plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپوپلازیا (هیپوپلازی) و کمبود سلول در ارگان یا بافت بدن

هیپوپلازی سربلار, دیسپلازیا, اپلازیا, اتروفی, اتروفی عضلانی,  بیماری مادرزادی

اختلالات همراه هیپوپلازی معمولاً نتیجه مشکلات مادرزادی هستند

هیپوپلازیا (هیپوپلازی) به کمبود سلول‌ها در یک ارگان یا بافت بدن اشاره دارد. هیپوپلازی می‌تواند بسته به محل بروز آن در بدن طیفی از علایم مختلف ایجاد کند. اختلالات متعددی شامل هیپوپلازی هستند. شخص دچار هر یک از اختلالات مورد اشاره ممکن است در کاربرد قسمتی از بدن خود با مشکل مواجه گردد. برای مثال، هیپوپلازی عصب بینایی می‌تواند به مشکلاتی در چشم منجر شود.

تست تستوسترون چیست و نتایج آن به چه معنی است؟

اندروژن, استروژن, اختلال نعوظ, ناباروری, کاهش میل جنسی، بلوغ دیررس

تست تستوسترون یکی از اشکال ساده تست خون است

تست تستوسترون سطح این هورمون را در خون اندازه‌گیری می‌کند. تستوسترون یک هورمون اساسی در مردان و زنان است اما هورمون جنسی اصلی در مردان به شمار می‌رود. این هورمون به رشد و نمو، تعمیق صدا، و تولید اسپرم کمک می‌کند. میزان هورمون مزبور در زنان بسیار کمتر از مردان است. در زنان تستوسترون به تعادل هورمون‌ها، تنظیم برخی عملکردهای بدن و تقویت شهوت جنسی کمک می‌کند. دو نوع تستوسترون در خون وجود دارد. تستوسترون مقید به انواع مختلف پروتئین مثل آلبومین و گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی (SHBG) در خون می‌چسبد، و تستوسترون آزاد به پروتئین‌ها متصل نمی‌شود.

چه تفاوتی بین in vivo [در شیشه] و in vitro [در محیط زنده] وجود دارد؟

سلول‌های توموری, محیط آزمایشگاهی, نقشه ژنتیکی, دارونما, خطاهای سیستماتیک, زیست‌پزشکی

محققان از متدولوژی‌های در شیشه و در محیط زنده برای پیشبرد دانش ما از بیماری‌ها، ناخوشی‌ها و بدن انسان استفاده می‌کنند

مقالات پزشکی برای مخاطبان عام اغلب از اصطلاحات "in vitro" و "in vivo" در راستای توصیف مطالعه استفاده می‌کنند. in vitro برابرنهاد لاتین برای "در شیشه" است. in vivo معادل لاتین برای "در محیط زنده" محسوب می‌شود. in vivo اصطلاح لاتین برای "در شیشه" محسوب می‌شود. این اصطلاح برای توصیف اقدام‌ها، آزمایش‌ها و تجربیاتی به کار می‌رود که پژوهشگران در خارج از ارگانیسم زنده انجام می‌دهند. مطالعه در شیشه در محیطی کنترل شده مثل لوله آزمایش یا پتری دیش صورت می‌گیرد.In vivo اصطلاح لاتین برای "در محیط زنده" است. این اصطلاح به آزمایش‌ها، تجربه‌ورزی‌ها و اقدام‌هایی اطلاق می‌شود که محققان بر روی یا در ارگانیسم زنده شامل یک شخص، حیوان آزمایشگاهی یا گیاه انجام می‌دهند.

نمودار محدوده دمای نرمال بدن در نوزادان، کودکان و بزرگسالان

نوزادان، هیپوتالاموس، تب، فقدان اشتها، لرز، سردرد، تحریک‌پذیری، درد عضلانی

دمای نرمال بدن بسته به بسیاری عوامل شامل سن، جنس، و میزان فعالیت شخص متفاوت است

دمای نرمال بدن بسته به بسیاری عوامل شامل سن، جنس، و میزان فعالیت شخص متفاوت است. دمای نرمال بدن برای فرد بزرگسال در حدود 37 درجه سانتی‌گراد (98.6 درجه فارنهایت) است اما دمای پایه بدن در مورد هر شخصی اندکی متفاوت بوده و ممکن است از رقم عنوان شده کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد. دمای بدن بسیار به محل اندازه‌گیری دما بستگی دارد. خوانش دما در منطقه رکتال (راست روده و مقعد) بالاتر از خوانش دما در دهان است در حالی که این دما در ناحیه زیر بغل گرایشی به پایین‌تر بودن از خود نشان می‌دهد.

بیماری عفونی وبا: انواع، علایم، درمان و پیشگیری

DNA, وبای ژوستینیان, مرگ سیاه, آنتی‌بیوتیک, موش‌های صحرایی, سنجاب, موش خرما, کک, تولارمی

در صورت عدم درمان وبا می‌تواند کشنده باشد

وبا یک بیماری عفونی جدی است که به پستانداران شامل انسان آسیب می‌زند. وبا می‌تواند از طریق تماس با حیوان یا انسان آلوده منتقل شود. باکتری مسبب وبا در بسیاری از نقاط جهان شامل ایالات متحد آمریکا وجود دارد. در صورت عدم درمان وبا می‌تواند کشنده باشد. وبا نوعی بیماری است که توسط باکتری یرسینیا پستیس (وای. پستیس) ایجاد می‌شود. باکتری وبا معمولاً در پستانداران کوچک مثل موش‌های صحرایی و کک‌های موجود در سطح بدن این حیوانات وجود دارد. کک‌های آلوده باکتری وبا را به پستانداران مختلف، شامل انسان، که از آنها تغذیه می‌کنند، منتقل می‌کنند.

الکالوز متابولیک و قلیایی شدن خون

الکالوز متابولیک، قلیایی شدن خون، آلکالوز متابولیک، تعادل اسیدی-قلیایی خون، الکالوز پاسخگو به کلراید، الکالوز مقاوم به کلراید،  استفراغ، اسهال، ادم محیطی، خستگی مفرط، حالت تلاطم، سردرگمی، تشنج، کما

بدن ما زمانی از بهترین کارکرد خود برخوردار خواهد بود که تعادل اسیدی-قلیایی خون اندکی متمایل به قلیایی بودن باشد

الکالوز متابولیک [آلکالوز متابلویک] اختلالی است که زمانی بروز می‌کند که خون بیش از حد قلیایی (بازی) می‌شود. قلیایی نقطه مقابل اسیدی است. بدن ما زمانی از بهترین کارکرد خود برخوردار خواهد بود که تعادل اسیدی-قلیایی خون اندکی متمایل به قلیایی بودن باشد. الکالوز زمانی ایجاد می‌شود که بدن دچار تولید بیش از حد یون‌های بیکربنات تولید کننده باز باشد، یا دچار تولید بسیار کم هیدروژن تولید کننده اسید شود. بسیاری از مرد دچار هیچ گونه علایم ناشی از الکالوز متابولیک نمی‌شوند بنابراین شخص ممکن است از ابتلاء خود به این اختلال بی‌خبر بماند.

اتوفاژی یا خودپاکسازی سلولی

خودپاکسازی سلولی، بیماری مزمن مرتبط به الکل کبد، القاء اتوفاژی، کورکومین، کاردیومیوپاتی دیابتی، ورزش

اصطلاح "اتوفاژی" مشتق از اصطلاح قدیمی یونانی به معنی "خودخواری" است

اوتوفَجی (اتوفاژی) یک فرآیند حیاتی است که در آن سلول‌های بدن تمامی اجزاء غیر ضروری یا آسیب دیده را "پاکسازی" می‌کنند. محققان اتوفاژی را با چندین اثر مثبت برای سلامت مرتبط کرده‌اند. آنان همچنین معتقدند که افراد می‌توانند اتوفاژی را از طریق روزه گرفتن القاء کنند. به هر حال، این نکته حائز اهمیت است که به یاد داشته باشیم بسیاری از تحقیقات مربوط به اتوفاژی در مراحل اولیه خود قرار دارند. یک مقاله مربوط به سال 2015 که در نشریه نیچر / Nature منتشر شد، توضیح می‌دهد که اتوفاژی یک فرآیند طبیعی در پاسخ به مشکل مطرح شده است. در طول فرآیند اتوفاژی، سلول‌های بدن مولکول‌های ناخواسته و قسمت‌های دچار اختلال کارکرد را از بین می‌برند.

مقالات دیگر...