؟
با مقاله‌ای در "ژورنال بین‌المللی بهداشت و سلامت محیط زیست"، دکتر آگوستینو دی چیائولا / Agostino Di Ciaula از بخش پزشکی داخلی در بیمارستان بیسگلی در ایتالیا، آخرین مطالعات مربوط به اثرات RF-EMFs را در انسان، حیوانات و میکرب‌ها مرور کرده است.
وی در این مقاله می‌نویسد، "شواهد مربوط به ترکیبات بیولوژیک RF-EMF به شکل روزافزون در حال انباشت است و، اگرچه آنها در برخی موارد هنوز مقدماتی یا مناقشه‌برانگیزند، به روشنی به فعل و انفعال‌های چند وجهی بین EMF در بسامد بالا و سیستم‎های بیولوژیکی و امکان سرطانزا و غیر سرطانزا بودن اثرات (عمدتاً متوجه سیستم تولید مثل، متابولیک، نورولوژیک، میکروبیولوژیک) اشاره دارند."
وی ادامه می‌دهد، "اثرات بیولوژیکی که به عنوان سطوح تماس زیر محدودیت‌های تنظیمی نیز ثبت شده‌ است به تشکیک در حال رشد در مورد ایمنی واقعی استانداردهای مورد استفاده در حال حاضر ICNIRP منجر شده‌اند."
دکتر آگوستینو دی چیائولا می‎نویسد، "مطالعات آزمایشی و علت‌شناسانه بیشتری به شکل عاجل در راستای کاوش بهتر و کامل در مورد اثرات سلامت ایجاد شده بر اثر تماس با فرکانس‎های ژنریک یا خاص [...] RF-EMF در گروه‌های مختلف سنی و افزایش تراکم تماس مزبور مورد نیاز است."
ICNIRP دو مورد از مطالعات ادامه‌دار اخیر آنان را در مورد امکان سرطانزایی RF-EMFs در موش‌های صحرایی و موش‌های معمولی منتشر کرده است.
مطالعه "برنامه ملی توکسیکولوژی" توسط "دپارتمان خدمات بهداشت و انسان" به قرار گرفتن در معرض سطوح بالا در مقیاس 900 مگاهرتز پرداخته است. تیم تحقیق "شواهد روشنی دال بر وجود تومور در قلب موش‌های صحرایی نر"، "برخی شواهد مربوط به تومور در مغز موش‌های صحرایی نر" و "برخی شواهد مربوط به تومورهای غدد فوق کلیوی موش‎های صحرایی نر" یافته است."
مطالعه دوم که در ژورنال "تحقیقات زیست‌محیطی" توسط گروه پژوهشگرانی از "مرکز تحقیقات سرطان چزاره مالتونی" در "انستیتو راماتزینی" در بولونا، ایتالیا منتشر شده است، به افزایشی در میزان تومورها در قلب موش‌های صحرایی قرار گرفته در معرض RF-EMF معادل 1.8 گیگاهرتز ایستگاه پایه پی برده است.
ICNIRP می‌نویسد، "در مجموع بر مبنای ملاحظات مطرح شده در زیر، ICNIRP جمع‌بندی می‌کند که این مطالعات بنیان قابل اعتمادی برای تجدید نظر در مورد دستورالعمل‌های مربوط به قرار گرفتن در معرض فرکانس رادیویی ایجاد نمی‌کنند."

حرکت از 4G به 5G
ورود شبکه 5G نوید بهبود ارتباطات را می‌دهد. آنچه این در واقعیت معنی دارد پوشش گسترده‌تر و پهنای باند بیشتر است که امکان آن را برای ما ایجاد می‌کنند که داده‌های کثیر از نقطه A به B انتقال یابند.
با ایجاد شبکه‎هایی در پایانه بالاتر طیف RF-EMF، ایستگاه‌های پایه تازه یا سلول‌های کوچک، در سطح جهانی ظاهر خواهند شد.
دلیل پشت این موضوع این است که امواج رادیویی با بسامد بالا در مقایسه با امواج با فرکانس پایین‌تر طول موج کمتری دارند. سلول‌های کوچکی که امکان انتقال داده‌ها را در مسافت‌های کوتاه فراهم می‌کنند نقشی کلیدی در شبکه 5G و مشخصاً در نواحی با کاربرد متراکم شبکه بازی خواهند کرد.
اما زمانی که زندگی ما با مرور سریع‌تر انتقال می‌یابد، اپلیکیشن‌های الکترونیکی سلامت، خودرهای بدون راننده، و ارتباطات زندگی واقعی در "اینترنت چیزها" تأثیر قابل توجهی بر میزان RF-EMFs که ما در معرض آنها قرار خواهیم گرفت، نخواهند داشت؟
پاسخ کوتاه در این مورد این است که هیچ‌کس هنوز واقعاً نمی‌داند. در نوشته‌ای در "مرزهای سلامت عمومی" در اوایل همین ماه، گروهی از دانشمندان بین‌المللی، شامل دکتر هاردل، به تفسیر خطرات بالقوه فناوری 5G برای سلامت پرداخته‌اند.
آنها توضیح می‌دهند، "اشعه با فرکانس بالاتر (طول موج کوتاه‌تر) همراه 5G به اندازه فرکانس‌ تکنولوژی‌های قدیمی‌تر در بدن به شکل عمقی نفوذ نمی‌کند، با وجود این اثرات آن می‌تواند سیستمیک باشد."
نویسندگان مقاله ادامه می‎دهند، "بُرد و اندازه اثرات بالقوه تکنولوژی‎های 5G در دست تحقیق است، با وجود این عواقب بیولوژیکی مهمی در مورد قرار گرفتن در معرض طول موج میلی‌متری گزارش شده است. این عوارض شامل استرس اکسیداتیو و دگرگونی بیان ژنی، اثرات روی پوست، و اثرات سیستمیک مثل عملکرد ایمنی می‌شود."
تیم مزبور چند توصیه ارائه می‌دهد که شامل آزمایش‌های سختگیرانه‌تر و گردآوری داده‎ها برای شناسایی ارتباط میان قرار گرفتن در معرض RF-EMF و نتایج آن برای سلامت، در میان گذاشتن اطلاعات مربوط به خطرات برای سلامت با کاربران، و محدود کردن تماس برای گروه‌های سنی زیر 16 سال است. نقطه پایانی فهرست آنان عنوان می‌کند:
"برج‌های مخابراتی باید دور از خانه‌ها، مهد کودک‌ها، مدارس، و مراکز پُر مراجعه برای زنان باردار، مردان متمایل به داشتن فرزندان سالم و جوانان، باشند."

خط پایه
شواهد متقنی در مورد ارتباط میان قراگیری در معرض RF-EMF با افزایش اندک خطر ایجاد برخی سرطان‌ها و دیگر فرجام‌های منفی سلامت وجود دارد.
اما داوران در مورد میزان جدی بودن تهدید RF-EMFs در کل - و پهنای باند 5G به طور مشخص - برای سلامت ما هنوز مشغول شور هستند.
برای آن گروه از ما که در مناطق پرجمعیت زندگی می‌کنند، هیچ راه فراری از بی‌شمار امواج رادیویی که از تمامی فضای پیرامون ما می‌گذرند، وجود ندارد.
برای کاهش میزان تماس با RF-EMFs، FDA کاهش مقدار وقت سپری شده با تلفن‌های همراه و همچنین استفاده از بلندگو یا هندز-فری را برای ایجاد فاصله بیشتر بین این دستگاه‌ها و مغز ما پیشنهاد می‌دهد.
"آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان" (AAP) محدود کردن زمان سپری شده توسط کودکان و نوجوانان با دستگاه‌های موبایل را توصیه می‌کند.
مطالعات درازمدت که به تحقیق در مورد اثرات قرار گرفتن در معرض شبکه‌های دیجیتال می‌پردازند، ادامه دارند. یکی از این مطالعات COSMOS است که در سال 2007 با هدف پیگیری حداقل 290.000 از مردم کشورهای اروپایی به مدت 20 تا 30 سال شروع شد و منظور از آن ارزیابی کاربرد تلفن همراه بر سلامت است.
فقط زمان به ما خواهد گفت که نتایج این مطالعه و انواع مشابه آن چه خواهد بود./


• دکتر یلا هیووینگز-مارتین، جیانا دی’امیلیو
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
Is 5G technology bad for our health?
Published Friday 23 August 2019
By Yella Hewings-Martin PhD
Fact checked by Gianna D'Emilio

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.