دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

یائسگی می‎تواند بر کلیت خلق و خوی زنان تأثیر بگذارد. زن ممکن است یک روز خود را شاد و خوش احساس کند و روز بعد درست وضعیت مخالف آن را در خود شاهد باشد.

مقالات یائسگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کاریسا استیفنز، کریستین چرنی
• ترجمه هستی فراست‌فر

برای برخی زنان یائسگی می‎تواند یک مرحله خوشایند در زندگی آنان باشد. یائسگی که به طور متوسط پیرامون 51 سالگی بروز می‌کند بدین معنی است که زن دستکم دوازده ماه کامل را بدون عادت ماهانه پشت سر گذاشته باشد.
در مجموع یائسگی دوره‎ای است که تکمیل آن به طور متوسط 7 سال طول می‎کشد. برخی از اوقات این زمان طولانی‎تر است.
گذشته از فقدان عادت ماهانه یائسگی حامل تغییراتی کلی در بدن زنان است. برخی از این تغییرات مثل گرگرفتگی ممکن است ناخوشایند باشند، حال آنکه دیگر تغییرات ممکن است چندان جلب توجه نکنند.
استروژن و پروژسترون هورمون‎های جنسی اولیه مرتبط به تولید مثل محسوب می‎شوند. وقتی عملکرد تخمدان با افزایش سن دچار کاهش می‎شود، تخمک‎گذاری دیگر به شکل منظم انجام نمی‎شود. این وضعیت به بی‎نظمی پریود یا قطع آن منجر می‎شود.
در نهایت تخمدان‌ها به طور کامل دچار توقف تخمک‎گذاری می‎شوند و پریودها نیز کاملاً قطع می‎گردند. این نتیجۀ کاهش تولید استروژن و پروژسترون توسط تخمدان‌ها است.
زنان زمانی رسماً یائسه تلقی می‌شوند که 12 ماه متوالی را بدون پریود پشت سر گذاشته باشند. این مرحله طبیعی در زندگی زنان به طور معمول در اواسط سال‌های 40 زندگی تا میانه سال‎های 50 زندگی شروع می‌شود و ممکن است چند سال ادامه داشته باشد.
در حالی که یائسگی به معنی قطع پریود و عدم توانایی زنان برای باردار شدن است، کاهش میزان استروژن ممکن است چندین اثر دیگر نیز به دنبال داشته باشد.

سیستم تولید مثل
در حالی که پریود زنان ممکن است در طول دوره پیش‌یائسگی (که ممکن است چند سال طول بکشد) با تغییراتی همراه است اما از نظر تکنیکی زنان تا هنگامی که پریود در آنان به طور کامل متوقف نشده باشد، یائسه تلقی نمی‎‎شوند. این به معنی توقف عملکرد بدن زنان در تولید تخمک برای باروری است.
بدون ریزش تخمک بارور نشده در هر ماه دیگر خونریزی عادت ماهانه در کار نخواهد بود.
یائسگی در عین حال ممکن است بر دیگر بخش‌های سیستم تولید مثل تأثیر بگذارد. وقتی زنان دیگر چرخه عادت ماهانه نداشته باشند، آنگاه ممکن است دیگر غلیظ شدن مخاط سرویکال (مخاط دهانه رحم یا مخاط گردن رحم) در حوالی میانه چرخه عادت ماهانه اتفاق نیفتد، که علامتی است که اغلب نشان دهنده تخمک‎گذاری محسوب می‎شود.
خشکی واژن و فقدان شهوت جنسی نیز ممکن است به همراه یائسگی بروز کند اما این وضعیت لزوماً دایمی نیست. در این مورد لوبریکانت‎ها یا لیز کننده‎های غیر نسخه‎ای می‎توانند مفید باشند.
متخصص زنان و زنان نیز می‌‏تواند راه‎هایی را برای افزایش میل جنسی در زنانی که یائسگی در آنان باعث ایجاد کاهش میل جنسی شده باشد، پیدا کند.

یائسگی، پروژسترون، استروژن، قطع پریود، سیستم اسکلتی عضلانی، غدد درون‌ریز، کاهش میل جنسی، اینسومنیا، تخمدان، عادت ماهانه، پوکی استخوان

سیستم غدد درون‎ریز
سیستم غدد درون‎ریز شامل هورمون‎هایی اســـت که مسؤول تولید مثل هستند. این موضوع شامل هورمون‎های مرتبط به یائسگی یا در موضوع مورد بحث، فقدان آنها می‎شود: استروژن و پروژسترون.
گُرگرفتگی در میان آن دسته از علایم یائسگی قرار دارد که در موردش بسیار صحبت می‎شود. گرگرفتگی بر اثر کمبود استروژن ایجاد می‎گردد. گرگرفتگی ممکن است چند سالی پس از یائسه شدن زنان نیز ادامه پیدا کند.
گرگرفتگی سبب ایجاد احساس گرمای ناگهانی در کنار برافروختگی پوست و تعریق است. این وضعیت ممکن است به شکل ناگهانی در هر مقطع زمانی در طول روز یا شب بروز کند. گرگرفتگی‎ها ممکن است در هر بار بروز بین چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه پیدا کنند.
تغییرات مربوط به سبک زندگی در پیشگیری از بروز گرگرفتگی و مدیریت آن بسیار مهم است. این تغییرات می‎تواند شامل اجتناب از مصرف کافئین و نوشابه‎های گرم باشد.
تکنیک‎های ذهن‌آگاهی مثل مدیتیشن و هیپنوتیزم نیز در کاهش گرگرفتگی مؤثرند.
یائسگی باعث می‎شود تا بدن انرژِی بیشتری ذخیره کند، که بدین معنی است که بدن زن دیگر قادر نخواهد بود تا به سهولت کالری‎ها و چربی را بسوزاند. این وضعیت به افزایش وزن منجر می‎شود. زنان یائسه در عین حال مستعد افزایش وزن در ناحیه دور کمر یا قسمت میانی تنه هستند.

سیستم عصبی
یائسگی می‎تواند بر کلیت خلق و خوی زنان تأثیر بگذارد. زن ممکن است یک روز خود را شاد و خوش احساس کند و روز بعد درست وضعیت مخالف آن را در خود شاهد باشد.
زن در عین حال ممکن است دچار نوسانات خلقی شود که در او تحریک‎پذیری ایجاد می‎کنند. در صورتی که حالات مربوط به افسردگی یا اضطراب بیش از چند هفته ادامه پیدا کنند، آنگاه مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود. یائسگی به عنوان یک محرک بروز افسردگی مطرح است.
خواب نیز در دوره یائسگی ممکن است به یک چالش تبدیل شود. افت سطح استروژن در بدن می‎تواند سبب گرگرفتگی و تعریق شبانه شود که این باعث بیدار نگه داشتن زنان در طول شب می‎شود. این وضعیت ممکن است به خواب رفتن را برای زنان دشوار کند.
به دلایل هنوز ناشناخته، گفته می‌شود که یائسگی باعث آسیب دیدن حافظه نیز می‎شود. کاهش حافظه با بالا رفتن سن شایع است، اما این موضوع روشن نیست که آیا ارتباط مستقیمی بین یائسگی با این وضعیت وجود دارد یا علت زیربنایی دیگری در این مورد نقش بازی می‎کند.

سیستم‎های ایمنی و ادراری
افت میزان استروژن در عین حال ممکن است به نشت مثانه که بی‎اختیاری ادراری نامیده می‎شود، منجر شود. زنان ممکن است متوجه شوند که دچار تکرر ادرار شده‌اند یا بر اثر خنده، ورزش کردن یا عطسه کردن با مشکل نشت ادرار مواجه می‎گردند. تکرر ادرار در عین حال ممکن است در خواب زنان اختلال ایجاد کند.

سیستم‎های اسکلتی و عضلانی
یائسگی می‎تواند باعث کاهش تراکم یا چگالی استخوانی شود. این وضعیت می‎تواند خطر شکستگی استخوان را در زنان افزایش دهد. زنان یائسه در عین حال در معرض ریسک بالاتری برای توسعه استئوپوروزیس (پوکی استخوان) قرار دارند.
کاهش توده عضلانی نیز ممکن است در دوره یائسگی به نسبت دوره‎های پیش از آن با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. مفاصل زنان نیز در این دوره دچار خشکی و درد می‎شود. ورزش منظم می‎تواند به کاهش روند از دست دادن چگالی استخوانی و توده عضلانی کمک کند. ورزش در عین حال باعث کاهش درد مفصل می‎شود./


Source:
Effects of Menopause on the Body
Medically reviewed by Holly Ernst, PA-C
on August 27, 2018 —
Written by Kristeen Cherney 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انجام اولین زایمان پس از پیوند رحم

در سال 2013، محققان پیوند را بر روی 9 زن نابارور با عامل رحمی مطلق آغاز کردند که رحم را از فرد اهدا کنندة زنده دریافت کردند. خانم سوئدی که اخیراً زایمان کرده است یکی از آنها بود. اگرچه دو نفر از زنان

غول‌های فناوری و فریز کردن تخمک

انجماد تخمک نیازمند این است که زنان لقاح خارج رحمی (IVF) انجام دهند، روشی با درصد ناکامی بالا که می‌تواند به خطر مرده‌زایی، سزارین، زایمان زودرس، بارداری‌های متعدد و خطرات بالاتر ناهنجاری‌های جنینی بی