دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شقاق یا ترک برداشتن زبان

سندرم ملکرسون-روزنتال, اختلال نورولوژیک, سوء تغذیه, کاندیدا آلبیکانس, آنتی‌بیوتیک

شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد،

مقالات گوش، حلق و بینی

در این مقاله:
شقاق زبان چیست؟
• علل شقاق زبان
• درمان شقاق زبان
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهزبان انسان معمولاً هموار بوده و فاقد شیارهای قابل ملاحظه است. شقاق زبان باعث می‌شود تا شخص دچار یک مورد یا بیشتر شیار قابل توجه در بخش رویی زبان خود گردد. شقاق زبان نه دردناک است و نه مُسری. به هر حال، اختلالاتی مثل زبان جغرافیایی یا گیر کردن غذا لای شیارهای زبان ممکن است دردناک باشند.
شقاق زبان اختلالی شایع محسوب می‌شود. تقریباً 50 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا دچار این مشکل هستند و تعداد مبتلایان در دیگر کشورهای سراسر دنیا بسیار قابل توجه است. شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد، اما برخی از مردم ممکن است دچار یک اختلال زمینه‌ای باشند که برای از تشخیص خارج شدن آن باید به پزشک مراجعه کنند.


شقاق زبان چیست؟
شقاق زبان زمانی مطرح است که یک مورد شیار یا بیشتر بر سطح زبان ایجاد می‌شود. این شیارها ممکن است سطحی یا عمقی باشند. به طور معمول شقاق زبان ابتدا در قسمت میانی زبان ظاهر می‌شود.
در برخی مواقع ترک زبان ممکن است بزرگ و عمقی باشد، که زبان را به شکلی درمی‌آورد که مانند بخش‌های متمایز به نظر می‌رسد. زبان در عین حال ممکن است نمای ظاهری چاک چاک پیدا کند.
شخص در عین حال ممکن است دچار زبان جغرافیایی باشد. زبان جغرافیایی زمانی مطرح است که بخش‌هایی از زبان پرزهای خود را از دست می‌دهد. این پرزها برآمدگی‌های کوچکی بر سطح زبان هستند. وقتی کسی دچار زبان جغرافیایی شود، پاره‌های قرمز رنگ هموار که اغلب دارای حاشیه‌های برآمده هستند جایگزین پرزهای زبان می‌شوند. این اختلال نام خود را از این موضوع می‌گیرد که در صورت ابتلاء به آن زبان شبیه یک نقشه جغرافی می‌شود.
شقاق زبان در سالمندان بیشتر شایع است اما امکان ابتلاء هر کسی به آن وجود دارد. مردان بیش از زنان دچار شقاق زبان می‌شوند.


علل شقاق زبان
پزشکان در مورد علت ایجاد شقاق زبان مطمئن نیستند. به هر حال، این وضعیت ممکن است یک ریشه ژنتیکی داشته باشد که بدان معنی است که برخی از مردم بیشتر احتمال دارد که دچار آن شوند.
یک مقاله منتشر شده در "آکادمیسین‌های متحد" به تواتر شقاق زبان در مردم آفریقای جنوبی و اسرائیل پرداخته است. در آفریقای جنوبی فقط 0.6 درصد مردم دچار شقاق زبان بودند حال آنکه این رقم در مردم اسرائیل نزدیک به 30.6 درصد بود. محققان معتقدند که این ارقام می‌تواند شاهدی بر وجود عامل ژنتیکی در مورد شقاق زبان باشد.
در هر حال، مطالعه مربوط به آفریقای جنوبی شامل کودکان بود و بنابراین بازتاب دهنده وضعیت کل جمعیت به شمار نمی‌رود. به هر جهت، این ایده که وجود یک جزء ژنتیکی می‌تواند نقشی در ایجاد شقاق زبان داشته باشد به عنوان یک امکان به جای خود باقی است.
شقاق زبان در اغلب موارد ابتدا در دوران کودکی بروز می‌کند. در هر حال این اختلال به طور معمول زمانی حالت نمایان‌تری به خود می‌گیرد که شخص پا به سن می‌گذارد.
شقاق زبان ممکن است به اختلالات دیگری شامل موارد فهرست شده در زیر مرتبط باشد:
• زبان جغرافیایی
• گرانولوماتوزیس دهانی-صورتی
پسوریازیس پوسچولار
سندرم ملکرسون-روزنتال (یک اختلال نورولوژیک مرتبط به فلج صورت و ورم لب بالایی و صورت)
سندرم داون
سوء تغذیه نیز ممکن است باعث ایجاد شقاق زبان شود، اما این مورد کمتر شایع است.


درمان شقاق زبان
شقاق زبان به طور معمول نیاز به درمان ندارد. در اغلب موارد، این وضعیت باعث هیچ علامتی نمی‌شود و شخص ممکن است تا زمان مراجعه به دندان‌پزشک برای امور دیگر حتی از ابتلاء خود به شقاق زبان باخبر نشود.
پیامدهای شقاق زبان معمولاً زمانی بروز می‌کنند که ذرات غذا یا زوائد دیگر در شیارهای زبان گیر کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، این وضعیت می‌تواند حالت تحریک کننده داشته باشد یا به باکتری‌ها امکان رشد دهد. باکتری‌های به دام افتاده در ترک‌های زبان ممکن است باعث ایجاد بوی بدن دهان شده یا به فساد دندان منجر شوند.
در موارد شدید امکان ایجاد عفونت در شیارهای بسیار عمیق توسط کاندیدا آلبیکانس وجود دارد. هر کسی که دچار این بیماری شده باشد نیاز دارد تا توسط داروی آنتی‌بیوتیک موضعی تحت درمان قرار گیرد.
بهترین راه برای پیشگیری از شقاق زبان رعایت کامل بهداشت دهان شامل نظافت دهان دستکم دو بار در روز و مراجعه منظم به دندان‌پزشک است.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در اکثریت موارد شقاق زبان باعث ایجاد علامتی نمی‌شود بنابراین شخص ممکن است به این دلیل به پزشک مراجعه نکند. مردم ممکن است به دندان‌پزشک مراجعه نکنند تا زمانی که دچار درد شوند. به هر حال فکر خوبی خواهد بود که برای مراقبت روتین شخص سالانه دو بار به دندان‌پزشک مراجعه کند. در عین حال اگر کسی دچار درد یا ناراحتی در ناحیه دهان شود که خود به خود برطرف نمی‌گردد باید به دندان‌پزشک مراجعه کند.


خلاصه
شقاق زبان دلیلی عمده برای نگرانی محسوب نمی‌‌شود. این اختلال ممکن است به پیامدهای خفیف تا متوسط مثل بوی بد دهان، فساد دندان یا در موارد نادر به عفونت‌های خفیف منجر گردد.
مردم ممکن است در دوران کودکی دچار شقاق زبان شوند اما حالت بارز این اختلال در زمان پا به سن گذاشتن خود را نشان می‌دهد.
شقاق زبان به طور معمول در اغلب افراد علایم دیگری ایجاد نمی‌کند.
درمان شقاق زبان معمولاً شامل مراقبت معمول از دهان و دندان است./شقاق یا ترک برداشتن زبان
دکتر دبورا ویترسپون، جنا فلچر
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Medical News Today
What to know about fissured tongue
Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA —
Written by Jenna Fletcher
On November 21, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.