دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دشواری بلع یا دیسفاژی - علل، علایم، و درمان

سکته مغزی، اسپاسم منتشر، حلقه ازوفاژیال، ازوفاژیت ائوزینوفیلیک، میاستنی گراویس، تست بلع، مالتیپل اسکلروزیس، سرطان بیماری پارکینسون

احساس درد در هنگام بلع (ادینوفاژی) با دیسفاژی تفاوت دارد

مقالات گوش، حلق و بینی

• کریستین نوردکویست، سارا مینیس
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

دیسفاژی به دشواری بلع اشاره دارد - و در آن برای انتقال غذا از دهان به معده به تلاشی بیش از میزان نرمال نیاز است.
دیسفاژی که معمولاً بر اثر مشکلات مربوط به عصب یا عضله ایجاد می‌شود ممکن است دردناک باشد و بیشتر در میان خردسالان و مردم پیر شایع است.
اگرچه اصطلاح پزشکی "دیسفاژی" اغلب اوقات به عنوان یک علامت یا نشانه مطرح است، گاهی از اوقات به عنوان اختلالی خودبسنده توصیف می‌شود. به طور بالقوه دیسفاژی علل متعددی می‌تواند داشته باشد؛ اگر این مشکل فقط برای یک یا دو بار اتفاق بیفتد احتمالاً هیچ اختلال یا بیماری زیربنایی جدی در پیوند با آن مطرح نیست اما اگر مشکل مزبور مداوماً تکرار شود، باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
از آنجا که در مورد بروز دیسفاژی دلایل متعددی می‌تواند مطرح باشد، درمان آن بستگی به علت زیربنایی دارد.

مطالب این مقاله:
• دیسفاژی چیست؟
• علل
• علایم
• ریسک فاکتورها
• عوارض
• تشخیص
• درمان

دیسفاژی چیست؟
در عمل "بلع" متعارف چندین عضله و عصب درگیر هستند. بلع فرآیند پیچیدۀ شگفت‌انگیزی است. دیسفاژی ممکن است به علت وجود مشکل در هر قسمت از فرآیند بلع ایجاد شود.
چند نوع کلی دیسفاژی وجود دارد:
دیسفاژی دهانی (دیسفاژی فوقانی) - مشکل در دهان است، که گاهی اوقات بر اثر تضعیف زبان در نتیجۀ استروک، دشواری در جویدن غذا یا مشکل انتقال غذا از دهان ایجاد می‌شود.
دیسفاژی فارنژیال - مشکل در ناحیۀ گلو است. مسائل گلو اغلب اوقات بر اثر مشکل نورولوژیک و آسیب دیدن عصب‌ها (مثل بیماری پارکینسون، سکته مغزی، یا اسکلروز جانبی امیوتروفیک) ایجاد می‌شود.
دیسفاژی ازوفاژیال (دیسفاژی تحتانی) - مشکل در ازوفاژیال است. این معمولاً بر اثر وجود یک انسداد یا آزردگی رخ می‏دهد. اغلب اوقات، برای رفع مشکل به جراحی نیاز خواهد بود.
ارزش یادآوری دارد که احساس درد در هنگام بلع (ادینوفاژی) با دیسفاژی تفاوت دارد اما این احتمال هست که این هر دو مشکل به صورت همزمان بروز کنند. و گلوبوس حنجره حس گیر کردن چیزی در گلو است که گاه با دو مشکل مزبور اشتباه گرفته می‏‌شود.

علل دیسفاژی
علل محتمل دیسفاژی شامل موارد زیر است:
اسکلروز جانبی امیوتروفیک - یک شکل غیر قابل علاج تباهی عصبی پیشرونده است؛ در این بیماری به مرور زمان عصب‌های ستون فقرات و مغز به شکلی افزایش یابنده عملکرد خود را از دست می‌دهند.
اکلزی - در این اختلال عضلۀ پایینی ازوفاژیال (مری) به قدر کافی شل نمی‌شود تا امکان ورود غذا به درون معده ایجاد شود.
اسپاسم منتشر - عضلات مری به شکلی ناهماهنگ دچار انقباض می‌شوند.
سکته مغزی - مرگ سلول‌های مغزی به علت فقدان اکسیژن به دلیل کاهش جریان خون است. اگر در این روند سلول‌های مغزی کنترل کنندۀ عمل بلع آسیب ببینند، این می‌تواند به دیسفاژی منجر شود.
حلقه ازوفاژیال - یک قسمت کوچک از مری باریک می‌شود که این برخی اوقات مانع عبور غذاهای جامد از درون مری می‌گردد.
ازوفاژیت ائوزینوفیلیک - افزایش شدید میزان ائوزینوفیل‌ها (نوعی از سلول‌های سفید خون) در مری است. این ائوزینوفیل‌ها به شکلی خارج از کنترل رشد کرده و به سیستم گوارشی حمله می‌کنند که این به استفراغ و دشواری بلع غذا منجر می‌شود.
مالتیپل اسکلروزیس - سیستم عصبی مرکزی به سیستم ایمنی حمله کرده، میلین را تخریب می‌کند که در شکل نرمال از عصب‌ها محافظت می‌نماید.
میاستنی گراویس (بیماری گولدفلام) - عضلات تحت کنترل ارادی به سادگی خسته و تضعیف می‌شوند زیرا مشکلی در چگونگی تحریک عصبی انقباض عضلات وجود دارد. میاستنی گراویس نوعی اختلال خودایمنی است.
بیماری پارکینسون و سندرم پارکینسونیسم - بیماری پارکینسون یک اختلال به تدریج پیشرونده انحطاط عصبی است که مهارت‌های حرکتی بیمار را مختل می‌کند.
اشعه - برخی بیماران که در ناحیۀ سر و گردن به درمان با اشعه (رادیوتراپی) نیاز دارند ممکن است دچار مشکلات بلع شوند.
شکاف لب و کام - انواع رشد غیر نرمال صورت به علت جوش خوردن ناکامل استخوان‌هایی در سر است که نتیجۀ آن بروز شکاف لب و کام در ناحیۀ بینی است.
اسکلرودرما - گروهی از بیماری‌های نادر خودایمنی است که در آن پوست و بافت‌های متصل زمخت‌تر و سفت‌تر می‌شوند.
سرطان مری - نوعی سرطان در مری است که معمولاً بر اثر مصرف سیگار و الکل یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) ایجاد می‌شود.
محدودیت ازوفاژیال - باریک شدن مری است که اغلب به بیماری GERD مرتبط است.
خشکی دهان (زروستومیا) - در این بیماری بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن محیط دهان وجود ندارد.

علایم دیسفاژی
برخی از بیماران دچار دیسفاژی هستند اما از این موضوع اطلاع ندارند - در این موارد، بیماری ممکن است تشخیص داده نشده و درمان نشود که در نتیجه ریسک پنومونی آسپیراسیون (یک عفونت ریه که پس از استنشاق تصادفی ذرات بزاق یا مواد غذایی ایجاد می‌شود) افزایش می‌یابد.
دیسفاژی تشخیص داده نشده همچنین ممکن است خطر کم‌آبی بدن و سوءتغذیه را افزایش دهد.
علایم مرتبط به دیسفاژی شامل موارد زیر است:
• حالت خفگی در هنگام غذا خوردن.
سرفه یا محدودیت حرکت دهان در هنگام عمل بلع
• سرریز شدن بزاق دهان.
• برگشت غذا یا اسید معده به درون گلو.
• سوزش سر دل مکرر.
خشونت صدا.
• احساس چسبیدن غذا به گلو یا قفسۀ سینه یا پشت استخوان سینه.
کاهش وزن بدون توجیه.
• بالا آوردن غذا.
• دشواری در کنترل غذا درون دهان.
• دشواری در شروع فرآیند بلع.
• پنومونی مکرر.
• ناتوانی در نگه داشتن بزاق درون دهان.
بیماران ممکن است احساس کنند که "انگار غذا مثل چسب شده است.

ریسک فاکتورهای دیسفاژی
ریسک فاکتورهای دیسفاژی شامل موارد زیر است:
سن - افراد مسن بیشتر در خطر دیسفاژی قرار دارند. این بر اثر فرسایش کلی بدن به مرور زمان است. همچنین، برخی بیماری‌های سنین پیری مثل بیماری پارکینسون می‌توانند سبب دیسفاژی شوند.
اختلالات مغز و اعصاب - برخی اختلالات سیستم عصبی احتمال ایجاد دیسفاژی را افزایش می‌دهد.

عوارض دیسفاژی
پنومونی و عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی - مخصوصاً پنومونی آسپیراسیون، که ممکن است بر اثر حرکت غذا یا مایعات در "مسیر خطا" و ورود آنها به ریه‌ها رخ دهد.
سوءتغذیه - این مورد به ویژه در مردمی که از ابتلاء خود به دیسفاژی بی‌خبر هسـتند و لاجرم مورد درمان قرار نمی‌گیرند مشاهده می‌شود. بیماران ممکن است به دلیل مشکل موجود به اندازۀ کافی مواد مغذی حیاتی مصرف نکنند.
کم‌آب شدن بدن - اگر فردی قادر به نوشیدن به شکل کامل نباشد، مقدار مصرف مایعات وی کاهش خواهد یافت، که این نقیصه به کم‌آب شدن بدن منجر می‌شود.

تشخیص دیسفاژی
یک آسیب‌شناس زبان تکلم خواهد کوشید تا تعیین کند که مشکل مربوط به دیسفاژی از کدام ناحیه از فرآیند بلع نشأت می‌گیرد.
از بیمار در مورد علایم، مدت زمان وجود آنها، و اینکه آیا مشکل در مورد مایعات یا مواد جامد یا هر دوی آنها است، سؤال می‌شود.
مطالعۀ بلع - این کار معمولاً توسط یک گفتاردرمانگر انجام می‌شود. آنها غذاها و مایعات دارای غلظت‏های متفاوت را تست می‌کنند تا ببینند که کدام‌یک سبب بروز مشکل می‌شود. در عین حال امکان استفاده از ویدیو تست برای بررسی مشکل وجود دارد.
تست بلع باریم - بیمار یک مایع حاوی باریم را می‌‏بلعد. باریم در اشعۀ ایکس قابل ردگیری است و به پزشک کمک می‌کند آنچه را که در کوران عمل بلع در مری رخ می‌دهد، به ویژه در مورد فعالیت عضلات را با جزئیات مشاهده کند.
اندوسکپی - دکتر از یک لولۀ مجهز به دوربین برای بررسی درون مری استفاده می‌کند. در صورت وجود ظن به سرطان، بیوپسی مری انجام می‌شود.
مانومتری - این مطالعه تغییرات فشار ایجاد شده را در هنگامی که عضلات مری در حال کار هستند، اندازه‌گیری می‌کند. این کار در صورتی که اندوسکپی نتیجه‌ای نداشته باشد انجام می‌شود.

درمان دیسفاژی
درمان به نوع دیسفاژی بستگی دارد:

درمان دیسفاژی اروفارنژیال (دیسفاژی فوقانی)
از آنجا که دیسفاژی ازوفارنژیال اغلب اوقات یک مشکل مربوط به مغز و اعصاب است، استفاده از درمان مؤثر مسأله‌ای چالش‌برانگیز محسوب می‌شود. بیماران دچار بیماری پارکینسون ممکن است به داروهای مربوط به این بیماری خوب جواب دهند.
درمان بلع - این درمان توسط یک گفتاردرمانگر انجام می‌شود. به فرد دچار مشکل راه‌های تازه‌ای برای انجام بلع کامل آموزش داده می‌شود. تمرینات آموزش داده شده به بیمار باعث بهبود عضلات و چگونگی پاسخ‌دهی آنها می‌شود.
رژیم غذایی - برخی غذاها و مایعات، یا ترکیبی از آنها معمولاً برای بلع مناسب‌تر هستند. در حالی که فرد غذاهای دارای بلع ساده را می‏خورد در عین حال مهم است که رژیم غذایی متعادلی نیز داشته باشد.
تغذیه با لوله - اگر بیمار در خطر ابتلا به پنومونی، سوءتغذیه یا کم‌آبی قرار داشته باشد، این احتمال هست که وی نیازمند تغذیه از طریق لوله بینی (لولۀ نازوگاستریک) یا PEG (گاستروستومی اندوسکپیک پریکوتانئوس) باشد. لوله‌های PEG توسط عمل جراحی به طور مستقیم داخل معده قرار می‌گیرند و از طریق یه شکاف باریک در شکم عبور می‌کنند.

درمان دیسفاژی ازوفاژیال (دیسفاژی تحتانی)
مداخلۀ جراحی معمولاً برای دیسفاژی ازوفاژیال مورد نیاز است.
اتساع - اگر مری نیاز به اتساع داشته باشد (برای مثال به علت وجود محدودیت)، ممکن است بالن کوچکی درون مری قرار گرفته و سپس باد شود (در پایان عمل بالن از بدن خارج می‌شود).
سم بوتولینوم (بوتاکس) - اغلب در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عضلات مری سفت می‌شوند. سم بوتولینوم سمی بسیار قوی است که می‌تواند باعث ایجاد فلج در عضلات سفت شود و میزان محدودیت مری را کاهش دهد.
اگر دیسفاژی ناشی از سرطان باشد، بیمار به متخصص تومورشناس ارجاع داده می‌شود تا در صورت نیاز برای خارج کردن تومور مورد عمل جراحی قرار گیرد./

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
گلوبوس حنجره - این چه حسی است؟

و نیز:

ادینوفاژی یا دردناک بودن عمل بلع

Source:
What causes difficulty swallowing (dysphagia)?
Last updated Thu 21 December 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by Sara Minnis, MS, CCC-SLP 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

علل محتمل درد شکم

رژیم غذایی در گاستروپارزی یا تأخیر در تخلیه معده - هشت نکته برای کمک به کارکرد معده

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.