دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثر نوسبو چیست و آیا برای سلامت مضر است؟

 MRI, لوب‌های اکسی‌پیتال, اشعه درمانی، شیمی درمانی، جراحی, تفکر مثبت‌اندیشانه

اثر دارونما یک جنبه تاریک نیز دارد - یک نوع اثر دارونمای منفی که اثر نوسبو نامیده می‌شود

مقالات داروسازی / زیست‌فناوری

در این مقاله:
شایعه: ساز و کار ذهن ما هیچ تأثیری بر اثربخشی دارو ندارد.
حکم: اگر ما بر این باور باشیم که درمان کمکی به ما نمی‌کند احتمالاً درمان کمکی نخواهد کرد - و برعکس.شایعه: ساز و کار ذهن ما هیچ تأثیری بر اثربخشی دارو ندارد.
شما احتمالاً در مورد اثر دارونما شنیده‌اید، درست است؟ اثر دارونما زمانی بروز می‌کند که بیمار بر این گمان است که داروی تازه‌ای گرفته است اما آنچه در واقع به او داده شده صرفاً چیزی در حد یک قرص قند است. سپس، در یک مورد "ذهنیت دارویی" بیمار شروع به ریکاوری از بیماری می‌کند چنانکه انگار فرآیند درمانی واقعی را پشت سر گذاشته است.
اما اثر دارونما یک جنبه تاریک نیز دارد - یک نوع اثر دارونمای منفی که اثر نوسبو نامیده می‌شود. اثر نوسبو زمانی بروز می‌کند که به شخص یک قرص قند داده شده و به او می‌گویند که این قرص دارای اثرات جانبی هولناکی است، و سپس شخص همان علایم را بروز می‌دهد. اثر نوسبو در عین حال ممکن است زمانی ایجاد شود که پزشک به بیمار می‌گوید که یک عمل جراحی یا اقدام پزشکی می‌تواند نتایج منفی به همراه داشته باشد: صرف آگاهی از ریسک‌های مورد اشاره می‌تواند بر ریکاوری بیماری تأثیر منفی داشته باشد... و همه‌اش به دلیل قدرت تلقین.
کمی دور از تصور می‌نماید، اینطور نیست؟ آیا مدرکی پشت این فکر هست که قدرت تفکر مثبت (یا منفی) در عمل می‌تواند بر سلامت ما تأثیر بگذارد؟


حکم: اگر ما بر این باور باشیم که درمان کمکی به ما نمی‌کند احتمالاً درمان کمکی نخواهد کرد - و برعکس.
دکتر جان کلی، معاون "برنامه مطالعات دارونما و مواجهه دارویی در دانشکده پزشکی هاروارد" می‌گوید، "مردم مدتی است متوجه این موضوع شده‌اند. هر بار که شما به آزمون‌های بالینی تصادفی سازی شده نگاه کنید شگفت‌آور خواهد بود که نمایه اثر جانبی برای دارونما (پلاسبو) اغلب چقدر بازتاب دهنده نمایه اثر جانبی برای [درمان] فعال... است. این موضوع قدرت تلقین را می‌رساند. اگر شما از کسی بخواهید یک صحنه را در ذهن خود تصور کند، شما در نتایج MRI خواهید دید که لوب‌های اکسی‌پیتال شخص - قسمت‌هایی از مغز که به بینایی مرتبطند - فعال می‌شوند. اگر شما به شخص بگویید که یک فعالیت جسمانی را تصور کند، شما فعال شدن کورتکس حرکتی را مشاهده خواهید کرد. صرف تصور اینکه چیزی اتفاق می‌افتد کافی است بخش‌های مرتبط با این فکر، نگرانی، یا درد را در مغز فعال کند."
در سال 2012، محققانی از "دانشکده فنی مونیخ - آلمان" یک مرور عمقی را در مورد اثر نوسبو منتشر کردند. آنان 31 مطالعه تجربی را بررسی کرده و دریافتند که اثر نوسبو نه فقط وجود دارد بلکه به شکل حیرت‌آوری شایع است.
این موضوع همچنین معمای اخلاقی دشواری برای پزشکان و پرستاران ایجاد کرده است: اگر آنان بیماران را در مورد ریسک‌های بالقوه و عوارض جانبی یک درمان در دست انجام (اشعه درمانی، شیمی درمانی، جراحی، دارو) آگاه کنند، بیمار ممکن است باور کند که آن نتیجه مضر را تجربه خواهد کرد - و این می‌تواند به شکل یک پیش‌بینی خودکفا عمل کند. اما اگر آنان بیمار را از ریسک‌های مورد اشاره آگاه نکنند، آنان ممکن است با مشکلات قانونی شکایت در مورد اهمال در اطلاع‌رسانی مواجه شوند. پزشکان نمی‌توانند چیزی را نادیده بگیرند، حتی اگر ترس آن را داشته باشند که اطلاع‌رسانی در مورد تمامی جزئیات ترسناک ممکن است باعث تضعیف روند ریکاوری بیمار شود.
اکنون سؤال بزرگ در جامعه پزشکی چگونگی دور زدن این وضعیت بغرنج و اندک احتمالات جالب نظر است. دکتر کلی می‌گوید، "ما در حال کار بر روی دارونمای با برچسب باز هستیم. بیمار خواهد دانست که ما به او دارونما خواهیم داد اما ما در مورد نتایج مثبتی که دارونما می‌تواند داشته باشد توضیح خواهیم داد، بنابراین بیمار انتظارات مثبتی خواهد داشت و بیشتر چشم‌انتظار نتایج مثبت خواهد بود... باور نسبت به دارونما باعث کاهش تومور مغزی یا التیام استخوان‌های شکسته نمی‌شود. اما می‌تواند با بازده ذهنی بیشتری، مثلاً درجه احساس درد، یا تهوع، یا شاید حتی افسردگی همراه باشد."
جنبه اخلاقی در اینجا کدام است؟ تفکر مثبت‌اندیشانه در مورد درمان و دارویی که خواهید گرفت و باور نسبت به اینکه فواید درمان بسیار بر خطرات آن چربش دارد. اگر شما بتوانید چنین کاری را سامان دهید، شانس شما برای برخورداری از فرجام خوب افزایش خواهد یافت./آیا اثر نوسبو برای سلامت مضر است؟
سروشا گاوندر
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
WebMD Feature from Turner Broadcasting System
Is the Nocebo Effect Hurting Your Health?
By Serusha Govender

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.