دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورم زبان کوچک: علل، تشخیص، مداوای خانگی و درمان پزشکی

عفونت ویروسی, سیستم ایمنی, باکتریوم, مونونوکلئوز, COVID-19, ژنتیک, دخانیات, آنتی‌بیوتیک, آنتی‌هیستامین

اگرچه اتفاق نادری است احتمال ورم کردن یوویولا و ناحیه اطراف آن وجود دارد

مقالات گوش، حلق و بینی

در این مقاله:
◄ علایم
◄ علل
◄ تشخیص
◄ مداوای خانگی
◄ درمان
خر و پف و زبان کوچکسقف دهان شامل کام سخت در جلو و کام نرم در قسمت عقب است. یوویولا [زبان کوچک] در پشت گلو قابل رویت بوده از وسط کام نرم آویزان است. یوویولیت به معنی التهاب زبان کوچک است و به علل مختلف امکان بروز آن وجود دارد.
زبان کوچک که به نام پالاتین یوویولا نیز شناخته می‌شود، یک زائده بافت نرم است که در قسمت عقب گلو آویزان است و وقتی کسی دهانش را کاملاً باز کند قابل رویت خواهد بود. زبان کوچک شامل غشاهای مخاطی، بافت همبند و نرم و غدد ترشح کننده بزاق دهان است. زبان کوچک بسیار انعطاف‌پذیر است، که اطمینان لازم برای ارائه عملکرد آن را فراهم می‌کند، و عملکردهای آن شامل کمک به عمل بلع، صحبت کردن و هدف گرفتن رفلکس گاگ است.
یوویولیت معمولاً بر اثر عفونت باکتریایی مثل گلوی استرپی یا عفونت ویروسی بروز می‌کند. به هر حال التهاب زبان کوچک بر اثر دلایل دیگری مثل آلرژی، صدمات، برخی مواد شیمیایی، یا مصرف دخانیات امکان‌پذیر است. زبان کوچک متورم می‌تواند سبب ایجاد ناراحتی شده به بروز حس‌هایی مثل گاگ یا خفگی منجر گردد که نفس کشیدن، حرف زدن یا غذا خوردن را با مشکل مواجه می‌کنند.


علایم
اگرچه اتفاق نادری است احتمال ورم کردن یوویولا و ناحیه اطراف آن وجود دارد. سرخی، ناسور شدن و التهاب زبان کوچک یوویولیت نامیده می‌شود. التهاب پاسخ خودکار بدن به آسیب، واکنش آلرژیک یا بیماری است. التهاب می‌تواند به بروز سرخی، تحریک‌پذیری، خارش، ورم یا سوزش منجر گردد.
اگر سیستم ایمنی نتواند یک ارگانیسم مضر مثل ویروس یا باکتریوم [باکتریوم مفرد باکتری است] را خارج کند، زبان کوچک عفونی می‌شود. در یوویولیت، شخص ممکن است دچار این حس گردد که انگار چیزی به قسمت عقب گلوی وی چسبیده و نیز در مورد بلع با دشواری مواجه گردد. در برخی موارد احتمال آسیب دیدن کیفیت صدا نیز وجود دارد.
دیگر علایم شامل موارد زیرند:
• مشکل تنفسی
گلودرد
ورم لوزه
• افزایش میزان بزاق
• گرفتگی گلو و سرفه
آبریزش بینی
تب
درد
دشواری بلع یا دردناک شدن آن


علل
علل یوویولیت عفونت باکتریایی یا عفونت ویروسی، مثل گلوی استرپی، مونونوکلئوزیس (مونونوکلئوز، مونو) یا عفونت دستگاه تنفسی را شامل می‌شود. سرماخوردگی راه ساده‌ای برای ایجاد عفونت است زیرا معبرهای بینی معمولاً دچار گرفتگی شده شخص را به تنفس از راه دهان وامی‌دارند. شواهد در عین حال نشان دهنده امکان بروز یوویولیت بر اثر COVID-19 هستند.
دیگر علل یووولیت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• آلرژی. واکنش آلرژیک می‌تواند محرک انباشت مایع در گلو یا دهان شود که نتیجه آن ورم است. این می‌تواند نتیجه واکنش آلرژیک به غذا یا حتی نیش یک حشره باشد. واکنش آنافیلاکتیک یا شوک نیاز به درمان اورژانسی دارد.
• ژنتیک. لب شکری یا شکاف کام یک مشکل مادرزادی است که بر سقف دهان تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند باعث بزرگ شدن زبان کوچک، جابجایی، جدا شدن، منقبض شدن یا از دست رفتن زبان کوچک گردد.
• صدمه. تروما در قسمت پشت گلو می‌تواند زبان کوچک را تحریک کرده و باعث ورم گردد. برای مثال، این می‌تواند شامل آسیب دیدگی بر اثر اندوسکپی یا ریفلاکس اسید باشد.
• مصرف دخانیات. استنشاق دود مواد دخانی می‌تواند باعث تحریک بافت حساس گلو شامل زبان کوچک گردد.
• دیگر مواد شیمیایی. مشابه مورد دود مواد دخانی، مواد آلاینده مثل رادون، مونوکسید کربن، و ترکیبات آلی فرّار نیز می‌توانند گلو را تحریک کرده و به ورم زبان کوچک منجر شوند.


تشخیص
پزشک معمولاً برای تشخیص یووولیت معاینه فیزیکی انجام داده گلو را مشاهده کرده و در جستجوی نشانه‌هایی مثل سرخی و بزرگ شدن زبان کوچک خواهد بود.
برای تشخیص علت ورم زبان کوچک پزشک ممکن است از تست‌های دیگری شامل سواب گلو، تست خون، یا تست آلرژی استفاده کند.


مداوای خانگی
شخص معمولاً می‌تواند موارد خفیف یوویولیت را در خانه مداوا کند. چند نوع مداوای خانگی وجود دارد که پزشک می‌تواند توصیه کند، و عبارتند از:
• نوشیدن آب فراوان برای سیراب شدن زیرا زبان کوچک گاهی از اوقات ممکن است به علت خشکی دهان یا دهیدراسیون متورم شود.
• قرقره آب‌نمک که به نرم شدن گلوی ناسور شده کمک می‌کند
• استفاده از قرص‌های زیرزبانی برای گلو زیرا قطره‌های سرفه اکالیپتوس یا اسپری گلو به بی‌حس کردن محل درد کمک می‌کنند.
• خوردن چای گرم با عسل، یا عسل و آب داغ که به نرم شدن گلو کمک می‌کنند
• مکیدن تراشه یخ که به کاهش ورم کمک می‌کند.
• نوشیدن چای با برگ ریحان، که می‌تواند تحریک‌پذیری گلو را کاهش دهد
• استراحت فراوان
• اجتناب از چیزهای محرک مثل دود سیگار (سیگارت)
مداوای خانگی با داروهای مسکن درد غیر نسخه‌ای معمولاً می‌تواند به برطرف کردن ورم زبان کوچک در طول چند روز کمک کند.


درمان
اگر علایم در شخص برطرف نشود یا بدتر گردد مراجعه به پزشک قابل توصیه خواهد بود. در مورد واکنش آلرژیک شخص باید همیشه مورد درمان اورژانسی قرار گیرد. هر کسی که دچار یکی از علایم زیر باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند:
• دشواری بلع شدید
• دهیدراسیون
• مشکلات تنفسی
• خروج خون، چرک یا هر گونه ترشح دیگر از زبان کوچک
• درد غیر قابل کنترل
• درد معده و تب
• حالت خفگی پیدا کردن صدا
بسته به علت ورم زبان کوچک پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:
آنتی‌بیوتیک برای کمک به درمان عفونت باکتریایی
آنتی‌هیستامین برای کمک به تخفیف علایم و اکنش آلرژیک
استروئید برای کمک به کاهش ورم


خر و پف و زبان کوچک
خر و پف نسبتاً شایع است، و شواهد بیانگر آنند که در حدود 40 درصد بزرگسالان مرد و 24 درصد بزرگسالان زن منظماً خر و پف می‌کنند. خر و پف زمانی بروز می‌کند که انسدادی در راه هوایی شخص وجود دارد. اگر ورود و خروج هوا به راه هوایی با مقاومت مواجه گردد، حالت ارتعاش پدید می‌آید که به خر و پف منجر می‌شود.
در صورت بزرگ شدن زبان کوچک امکان افزایش میزان خر و پف وجود دارد. برخی تحقیقات عنوانگر آنند که بزرگ شدن زبان کوچک می‌تواند نقشی در تشدید خر و پف و ایجاد آپنه خواب انسدادی داشته باشد. به علاوه، خر و پف بیش از حد ممکن است باعث ازدیاد تروما از ناحیه زبان کوچک علیه دیگر ساختارها شود./ورم زبان کوچک: علل، تشخیص، مداوای خانگی و درمان پزشکی
دکتر لی آرونسون، والنسیا هیگوئرا

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
What causes a swollen uvula?
Medically reviewed by Nicole Leigh Aaronson, MD, MBA, CPE, FACS, FAAP —
Written by Valencia Higuera —
Updated on December 19, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.