دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپوپلازیا (هیپوپلازی) و کمبود سلول در ارگان یا بافت بدن

هیپوپلازی مینای دندان, سندرم واکر-ورابرگ, دیستروفی عضلانی

هیپوپلازی به علت فقدان رشد سلولی بر توسعه یک بافت یا ارگان در بدن تأثیر منفی می‌گذارد

مقالات بیولوژی - بیوشیمی

در این مقاله:
هیپوپلازی چیست؟
• هیپوپلازی در کجا بروز می‌کند؟
• علایم هیپوپلازی
• تفاوت بین هیپوپلازی، دیسپلازیا (دیسپلازی)، اپلازیا (اپلازی) و اتروفی
• علل هیپوپلازی
• گزینه‌های درمانی هیپوپلازی
• دورنما
• خلاصههیپوپلازیا (هیپوپلازی) به کمبود سلول‌ها در یک ارگان یا بافت بدن اشاره دارد. هیپوپلازی می‌تواند بسته به محل بروز آن در بدن طیفی از علایم مختلف ایجاد کند.
اختلالات متعددی شامل هیپوپلازی هستند. شخص دچار هر یک از اختلالات مورد اشاره ممکن است در کاربرد قسمتی از بدن خود با مشکل مواجه گردد. برای مثال، هیپوپلازی عصب بینایی می‌تواند به مشکلاتی در چشم منجر شود.


هیپوپلازی چیست؟
هیپوپلازی به علت فقدان رشد سلولی بر توسعه یک بافت یا ارگان در بدن تأثیر منفی می‌گذارد. اختلالات شامل هیپوپلازی به طور معمول نتیجه وجود مشکلی در زمان تولد هستند که باعث می‌شود تا سلول‌های اندکی در یک بافت یا ارگان شکل بگیرند. فقدان سلول‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد بافت یا ارگان مزبور گردد.


هیپوپلازی در کجا بروز می‌کند؟
هیپوپلازی ممکن است در قسمت‌های مختلفی از بدن بروز کند و طیفی از اختلالات شامل هیپوپلازی هستند. برخی مثال‌ها در این مورد عبارتند از:
• هیپوپلازی مخچه‌ای. این اختلال می‌تواند قسمتی از برخی سندرم‌های مادرزادی و اختلالات متابولیک و تباه کننده عصب باشد. هیپوپلازی مخچه‌ای باعث ناهنجاری کوچک بودن مخچه می‌شود که می‌تواند به مشکلاتی در عملکرد حرکتی و رشد و نمو عضلات منجر گردد.
• هیپوپلازی انگشت شست دست. برخی کودکان دچار کوچکی غیر نرمال انگشت شست می‌شوند، که باعث ایجاد مشکلاتی در گرفتن اشیاء یا کاربرد دست می‌شود.
• هیپوپلازی مینای دندان. این نوع هیپوپلازی باعث ناکافی بودن مینای دندان می‌شود که می‌تواند به ایجاد خطوط یا شیارهایی روی سطح دندان منجر گردد.
• هیپوپلازی عصب بینایی. ناکافی بودن رشد و نمو عصب بینایی می‌تواند باعث حرکات غیر نرمال چشم یا مشکلات بینایی شود.


علایم هیپوپلازی
هیپوپلازی به طور معمول باعث ایجاد مشکلاتی در چگونگی عملکردهای یک بافت یا ارگان می‌شود. پیامدهای هیپوپلازی به این موضوع بستگی دارد که چه ناحیه‌ای از بدن دچار این مشکل شده است.
برای مثال هیپوپلازی مینای دندان موجب ایجاد علایمی به شرح زیر می‌شود:
نشانه‌ها و لکه‌های زرد، قهوه‌ای یا سفید رنگ روی دندان‌ها
• شیارها یا دپرس‌هایی روی دندان‌ها
• حساسیت زیاد دندان‌ها نسبت به گرما یا سرما
• انباشت باکتری و پوسیدگی دندان
این علایم بسیار متفاوت از علایم مربوط به هیپوپلازی مخچه‌ای است که مخچه را درگیر می‌کند.
هیپوپلازی سربلار یک ویژگی چند سندرم ناهنجاری مادرزادی شامل سندرم واکر-ورابرگ است، که نوعی دیستروفی عضلانی محسوب می‌شود.
هیپوپلازی همچنین با چند اختلال متابولیک وراثتی مثل سندرم ویلیامز و برخی اختلالات تباهی عصبی مثل اتاکسیا تلانژکتازیا که در اوایل کودکی شروع می‌شود همراه است.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی اختلالات نورولوژیک و استروک"، از آنجا که سربلوم نقشی هم در هماهنگی حرکتی بر عهده دارد، علایم اختلالات شامل هیپوپلازی مخچه‌ای می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• حرکات غیر نرمال چشم
سردرد
سرگیجه
• کاهش تون عضلانی
• حرکات غیر ارادی مثل حرکات چشم
تشنج
• اختلالات شنوایی
• ناتوانی عقلانی
• کاهش هماهنگی یا کنترل عضلات مثل مورد دشواری تکلم، راه رفتن یا دشواری بلع


تفاوت بین هیپوپلازی، دیسپلازیا (دیسپلازی)، اپلازیا (اپلازی) و اتروفی
هیپوپلازی توصیف‌گر کمبود رشد سلولی است اما اپلازیا فقدان کامل یک ارگان یا بافت است. افراد مبتلاء به هیپوپلازی بافت با ارگانی دارند که تعداد سلول‌های آنها بسیار کم است. اپلازیا به این معنی که شخص اساساً فاقد بافت یا ارگان است.
برای مثال، اپلازیای حالب به معنی فقدان کامل حالب است، لوله‌ای که ادرار را از کلیه به مثانه می‌رساند. هیپوپلازی حالب، از سوی دیگر، زمانی بروز می‌کند که لوله مزبور وجود دارد اما به قدر کافی توسعه نیافته است.
دیسپلازیا به ناهنجاری توسعه سلولی در محدوده بافت‌ها یا ارگان‌ها اشاره دارد. برای مثال، این اختلال ممکن است باعث شود که سلول‌ها به سرعتی غیر نرمال رشد کنند. این وضعیت می‌تواند به رشد غیر نرمال یا تومور منجر شود.
اتروفی، مثل مورد اتروفی عضلانی، زمانی بروز می‌کند که یک ارگان با بافت پس از رسیدن به اندازه نرمال کوچک می‌شود. اختلالات همراه اتروفی معمولاً شامل از دست دادن یا صدمه سلولی هستند.
برای مثال، اتروفی عضلانی اسپاینال زمانی بروز می‌کند که عضلات به علت فقدان تحریک از سوی سلول‌های عصبی کوچک می‌شوند. عضلات معمولاً در یک مقطع به رشد و نمو کامل می‌رسند اما اتروفی در مرحله بعد باعث از دست دادن سلول‌ها و عملکرد سلولی می‌شود.


علل هیپوپلازی
اختلالات بسیاری که باعث هیپوپلازی می‌شوند نتیجه یک مشکل مادرزادی هستند. مشکلات مادرزادی آن گروه از مشکلاتند که پیش از تولد ظاهر می‌شوند.
برای مثال، هیپوپلازی مخچه‌ای معمولاً به علت وجود مشکلی در طول رشد سیستم عصبی جنین بروز می‌کند.
ژنتیک نقشی بزرگ در بسیاری از مشکلات مادرزادی دارد. برای مثال نوزاد ممکن است یک ژن معیوب را از یکی از والدین خود به ارث ببرد. جهش‌های ژنی نیز ممکن است به شکل ناگهانی در زمان تولد ایجاد شوند.
عوامل محیطی نیز می‌توانند باعث مشکلات مادرزادی شوند. برای مثال، سوءمصرف مواد مخدر در بارداری می‌تواند خطر مشکلات مادرزادی را افزایش دهد.
تلفیق ژنتیک و عوامل زیست‌محیطی نیز ممکن است به مشکلات مادرزادی منجر گردد.
در برخی موارد کماکان هیچ علت مشخصی برای هیپوپلازی وجود ندارد. برای مثال، این موضوع در مورد هیپوپلازی انگشت شست مطرح است.


گزینه‌های درمانی هیپوپلازی
گزینه‌های درمانی هیپوپلازی به اختلال خاصی که هیپوپلازی در آن وجود دارد بستگی پیدا می‌کند.
در بسیاری موارد هیچ علاجی برای این اختلالات وجود ندارد. بنابراین، درمان به طور معمول هدف کاهش علایم و ایجاد حمابت برای اشخاص دچار اختلالات مورد اشاره را دنبال می‌کند.
درمان هیپوپلازی همچنین به شدت اختلال بستگی دارد. عمل جراحی گزینه دیگری در مورد برخی موارد شدید محسوب می‌شود.
برای مثال، هیپوپلازی انگشت شست ممکن است شامل بازسازی انگشت شست از طرق عمل جراحی باشد. جراح ممکن است مفاصل و رباط‌های این ناحیه را عمل کرده یا از پیوند پوست استفاده کند. عمل جراحی می‌تواند باعث بهبود عملکرد پوست گردد.


دورنما
اکثریت اختلالات شامل هیپوپلازیا (هیپوپلازی) مادام‌العمر هستند. درمان‌هایی برای کمک در مورد علایم و ایجاد آرامش و حمایت برای بیمار در دسترسند. دورنما به شدت و محدوده اختلال خاص ایجاد شده بستگی دارد.


خلاصه
هیپوپلازی توصیف کننده کمبود سلول‌ها یا بافت‎ها یا ارگان‌هایی است که بر عملکرد آنها تأثیر می‌گذارند. اختلالات همراه هیپوپلازی معمولاً نتیجه مشکلات مادرزادی هستند و این اختلالات به طور معمول مادام‌العمرند.
نوع و شدت مشکلات همراه هیپوپلازی بسیار متنوع است.
اختلالات مختلف متعددی می‌توانند شامل هیپوپلازی باشند. هر یک از این اختلالات ممکن است به اشکال مختلفی از درمان نیاز داشته باشند./هیپوپلازیا (هیپوپلازی) و کمبود سلول در ارگان یا بافت بدن
دکتر مردیت گودوین، آرون کندولا
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
What to know about hypoplasia
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP —
Written by Aaron Kandola
On November 12, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.