دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورم لوزه: علل، درمان و مداوای خانگی

 پیوژنز, پنی‌سیلین, آموکسی‌سیلین, ادنوویروس‌ها, ویروس اپشتین-بار, مونونوکلئوز, آنفولانزا, سرخک, سرطان, آنتی‌بیوتیک

ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت لوزه‌ها شوند

مقالات گوش، حلق و بینی

در این مقاله:
• علل ورم لوزه
• پیامدهای ورم لوزه
• آیا ورم لوزه علامتی از سرطان است؟
• چرا لوزه‌ها عفونی می‌شوند؟
• درمان ورم لوزه
• مداوای خانگی برای ورم لوزه
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما
• پیشگیری از ورم لوزه
• خلاصهانواع عفونت ویروسی و عفونت باکتریایی مثل تونسیلیت و گلوی استرپی (گلودرد استرپی) می‌توانند باعث ورم لوزه شوند. بسیاری از این عفونت‌ها خود به خود برطرف می‌گردند اما عفونت‌های باکتریایی شدید ممکن است به درمان با آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشند.


علل ورم لوزه
برخی انواع عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی شامل موارد زیر می‌توانند باعث ورم لوزه شوند:

تونسیلیت حاد
ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت لوزه‌ها شوند، که این ممکن است باعث ورم و اکسودات شود - روکشی خاکستری رنگ که روی لوزه‌ها کشیده می‌شود. علایم دیگر می‌تواند شامل سردرد، تب، خستگی مفرط، بوی بد نفس، و بی‌اشتهایی باشد. امکان یک‌طرفه یا دوطرفه بودن ورم گردن بر مبنای درگیر شدن یک لوزه یا بیشتر وجود دارد.
شخص می‌تواند برای درمان موارد شدید عفونت تونسیلیت باکتریایی آنتی‌بیوتیک بگیرد. به هر حال، اگر کسی بیش از 5 بار در سال دچار تونسیلیت شود پزشک ممکن است عمل جراحی برای خارج کردن لوزه‌ها را توصیه کند.
داروهای غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند باعث تخفیف علایم شامل سردرد، گلوی استرپی و تب شوند تا عفونت برطرف گردد.

گلوی استرپی
استرپتوکوکوس پیوژنز می‌تواند گلو را عفونی کرده و باعث شود تا لوزه‌ها متورم گردند و باد کنند. برخی بیماران ممکن است دچار علایم دیگری مثل سردرد و درد معده شوند.
پزشکان موارد شدید گلوی استرپی را با آنتی‌بیوتیک - معمولاً پنی‌سیلین یا آموکسی‌سیلین - درمان می‌کنند اما درمان‌های جایگزین برای افراد دچار واکنش آلرژیک به این آنتی‌بیوتیک‌ها در دسترس است.
ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث گلودرد استرپی شوند که علایم آن با اندکی تفاوت شامل سرفه، آبریزش بینی و اولسر دهان است.

ادنوویروس‌ها
CDC می‌نویسد که چند نوع از ادنوویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت سیستم تنفسی شامل سرماخوردگی، پنومونی، و برونشیت شوند.
ادنوویروس‌ها در عین حال می‌توانند سبب عفونت‌های برگشت کننده لوزه در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی شوند، اگرچه ممکن است این عفونت‌ها همیشه با علامتی همراه نباشند. از آنجا که اکثر ادنوویروس‌ها خفیف هستند افراد مبتلاء عموماً نیازی به درمان ندارند و این ویروس خود به خود برطرف می‌گردد.

ویروس اپشتین-بار
علایم عفونت ویروس اپشتین - بار مثل مونونوکلئوز شامل ورم لوزه، تب، خستگی مفرط و راش پوستی است. بزرگسالان و نوجوانان مبتلاء معمولاً در طول 2 تا 4 هفته بهبود می‌یابند اما در برخی موارد علایمی مثل خستگی مفرط ممکن است برای چند هفته یا ماه‌ها ادامه یابد.
هیچ نوع واکسن برای ویروس اپشتین - بار وجود ندارد. به هر حال از آنجا که این ویروس قادر است تا از طریق مایعات بدن به ویژه بزاق دهان منتقل شود، مردم اغلب می‌توانند از طریق حفظ فاصله از دیگرانی که دچار ویروس هستند و عدم استفاده مشترک از اقلام شخصی از آن اجتناب کنند.
وقتی کسی دچار این ویروس شود، ویروس به شکلی غیر فعال در بدن باقی می‌ماند اما این امکان وجود دارد که در برخی مواقع در ادامه زندگی شخص مجدداً فعال گردد.

آنفولانزا (فلو)
فلو می‌تواند باعث ورم لوزه و علایم دیگری مثل سرفه، گلودرد، دردهای جسمانی، و در برخی موارد، تب، شود. علایم ممکن است به شکل ناگهانی شروع شوند. پیامدهای فلو پنومونی را شامل می‌شود، بنابراین این موضوع مهم است که در صورت عدم رفع علایم پس از یک هفته مردم به پزشک مراجعه کنند.

سرخک
ویروس سرخک می‌تواند باعث ورم لوزه، تب شدید، سرفه و لکه‌های کوچک سفید رنگ بر روی قسمت داخلی دهان شود که به طور معمول به فاصله 2 تا 3 روز پس از شروع علایم ظاهر می‌گردند.
علایم دیگر شامل بروز راش روی صورت و قسمت بالای گردن است. کودکانی که برای آنها واکسیناسیون سرخک انجام نشده باشد در بالاترین ریسک برای ابتلاء به این بیماری و پیامدهای آن قرار دارند. اگر والدین یا پرستاران بچه‌ای فکر می‌کنند که او سرخک دارد باید در اولین فرصت ممکن است با پزشک مشورت کنند.


پیامدهای ورم لوزه
عفونت لوزه - برای مثال تونسیلیت حاد - می‌تواند پیامدهایی جدی به همراه داشته باشد. بنابراین این موضوع مهم است که افراد در صورت مواجهه با علایم به شرح زیر فوری به پزشک مراجعه کنند:
• دشواری تکلم و بلع
• مشکل تنفسی
• ناتوانی در باز کردن دهان
• گلودرد شدید و تشدید شونده


آیا ورم لوزه علامتی از سرطان است؟
در موارد نادر ورم لوزه می‌تواند یک علامت سرطان باشد. سرطان‌های اوروفارنژیال آن دسته از سرطان‌ها هستند که در ناحیه سر و گردن بروز می‌کنند.
توده‌های سرطانی بر روی لوزه‌ها با درد همراه نیستند اما علایمی که می‌توانند نشان دهنده سرطان باشند عبارتند از:
• گلودرد
دشواری بلع، جویدن، یا نفس کشیدن
درد گوش
کاهش وزن غیر قابل توضیح
• برآمدگی یا توده در گردن یا گلو
به هر حال سرطان یکی از علل نسبتاً نادر ورم لوزه است. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، در حدود 53.260 نفر از مردم ایالات متحد آمریکا در سال 2020 با تشخیص تشخیص ابتلاء به سرطان‌های سر و گردن مواجه می‌شوند.


چرا لوزه‌ها عفونی می‌شوند؟
لوزه‌ها توده‌های بافت نرم هستند که در قسمت عقب گلو جای گرفته‌اند و در معرض تماس با اجرامی قرار دارند که وارد دهان می‌شوند. وظیفه لوزه‌ها فیلتر کردن مواد بیماری‌زا پیش از رسیدن آنها به داخل بدن است.
میزان بالای قرار گرفتن در معرض اجرام با منشأ خارجی لوزه‌ها را در معرض افزایش ریسک ابتلاء به عفونت قرار می‌دهد.


درمان ورم لوزه
درمان ورم لوزه به علت آن بستگی دارد.
در مورد عفونت‌های باکتریایی دکتر معمولاً آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. درمان عفونت‌های ویروسی دشوارتر است. برخی داروهای ضد ویروس ممکن است مؤثر باشند اما اثربخشی آنها به نوع و شدت عفونت بستگی دارد.
در اغلب موارد عفونت‌های ویروسی خود به خود بهبود می‌یابند. داروهای غیر نسخه‌ای می‌توانند به تخفیف دیگر علایم همراه مثل سردرد، گلودرد و تب کمک کنند.
در مورد عفونت‌های برگشت کننده لوزه، معمولاً بیش از 5 بار در سال، پزشک ممکن است عمل جراحی خارج کردن لوزه‌ها را توصیه کند.


مداوای خانگی برای ورم لوزه
مردم می‌توانند از مداواهای خانگی به شرح زیر برای فروکش علایم استفاده کنند:
• نوشیدن مایعات سرد یا مکیدن تراشه یخ
• سیراب نگه داشتن بدن
• استراحت
• قرقره آب‌نمک گرم
• مکیدن قرص‌های زیر زبانی
• اجتناب از دخانیات و محدود کردن تماس با دیگر مواد موجب تحریک گلو
• استفاده از بخور برای مرطوب کردن هوا
• تنفس در بخار ایجاد شده توسط آب داغ


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بیشتر موارد ورم لوزه در طول چند روز خود به خود برطرف می‌شوند. داروهای غیر نسخه‌ای و مداوای خانگی می‌توانند به تخفیف علایم کمک کنند.
در صورت بدتر شدن ورم لوزه یا عدم بهبود در طول چند روز شخص باید به پزشک مراجعه کند. در صورت مواجه شدن با مشکل تنفسی شخص باید به فوریت مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد.


دورنما
ورم لوزه معمولاً نتیجه عفونت باکتریایی یا ویروسی است. بسته به علت عفونت بهبود علایم ممکن است بین چند روز تا چند هفته به طول بینجامد.
برخی افراد ممکن است مکرراً دچار عفونت و ورم لوزه شوند. در این موارد پزشک عمل جراحی برای خارج کردن لوزه‌ها را توصیه می‌کند.


پیشگیری از ورم لوزه
همیشه امکان پیشگیری از ورم لوزه وجود ندارد اما برخی نکات باعث کاهش خطر عفونت مزبور می‌شود:
• حفظ بهداشت شخصی در حد مناسب
• اجتناب از تماس نزدیک با افراد بیمار
• اجتناب از دخانیات
• شستشوی منظم دست‌ها
• به روز نگه داشتن واکسیناسیون‌های توصیه شده توسط پزشک


خلاصه
باکتری‌ها و ویروس‌ها علل اصلی ورم لوزه هستند اما در موارد نادر این ورم علامتی از سرطان است.
ورم لوزه معمولاً در طول چند روز برطرف می‌شود و داروهای غیر نسخه‌ای و مداوای خانگی می‌توانند به فروکش علایم کمک کنند.
پزشکان درمان موارد شدید عفونت را با داروهای آنتی‌بیوتیک و ضد ویروس در دستور کار قرار می‌دهند./ورم لوزه: علل، درمان و مداوای خانگی
جنا ریشه، آرون کندولا
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
What causes swollen tonsils?
Medically reviewed by Jenneh Rishe, RN — Written by
Aaron Kandola
On August 20, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.