دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نمودار رنگ موم گوش - آنچه باید در مورد موم گوش بدانیم

موم گوش، سرومن، کانال گوش، بافت موم گوش، عفونت‌ گوش، گوش پرمو، نظافت گوش، هیدروژن پروکساید، گلیسیرین،  سرنگ سیلیکون

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند

مقالات گوش، حلق و بینی

• رنگ‌های موم گوش
• بافت موم گوش
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• نظافت ایمن گوش
• خلاصهموم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند.
موم گوش نقشی حیاتی در سلامت گوش بازی می‌کند. موم گوش به خارج کردن مواد زائد از کانال گوش کمک کرده مانع از نفوذ عمقی ذرات و اجرام خارجی به درون گوش می‌شود و حتی به محافظت در برابر میکرب‌ها کمک می‌کند.
گوش‌ها در عین حال تا حدودی خودتنظیم‌کننده هستند. بر مبنای حرکات مربوط به حرف زدن و جویدن و همچنین شکل خود گوش موم گوش به شکل طبیعی رو به بالا حرکت کرده و از گوش خارج می‌شود. موم گوش کهنه در نهایت از کانال گوش بالا آمده و به شکل طبیعی از گوش خارج می‌شود و مواد زائد و پوست مرده را به همراه خود خارج می‌کند.

رنگ‌های موم گوش
موم گوش می‌تواند طیفی از رنگ‌ها شامل موارد زیر را داشته باشد:
• سفید متمایل به زرد
• زرد
• نارنجی روشن
• نارنجی تیره
• قهوه‌ای
• سیاه
موم گوش دارای رنگ نارنجی کهربایی تا قهوه‌ای روشن، اغلب نمدار و چسبناک است. در مورد اکثر مردم، این موم خشک‌تر و از نظر رنگ روشن‌تر بوده به سفید مایل به خاکستری یا زرد نزدیک‌تر است.
در کل رنگ موم گوش تا حدی به سن موم گوش مرتبط است. موم‌های تازه‌تر رنگ روشن‌تری دارند و وقتی کهنه می‌شوند رنگ آنها رو به تیرگی می‌رود و مواد زائد بیشتری به آنها می‌چسبد.
رنگ، بافت، و مقدار موم گوش به شکل طبیعی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. در مورد اغلب مردمی که مقدار منظمی موم گوش در آنها تولید می‌شود گوش‌ها به آسانی به آسانی و خود به خود موم را خارج می‌کنند. این کار به سرعت‌های مختلفی رخ می‌دهد و اغلب به ایجاد بافت‌های مختلف موم گوش منجر می‌گردد.
به هر حال، برخی از مردم موم گوش بیش از میزان معمول تولید کرده یا گوش آنها ممکن است در زمان تحت استرس قرار داشتن شخص موم بیشتری تولید کند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد گوش‌ها ممکن است نتوانند خود را به سرعت کافی از موم گوش خلاص کنند و آنگاه انسداد گوش ممکن است رخ دهد.
انسداد در گوش می‌تواند رنگ و بافت موم گوش را تغییر دهد. اگر شخص نتواند موم گوش را خارج کند، احتمال انسداد کامل مجرای گوش وجود دارد که این می‌تواند باعث ایجاد اختلال در شنوایی و افزایش خطر عفونت گوش شود.
عفونت‌ها و صدمات می‌توانند سبب ترشحات گوش شوند که ممکن است دارای ویژگی‌های زیر باشد:
• روان
• بدبو
• خونی
• سبز رنگ

بافت موم گوش
بافت موم گوش به مرور زمان تغییر می‌کند. همچنین ژنتیک و سن شخص ممکن است در این مورد نقشی ایفاء کنند.
یک مطالعه قدیمی مربوط به سال 2006، مردم دارای تبار شرق آسیایی را با داشتن موم گوشی که به طور معمول خشک و پوسته داده است مرتبط دانسته.
همچنین در کودکان داشتن موم گوش نرم‌تر و دارای رنگ روشن‌تر بیشتر شایع است، در حالی که در بزرگسالان داشتن موم گوش تیره‌تر و سفت‌تر شیوع بیشتری دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگرچه ‌رنگ‌ها و بافت‌های مختلفی در موم گوش گوش‌های سالم می‌توان دید، هنوز مواردی وجود دارد که در آنها شخص باید به دکتر مراجعه کند.
هر کسی دچار ترشحات گوش غیر از موم گوش شود باید با پزشک مشورت کند زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت گوش باشد.
همچنین در صورت وجود خون در موم گوش مردم باید به پزشک مراجعه کنند. به علاوه، هر کسی که مستعد تجمع موم گوش باشد باید در هنگام بروز اولین نشانه انسداد مثل مبهم شدن شنوایی با پزشک مشورت کند.
برخی از مردم شامل فهرست زیر بیشتر محتمل است که موم گوش اضافی ایجاد کنند:
• افراد دارای سبک زندگی بسیار پراسترس
• افراد دچار عفونت‌های مزمن گوش
• افراد مُسن
• افراد دارای گوش پرمو
• افراد دچار دگرشکلی (دفورمیتی) در کانال گوش
این مردم در ریسک بالاتری برای انسداد گوش و تجمع موم گوش قرار دارند. اگر آنها دچار هر گونه علامتی مثل خفه شدن صداها باشند، باید برای تخلیه ایمن موم گوش به پزشک مراجعه کنند.

نظافت ایمن گوش
قانون شماره یک در مراقبت از گوش صاف و ساده این است که مردم کاری به کاری گوش نداشته باشند. برای خارج کردن موم گوش نباید چیزهایی مثل انگشت، سواب نخی، یا هر گونه ابزار سر تیز وارد گوش شود.
داخل کردن هر چیزی به کانال گوش فقط خطر رانده شدن موم گوش به مناطق عمقی‌تر را افزایش می‌دهد، که ممکن است در آنجا حالت چسبندگی یافته و انسداد ایجاد کند.
همچنین مردم باید از استعمال شمع گوش که شامل داخل کردن یک لوله مومی به درون گوش و روشن کردن آن است اجتناب کنند. برخی درمانگران مدعی هستند که این کار به تخلیه موم گوش کمک کرده و دیگر علایم مشکلات گوش را کاهش می‌دهد اما هیچ گونه شواهد علمی در حمایت از این ادعا وجود ندارد.
نویسندگان یک یادداشت سردبیری منتشر شده از سوی "آکادمی آمریکایی اُدیولوژی" هشدار می‌دهند که حتی وقتی شخص شمع گوش را به شکل صحیح به کار می‌برد این روش کماکان می‌تواند سبب ایجاد صدمات جدی شامل سوختگی شود. نویسندگان یادداشت مزبور همچنین قید کرده‌اند که FDA توصیه‌ها و اقدامات دیگری برای پیشگیری از کاربرد چنین ابزارهایی ارائه داده است.
برای نظافت ایمن گوش‌ها، مردم باید گوش خارجی را با صابون ملایم و آب به آرامی شستشو دهند. باید اجازه داد تا این آبکشی در کانال گوش هر گونه مومی را که از دیواره‌های گوش جدا شده است از گوش خارج سازد. آبکشی موم مورد اشاره کاری ایمن است زیرا موم مزبور کارش را انجام داده است.
مردم باید هر گونه رطوبت اضافی یا موم خارجی را با حوله پاک کنند. در مورد بیشتر مردم این تمام کاری است که در مورد نظافت گوش باید انجام شود.
اگر گوش مقدار بیش از حد موم تولید می‌کند، قطره‌های رقیق کننده موم گوش تنها راه ایمن برای کمک به خارج کردن موم گوش از کانال گوش در محیط خانه محسوب می‌شود.
شخص چند قطره مایع طبی را به داخل کانال گوش می‌ریزد و اجازه می‌دهد تا این مایع چند روزی در گوش جایگیر شود تا موم اضافی گوش جدا گردد. قطره‌های موم گوش اغلب حاوی هیدروژن پروکساید یا گلیسیرین هستند.
پس از گذشت چند روز، شخص آب گرم را به سرنگ سیلیکون اضافه می‌کند و آن را به ملایمت برای آبکشی گوش به داخل آن اسپری می‌کند، و سر خود را به حالت کج یا یکوری قرار می‌دهد تا مایع تخلیه گردد.
اگر این روش کارآیی نداشته باشد، برای مشورت در مورد گزینه‌های رفع انسداد گوش مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
هر کسی که دچار سوراخ یا پارگی در پرده گوش باشد باید از کاربرد قطره‌های مزبور خودداری کند. مردم برای استفاده از راه‌های جایگزین در این مورد باید به پزشک مراجعه نمایند.

خلاصه
رنگ و بافت موم گوش سالم می‌تواند متفاوت باشد. گوش‌ها دستگاه‌های خودنظافت‌گر هستند، و بهترین راه مراقبت از آنها در اغلب موارد رها کردن گوش‌ها به حال خود است.
به هر حال امکان تجمع عمقی موم در کانال گوش و ایجاد انسداد وجود دارد. این وضعیت می‌تواند به کاهش شنوایی بینجامد و فرد را در معرض خطر عوارض دیگری قرار دهد.
هر کسی که دچار انسداد گوش شود یا بر این باور باشد که گوش وی موم اضافی تولید می‌کند باید برای استفاده از راهنمایی تخصصی به پزشک مراجعه کند./


• جون جانسون، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Earwax color chart: What to know
Last reviewed Mon 19 August 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Stacy Sampson, DO

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.