دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اختلالات متابولیک و بوی بد دهان: آنچه دانستنش نیاز است

 بیماری کبد, فنیل‌کتونوریا (PKU), هیپرمتیونینمیا, یبوست, پروبیتویک, پریبیوتک, کتواسیدوز دیابتی

در میان بیش از 90 درصد افراد دچار بوی بد دهان، علت در اساس مربوط به دهان است و مرتبط به فقر بهداشت که به بیماری لثه منجر می‌شود

متابولیسم فرآیند اساسی بدنی برای ایجاد انرژی از غذا است. غذا حاوی مواد مغذی است که مواد شیمیایی سیستم گوارشی را به قندها و اسیدها برای سوخت تجزیه می‌کنند. اختلالات متابولیک این واکنش‌های شیمیایی طبیعی را مختل می‌کنند. برای مثال، برخی اختلالات متابولیک بر تجزیه امینو اسیدها تأثیر منفی می‌گذارند در حالی که مابقی این تأثیر را بر روی کربوهیدرات‌ها یا چربی‌ها اعمال می‌کنند. بنابراین شخص دچار یک اختلال متابولیک ممکن است دارای مقدار بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم برخی مواد باشد. این عدم تعادل می‌تواند باعث گردد تا مواد خاصی در مایعات بدنی انباشته شده به بوی بد دهان یا هالیتوزیس (هالیتوز) منجر شوند.

آنتی‌بادی چیست و چرا برای بدن اهمیت دارد

 ایمونوگلوبولین D, ایمونوگلوبولین E, تست سرولوژی, بیماری خودایمنی

آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌های مقابله کننده با بیماری در بدن هستند که نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بر عهده دارند

آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌های مقابله کننده با بیماری در بدن هستند که نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بر عهده دارند. بسیار شبیه به یک گردان کاوشگر، آنتی‌بادی‌ها مهاجمان عفونت‌زا مثل باکتری‌ها و ویروس‌ها را شناسایی کرده و در دفع آنها به بدن کمک می‌کنند. آنتی‌بادی‌ها در پاسخ به یک عفونت یا حالت منفعل یافتن بدن در کوران واکسیناسیون ایجاد می‌شوند. آنتی‌بادی‌ گاهی از اوقات ایمونوگلوبولین نامیده می‌شود. اما تمامی آنتی‌بادی‌ها ایمونوگلوبولین نیستند، زیرا همۀ ایمونوگلوبولین‌ها آنتی‌بادی ندارند.

عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز

 اضطراب, گاما امینوبوتیریک اسید, امیگدلا, اندوکانابینوئیدها, اکسی‌توسین, نوراپی‌نفرین

سلامت روانی موضوعی پیچیده و چند وجهی است، و عوامل متعددی می‌توانند بر آن تأثیر بگذارند

عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز زمانی بروز می‌کند که شخص در مورد برخی پیام‌رسان‌های عصبی (نوروترانسمیترها) دچار کمبود یا افزایش بیش از حد باشد. نوروترانسمیترها پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که اطلاعات را بین سلول‌های عصبی رد و بد می‌کنند. مثال‌هایی در مورد این پیام‌رسان‌ها سروتونین، دوپامین، و نوراپی‌نفرین را شامل می‌شود. مردم گاهی از اوقات به علت نقشی که سروتونین و دوپامین در تنظیم خلق و عواطف ایفاء می‌کنند آنها را "هورمون‌های شادی" می‌نامند. یک فرضیه پرطرفدار این است که اختلالات مربوط به سلامت روانی مثل افسردگی و اضطراب در نتیجه عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز بروز می‌کنند.

کبودی لب یا سیانوز لب و علل آن

 پنوموتوراکس, تشنج, ویروس سینسیشیال تنفسی, سندرم دیسترس تنفسی نوزاد, کبودی لب

سیانوز می‌تواند نشان دهنده ضعف جریان خون به دیگر نواحی بدن باشد.

سیانوز اصطلاح پزشکی برای تغییر رنگ لب‌ها، پوست، زبان، یا دیگر غشاهای مخاطی است. سیانوز زمانی بروز می‌کند که بدن خون غنی از اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. اگرچه لب‌ها ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض هوای سرد تغییر رنگ دهند، سیانوز مشکلی است که اغلب نیاز به مداخله پزشکی دارد. در مردم سفیدپوست سیانوز باعث می‌شود تا لب‌ها به رنگ آبی تغییر یابند. در سیاه‌پوستان سیانوز می‌تواند باعث شود تا پوست خاکستری یا سفید شود اما این وضعیت ممکن است در لثه‌ها و اطراف چشم‌ها و ناخن‌ها مشهودتر باشد.

آنچه باید در مورد مغز بدانیم

لوب فرونتال, لوب تمپورال, لوب پاریتال, لوب اکسی‌پیتال, مدولا, مغز حرام

مغز مرکز فرماندهی است که سیستم عصبی را کنترل می‌کند

مغز سیستم کنترل بدن و بخشی از سیستم عصبی مرکزی (CNS) است. مغز به ستون فقرات متصل بوده و شخصیت، حرکت، تنفس، و دیگر فرآیندهای حیاتی را برای زنده نگه داشتن انسان کنترل می‌کند. مغز پیچیده‌ترین ارگان بدن به شمار می‌رود. وزن متوسط مغز افراد بزرگسال 1360 گرم بوده و از 60 درصد چربی و مابقی از آب، پروتئین، کربوهیدرات، و نمک تشکیل شده است. مغز ارگانی شامل بافت عصبی است. مغز عضله نیست. مغز شامل سه قسمت اصلی به نام‌های سربروم (مخچه)، سربلوم (مخ کوچک)، و ساقه مغز است. هر یک از این قسمت‌ها عملکرد منحصر به فردی داشته و خود ار چند قسمت تشکیل شده‌اند.

تعریق بین پاها یا عرق کردن کشاله ران در زنان و مردان

 پرکاری تیروئید, بوتاکس, داروهای آنتی‌کولینرژیک, غدد اپوکرین, درمان جایگزینی هورمون

تعریق راهی است که بدن برای خنک کردن خود در پیش می‌گیرد

تعریق بین پاها ممکن است ناراحت کننده باشد. به هر حال، کارهایی مثل پوشیدن لباس راحت و دوش گرفتن مکرر هست که برای تخفیف این وضعیت می‌توان انجام داد. اگرچه در برخی موارد تعریق بین پاها نرمال است، عرق کردن زیاد در این ناحیه گاهی از اوقات نشان دهنده وجود یک اختلال زمینه‌ای در سلامت است. مشابه ناحیه زیر بغل، کشاله ران دارای تعداد زیادی غدد تعریق به نام غدد اپوکرین است. دچار شدن به مقداری تعریق در ناحیه بین پاها نرمال است، به ویژه اگر تعریق مزبور در هوای گرم یا در کوران ورزش رخ دهد. تعریق راهی است که بدن برای خنک کردن خود در پیش می‌گیرد.

نوک پستان - 16 نکته مهم

, اتلیا, زنان شیرده, هاله پستان, شیر پستان, بیماری پاژه پستان

تحریک نوک پستان می‌تواند به آغاز وضع حمل کمک کند

اگرچه هم مردان و هم زنان نوک پستان دارند، عملکردهای این قسمت بدن در آنان متفاوت است. برای هر دو جنس، نوک پستان می‌تواند به عنوان یک ناحیه محرک احساسات جنسی عمل کند. به هر حال عملکرد پسازایمان نوک پستان در زنان کمک به شیردهی است. در پستانداران زمانی که جنین شکل می‌گیرد، پتانسیل تبدیل آن به هر دو جنس (نر یا ماده) وجود دارد. نوک پستان بسیار زود در اوایل بارداری شکل می‌گیرد، که این دلیل بودن آن در جنس نر است. ژن‌های مسؤول توسعه ارگان‌های تناسلی تا دوره‌های بعدی رشد جنین فعال نمی‌شوند.

مقالات دیگر...