دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اندازه سیب آدم بستگی به میزان رشد لارنکس دارد اما به طور معمول اندازه سیب آدم در مردان بیشتر از زنان است.

سیب آدم [که در برخی منابع سیب بابا آدم ضبط شده است] یک غده یا برآمدگی غضروفی است که از گلو بیرون زده است. سیب آدم در مردان نمای برجسته‌تری دارد و هیچ عملکرد خاصی نیز ندارد. هر کسی می‎تواند اندازه سیب آدم خود را با عمل جراحی تغییر دهد یا آن را از بدن خارج کند. سیب آدم در دوران بلوغ ایجاد می‎شود و در کودکان زیر سن بلوغ دیده نمی‌شود. سیب آدم اغلب در مردان، که در آنان لارنکس بزرگ‎تر از زنان است، برجسته‌تر است. از آنجا که لارنکس پشت سیب آدم قرار می‎گیرد، توده غضروفی مزبور را به سمت بیرون می‎راند.

آن دسته از عفونت‌های گوش که مردم موفق به درمان آنها نمی‎شوند سبب ایجاد اغلب موارد ماستوئیدیت است.

ماستوئیدایتیس [ماستوئیدیت] یک عفونت جدی فرآیند ماستوئید یا استخوان سفت و بارزی است که درست در ناحیه زیر پشت گوش قرار دارد [زائده ماستوئید]. آن دسته از عفونت‌های گوش که مردم موفق به درمان آنها نمی‎شوند سبب ایجاد اغلب موارد ماستوئیدیت است. این اختلال شایع نیست اما در صورت عدم درمان می‎تواند کشنده باشد. علایم ماستوئیدیت شامل ورم پشت گوش، چرک گوش، درد ستوه‎آور و مشکلات شنوایی است. عفونت گوش فاقد درمان و همچنین عفونت‎های گوش مقاوم به آنتی‎بیوتیک گاهی از اوقات گسترش پیدا می‎کنند. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، باکتری‎ها به ساختارهای اطراف شامل استخوان‎هایی مثل فرآیند ماستوئید وارد می‎شوند.

علل فارنژیت عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی، و عفونت‎های باکتریایی مثل گروه A استرپتوکوکوس را شامل می‎شود.

فارینجایتیس [فارنژیت] التهاب غشاهای مخاطی جدار پشت گلو یا فارنکس است. این التهاب می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی، خشکی و دشواری بلع شود. فارنژیت یک اصطلاح پزشکی برای تبیین گلودرد است. علل فارنژیت عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی، و عفونت‎های باکتریایی مثل گروه A استرپتوکوکوس را شامل می‎شود. فارنژیت اختلالی شایع است و به ندرت عاملی برای نگرانی محسوب می‎شود. فارنژیت ویروسی اغلب به شکل خود به خود در طول یک هفته یا بیشتر برطرف می‌گردد. به هر حال دانستن علت باعث محدودتر شدن دامنه گزینه‌های درمانی می‎شود. عفونت‎های ویروسی شایع‌ترین علت فارنژیت به شمار می‎روند. برخی ویروس‎های شایع که می‎توانند باعث فارنژیت شوند عبارتند از: رینوویروس، کوروناویروس، یا پاراآنفولانزا، کولدادنوویروس، آنفولانزا یا فلو، ویروس اپشتین - بار

مردم باید در مورد هر عفونتی در گوش تحت درمان کامل قرار گیرند اما هیچ راه شناخته شده‌ای برای پیشگیری از لابیرینیت وجود ندارد.

لابیرینیت [لابیرینایتیس] یک اختلال گوش داخلی است. چند عامل مختلف شامل انواع عفونت‌ و ویروس می‌توانند باعث ایجاد این اختلال شوند. دو عصب وستیبولار در گوش داخلی اطلاعات مربوط به جهت‌یابی فضایی و کنترل تعادل را به مغز ارسال می‌کنند. وقتی یکی از این عصب‌ها ملتهب می‌شود، وضعیتی به نام لابیرینیت ایجاد می‌شود. علایم لابیرینیت شامل سرگیجه، تهوع و کاهش شنوایی است. ورتیگو، که یکی دیگر از علایم است، نوعی سرگیجه است که با حس در حرکت بودن مشخص می‌شود حتی در شرایطی که فرد در حالت ساکن قرار دارد. این وضعیت می‌تواند در رانندگی، کار، و دیگر فعالیت‌های فرد اختلال ایجاد کند. داروها و تکنیک‌های خودمراقبتی می‌توانند شدت ورتیگو را کاهش دهند.

پزشکان علت دقیق فلج تارهای صوتی را نمی‎دانند.

فلج تارهای صوتی هنگامی رخ می‎دهد که عصب محرک حنجره (لارنکس) دچار اختلال می‎شود. نتیجه این وضعیت فلج عضلات تارهای صوتی است. فلج تارهای صوتی می‎تواند بر توانایی صحبت کردن و حتی تنفس تأثیر منفی بگذارد. دلیلش آن است که تارهای صوتی، که گاهی اوقات شکن‌های صوتی نامیده می‎شوند، کاری بیش از تولید صدا انجام می‎دهند. آنها راه‎های هوایی ریه را با پیشگیری از ورود غذا، مایعات و حتی بزاق دهان به نای (تراکئا) محافظت کرده و مانع از بروز خفگی می‎گردند. علل محتمل شامل آسیب دیدن تارهای صوتی در کوران جراحی، عفونت‎های ویروسی و بعضی انواع سرطان است. درمان فلج تارهای صوتی معمولاً شامل عمل جراحی، و گاه استفاده از صدادرمانی است.

کودکان، به ویژه آنانی که زمان زیادی را درون آب سپری می‌کنند به طور مشخص در معرض ابتلاء به عفونت‌های گوش خارجی قرار دارند.

عفونت گوش خارجی عفونتی در دهانه بیرونی گوش و کانال یا مجرای آن است که قسمت خارجی گوش را به پرده گوش متصل می‌کند. این نوع عفونت در پزشکی زیر عنوان اتیت خارجی (اوتیت خارجی) شناخته می‌شود. یک شکل شایع اتیت خارجی به "گوش شناگر" شهرت دارد. این عفونت گوش خارجی اغلب بر اثر قرار گرفتن در معرض رطوبت ایجاد می‌شود. گوش شناگر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که زمان زیادی را به شنا کردن یا درون آب می‌گذرانند شایع است. در سطح ایالات متحد آمریکا گوش شناگر سالانه به 2.4 میلیون مراجعه به پزشک منجر می‌شود.

تومورهای گلو، حنجره یا زبان علل کمتر شایع گلودرد به شمار می‎روند. وقتی گلودردی بر اثر سرطان ایجاد شود در طول چند روز برطرف نخواهد شد

گلودرد احساس درد، خشکی یا خراشیدگی در گلو است. درد در گلو شایع‌ترین علامت گلودرد است. گلودرد سالانه مسؤول 13 میلیون مورد مراجعه به پزشک محسوب می‌شود. اغلب موارد گلودرد بر اثر عفونت یا به علت عوامل زیست محیطی مثل خشکی هوا ایجاد می‎شود. اگرچه گلودرد عارضه ناراحت کننده‌ای است به طور معمول خود به خود از بین می‌رود. گلودرد ممکن است در هنگام بلعیدن یا صحبت کردن آزاردهنده‌تر باشد. احتمال قرمز شدن گلو یا لوزه‌ها نیز وجود دارد. گاهی از اوقات لکه‎ها یا قسمت‌های سفید چرکین در لوزه‌ها ایجاد می‌شود. این لکه‌های سفید بیشتر در گلودرد استرپتوکی شایعند تا در گلودردهای ناشی از ویروس‌ها.

مقالات دیگر...