دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زرد، سبز، قهوه‌ای، و رنگ‌های دیگر: رنگ ترشح بینی به چه معنی است؟

 رینیت غیر آلرژیک, رینیت بارداری, دخانیات, مواد مخدر, عفونت باکتریایی

مخاط بینی شفاف "نرمال" یا سالم تلقی می‌شود

اگر زمانی دچار آبریزش بینی یا عطسه بدون استفاده از دستمال شده باشید احتمالاً درک بیشتری نسبت به آب بینی خود پیدا کرده‌اید. ممکن است متوجه شوید که ترشح بینی گهگاه از نظر بافت یا رنگ دچار تغییر می‌شود. ترشح بینی ممکن است شفاف، سبز رنگ، سیاه یا دارای رنگ‌های دیگری باشد. ترشح بینی برای محافظت از بینی و سینوس‌ها در برابر چیزهایی مثل گرد و غبار، باکتری و دیگر چیزهای خطرناک در محیط زیست عمل می‌کند. چرا باید رنگ ترشح بینی تغییر کند؟ این موضوع عموماً با چیزی که وارد بینی می‌شود یا چیزی در خارج از بدن مرتبط است. شما ممکن است سالم بوده یا دچار سرماخوردگی، آلرژی یا دیگر اختلالات زمینه‌ای باشید.

ورم زبان کوچک: علل، تشخیص، مداوای خانگی و درمان پزشکی

عفونت ویروسی, سیستم ایمنی, باکتریوم, مونونوکلئوز, COVID-19, ژنتیک, دخانیات, آنتی‌بیوتیک, آنتی‌هیستامین

اگرچه اتفاق نادری است احتمال ورم کردن یوویولا و ناحیه اطراف آن وجود دارد

سقف دهان شامل کام سخت در جلو و کام نرم در قسمت عقب است. یوویولا [زبان کوچک] در پشت گلو قابل رویت بوده از وسط کام نرم آویزان است. یوویولیت به معنی التهاب زبان کوچک است و به علل مختلف امکان بروز آن وجود دارد. زبان کوچک که به نام پالاتین یوویولا نیز شناخته می‌شود، یک زائده بافت نرم است که در قسمت عقب گلو آویزان است و وقتی کسی دهانش را کاملاً باز کند قابل رویت خواهد بود. زبان کوچک شامل غشاهای مخاطی، بافت همبند و نرم و غدد ترشح کننده بزاق دهان است. زبان کوچک بسیار انعطاف‌پذیر است، که اطمینان لازم برای ارائه عملکرد آن را فراهم می‌کند، و عملکردهای آن شامل کمک به عمل بلع، صحبت کردن و هدف گرفتن رفلکس گاگ است.

هیپراکیوسیس یا عدم تحمل صدا: علل، تشخیص و درمان

سندرم ویلیامز, اسکیزوفرنی, تینیتوس, میسوفونیا

هیپراکیوسیس اغلب افراد دچار تینیتوس یا زنگ زدن گوش را درگیر می‌کند

هیپراکیوسیس (هیپراکوسیس) مشکلی در شنوایی است که باعث حساسیت بیش از حد نسبت به صدا، ایجاد سر و صداهای روزمره می‌شود و برای مثال صدای شرشر آب در نظر فرد بیش از حد بلند می‌نماید. این وضعیت می‌تواند باعث دشواری انجام وظایف زندگی روزمره در محیط‌های عمومی، مثل کنسرت و در خانه یا محیط کار شود. در پاسخ شخص ممکن است از وظایف اجتماعی که ممکن است به اضطراب، استرس، و انزوای اجتماعی بر اثر دوری از سر و صدا بینجامد. در حدود 8 تا 15 درصد بزرگسالان دچار هیپراکیوسیس هستند. این وضعیت اغلب افراد دچار تینیتوس یا زنگ زدن گوش را درگیر می‌کند.

خشکی گلو: علل و درمان

آنفولانزا, ریفلاکس اسید, GERD, گلوی استرپی, تونسیلیت, مونونوکلئوزیس, مونونوکلئوز، مونو

خشکی و خراشیدگی گلو علامتی شایع - به ویژه در ماه‌های سرد زمستان است

خشکی گلو اغلب و به ویژه در زمستان یک نشانه سرمای هوا، دهیدراسیون، یا خوابیدن با دهان باز است. درمان خانگی مؤثر شامل نوشیدن مایعات گرم و مکیدن قرص‌های زیر زبانی است. در صورت تداوم علایم یا تشدید آنها بیماران باید به پزشک مراجعه کنند. در برخی موارد شخص ممکن است بتواند با درمان خانگی یا تغییرات سبک زندگی علایم را تخفیف دهد.

چه چیزی باعث از دست دادن حس چشایی می‌شود؟

بیماری پارکینسون, پاندمی, اتولارینگولوژیست, عفونت SARS-CoV-2, بازپروری بویایی, کورتیکوستروئیدهای موضعی

شایع‎ترین اختلال چشایی تصور طعم شبح است.

از دست دادن حس چشایی ممکن است به فقدان محدود یا کامل این حس اشاره داشته باشد. بسیاری علل محتمل شامل مصرف داروهای جدید، مشکلات دندان، سرماخوردگی یا آنفولانزا و COVID-19 ممکن است باعث ایجاد وضعیت مزبور شوند. چشایی که به نام گاستیشن نیز شناخته می‌شود حسی مهم است که به مردم امکان شناسایی اقلام غذایی مغذی و لذت بردن از طعم آنها را می‌دهد. چشایی حسی پیچیده شامل بسیاری از ارگان‌ها و بافت‌ها مثل زبان، کام دهان، گلو و بینی است. علت تأثیرگذاری بو بر چشایی همین است. اصطلاح پزشکی برای فقدان کامل چشایی اگوسیا است در حالی که فقدان بویایی انوسمیا نامیده می‌شود.

چه زمانی باید از خونریزی بینی نگران شویم؟

بیماری فن ویلبراند, بحران هیپرتنسیو, راینوسکپ, آنمیا، آلرژی

از آنجا که بینی پر از رگ‌های خونی است، هر گونه آسیب حتی جزئی در این محدوده می‌تواند باعث خونریزی بینی شود

خونریزی بینی [خون‌دماغ شدن] مشکل نسبتاً شایعی است و زمانی بروز می‌کند که یک رگ خونی در بینی دچار آسیب شده باشد. خونریزی بینی به طور معمول علتی برای نگرانی ندارد مگر اینکه حالت مداوم یا شدید داشته باشد. از آنجا که بینی پر از رگ‌های خونی است، هر گونه آسیب حتی جزئی در این محدوده می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. این خونریزی‌ها اغلب خفیف هستند و به آسانی درمان می‌شوند. در حالی که حدود 60 درصد از مردم خبر از دچار شدن به خونریزی بینی در مقطعی از زندگی خود می‌دهند، فقط 10 درصد موارد آنقدر شدید هستند که نیاز به مداخله پزشکی داشته باشند.

علل ایجاد نقطه یا لکه سیاه رنگ داخل گونه

ملانوزیس دودی‌ها, سرطان دهان, ملانوسیت‌, سندرم پوتز-جگرز, بیماری ادیسون

یافته شدن یک لکه یا نقطه تیره رنگ در دهان کمتر محتمل است که نشانه‌ای از سرطان باشد

پیدا شدن یک نقطه یا برآمدگی سیاه رنگ داخل گونه می‌تواند نگران کننده باشد، اما لزوماً نشانه مشکلی جدی محسوب نمی‌شود. انواع اختلالات بی‌‌ضرر مثل خال‌ها، بیش‌رنگدانگی، و نشت مواد پر کردن دندان می‌توانند باعث تغییر رنگ دهان شوند. در موارد بسیار نادر بروز نقاط سیاه رنگ درون دهان می‌تواند نشانه‌ای از نوعی سرطان به نام ملانوما (ملانوم) باشد. بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان دهان" ملانوم دهان برای حدود 1.6 درصد موارد سرطان‌های سر و گردن، و کمتر از 1 درصد کل ملانوماها لحاظ می‌شود.

مقالات دیگر...