دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد مغز بدانیم

لوب فرونتال, لوب تمپورال, لوب پاریتال, لوب اکسی‌پیتال, مدولا, مغز حرام

مغز مرکز فرماندهی است که سیستم عصبی را کنترل می‌کند

مقالات بیولوژی - بیوشیمی

در این مقاله:
◄ چرا مغز مهم است؟
◄ سربروم
◄ کورتکس سربرال
◄ سربرلوم
◄ ساقه مغز
◄ حفظ سلامت مغز
◄ خلاصهمغز سیستم کنترل بدن و بخشی از سیستم عصبی مرکزی (CNS) است. مغز به ستون فقرات متصل بوده و شخصیت، حرکت، تنفس، و دیگر فرآیندهای حیاتی را برای زنده نگه داشتن انسان کنترل می‌کند. مغز پیچیده‌ترین ارگان بدن به شمار می‌رود.
وزن متوسط مغز افراد بزرگسال 1360 گرم بوده و از 60 درصد چربی و مابقی از آب، پروتئین، کربوهیدرات، و نمک تشکیل شده است. مغز ارگانی شامل بافت عصبی است. مغز عضله نیست.
مغز شامل سه قسمت اصلی به نام‌های سربروم (مخچه)، سربلوم (مخ کوچک)، و ساقه مغز است. هر یک از این قسمت‌ها عملکرد منحصر به فردی داشته و خود ار چند قسمت تشکیل شده‌اند.


چرا مغز مهم است؟
مغز مرکز فرماندهی است که سیستم عصبی را کنترل می‌کند. وقتی قسمت‌های مختلفی از مغز آسیب می‌بیند، شخص دچار تغییراتی در شخصیت، حرکت، بینایی، خواب و دیگر عملکردهای مهم جسمانی می‌شود.
آسیب تروماتیک مغزی یا استروک برخی اختلالاتند که باعث مرگ مغزی می‌شوند. شخص از نظر تکنیکی می‌تواند پس از مرگ مغزی زنده بماند، اما هرگز هشیاری خود را باز نخواهد یافت. برای ادامه زندگی پزشکان چنین فردی را زیر دستگاه حمایت زندگی مصنوعی برای کار کردن قلب و ریه‌ها قرار می‌دهند. قلب دارای سیستم الکتریکی مجزا از مغز است که دلیل ادامه تپش آن به مدتی کوتاه پس از توقف فعالیت مغز همین است.
پزشکان برای رسیدن به تشخیص مرگ مغزی تست‌های متعددی را انجام می‌دهند. مرگ مغزی برای هر کسی که دچارش می‌شود تجربه‌ای تروماتیک است. ممکن است تا حدودی رسیدن به اصطلاحات مرتبط به این تشخیص، به ویژه اگر شخص آن را در مورد عزیزان خود و دارای نشانه‌های زندگی ببیند دشوار باشد.
مغز از اجزاء اصلی به نام سربروم، سربلوم، و ساقه مغز تشکیل شده است.
مغز برای تنظیم عملکردهای مختلف بیولوژیک و تغییرات حسی محیط پیام‌های شیمیایی و الکتریکی به سراسر بدن ارسال می‌کند. ارتباط مغز با اکثریت قسمت‌های بدن به واسطه طناب نخاعی انجام می‌شود. برای انجام این مهم، مغز از میلیاردها سلول عصبی در سراسر سیستم عصبی مرکزی استفاده می‌کند.


سربروم
سربروم قسمت جلو مغز و شامل کورتکس (قشر) سربرال است.
این قسمت از مغز مسؤول بسیاری از فرآیندها شامل موارد زیر است:
• آغاز و کنترل حرکت
• تفکر
• عاطفه
• حل مسائل
• یادگیری
سربروم مسؤول شخصیت است. اگر کسی دچار تروما در سربروم، مشخصاً در لوب فرونتال شده باشد، دوستان و خانواده وی ممکن است متوجه تغییراتی در رفتار، خلق و عواطف وی شوند.


کورتکس سربرال
کورتکس سربرال سربروم را می‌پوشاند و دارای چین‌های متعددی است. به علت سطح وسیع آن قشر سربرال 50 درصد کل وزن مغز را به خود اختصاص می‌دهد.
قشر سربرال دارای چهار لوب است:
• لوب فرونتال. این ناحیه مسؤول زبان، عملکرد حرکتی، حافظه، شخصیت و دیگر عملکردهای شناختی است.
• لوب تمپورال. لوب تمپورال شامل ناحیه ورنیکه است که مسؤول فهم زبانی به شمار می‌رود. این لوب همچنین حافظه و عواطف را پردازش کرده و نقشی اساسی در درک شنیداری و دیداری دارد.
• لوب پاریتال. این لوب آنچه را شخص می‌بیند و می‌شنود پردازش می‌کند. لوب مزبور همچنین دیگر اطلاعات حسی را تفسیر می‌کند.
• لوب اکسی‌پیتال. لوب اکسی‌پیتال اطلاعات دیداری را تفسیر کرده و حامل قشر دیداری است.
کورتکس سربرال از ماده خاکستری ساخته شده است، که در آن مغز اطلاعات را پردازش می‌کند. این قشر در عین حال دارای پشته‌ها (گایری) و چین‌هایی (سالسی) است. چین‌ها و برآمدگی‌ها رشد سریع مغز انسان را که در طول تکامل رخ داده است انباشته می‌کند.
سمت راست قشر سربرال یا همیسفر (نیم‌کره)، سمت راست بدن را کنترل می‌کند و نیم‌کره چپ سمت راست بدن را تحت کنترل دارد. هر یک از این نیم‌کره‌ها با دیگری از طریق کورپوس کالوسوم که پلی از جنس ماده سفید است مرتبط است.


سربلوم
سربلوم یا "مغز کوچک" زیر سربروم در قسمت عقب سر جایگیر شده است. سربلوم تعادل و حرکات اکتسابی مثل راه رفتن و بستن تکمه‌ها را تنظیم می‌کند اما آغازگر حرکت نیست.
از آنجا که سربلوم به الکل حساس است، وقتی کسی در مصرف الکل افراط کند دچار مشکلات مرتبط به تعادل و راه رفتن خواهد شد. تحقیقات اخیر می‌گویند که سربلوم همچنین ممکن است نقشی در یادگیری و تصمیم‌گیری داشته باشد.
سربلوم یک قسمت باستانی مغز محسوب می‌شود و قشر سربرال با تکامل انسان بر روی قشر مزبور رشد کرده است.


ساقه مغز
ساقه مغز متشکل از مغز میانی، پل‌ها و مدیولا است. ساقه مغز سربروم را به طناب نخاعی متصل می‌کند.

مغز میانی
مغز میانی مسؤول چندین کنش مهم شامل شنوایی و حرکت است. مغز میانی همچنین پاسخ به تغییرات محیطی را که شامل تهدیدات بالقوه است فرموله می‌کند.

پل‌ها
پل‌ها طیفی از عملکردهای جسمانی مثل تولید اشک، چشمک زدن، تمرکز بینایی، تعادل و حالات چهره را امکان‌پذیر می‌سازند. 10 عصب کرانیال از پل‌ها بیرون می‌آید. آنها به صورت، گردن، و تنه متصل می‌شوند.

مدولا
مدولا [مغز حرام] عملکردهای بیولوژیک مثل ریتم قلبی، جریان خون، و تنفس را که برای بقاء ما ضروری هستند تنظیم می‌کنند. این بخش از مغز همچنین تغییرات اکسیژن خون و میزان دی‌اکسید کربن را شناسایی می‌کند. پاسخ‌های واکنشی مثل استفراغ، بلع، و سرفه نیز ریشه در مدولا دارند.


حفظ سلامت مغز
سلامت مغز مثل سلامت جسمانی اهمیت دارد. سالم نگهداشتن مغز کاهش حافظه را از بین می‌برد و نیز به پیشگیری از دیگر اختلالات مزمن مثل دیابت کمک می‌کند.
کارهایی که شخص می‌تواند برای بهبود مغز خویش انجام دهد عبارتند از:
• توقف مصرف دخانیات
• پیشگیری یا مدیریت فشار خون بالا
• حفظ وزن در محدوده سالم
• حفظ سطح کلسترول در محدوده سالم
• برخورداری از خواب کافی
• فعال بودن از لحاظ اجتماعی
• مدیریت کردن سطح قند خون
• کاهش مصرف الکل


خلاصه
مغز پیچیده‌ترین ساختار در بدن است. مغز از سه ناحیه اصلی به نام‌های سربروم، سربلوم و ساقه مغز تشکیل شده است.
مغز فرآیندهای بیولوژیک اساسی مثل تنفس و تنظیم حرارت بدن را که برای ادامه زندگی حیاتی هستند کنترل می‌کند.
حفظ مغز در شرایط سالم نه فقط باعث پیشگیری از کاهش حافظه در پیری می‌شود بلکه او را در برابر بیماری‌های مزمن مثل دیابت محافظت می‌کند./آنچه باید در مورد مغز بدانیم
دکتر سیونگو هان، لورن مارتین

ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Medical News Today
What to know about the brain
Medically reviewed by Seunggu Han, M.D. —
Written by Lauren Martin on July 4, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.