دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه زمانی باید از خونریزی بینی نگران شویم؟

بیماری فن ویلبراند, بحران هیپرتنسیو, راینوسکپ, آنمیا، آلرژی

از آنجا که بینی پر از رگ‌های خونی است، هر گونه آسیب حتی جزئی در این محدوده می‌تواند باعث خونریزی بینی شود

خونریزی بینی [خون‌دماغ شدن] مشکل نسبتاً شایعی است و زمانی بروز می‌کند که یک رگ خونی در بینی دچار آسیب شده باشد. خونریزی بینی به طور معمول علتی برای نگرانی ندارد مگر اینکه حالت مداوم یا شدید داشته باشد. از آنجا که بینی پر از رگ‌های خونی است، هر گونه آسیب حتی جزئی در این محدوده می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. این خونریزی‌ها اغلب خفیف هستند و به آسانی درمان می‌شوند. در حالی که حدود 60 درصد از مردم خبر از دچار شدن به خونریزی بینی در مقطعی از زندگی خود می‌دهند، فقط 10 درصد موارد آنقدر شدید هستند که نیاز به مداخله پزشکی داشته باشند.

خشکی گلو: علل و درمان

آنفولانزا, ریفلاکس اسید, GERD, گلوی استرپی, تونسیلیت, مونونوکلئوزیس, مونونوکلئوز، مونو

خشکی و خراشیدگی گلو علامتی شایع - به ویژه در ماه‌های سرد زمستان است

خشکی گلو اغلب و به ویژه در زمستان یک نشانه سرمای هوا، دهیدراسیون، یا خوابیدن با دهان باز است. درمان خانگی مؤثر شامل نوشیدن مایعات گرم و مکیدن قرص‌های زیر زبانی است. در صورت تداوم علایم یا تشدید آنها بیماران باید به پزشک مراجعه کنند. در برخی موارد شخص ممکن است بتواند با درمان خانگی یا تغییرات سبک زندگی علایم را تخفیف دهد.

ترشح زرد رنگ از گوش: علل، تشخیص و درمان

عفونت کانال گوش, تروما, عفونت گوش میانی, اتیت مدیا, پارگی پرده گوش, شنوایی

برخی اوقات ترشح زرد از گوش صرفاً مخلوط موم گوش و مایعاتی مثل آب است

ترشح زردرنگ از گوش اغلب نشانه‌ای از موم گوش است. این موم ممکن است با آب مخلوط شده و پیش از خروج از گوش حالت روان‌تری به خود بگیرد. در موارد شدید ترشح زرد از گوش به همراه خون می‌تواند نشانه پارگی پرده گوش باشد. گوش اغلب موم گوش را برای پیشگیری از تجمع گرد و غبار، باکتری، و دیگر اجرام خارجی در گوش ترشح می‌کند و این ترشح معمولاً جای نگرانی ندارد. به هر حال برخی اختلالات ممکن است باعث شوند تا خون یا دیگر مایعات نیز از گوش ترسح کنند. این علایم می‌توانند نشان دهنده انواع آسیب یا عفونت باشند که نیاز به مراقبت پزشکی دارند. ترشحی که بیش از چند روز ادامه یابد، حاوی مایعات دیگری باشد، یا در کنار علایم دیگر بروز کند نیز نشانه‌ای از لزوم مراجعه به پزشک محسوب می‌شود.

شقاق یا ترک برداشتن زبان

سندرم ملکرسون-روزنتال, اختلال نورولوژیک, سوء تغذیه, کاندیدا آلبیکانس, آنتی‌بیوتیک

شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد،

زبان انسان معمولاً هموار بوده و فاقد شیارهای قابل ملاحظه است. شقاق زبان باعث می‌شود تا شخص دچار یک مورد یا بیشتر شیار قابل توجه در بخش رویی زبان خود گردد. شقاق زبان نه دردناک است و نه مُسری. به هر حال، اختلالاتی مثل زبان جغرافیایی یا گیر کردن غذا لای شیارهای زبان ممکن است دردناک باشند. شقاق زبان اختلالی شایع محسوب می‌شود. تقریباً 50 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا دچار این مشکل هستند و تعداد مبتلایان در دیگر کشورهای سراسر دنیا بسیار قابل توجه است. شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد، اما برخی از مردم ممکن است دچار یک اختلال زمینه‌ای باشند که برای از تشخیص خارج شدن آن باید به پزشک مراجعه کنند.

علل ایجاد نقطه یا لکه سیاه رنگ داخل گونه

ملانوزیس دودی‌ها, سرطان دهان, ملانوسیت‌, سندرم پوتز-جگرز, بیماری ادیسون

یافته شدن یک لکه یا نقطه تیره رنگ در دهان کمتر محتمل است که نشانه‌ای از سرطان باشد

پیدا شدن یک نقطه یا برآمدگی سیاه رنگ داخل گونه می‌تواند نگران کننده باشد، اما لزوماً نشانه مشکلی جدی محسوب نمی‌شود. انواع اختلالات بی‌‌ضرر مثل خال‌ها، بیش‌رنگدانگی، و نشت مواد پر کردن دندان می‌توانند باعث تغییر رنگ دهان شوند. در موارد بسیار نادر بروز نقاط سیاه رنگ درون دهان می‌تواند نشانه‌ای از نوعی سرطان به نام ملانوما (ملانوم) باشد. بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان دهان" ملانوم دهان برای حدود 1.6 درصد موارد سرطان‌های سر و گردن، و کمتر از 1 درصد کل ملانوماها لحاظ می‌شود.

غلغلک گوش: چرا گوش من دچار غلغلک شده است؟

 مانور والسالوا, خارش گوش, مور مور گوش

غلغلک، خارش، و مور مور همگی علایم شایعی هستند که ممکن است در گوش بروز کنند.

غلغلک، خارش، و مور مور همگی علایم شایعی هستند که ممکن است در گوش بروز کنند. احساس غلغلک در گوش ممکن است پیامی از یک اختلال مثل سوءعملکرد لوله استاش باشد. در موارد نادر این حس بدان معنی است که حشره‌ای وارد گوش شده است. کودکان برای بیان حس خود در این موارد دچار مشکلند که باعث می‌شود تشخیص یا درمان مشکل برای آنان دشوار شود. اگر کودکی از غلغلک شکایت داشته باشد بهترین کار مراجعه سریع به پزشک است. اگر کسی دچار غلغلک باشد که با مداوای خانگی برطرف نمی‌شود باید تحت نظر پزشک قرار گیرد.

جوش در گوش: علل، درمان، و پیشگیری

دکسی‌سایکیلین, مقاومت آنتی‌بیوتیکی, ایزوتریتنوئین, آکنه کیستیک, گرانولوما فیسوراتوم, کراتوسیس سبورئیک

آکنه اصطلاحی با دایره مفهومی گسترده است که طیفی از اختلالات پوست را توصیف می‌کند

آکنه عموماً به عنوان مشکلی مربوط به نوجوانان تلقی می‌شود اما این معضلی است که در تمامی گروه‌های سنی شایع است. تقریباً 50 میلیون نفر در هر بازه زمانی مفروض در ایالات متحد آمریکا دچار آکنه هستند. این بیماری شایع‌ترین اختلال پوستی در سطح کشور محسوب می‌شود. جوش‌ها ممکن است در هر جایی شکل بگیرند با وجود این مقدمتاً بر نواحی دارای بیشترین غدد روغنی تأثیر می‌گذارند. این نواحی صورت و پشت را شامل می‌شود. شکل گرفتن جوش درون گوش نیز ناشایع نیست. جوش گوش را عموماً می‌توان با مداوای خانگی و بدون راهنمایی پزشک درمان کرد.

مقالات دیگر...