دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گرگرفتگی شایع‌ترین علامت انتقال به یائسگی است

مقالات یائسگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم گرگرفتگی
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل گرگرفتگی
• ریسک فاکتورهای گرگرفتگی
• عوارض گرگرفتگی
• تشخیص گرگرفتگی
• درمان گرگرفتگی
• طب جایگزین


گُرگرفتگی احساس ناگهانی گرما است که به طور معمول بیشترین شدت آن در نواحی صورت، گردن و قفسه سینه بروز می‌کند. گرگرفتگی همچنین می‌تواند سبب تعریق شود و اگر بدن گرمای زیادی از دست بدهد در پایان آن شخص ممکن است به لرز دچار شود.
اگرچه اختلالات پزشکی دیگری نیز می‌توانند سبب گرگرفتگی شوند، بیشترین موارد آن مربوط به یائسگی است. در واقع، گرگرفتگی شایع‌ترین علامت انتقال به یائسگی است.
میزان تکرار بروز گرگرفتگی در زنان متفاوت است و ممکن است شامل طیفی از چند بار در هفته تا چند بار در ساعت باشد. طیفی از درمان‌ها برای گرگرفتگی‌های مشخصاً آزار دهنده وجود دارد.

علایم گرگرفتگی
در طول یک مورد گرگرفتگی شخص ممکن است دچار موارد زیر شود:
• احساس ناگهانی گرما که در قسمت فوقانی بدن و صورت گسترش می‌یابد
• برافروختگی به شکل پوست جابجا قرمز شده
• تند شدن ضربان قلب
• عرق ریختن، اغلب در قسمت بالاتنه
• احساس لرز پس از برطرف شدن گرگرفتگی
گرگرفتگی‌ها ممکن است از نظر فواصل زمانی و شدت متفاوت باشند. تداوم علایم به میزان زیادی تفاوت دارد. به طور متوسط علایم بیش از چند سال ادامه می‌یابند. برخی از زنان بیش از ده سال دچار این علایم هستند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر گرگرفتگی به طور مشخص آزار دهنده شود مردم باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنند.

علل گرگرفتگی
علت گرگرفتگی شناخته شده نیست اما احتمالاً به چند عامل مرتبط است. این شامل تغییرات هورمون‌های تولید مثل و ترموستات بدن (هیپوتالاموس) است، که به تغییرات جزئی در ددمای بدن حساس‌تر می‌شود.

ریسک فاکتورهای گرگرفتگی
تمامی زنان پا گذاشته به یائسگی دچار گرگرفتگی نمی‌شوند و روشن نیست چرا برخی زنان دچار آن می‌شوند. عوامل منجر به افزایش ریسک در این مورد عبارتند از:
سیگار. زنان سیگاری بیشتر در معرض ابتلاء به گرگرفتگی قرار دارند.
چاقی. شاخص توده بدن (BMI) بالا با گرگرفتگی مکرر مرتبط است.
• نژاد و قومیت. زنان آفریقایی-آمریکایی بیش از زنان دارای تبار اروپایی خبر از دچار شدن به گرگرفتگی می‌دهند. گرگرفتگی در زنان دارای تبار ژاپنی و چینی کمتر از زنان سفیدپوست است.

عوارض گرگرفتگی
گرگرفتگی شبانه (تعریق شبانه) می‌تواند شخص را از خواب بیدا کرده و به مرور زمان سبب اینسومنیای مزمن شوند. ارتباطی میان گرگرفتگی و افزایش خطر بیماری قلبی و پوکی استخوان وجود دارد.

تشخیص گرگرفتگی
پزشک به طور معمول می‌تواند گرگرفتگی را بر مبنای توصیف علایم تشخیص دهد. پزشک ممکن است آزمایش‌های خون را برای تشخیص گذار به دوره یائسگی در دستور کار قرار دهد.

درمان گرگرفتگی
مؤثرترین راه تخفیف نارحاتی ناشی از گرگرفتگی مصرف استروژن است اما گرفتن این هورمون با ریسک‌هایی همراه است. اگر استروژن برای زن مناسب باشد و وی استفاده از آن را در طول 10 سال پس از آخرین پریود خود یا پیش از 60 سالگی شروع کند، فواید ناشی از این رویکرد بیش از خطرات آن خواهد بود.
داروهایی مثل ضد افسردگی‌ها و داروهای ضد تشنج می‌توانند موارد گرگرفتگی را کاهش دهند، اگرچه میزان اثربخشی آنها کمتر از هورمون‌ها است.
مردم باید در مورد مزایا و معایب درمان‌های مختلف با پزشک مشورت کنند. اگر گرگرفتگی در جریان روزمره زندگی اختلالی ایجاد نمی‌کند احتمالاً نیازی به درمان ندارد. گرگرفتگی به تدریج در بیشتر زنان فروکش می‌کند، حتی اگر درمانی صورت نگیرد، اما توقف آنها به چند سال زمان نیاز دارد.

هورمون درمانی
استروژن اولین هورمونی است که برای کاهش گرگرفتگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنان دارای سابقه انجام هیسترکتومی می‌توانند استروژن را به تنهایی به کار ببرند. اما اگر زنی کماکان رحم داشته باشد باید برای محافظت در برابر سرطان جدار رحم (سرطان اندومتریال) از ترکیب پروژسترون با استروژن استفاده کند.
در مورد هر رژیم درمانی نیاز است که درمان با نیازهای شخص متناسب شود. دستورالعمل‌ها استفاده از کمترین دوز مؤثر را برای کنترل علایم توصیه می‌کنند. مدت زمان کاربرد درمان به تعادل میان ریسک‌ها و فواید ناشی از هورمون درمانی بستگی دارد. هدف درمان بهینه کردن کیفیت زندگی است.
ترکیب داروی بازدوکسیفن با استروژن کونژوگه (دوآوی) برای درمان علایم یائسگی تأیید شده است. این دارو خطر سرطان رحم را افزایش نمی‌دهد و می‌تواند از استخوان‌ها محافظت کند.
اگر شخص دچار مشکل لخته شدن خون یا سرطان پستان بوده باشد درمان با استروژن گزینه خوبی نخواهد بود.

داروهای ضد افسردگی
یک شکل دوز پایین پاروکستین (بریسدل) تنها داروی غیر هورمونی برای گرگرفتگی است که توسط FDA تأیید شده است. دیگر داروهای ضد افسردگی که برای درمان گرگرفتگی به کار می‌روند عبارتند از:
• ونلافاکسین (افکسور XR، پریستیک)
• پاروکستین (پاکسیل، پکسیوا)
• فلوکستین (پروزاک، سارافم، و بقیه)
این داروها برای موارد شدید گرگرفتگی به اندازه درمان هورمونی مؤثر نیستند، اما می‌توانند برای زنانی که قادر به استفاده از هورمون نیستند مفید باشند. عوارض جانبی ممکن در مورد آنها شامل تهوع، سرگیجه، افزایش وزن، خشکی دهان یا اختلال عملکرد جنسی است.

دیگر داروهای تجویزی
داروهای دیگری که ممکن است در مورد برخی زنان تسکین دهنده باشند عبارتند از:
• گاباپنتین (نورونتین، گرالیس، و بقیه). گاباپنتین یک داروهای ضد تشنج است که اثربخشی متوسطی در کاهش گرگرفتگی دارد. عوارض جانبی آن شامل سرگیجه، خواب‌آلودگی و سردرد است.
• کلونیدین (کاتاپرس، کاپ‌وی، بقیه). کلونیدین که به صورت قرص یا پچ برای درمان فشار خون بالا به کار می‌رود، می‌تواند در مورد گرگرفتگی تا حدودی تسکین دهنده باشد. عوارض جانبی آن شامل گیجی، خواب‌آلودگی، خشکی دهان و یبوست است.

بلوک عصب
عملی به نام بلوک استلات گانگلیان در درمان موارد متوسط تا شدید گرگرفتگی نویدبخش ظاهر شده، اما در این مورد به تحقیق بیشتری نیاز است. این اقدام شامل تزریق یک ماده بی‌حسی به خوشه عصب گردن است. این درمان برای مدیریت درد مورد استفاده قرار گرفته است. عوارض جانبی شامل درد و کبودی محل تزریق است.

سبک زندگی و درمان خانگی
اگر گرگرفتگی خفیف باشد می‌توان مدیریت آن را با تغییرات سبک زندگی در دستور کار قرار داد:
• خود را خنک نگه دارید. افزایش جزئی در دمای هسته بدن می‌تواند محرک گرگرفتگی باشد.
• مراقب آنچه می‌خورید باشید. غذاهای گرم و تند، نوشابه‌های کافئین‎دار، و الکل می‌توانند محرک گرگرفتگی باشند.
• ریلکس باشید. برخی زنان از طریق مدیتیشن، تنفس عمیق یا دیگر تکنیک‌های کاهش استرس از موارد خفیف گرگرفتگی تسکین می‌یابند. حتی اگر این رویکردها باعث از بین رفتن گرگرفتگی نشوند، می‌توانند فوایدی مثل فروکش اختلالات خواب که گرایشی به بروز همراه یائسگی در آنها به چشم می‌خورد، داشته باشند.
• دخانیات مصرف نکنید.
• وزن کم کنید. اگر کسی دچار اضافه وزن یا چاقی باشد، کاهش وزن می‌تواند به فروکش گرگرفتگی منجر شود.

طب جایگزین
بسیاری از زنان برای کمک به کاهش گرگرفتگی به سمت طب جایگزین شامل تکنیک‌های ذهنی و جسمی و مکمل‎های غذایی چرخش کرده‌اند. کمبودی در مورد مطالعات با طراحی خوب در پیوند با درمان‌های سلامت مکمل برای گرگرفتگی وجود دارد اما تحقیق در حال پیشرفت است.

رویکردهای ذهنی و جسمی
شواهد روزافزون دال بر کمک کننده بودن برخی تکنیک‌ها شامل موارد زیر برای فروکش گرگرفتگی وجود دارد:
• مدیتیشن ذهن‌آگاهی
طب سوزنی
هیپنوتیزم
• درمان رفتاری شناختی

مکمل‌های غذایی
مردم اغلب گمان می‌کنند که محصولات "طبیعی" هیچ ضرری ندارند. به هرحال، تمامی مکمل‌ها به شکل بالقوه اثرات جانبی خود را دارند و نیز آنها می‌توانند با داروهایی که برای اختلالات پزشکی دیگر مصرف می‌شوند فعل و انفعال ایجاد کنند. مردم همیشه باید آنچه را که مصرف می‌کنند با پزشک مرور نمایند.
مکمل‌های گیاهی که عموماً برای یائسگی استفاده می‌شوند عبارتند از:
• استروژن گیاهی. زنان آسیایی، که منظماً سویا مصرف می‌کنند، کمتر از زنان دیگر نقاط جهان خبر از گرگرفتگی و دیگر علایم یائسگی می‌دهند. یک دلیل در این مورد می‌تواند وجود ترکیبات شبه استروژن در سویا باشد.
به هر حال، مطالعات عموماً فایده‌ای در مصرف سویا ندیده یا میزان این فایده اندک بوده است، اگرچه تحقیق برای تعیین میزان کمک ترکیبات خاص موجود در سویا مثل جنیستین ادامه دارد.
• کوهوش سیاه. کوهوش سیاه در میان زنان دچار علایم پیش‌یائسگی محبوب بوده است. نتایج مربوط به اثربخشی کوهوش سیاه مخدوش بوده‌اند و این مکمل می‌تواند در موارد نادر برای کبد مضر باشد.
• جینسنگ. اگرچه جینسنگ ممکن است در موارد علایم خلقی و اینسومنیا کمک کننده باشد به نظر نمی‌رسد گرگرفتگی را کاهش دهد.
• دونگ کوای. نتایج مطالعه نشان می‌دهد که دونگ کوای در مورد گرگرفتگی مؤثر نیست. این مکمل می‌توانند اثربخشی داروهای رقیق کننده خون را افزایش دهد، که این می‌تواند سبب مشکلات خونریزی شود.
ویتامین E. مصرف مکمل ویتامین E ممکن است در موارد خفیف گرگرفتگی فروکشی ایجاد کند. در دوزهای بالا این مکمل می‌تواند خطر بروز خونریزی را افزایش دهد./


مایو کلینیک
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Mayo Clinic
Hot flashes
Feb. 10, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

استفاده از سلول‌های بنیادی برای تجدید تستوسترون

هیپوگونادیسم مردانه اختلالی است که نزدیک به یک‌سوم مردان سالخورده از آن رنج می‌برند. رایج‌ترین گزینة درمانی برای این اختلال، درمان جایگزینی تستوسترون است، اما این عمل می‌تواند عوارض جانبی قابل ملاحظه‌

سرطان پستان سه‌گانة منفی و امید به درمان با پرولاکتین

سرطان پستان سه‌گانة منفی نوعی بیماری مهاجمی است که چالش بالینی زیادی به همراه دارد. بیولوژی این سرطان در مقایسه با بسیاری از دیگر انواع سرطان به خوبی شناخته شده نیست و نیازی عاجل در مورد پیش‌آگهی دهند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.