دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیکلوسپوریازیس یا عفونت انگل سیکلوسپورا

سیکلوسپوریازیس، عفونت انگل سیکلوسپورا، پارازیت، سیکلوسپورا کایتاننسیس،  سایکلوسپوریاسیس، تریمتوپریم-سولفامتوکسازول، کو-تریموکسازول

در صورت عدم درمان علایم سیکلوسپوریازیس ممکن است به مدت چند هفته تا چند ماه یا حتی بیشتر ادامه پیدا کند.

مقالات انگل‌شناسی

• علایم سیکلوسپوریازیس
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص سیکلوسپوریازیس
• درمان سیکلوسپوریازیس
• علل سیکلوسپوریازیس
• ریسک فاکتورهای سیکلوسپوریازیس
• پیشگیری از سیکلوسپوریازیس
• دورنماسیکلوسپورا یک نوع انگل (پارازیت) است. نام کامل آن سیکلوسپورا کایتاننسیس است. انگل نوعی ارگانیسم است که برای بقاء نیاز دارد تا در میزبان یا ارگانیسم دیگری زندگی کند.
سیکلوسپوراها انگل‌های ریز تک-سلولی هستند. آنها را فقط با استفاده از میکروسکپ می‌توان دید. سیکلوسپورا از طریق انسان و حیوان قابل منتقل می‌شود.
این انگل باعث ایجاد نوعی بیماری گوارشی به نام سایکلوسپوریاسیس [سیکلوسپوریازیس] می‌شود. شخص ممکن است بدون اینکه موضوع را بداند دچار عفونت سیکلوسپورا شده باشد. این انگل یک علت ایجاد اسهال مسافران محسوب می‌شود.
عفونت‌های سیکلوسپورا بیشتر در مناطق گرم و استوایی شایعند. به هر حال، احتمال ابتلاء به این عفونت در هر نقطه از دنیا وجود دارد.

علایم سیکلوسپوریازیس
سیکلوسپورا در بدن انسان تخمک‌ریزی می‌کند. این تخمک‌ها ممکن است باعث آلودگی و تحریک جدار روده شوند. وضعیت مزبور می‌تواند علایم گوارشی ایجاد کند. در هر حال، برخی از مردم دچار سیکلوسپوریازیس علایم کمی دارند یا اساساً فاقد علامتند.
احتمال بروز علایم در هر مقطعی به فاصله 2 روز تا 2 هفته پس از آلودگی وجود دارد. علامت هشدار دهنده اصلی در این مورد اسهال شدید است. مردم در عین حال ممکن است دچار موارد زیر شوند:
مدفوع شل و ول یا آبکی
درد معده یا کرامپ معده
نفخ یا گاز
تهوع
استفراغ
خستگی مفرط
تب
• فقدان اشتها
کاهش وزن

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت عدم درمان علایم سیکلوسپوریازیس ممکن است به مدت چند هفته تا چند ماه یا حتی بیشتر ادامه پیدا کند. مردم ممکن است بهبود یابند و سپس بار دیگر دچار اسهال و دیگر علایم بیماری شوند. برخی علایم مثل خستگی مفرط ممکن است ماه‌ها ادامه یابد.
در صورتی که ظن ابتلاء به عفونت سیکلوسپورا در مورد خود شخص یا نزدیکان وی وجود داشته باشد باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. در صورت ادامه اسهال به مدت بیش از دو روز یا مواجهه با موارد زیر مردم باید تحت مراقبت پزشکی فوری قرار گیرند:
• بروز دهیدراسیون (تشنگی بیش از حد، خشکی دهان، کاهش ادرار یا قطع آن)
• دچار شدن به ضعف شدید یا سرگیجه
• دچار شدن به درد معده شدید
• بروز تب بالای 39.9 درجه سانتی‌گراد (102 درجه فارنهایت)
• بروز مدفوع خونی یا مدفوع سیاه

تشخیص سیکلوسپوریازیس
تشخیص سیکلوسپوریازیس ممکن است دشوار باشد. در کل، پزشکان در این مورد از نمونه مدفوع استفاده می‌کنند. در مرحله بعد از یک میکروسکپ قوی برای یافتن این عفونت استفاده می‌شود.
در هر حال حتی در صورت وجود علایم، شخص ممکن است در مدفوع خود دارای تعداد کافی سیکلوسپورا نباشد. پزشک ممکن است در ابتدا تشخیص را بر مبنای علایم و تاریخچه پزشکی استوار کند.
در صورتی که شخص در طول هفته‌ها یا ماه‌های اخیر به نقاط دیگر سفر کرده باشد باید پزشک را مطلع کند. ممکن است به بیش از یک بار نمونه‌گیری مدفوع نیاز باشد. این کار به تأیید ابتلاء به عفونت سیکلوسپورا کمک می‌‌کند.

درمان سیکلوسپوریازیس
برای درمان سیکلوسپوریازیس از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. پزشک ممکن است یک ترکیب آنتی‌بیوتیک به نام TMP-SMX (تریمتوپریم-سولفامتوکسازول) را توصیه کند. این دارو به نام کو-تریموکسازول نیز نامیده می‌شود، که یک نام برند آن باکتریم است. بیمار ممکن است تا یک ماه به مصرف این دارو به تعداد سه بار در هفته نیاز داشته باشد.
دارو برای عفونت سیکلوسپورا جدی نیاز است. گاهی از اوقات سیکلوسپوریازیس می‌تواند به علایم طولانی مدت منجر شود. در صورت عدم درمان انگل مورد بحث می‌تواند به جدار داخلی روده‌ها نیز آسیب برساند.
مردم پیش از کاربرد هر گونه مداوای خانگی باید با پزشک مشورت کنند. از داروهای ضد اسهال غیر نسخه‌ای نباید در مورد عفونت سیکلوسپورا استفاده شود. این کار می‌تواند به وخامت بیشتر عفونت سیکلوسپورا و دیگر عفونت‌های انگلی منجر گردد.
پزشک ممکن است در عین حال برای جایگزین شدن آب و نمک از دست رفته بر اثر اسهال نوشیدن الکترولیت را توصیه کند. در عین حال مردم می‌توانند آشوب معده و درد آن را با استفاده از موارد زیر آرام کنند:
• داروی ضد درد
• کمپرس گرم یا پد گرما
• نوشیدن الکترولیت‌های دست‌ساز
• ماست
• غذاهای دارای نشاسته ساده

علل سیکلوسپوریازیس
مردم و حیوانات دچار عفونت سیکلوسپورا دارای سیکلوسپورای نابالغ در مدفوع خود هستند. در این مرحله سیکلوسپورا عفونت‌زا نیست. برای این انگل به حداکثر 15 روز زمان نیاز است تا هاگ‌زا یا بالغ شود. این بدان معنی است که انگل برای ایجاد عفونت به قدر کافی رشد می‌کند.
انتقال فرد به فرد عفونت سیکلوسپورا بسیار نادر است. سیکلوسپورا برای اینکه واگیر شود به شرایط خاصی نیاز دارد. این شرایط شامل حرارت 22.2 درجه تا 26.7 درجه سانتی‌گراد (72 درجه تا 80 درجه فارنهایت) است. به هر حال ممکن است این عفونت در صورتی که شخص و فردی نزدیک به او هر دو بیمار شوند مسری به نظر برسد. با وجود این این اتفاق به این دلیل می‌افتد که هر دو بیمار از یک منبع آلوده شده‌اند.
سیکلوسپورای انتقال یافته از فاضلاب شهری و مدفوع حیوانات می‌تواند آب آشامیدنی را آلوده کند. این آلودگی ممکن است در عین حال به آب مورد استفاده برای آبیاری گیاهان سرایت کند. حیوانات دامپروری‌ها مثل گاو ممکن است دچار این انگل شوند. دیگر حیواناتی که ممکن است سیکلوسپورا در آنها یافت شود عبارتند از:
• مرغ
• اردک
• صدف
• سگ
• موش
• خوک‌های گینه‌ای
• میمون
سیکلوسپورا به طور معمول توسط غذا یا آب آلوده منتقل می‌شود. برای مثال، در سال 2013 چند مورد سیکلوسپوریازیس در تگزاس از گشنیز تازه آلوده شروع شده بود. دیگر موارد شامل عفونت‌های با منشأ تمشک و ریحان بودند.

ریسک فاکتورهای سیکلوسپوریازیس
اثرات سیکلوسپوریازیس ممکن است در خردسالان و سالمندان بدتر باشد. علت آن است که در این دو گروه سنی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری بسیار ضعیف هستند.
این عفونت در عین حال می‌تواند در مردم دچار اختلالات جدی سلامت عواقبی داشته باشد. این مورد شامل مردم دچار HIV، سرطان، و بیماری قلبی می‌شود.

پیشگیری از سیکلوسپوریازیس
در مورد آنچه می‌خورید و می‌نوشید، به ویژه در زمان سفر به مناطق گرمسیر، مراقب باشید. از خوردن غذاهایی که ممکن است آلوده باشند خودداری کنید.
شستشوی کامل غذا برای برطرف کردن سیکلوسپوریازیس کافی نیست. این انگل می‌تواند خود را سفت به غذاها بچسباند. برای پیشگیری از عفونت در عین حال مواد ضد عفونی کننده نیز کارآیی ندارند. نیاز است تا مردم غذاها را به طور کامل بپزند.
در عین حال مردم باید از نوشیدن آب غیر بهداشتی یا آبی که از نزدیک دامپروری‌ها می‌گذرد خودداری کنند. برای مثال آب کانال‌های آبیاری در برخی نواحی، آب چاه ممکن است برای نوشیدن ایمن نباشند.

دورنما
مردم ممکن است قادر به پیشگیری از سیکلوسپوریازیس نباشند. احتمال ابتلاء به این عفونت در هر جای دنیا وجود دارد.
برای مثال، در گذشته عفونت‌های سیکلوسپورا با یک منبع ذخیره آب در شیکاگو و در گیاهان در حال رشد در ایالات متحد آمریکا و کانادا مرتبط شدند.
اگر کسی دچار عفونت سیکلوسپورا باشد باید هر گونه علامت موجود را به پزشک اطلاع دهد. تمامی داروهای تجویز شده باید به طور کامل مصرف شوند حتی اگر علایم بهبود یافته باشند.
این احتمال وجود دارد که دکتر پس از خاتمه درمان یک نمونه‌گیری مجدد از مدفوع را توصیه کند تا مطمئن شود که دیگر سیکلوسپوریازیس به طور کامل از بین رفته است. مردم باید در مورد بهترین برنامه غذایی برای سلامت گوارشی خود با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنند.
گرفتن بیماری مزبور از فرد آلوده یا یک عضو خانواده مورد نادری است. به هر حال مراعات بهداشت مناسب اهمیت دارد. مردم باید پس از رفتن به توالت دست‌های خود را با دقت بشویند و ناخن‌های خود را کوتاه و تمیز نگه دارند./


• سینتیا تیلر چاووستی، دکتر نورین افتخار
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
Cyclosporiasis
Medically reviewed by Cynthia Taylor Chavoustie, MPAS, PA-C
On January 17, 2019 —
Written by Noreen Iftikhar, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.