دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ملین‌ها: راهنمای تخفیف یبوست

 ملین‌های اسموتیک, لاکتیتول, ملین‌های محرک, بیزاکودیل, نرم کننده‌های مدفوع, دوکوسات کلسیم, لیناکلوتید

یک راه روان نگه داشتن روده مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی است

مقالات گوارش

در این مقاله:
• توضیح یبوست
• درمان یبوست – آغاز درمان یا عادات خوب
• در مورد ملین‌ها چه می‌توان گفت؟
• زمانی که یبوست مشکلی دایمی استاخیراً احساس می‌کنید که نرم نرمک آنچه را می‌خورید درونتان انبار می‌شود. آن‌قدر که باید به توالت نمی‌روید و دچار احساس نفخ و ناراحتی هستید.
مأیوس نشوید. آمریکایی‌های بسیاری - بر مبنای برخی تخمین‌ها بیش از 4 میلیون نفر - مداوماً با مشکل یبوست مواجهند. زنان در مثایسه با مردان بیشتر درگیر یبوست هستند. این موضوع ممکن است به عبور آهسته‌تر غذا از روده‌های زنان و همچنین اثرات هورمون‌های زنانه بر دستگاه گوارش مرتبط باشد.
در این مقاله برخی درمان‌های مؤثر برای یبوست توضیح داده می‌شوند.


توضیح یبوست
اگر شما دچار یبوست می‌شوید علت در اغلب موارد فقدان وجود آب کافی در مدفوع است، مشکلی که نتیجه عدم نوشیدن آب به میزان مورد نیاز است.
بر مبنای اعلام "اداره مرکزی اطلاع‌رسانی بیماری‌های گوارشی"، بخشی از "انستیتوهای ملی سلامت"، یبوست اختلالی است که در آن شخص کمتر از 3 بار در هفته دفع مدفوع داشته و مدفوع وی سفت، خشک و کوچک باشد که باعث می‌شود تا دفع آن با دشواری مواجه گردد. برخی زنان به شکل طبیعی هر روزه چند باری دفع مدفوع دارند حال آنکه برای مابقی این عمل هفته‌ای چند بار اتفاق می‌افتد. شخص نیازی به درمان یبوست ندارد مگر اینکه موارد دفع وی اغلب بسیار کمتر از حالت نرمال باشد.


درمان یبوست – آغاز درمان یا عادات خوب
یک راه روان نگه داشتن روده مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی است که به مدفوع حجم داده و آن را نرم‌تر می‌کند که این باعث تسهیل در دفع مدفوع می‌شود. شما باید میزان فیبر دریافتی خود را به تدریج افزایش دهید تا به 20 تا 35 گرم فیبر در روز برسید.
منابع خوب برای تأمین فیبر عبارتند از:
• سبوس و دیگر غلات کامل موجود در سریال‌ها، نان و برنج قهوه‌ای
• سبزیجاتی مثل کلم بروکسل، هویج و مارچوبه
• میوه‌های تازه یا میوه‌های خشک شده مثل کشمش، زردآلو و انواع آلو
• انواع لوبیا
وقتی کسی دچار مشکل یبوست باشد باید خوردن غذاهای دارای چربی بالا و فیبر کم مثل پنیر و دیگر فرآورده‌های لبنی، غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز را باید محدود کند. این غذاها می‌تواند باعث بدتر شدن یبوست شوند. و در مورد موضوع غذا آب نیز عاملی مهم برای پیشگیری از یبوست محسوب می‌شود. در این وضعیت شخص باید نوشیدن دستکم 8 لیوان آب در روز را در دستور کار قرار دهد.
همچنین شخص باید منظماً ورزش کند. حرکت دادن بدن در عین حال باعث حرکت کردن روده‌ها می‌شود.


در مورد ملین‌ها چه می‌توان گفت؟
ملین‌ها نباید به عنوان خط مقدم تخفیف یبوست در دستور کار قرار گیرند. ملین باید پس از آنکه یبوست با افزایش فیبر و آب به برنامه غذایی تخفیف نیافته باشد مصرف گردد.
در مورد یبوست طولانی مدت مردم باید به پزشک مراجعه کنند، زیرا ممکن است دارویی که شخص مصرف می‌کند یا یک اختلال پزشکی علت یبوست باشد. در چنین موردی، با متوقف کردن داروی مورد اشاره یا درمان مشکل پزشکی باید باعث رفع یبوست شود.
اگر دکتر شما برایتان ملین تجویز کند، در مورد بهترین نوع آن برای خود و مدت زمان مصرف آن از پزشک سؤال کنید. بهترین راه استفاده از ملین استفاده کوتاه مدت است چون مردم نمی‌خواهند برای دفع مدفوع به استفاده از ملین وابسته شوند. همچنین شخص باید در مورد چگونگی کنار گذاشتن ملین در زمانی که دیگر به آن نیازی نیست سؤال کند. توقف ناگهانی مصرف ملین می‌تواند بر توانایی کولون برای منقبض شدن تأثیر منفی بگذارد.
ملین‌ها در چندشکل مختلف عرضه می‌شوند:
• مکمل‌های فیبر حجم دهنده کلسیم پلی‌کاربوفیل (اکوئیلاکتین، فایبرکون)، فیبر متیل‌سلولوز (سیتروسل)، و پسیلیوم (فایبر-لکس، کُنسیل، متاموسیل)، و وت دکسترین (بنیفایبر) را شامل می‌شوند. خلاق دیگر ملین‌ها، شما می‌توانید این اقلام را هر روزه استفاده کنید. آنها باعث حجیم‌تر و نرم‌تر شدن مدفوع می‌شوند. اگرچه آنها برای مصرف منظم ایمن هستند، مکمل‌های فیبر می‌توانند در توانایی بدن برای جذب برخی داروها اختلال ایجاد کنند و باعث نفخ، کرامپ و گاز شوند. مردم باید به همراه این ملین‌ها مقدار زیادی آب بنوشند.
• ملین‌های لیز کننده، شامل زایمنول، کمک می‌کنند تا مدفوع به سهولت بیشتری از روده بزرگ عبور کند. در مجموع، پزشکان مصرف روغن معدنی یا روغن کرچک را توصیه نمی‌کنند. روغن معدنی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مثل کمبود ویتامین شود و روغن کرچک می‌تواند یبوست طولانی مدت به دنبال داشته باشد.
• ملین‌های اسموتیک مثل لاکتیتول (پیزنسی)، لاکتولوز (کریستالوز)، هیدروکسید منیزیم (شیر منیزی)، پلی‌اتیلن گلیکول (میرالاکس)، و سوربیتول به حرکت مایع در روده‌ها کمک می‌کنند. اگر کسی دچار دیابت باشد باید پیش از اقدام به مصرف اسموتیک‌ها با پزشک مشورت کند زیرا آنها می‌توانند عدم تعادل الکترولیتی ایجاد کنند.
• ملین‌های محرک مثل بیزاکودیل (کورکتول، دولکولاکس، فین-ا-مینت) و سینوسایدها (اسک-لاکس، سینوکوت) برای کمک به دفع مدفوع عضلات روده را به انقباض وامی‌دارند. این ملین‌ها به سرعت عمل می‌کنند اما می‌توانند باعث ایجاد عوارض جانبی شامل کرامپ و اسهال گردند، بنابراین باید در حد امکان به صورت کوتاه مدت از آنها استفاده کرد.
• نرم کننده‌های مدفوع مثل دوکوسات کلسیم (سورفاک) و دوکوسات سدیم (کولاس) با افزودن مایع به مدفوع باعث ایجاد سهولت در دفع آن می‌شوند. نرم بودن مدفوع باعث می‌شود تا از زور زدن برای دفع مدفوع پیشگیری شود. اگر یبوست نتیجه زایمان یا عمل جراحی باشد پزشک ممکن است یکی از این ملین‌ها را تجویز کند.
• داروهای تجویزی مثل لیناکلوتید (لینزس) و لوبیپروستون (امیتیزا) از طریق رانش آب به داخل روده‌ها و سرعت بخشیدن به حرکت مدفوع عمل می‌کنند. پلیکانیتید (ترولانس) از طریق افزایش مقدار آب در لومن دستگاه گوارش و افزایش حرکت معده‌ای-روده‌ای قوام مدفوع را تغییر می‌دهند. باید به خاطر داشته باشیم که امیتیزا صرفاً برای استفاده در زنان تأیید شده است.


زمانی که یبوست مشکلی دایمی است
فارغ از نوع درمان مورد استفاده برای یبوست شما باید برای نشستن روی کاسه توالت زمان کافی در نظر بگیرید. خودداری از دفع مدفوع به وقت نیاز می‌تواند باعث تشدید یبوست شود.
همچنین این مشکل را نباید نادیده گرفت. عدم درمان یبوست می‌تواند به بروز مشکلاتی مثل هموروئید و پارگی پوست دور مقعد (موسوم به شقاق) منجر شود که باعث خونریزی می‌گردند. اکر کسی به شدت زور بزند حتی ممکن است بخشی از روده وی از سوراخ مقعد خارج گردد - اختلالی موسوم به پرولاپس راست روده که گاهی از اوقات نیاز به درمان جراحی دارد.
در صورت مواجه شدن با هر یک از علایم زیر به همراه یبوست مردم باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند:
درد معده
خون در مدفوع
کاهش وزن غیر قابل توضیح
• ناتوانی در دفع مدفوع
همچنین اگر شخص برای بیش از 3 هفته دچار مشکل یبوست بوده و درمان کارساز نباشد باید به پزشک مراجعه کند. شخص ممکن است دچار اختلالی به نام یبوست مزمن ناشناخته باشد که بدان معنی است که یبوست احتمال دارد که به علتی غیر از علل فیزیکی یا روانی ایجاد شده باشد./ملین‌ها: راهنمای تخفیف یبوست
گابریلا پیکاردو
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
WebMD Medical Reference
Constipation Relief Guide
Reviewed by Gabriela Pichardo
On May 13, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.