دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند. موم گوش نقشی حیاتی در سلامت گوش بازی می‌کند. موم گوش به خارج کردن مواد زائد از کانال گوش کمک کرده مانع از نفوذ عمقی ذرات و اجرام خارجی به درون گوش می‌شود و حتی به محافظت در برابر میکرب‌ها کمک می‌کند. گوش‌ها در عین حال تا حدودی خودتنظیم‌کننده هستند. بر مبنای حرکات مربوط به حرف زدن و جویدن و همچنین شکل خود گوش موم گوش به شکل طبیعی رو به بالا حرکت کرده و از گوش خارج می‌شود. موم گوش کهنه در نهایت از کانال گوش بالا آمده و به شکل طبیعی از گوش خارج می‌شود و مواد زائد و پوست مرده را به همراه خود خارج می‌کند.

گره‌های لنفاوی پری‌اوریکولار نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بدن ایفاء می‌کنند

گره‌های لنفاوی پری‌اوریکولار درست جلو گوش‌ها قرار دارند. این گره‌های کوچک نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بدن ایفاء می‌کنند. بدن انسان دارای حدود 600 غده کوچک به نام گره‌ لنفاوی است که نقشی اساسی در عملکرد سیستم ایمنی بر عهده دارند. شبکه‌ای از عروق موسوم به سیستم لنفاوی به گره‌های لنفاوی متصل هستند. عروق لنفی مایع اضافی را از بافت‌های بدن گرفته و آن را به گره‌های لنفی مجاور هدایت می‌کنند. گره‌های لنفاوی حامل سلول‌های ایمنی هستند که باکتری‌ها، ویروس‌ها، و سلول‌های آسیب دیده درون مایع را کشف و نابود می‌کنند.

پارگی پرده گوش اغلب در طول چند ماه خود به خود برطرف می‌شود

پرده گوش، که غشاء تیمپانیک نیز نامیده می‌شود، بافت نازکی است که کانال گوش را از گوش میانی جدا می‌کند. پارگی پرده گوش بروز پارگی در این بافت است. این وضعیت به نام‌های سوراخ شدگی پرده گوش یا سوراخ شدن غشاء تیمپانیک نیز شناخته می‌شود. فرد دچار پارگی پرده گوش ممکن است موارد زیر را تجربه کند: گوش درد شدید، که که ممکن است به شکل ناگهانی برطرف گردد، از دست دادن شنوایی در گوش آسیب دیده، ترشح از گوش که ممکن است به خون آغشته باشد، وزوز یا زنگ زدن گوش، احساس انسداد در گوش، سرگیجه یا از دست دادن تعادل، تهوع

مردم دچار فشار خون بالا یا کسانی که نیاز به مصرف محدود نمک دارند باید پیش از اقدام به غرغره کردن آب‌نمک با پزشک مشورت نمایند

غرغره کردن آب‌نمک می‌تواند در حفظ نظافت دهان و تخفیف درد و ناراحتی ناشی از گلودرد، زخم دهان و اقدامات دندان‌پزشکی کمک کننده باشد. مردم می‌توانند به شکل ایمن تا چند بار در روز آب‌نمک غرغره کنند. این کار به طور معمول هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد. به هر حال، مردم دچار فشار خون بالا یا کسانی که نیاز به مصرف محدود نمک دارند باید پیش از اقدام به غرغره کردن آب‌نمک با پزشک مشورت نمایند. در حالی که داروخانه‎ها و بسیاری از فروشگاه‌ها دهانشویه‌های طبی و محصولات مشابه را می‌فروشند برخی از مردم غرغره آب‌نمک و دیگر درمان‌های خانگی را ترجیح می‌دهند.

سندرم دهان سوزان اصلاح پزشکی برای سوزش ادامه‌دار (مزمن) یا مکرر دهان بدون وجود علت آشکار است

سندرم دهان سوزان اصلاح پزشکی برای سوزش ادامه‌دار (مزمن) یا مکرر دهان بدون وجود علت آشکار است. این وضعیت ناراحت کننده ممکن است مبتلابه زبان، لثه‌ها، لب‌ها، داخل گونه‎ها، سقف دهان یا قسمت‌های گسترده‌ای از کل دهان شود. حس سوزش ممکن است شدید باشد چنان که گویی داخل دهان آب جوش ریخته شده است. سندرم دهان سوزان معمولاً به صورت ناگهانی بروز می‌کند اما این امکان وجود دارد که به شکل تدریجی و به مرور زمان ایجاد شود. بدبختانه علت مشخص ایجاد آن را اغلب نمی‌توان معین کرد. اگرچه این موضوع درمان آن را با چالش بیشتری مواجه می‌کند، همکاری با پزشک می‌تواند به کاهش علایم کمک کند.

کاهش شنوایی که به تدریج و با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود (پرسبیکوسیس) اختلالی شایع است

کاهش شنوایی [افت شنوایی] که به تدریج و با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود (پرسبیکوسیس) اختلالی شایع است. تقریباً یک‌سوم مردم ایالات متحد آمریکا در سنین 65 تا 75 سال به درجاتی از کاهش شنوایی مبتلاء هستند. در مورد مردم سنین بالای 75 سال این رقم به 1 نفر از هر 2 نفر افزایش می‌یابد. کاهش شنوایی بر مبنای سه نوع آن تعریف می‌شود: رسانایی (شامل گوش خارجی یا گوش میانی)؛ حسی-عصبی (شامل گوش داخلی)؛ مخلوط (ترکیب دو مورد بالا). سالخوردگی یا مواجهه مزمن با صداهای بلند عامل تقویت کننده کاهش شنوایی است. عوامل دیگر مثل موم بیش از حد در گوش، می‌توانند به شکل موقتی بر میزان شنوایی تأثیر منفی بگذارند.

مردم ممکن است بر اثر ابتلاء به آلرژی به برخی چیزها، بر اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی، یا در نتیجه عوامل زیست محیطی مثل حرارت دچار آبریزش بینی شوند

چیزی که باعث تحریک یا التهاب بافت بینی شود چیزی است که باعث آبریزش بینی می‌گردد. برای توقف آبریزش بینی شخص باید عامل آزردگی یا التهاب بینی را متوقف کند یا داروهایی را برای کاهش التهاب و تولید مخاط مصرف نماید. آبریزش بینی راهی است که بدن برای خلاص شدن از دست اجرام مسبب آزردگی یا التهاب خود به کار می‌برد. بینی مخاطی به رنگ شفاف تولید می‌کند، که ممکن است پس از گذشت چند روز رنگ آن به زرد یا سبز تغییر کند. در قاموس پزشکی، متخصصان آبریزش بینی را رینوریا می‌نامند. مردم ممکن است بر اثر ابتلاء به آلرژی به برخی چیزها، بر اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی، یا در نتیجه عوامل زیست محیطی مثل حرارت دچار آبریزش بینی شوند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.