دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

شالازیون – آنچه دانستنش نیاز است

شالازیون، انسداد غده روغنی، میموبین، گل مژه، فولیکول، سبوریا، آکنه، روزاسه ، روساسه، بلفاریت مزمن، کورتیکوستروئید،  Healthline

بسته به محل و اندازه شالازیون این اختلال ممکن است باعث تاری دید یا انسداد بینایی شود

مقالات چشم

[در این مقاله:]
• علل و ریسک فاکتورهای شالازیون
• علایم شالازیون
• تشخیص شالازیون
• درمان شالازیون
• پیشگیری از شالازیون


شالازیون یک برآمدگی یا تورم کوچک و معمولاً فاقد درد است که روی پلک چشم ظاهر می‎شود. انسداد غده روغنی یا میموبین مسبب بروز شالازیون است. شالازیون ممکن است روی پلک بالایی یا پایینی ایجاد شود و امکان برطرف شدن آن بدون درمان وجود دارد. شالازیا اصطلاحی برای توصیف شالازیون‌های متعدد است.
شالازیون گاهی از اوقات با گل‎مژه داخلی یا گل‎مژه خارجی اشتباه گرفته می‎شود. گل‎مژه داخلی عفونت غده میموبین است. گل‎مژه خارجی عفونت ناحیه فولیکول مژه چشم و غده تعریق است. گل‎مژه‌ها معمولاً دردناکند حال آنکه شالازیا به طور معمول فاقد درد است. امکان بروز شالازیا پس از گل‎مژه وجود دارد.
مردم در صورت ظن ابتلاء به شالازیون باید به پزشک مراجعه کنند به ویژه اگر شالازیون باعث ایجاد انسداد در بینایی شده یا اگر شخص در گذشته دچار شالازیا شده باشد.

علل و ریسک فاکتورهای شالازیون
شالازیون به علت انسداد ایجاد شده در هر یک از غدد کوچک میبومین پلک چشم بالایی و پایینی ایجاد می‎شود. روغنی که این غدد تولید می‎کنند به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می‎کند.
التهاب یا ویروس‌های مسبب آسیب دیدن غدد میبومین علت زیربنایی بروز شالازیون محسوب می‎شود.
شالازیا در مردم مبتلاء به اختلالات التهابی مثل سبوریا، آکنه، روزاسه (روساسهبلفاریت مزمن، یا التهاب درازمدت پلک چشم شیوع بیشتری دارد. شالازیا در عین حال در میان مردم دچار ورم ملتحمه ویروسی یا عفونت پوشش داخلی چشم و پلک چشم شایع‌تر است.
شالازیای برگشت کننده یا غیر معمول ممکن است علامتی از وجود اختلالات جدی‎تر باشد، اما چنین موردی نادر است.

علایم شالازیون
شالازیون معمولاً به شکل یک برآمدگی یا آماس بدون درد روی پلک چشم بالایی یا پایینی ایجاد می‎شود. شالازیا ممکن است هر دو پلک بالایی و پایینی را درگیر کند و نیز امکان دارد در هر دو چشم به صورت همزمان ظاهر شود. بسته به محل و اندازه شالازیون این اختلال ممکن است باعث تاری دید یا انسداد بینایی شود.
اگرچه مورد شایعی نیست، در صورت وجود عفونت، شالازیون ممکن است قرمز، متورم و دردناک ظاهر شود.

تشخیص شالازیون
در اغلب موارد پزشک می‎تواند به اتکاء یک مشاهده از نزدیک پلک چشم شالازیون را تشخیص دهد. پزشک همچنین در مورد علایم مبتلابه فرد با هدف تعیین نوع برآمدگی و اینکه شالازیون یا گل‎مژه است، پرسش‎هایی مطرح خواهد کرد.

درمان شالازیون
در برخی موارد شالازیون بدون نیاز به درمان خود به خود برطرف می‎شود. اگر دکتر در این مورد درمان تجویز کند، گزینه‌ها شامل موارد زیر خواهد بود:

مراقبت خانگی
اول از همه مردم نباید شالازیون را فشار دهند. در این مورد حداقل تماس ارجحیت دارد.
در عوض مردم باید از کمپرس گرم به تعداد 4 بار در روز و هر بار در حدود ده دقیقه برای پلک چشم خود استفاده کنند. این کار می‎تواند به کاهش ورم و نرم شدن روغن به دام افتاد در غده مسدود شده کمک کند. مردم باید حتماً پیش از اقدام به کمپرس مزبور دست‎های خود را بشویند.
در عین حال ممکن است پزشک توصیه کند که مردم دچار شالازیون چند باری در طول هر روز به نرمی توده ایجاد شده را ماساژ دهند. همچنین امکان تجویز قطره‎ها یا کرم‎های چشمی از سوی پزشک وجود دارد.

درمان پزشکی
اگر شالازیون با استفاده از درمان خانگی برطرف نشود، آنگاه دکتر استفاده از یک تزریق کورتیکوستروئیدی یا عمل جراحی را توصیه خواهد کرد. هم جراحی و هم تزریق کورتیکوستروئید درمان مؤثری است.
گزینه درمان به چند عامل مختلف بستگی دارد. پزشک فواید و ریسک‌های هر گزینه درمانی را تشریح خواهد کرد.

پیشگیری از شالازیون
پیشگیری از شالازیون در تمامی موارد ممکن نیست. این موضوع به ویژه در مواردی که شخص نسبت به مشکلات مختلف چشمی مستعد یا ضعیف باشد مصداق دارد. اما در هر حال برخی کارها هست که می‎توان برای پیشگیری از این اختلال انجام داد.
• همیشه دست‌های خود را پیش از لمس چشم بشویید.
• مطمئن شوید هر چیزی که در تماس با چشم شما قرار دارد، مثل لنزهای تماسی و عینک، تمیز هستند.
• اگر شما دچار اختلالی هستند که شانس ایجاد شالازیا را افزایش می‎دهد برای کنترل این اختلال به توصیه‌های پزشک عمل کنید./


• دکتر بِث هالووی، آتمن ریورز
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Healthline
Chalazion
Medically reviewed by Beth Holloway, RN, MEd
on December 22, 2016 —
Written by Autumn Rivers 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.