دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درمان دیسارتری به علت، نوع و علایم آن بستگی دارد

دیس‌ارتریا [دیسارتریا، دیسارتری] اختلالی است که در آن قسمتی از مغز که لب‌ها، زبان، تارهای صوتی و دیافراگم را کنترل می‌کند به خوبی کار نمی‌کند. برای شخص دچار دیسارتری حرکت دادن درست عضلات مورد اشاره دشوار است. این اختلال اغلب بر اثر یک بیماری ایجاد می‌شود. برخی مردم دچار دیسارتری صرفاً دچار مشکلات کوچکی در تکلم هستند. مابقی به قدری در ادای کلمات دچار مشکلند که دیگران نمی‌توانند حرف‌های آنها را به درستی بفهمند. گفتار-زبان درمانگر می‌تواند در این مورد کمک کند.

علی‌رغم نام خود، زبان سیاه همیشه باعث تغییر رنگ زبان به سیاه نمی‌شود

زبان سیاه نوعی اختلال بی‌ضرر و موقتی در دهان است. علی‌رغم نام خود، زبان سیاه همیشه باعث تغییر رنگ زبان به سیاه نمی‌شود. در واقع، علامت اولیه این است که زبان با ایجاد برآمدگی‌هایی مشهود کُرک‌دار به نظر می‌رسد. زبان سیاه معمولاً به علت انباشت پروتئین کراتین بر روی سطح زبان ایجاد می‌شود. به هر حال، رشد بیش از حد باکتری یا قارچ در محیط دهان نیز می‌تواند باعث سیاه به نظر رسیدن زبان شود. زبان سیاه موقتی است و گرایشی به برطرف شدن بدون درمان از خود نشان می‌دهد.

تومورهای بینی و فرابینی هنگامی ایجاد می‌شوند که یک جهش ژنتیکی سلول‌های سالم و نرمال را به سلول‌های غیر نرمال تبدیل می‌کند.

تومورهای بینی و تومورهای فرابینی [تومورهای پارانازال] توده‌هایی هستند که در معبر محدوده بینی و اطراف آن شروع به رشد می‌کنند. آغاز رشد تومورهای بینی در حفره بینی صورت می‌گیرد. تومور فرابینی در دهلیزهای پر از هوای اطراف بینی به نام سینوس‌های پارانیزال (پارانازال) شکل می‌گیرد. تومورهای بینی و تومورهای فرابینی ممکن است غیر سرطانی (خوش‌خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشند. چند نوع مختلف تومورهای بینی و فرابینی وجود دارد. نوع تومور مبتلابه هر بیمار تعیین کننده انتخاب بهترین گزینه درمانی برای وی خواهد بود.

در صورتی که خونریزی بیش از 30 دقیقه ادامه یابد یا با علایم دیگری مثل درد قفسه سینه همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند

خونریزی بینی هنگامی بروز می‌کند که رگ‌های خونی داخل بینی پاره شده و خون به بیرون از آنها جریان می‌یابد. در پاسخ به این آسیب، بدن یک لخته خون در بینی ایجاد می‌کند. بدن این کار را برای کاهش نشت خون و ترمیم صدمه وارد شده به رگ‌ها انجام می‌دهد. خونریزی بینی بسیار شایع بوده و به ندرت خطرناک است. لخته خون شکل گرفته از نظر اندازه متفاوت بوده به میزان خون موجود بستگی دارد. لخته خون مزبور ممکن است با بیرون کشیدن بافت‌ها از بینی از آن خارج شود اما می‌تواند زمان طولانی‌تری در آنجا بماند. این امکان وجود دارد که پس از توقف خونریزی بینی بتوان لخته خون مورد بحث را با فین کردن ملایم از آن خارج کرد.

در بیشتر موارد درد و ناراحتی همراه اختلالات TMJ موقتی است

مفصل تمپورومندیبولار (TMJ) مثل یک لولای کشویی عمل کرده، استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کند. انسان در هر سمت فک خود یک مفصل دارد. اختلالات TMJ - یک نوع اختلال تمپورومندیبولار یا TMD - می‌تواند باعث ایجاد درد مفصل فک و عضلات کنترل کننده حرکت فک شود. در اغلب اوقات تعیین علت دقیق اختلالات TMJ دشوار است. درد ممکن است بر اثر ترکیبی از عوامل مثل ژنتیک، ارتریت یا آسیب دیدگی فک ایجاد شود. برخی از مردم که دچار درد فک هستند در عین حال عادت به دندان قروچه (بروکسیزم) دارند، اگرچه ممکن است بروکسیزم بر اثر عادت انجام شود و شخص دچار این عادت هرگز به اختلالات TMJ مبتلاء نگردد. در بیشتر موارد درد و ناراحتی همراه اختلالات TMJ موقتی است و می‌توان آن را از طریق خودمراقبتی یا درمان‌های غیر جراحی تسکین داد. 

سوزش گلو یک نشانه شایع عفونت و دیگر اختلالات زیربنایی پزشکی است

سوزش گلو یک نشانه شایع عفونت و دیگر اختلالات زیربنایی پزشکی است. سوزش گلو ممکن است به تنهایی یا در کنار دیگر علایم بروز نماید. در بسیاری از موارد شخص می‌تواند سوزش گلو را در محیط خانه درمان کند. استراحت زیاد و نوشیدن مایعات فروان کلید ریکاوری محسوب می‌شوند. بسیاری عفونت‌ها و دیگر اختلالات شامل سرماخوردگی، تونسیلیت و GERD می‌توانند باعث ایجاد حس سوزش در گلو شوند. مردم باید با مرطوب نگه داشتن گلو و دیگر درمان‌های خانگی درد را آرام کنند. اگر علایم شدید باشد یا اگر مداوای خانگی در طول چند هفته برای رفع علایم کافی نباشد، مردم باید برای تشخیص و درمان کامل به پزشک مراجعه کنند

بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند

برآمدگی یا توده ته گلو ممکن است متورم و سفت به نظر برسد. برخی مردم این علامت را به علت نمای ظاهری آن قلوه‌‌سنگ گلو می‌نامند. بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند، که باعث می‌شود گلو متورم، دردناک و آزرده شود. اختلالات متعددی می‌توانند فارنژِیت ایجاد کنند اما این اختلال عمدتاً بر اثر یک عفونت باکتریایی یا ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی ایجاد می‌شود. در 60 تا 90 درصد موارد عفونت‌های ویروسی مسبب فارنژیت هستند. انواع دیگر ویروس مثل ویروس آبله مرغان، هرپس، خناق، و مونو، گاهی از اوقات باعث این ورم و ایجاد قلوه‌‌سنگ گلو می‌شوند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.