دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

تعریق بین پاها یا عرق کردن کشاله ران در زنان و مردان

 پرکاری تیروئید, بوتاکس, داروهای آنتی‌کولینرژیک, غدد اپوکرین, درمان جایگزینی هورمون

تعریق راهی است که بدن برای خنک کردن خود در پیش می‌گیرد

تعریق بین پاها ممکن است ناراحت کننده باشد. به هر حال، کارهایی مثل پوشیدن لباس راحت و دوش گرفتن مکرر هست که برای تخفیف این وضعیت می‌توان انجام داد. اگرچه در برخی موارد تعریق بین پاها نرمال است، عرق کردن زیاد در این ناحیه گاهی از اوقات نشان دهنده وجود یک اختلال زمینه‌ای در سلامت است. مشابه ناحیه زیر بغل، کشاله ران دارای تعداد زیادی غدد تعریق به نام غدد اپوکرین است. دچار شدن به مقداری تعریق در ناحیه بین پاها نرمال است، به ویژه اگر تعریق مزبور در هوای گرم یا در کوران ورزش رخ دهد. تعریق راهی است که بدن برای خنک کردن خود در پیش می‌گیرد.

کبودی لب یا سیانوز لب و علل آن

 پنوموتوراکس, تشنج, ویروس سینسیشیال تنفسی, سندرم دیسترس تنفسی نوزاد, کبودی لب

سیانوز می‌تواند نشان دهنده ضعف جریان خون به دیگر نواحی بدن باشد.

سیانوز اصطلاح پزشکی برای تغییر رنگ لب‌ها، پوست، زبان، یا دیگر غشاهای مخاطی است. سیانوز زمانی بروز می‌کند که بدن خون غنی از اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. اگرچه لب‌ها ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض هوای سرد تغییر رنگ دهند، سیانوز مشکلی است که اغلب نیاز به مداخله پزشکی دارد. در مردم سفیدپوست سیانوز باعث می‌شود تا لب‌ها به رنگ آبی تغییر یابند. در سیاه‌پوستان سیانوز می‌تواند باعث شود تا پوست خاکستری یا سفید شود اما این وضعیت ممکن است در لثه‌ها و اطراف چشم‌ها و ناخن‌ها مشهودتر باشد.

آنچه باید در مورد لیپوپروتئین‌ها، کلسترول و رژیم غذایی بدانیم

لیپوپروتئین‌ کم‌چگالی, لیپوپروتئین پرچگالی, چاقی, دیابت, هیپوتیروئیدیسم, مقاومت انسولین, فیبر

لیپوپروتئین‌ها ذراتی گوی مانند هستند که لیپیدها یا چربی‌ها را در بدن حمل می‌کنند

لیپوپروتئین‌ها، شامل کلسترول، اغلب دچار سوءتعبیر می‌شوند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که تمامی کلسترول‌ بد است و اینکه غذاهای دارای میزان بالای کلسترول بر سلامت بدن تأثیر منفی دارند، اما این موضوع همیشه صحت ندارد. افراد دچار بالا بودن میزان کلسترول در جستجوی یافتن راه‌هایی طبیعی برای افزایش کلسترول "خوب" و کاهش کلسترول "بد" خود هستند. لیپوپروتئین‌ها ذراتی گوی مانند هستند که لیپیدها یا چربی‌ها را در بدن حمل می‌کنند. این ذرات حامل لیپیدها و نیز پروتئین‌ها هستند.

هیپوولمیا (هیپوولمی) یا کاهش شدید و ناگهانی حجم خون یا مایع لنفاوی

هیپوولمیک, خونریزی داخل شکم, ورم, برون‌ده ادراری, ادم، کم‌آبی بدن

علایم هیپوولمی و علایم شوک بسیار به یکدیگر شبیهند.

وقتی مقدار مایع در سیستم داخل عروقی بسیار کم باشد این وضعیت به نام عدم کفایت حجم یا هیپوولیمیا (هیپوولمیا، هیپوولمی) شناخته می‌شود. در اکثریت موارد این وضعیت به حجم خون اشاره دارد اما می‌تواند شامل مایع لنفاوی نیز باشد. این مقاله بر هیپوولمی در پیوند با حجم خون مرتبط به فضای در دسترس درون سیستم گردش خون تمرکز دارد. نیاز هر کسی به مایع بسته به توده عضلانی بدون چربی، سلامت قلبی عروقی، چربی بدن، و برخی متغیرهای دیگر اندکی متفاوت است. هیپوولمی دارای نشانه‌های بالینی است اما این احتمال هست که شخص پیش از بروز نشانه‌های بالینی هیپوولمی تا 30 درصد مجموع حجم خون در گردش خود را از دست بدهد.

نوک پستان - 16 نکته مهم

, اتلیا, زنان شیرده, هاله پستان, شیر پستان, بیماری پاژه پستان

تحریک نوک پستان می‌تواند به آغاز وضع حمل کمک کند

اگرچه هم مردان و هم زنان نوک پستان دارند، عملکردهای این قسمت بدن در آنان متفاوت است. برای هر دو جنس، نوک پستان می‌تواند به عنوان یک ناحیه محرک احساسات جنسی عمل کند. به هر حال عملکرد پسازایمان نوک پستان در زنان کمک به شیردهی است. در پستانداران زمانی که جنین شکل می‌گیرد، پتانسیل تبدیل آن به هر دو جنس (نر یا ماده) وجود دارد. نوک پستان بسیار زود در اوایل بارداری شکل می‌گیرد، که این دلیل بودن آن در جنس نر است. ژن‌های مسؤول توسعه ارگان‌های تناسلی تا دوره‌های بعدی رشد جنین فعال نمی‌شوند.

اشتها چیست؟ و راه‌های کاهش و افزایش آن

بارداری, متوپرولول, پردنیزون, پاروکستین, سرترالین, عفونت, بیماری تیروئید, سرطان, بیماری پارکینسون, بیماری کلیه

اشتها تمایل کلی شخص به خوردن غذا است

اشتها تمایل شخص به خوردن غذا است. اشتها متفاوت از گرسنگی است، که پاسخ بیولوژیک بدن نسبت به فقدان غذا محسوب می‌شود. شخص ممکن است حتی در شرایطی که بدن نشانه‌ای از گرسنگی نشان نمی‌دهد اشتها داشته باشد و برعکس. به علل متفاوتی میزان اشتها در شخص ممکن است دچار افت و خیز شود، و این در برخی مواقع باعث می‌شود تا شخص کمتر از نیاز بدن خود غذا بخورد.

علل ترشحات بدبو در زنان و مردان

تریکومونیازیس, اسمگما, بالانایتیس, برفک, عفونت قارچی, واژینوزیس باکتریایی, فیستول مقعد, تریمتیلامینوریا, ترشح بویناک

"ترشح" به هر مایعی اطلاق می‌شود که از بدن تخلیه می‌گردد.

ترشح بدبو یا به عبارت دیگر ترشح نامعمول ممکن است در نقاط مختلف بدن ایجاد گردد. این ترشح ممکن است نشان دهنده وجود یک عفونت یا مشکل زمینه‌ای دیگری باشد. "ترشح" به هر مایعی اطلاق می‌شود که از بدن تخلیه می‌گردد. بسیاری انواع ترشح سالم بوده و نشان دهنده کارکرد درست بدن محسوب می‌شوند.

مقالات دیگر...