دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم گره کور یا سندرم استاسیس در روده کوچک

سندرم گره کور، سندرم استاسیس، روده کوچک، سندرم گره رکود، دیورتیکولوزیس، اسکلرودرما، بیماری سلیاک، چاقی، دیابت، استئوپوروزیس، تست هیدروژن تنفسی، تست دی-گزیلوز تنفسی، تست تنفسی اسید صفرا، تست کمّی چربی مدفوع

رفع کمبودهای غذایی یک بخش حیاتی درمان سندرم گره کور است

مقالات گوارش

• علایم سندرم گره کور
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• علل سندرم گره کور
• چه چیز محرک ایجاد سندرم گره کور می‌شود؟
• ریسک فاکتورهای سندرم گره کور
• پیامدهای سندرم گره کور
• تشخیص سندرم گره کور
• درمان سندرم گره کورسندرم گره کور زمانی بروز می‌کند که بخشی از روده کوچک به شکل گرهی درمی‌آید که باعث بای‌پس غذا در طول گوارش می‌شود. وجود این "گره کور" به این معنی است که غذا نمی‌تواند به شکل نرمال از دستگاه گوارش عبور کند.
عبور کُند غذا و مواد زائد به محلی برای نشو و نمای باکتری تبدیل می‌شود. نتیجه این وضعیت یعنی رشد بیش از حد باکتری، اغلب سبب اسهال می‌شود و می‌تواند باعث کاهش وزن و سوءتغذیه گردد.
سندرم گره کور که گاهی از اوقات سندرم استاسیس یا سندرم حلقه بازداشت نامیده می‌شود اغلب اوقات یک پیامد عمل جراحی معده یا شکم است. اما سندرم گره کور در عین حال می‌تواند بر اثر مشکلات ساختاری و بعضی بیماری‌ها ایجاد شود. گاهی از اوقات برای رفع این مشکل عمل جراحی نیاز است اما رایج‌ترین درمان آن استفاده از آنتی‌بیوتیک است.

علایم سندرم گره کور
نشانه‌ها و علایم سندرم گره کور اغلب شامل موارد زیر است:
• فقدان اشتها
درد شکم
تهوع
نفخ
• احساس آزار دهنده اشباع پس از خوردن غذا
• اسهال
کاهش وزن ناخواسته

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
نفخ، تهوع و اسهال نشانه‌ها و علایم بسیاری از مشکلات روده‌ای هستند. مردم در صورت مواجه شدن با موارد زیر، به ویژه در صورت داشتن سابقه عمل جراحی شکم، باید برای ارزیابی کامل وضعیت به پزشک مراجعه کنند:
• اسهال مداوم
• کاهش وزن سریع و ناخواسته
درد شکم که برای چند روز یا بیشتر ادامه داشته باشد
اگر کسی دچار درد شدید شکم باشد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

علل سندرم گره کور
روده کوچک با طولی در حدود 6.1 متر (20 فوت) درازترین بخش دستگاه گوارش است. روده کوچک جایی است که در آن غذا با مایعات گوارشی مخلوط می‌شود و مواد مغذی به درون جریان خون جذب می‌گردد.
خلاف روده بزرگ (کولون)، روده کوچک در حالت نرمال مقدار نسبتاً کمی باکتری دارد. اما در سندرم گره کور غذای راکد مانده در قسمت‌های دچار بای‌پس روده به محیط مطلوبی برای باکتری تبدیل می‌شود. باکتری‌های مزبور ممکن است مواد سمی تولید کنند و مانع از جذب مواد مغذی شوند.
هر قدر بخش درگیر شده در گره کور درازتر باشد، شانس رشد بیش از حد باکتری‌ها بیشتر خواهد بود.

چه چیز محرک ایجاد سندرم گره کور می‌شود؟
سندرم گره کور ممکن است به علل زیر ایجاد شود:
• پیامدهای عمل جراحی شکم، شامل بای‌پس گاستریک برای چاقی و گاسترکتومی برای درمان اولسر پپتیک و سرطان معده
• مشکلات ساختاری در روده کوچک و پیرامون آن، شامل بافت مجروح (چسبندگی روده) روی سطح خارجی روده و کیسک‌های کوچک برآمده بافتی که از دیواره روده بیرون می‌زنند (دیورتیکولوزیس)
• برخی اختلالات پزشکی، شامل بیماری کرون، انتریت اشعه، اسکلرودرما، بیماری سلیاک، چاقی و دیابت، می‌توانند باعث کند شدن حرکت غذا و مواد زائد در روده کوچک شوند.

ریسک فاکتورهای سندرم گره کور
عواملی که خطر سندرم گره کور را افزایش می‌دهند عبارتند از:
• جراحی گاستریک برای چاقی یا زخم
• وجود یک نقص ساختاری در روده کوچک
• وجود جراحت یا آسیب دیدگی در روده کوچک
• وجود فیستول بین بخش‌های روده
• بیماری کرون، لنفوم روده یا اسکلرودرمای درگیر کننده روده کوچک
• تاریخچه اشعه درمانی برای شکم
• دیابت
• دیورتیکولوزیس روده کوچک

پیامدهای سندرم گره کور
گره کور می‌تواند مشکلات شدید شامل موارد زیر ایجاد کند:
• تضعیف جذب چربی‌ها. باکتری‌های روده کوچک نمک‌های صفراوی مورد نیاز برای جذب چربی‌ها را تجزیه می‌کنند. در نتیجه بدن نمی‌تواند ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، و ویتامین K را به طور کامل جذب کند. جذب ناکامل چربی‌ها به اسهال، کاهش وزن و اختلالات کمبود ویتامین منجر می‌شود.
• آسیب دیدن جدار روده. مواد سمی آزاد شده در زمان تجزیه غذای راکد شده برای جدار مخاطی (موکوسا) در روده کوچک مضر هستند. در نتیجه اغلب مواد مغذی شامل کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها به شکل ضعیفی جذب می‌شوند و این وضعیت به سوءتغذیه جدی منجر می‌گردد.
• کمبود ویتامین B12. باکتری‌های روده کوچک ویتامین B12 را که برای حفظ عملکرد نرمال سیستم عصبی و تولید سلول‌های خون و DNA حیاتی است، جذب می‌کنند. کمبود شدید این ویتامین می‌تواند به ضعف، خستگی مفرط، مور مور و بی‌حسی در دست و پا و در موارد پیشرفته به گیجی ذهنی منجر شود. آسیب دیدن سیستم عصبی مرکزی بر اثر کمبود ویتامین B12 ممکن است برگشت‌ناپذیر باشد.
• شکنندگی استخوان (استئوپوروزیس). به مرور زمان صدمات روده بر اثر رشد غیر نرمال باکتری‌ها باعث تضعیف جذب کلسیم می‌شود و در نهایت به بیماری‌های استخوان مثل استئوپوروزیس منجر می‌شود.
سنگ کلیه. ضعف جذب کلسیم در نهایت به ایجاد سنگ کلیه می‌انجامد.

تشخیص سندرم گره کور
نخستین گام در تشخیص سندرم گره کور به طور معمول انجام یک تست تصویربرداری مثل موارد زیر است:
اشعه X شکم
CT اسکن شکم
مردم ممکن است ناچار از انجام تست‌هایی برای بررسی رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک، ضعف جذب چربی، یا دیگر مشکلاتی شوند که ممکن است مسبب یا تقویت کننده علایم باشند:
• اشعه X باریم روده کوچک. این تست از یک محلول کنتراست (باریم) برای پوشش جدار داخلی روده استفاده می‌کند به طوری که خود را در تست اشعه X به وضوح نشان دهد. اشعه X باریم می‌تواند گره کور، دیورتیکولوزیس، باریک شدن روده یا دیگر مشکلات ساختاری و همچنین زمان‌های کُند شدن حرکت غذا و مواد زائد را که می‌توانند سبب رشد بیش از حد باکتری‌ها شوند، نشان دهد.
• CT انتروگرافی. این تست حساس‌تر از تست اشعه X باریم یا CT اسکن متداول است. CT انتروگرافی به کشف التهاب یا مشکلات ساختاری در روده و ناهنجاری‌های ارگان‌های دیگر مثل لوزالمعده کمک می‌کند.
• تست هیدروژن تنفسی. این تست مقدار هیدروژنی را که شخص پس از نوشیدن یک شربت گلوکز (قند) و آب از طریق عمل بازدم خارج می‌کند، اندازه‌گیری می‌نماید. افزایش سریع هیدروژن نشان دهنده ضعف در گوارش کربوهیدرات و رشد بیش از حد آن در روده کوچک است. علی‌رغم گستردگی دسترسی به آن، حساسیت این تست کمتر از دیگری تست‌های تنفسی است.
• تست دی-گزیلوز تنفسی. این تست که حساس‌تر از تست هیدروژن تنفسی است، مقدار دی‌اکسید کربن موجود در تنفس را اندازه‌گیری می‌کند. میزان بالای دی‌اکسید کربن نشان دهنده رشد بیش از حد باکتری است.
• تست تنفسی اسید صفرا. اسیدهای صفرا در کبد به گوارش چربی‌ها (لیپیدها) در روده کوچک کمک می‌کنند. بیش‌رشد باکتری باعث ایجاد اختلال در این فرآیند می‌شود. این تست از یک نمک صفراوی با یک ماده ردیاب رادیواکتیو برای بررسی اختلال عملکرد نمک صفراوی استفاده می‌کند.
• تست کمّی چربی مدفوع. این تست می‌تواند میزان کارآیی روده کوچک در جذب چربی را نشان دهد. شخص به مدت 3 روز از رژیم غذایی دارای چربی زیاد استفاده می‌کند، و سپس مقدار چربی موجود در مدفوع وی اندازه‌گیری می‌شود. وجود مقادیر بالای چربی هضم نشده در مدوفع می‌تواند نتیجه رشد بیش از حد باکتری باشد، اما با شیوع بیشتر نتیجه اختلالات دیگری مثل سندرم روده کوتاه یا پانکراتیت مزمن است.
• آسپیره روده کوچک و کشت مایع. این حساس‌ترین تست برای اندازه‌گیری بیش‌رشد باکتریایی است. برای گرفتن نمونه مایع پزشک یک اندوسکپ را از راه گلو و قسمت فوقانی دستگاه گوارش وارد روده کوچک می‌کند. یک نمونه مایع روده‌ای کشیده شده و سپس در آزمایشگاه برای بررسی رشد باکتری تست می‌شود.
اگر پزشک بر این باور باشد که رشد بیش از حد باکتری بسیار محتمل است، آنگاه ممکن است درمان را با استفاده فوری از آنتی‌بیوتیک‌ها بدون انجام تست‌های اختصاصی آغاز کند.

درمان سندرم گره کور
هر آنجا که امکان داشته باشد پزشکان سندرم گره کور را از طریق مقابله با مشکل زیربنایی درمان می‌کنند - برای مثال با عمل جراحی گره کورِ پساجراحی، محدودیت روده یا فیستول. اما گره کور را همیشه نمی‌توان معکوس کرد. در این مورد، درمان بر تصحیح کمبودهای غذایی و رفع رشد بیش از حد باکتری متمرکز می‌شود.

درمان با آنتی‌بیوتیک
در مورد اکثر مردم درمان رشد بیش از حد باکتری مقدمتاً شامل استفاده از آنتی‌بیوتیک است. پزشکان این درمان را در صورتی شروع می‌کنند که علایم و تاریخچه پزشکی بیمار قویاً مؤید این علت باشد، حتی وقتی که نتایج تست‌ها غیر قطعی بوده یا اساساً تستی انجام نشده باشد. در صورت ناکارآمدی آنتی‌بیوتیک درمانی ممکن است تست صورت گیرد.
یک دوره کوتاه مصرف آنتی‌بیوتیک اغلب تعداد باکتری‌های غیر نرمال را کاهش می‌دهد. اما با قطع مصرف آنتی‌بیوتیک امکان برگشت باکتری‌ها وجود دارد، بنابراین ممکن است به درمان درازمدت نیاز باشد. برخی از مردم دچار گره کور در روده کوچک ممکن است برای مدت‌ها دیگر نیازی به آنتی‌بیوتیک نداشته باشند حال آنکه مصرف منظم آنها برای دیگر بیماران نیاز است.
پزشکان در عین حال ممکن است برای پیشگیری از ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی از سیستم چرخش دارویی استفاده کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها اکثر باکتری‌های روده شامل باکتری‌های نرمال و غیر نرمال را از بین می‌برند. در نتیجه، آنها در شرایط استفاده برای درمان بسیاری مشکلات می‌توانند خود باعث بروز آنها شوند که برای مثال می‌توان به اسهال اشاره کرد. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی چرخش بین انواع مختلف آنتی‌بیوتیک می‌تواند مفید باشد.

حمایت غذایی
رفع کمبودهای غذایی یک بخش حیاتی درمان سندرم گره کور، به ویژه در مردم دچار کاهش وزن شدید است. سوء تغذیه را می‌توان درمان کرد اما صدمات ناشی از آن همیشه قابل درمان نیست.
این درمان‌ها می‌توانند کمبودهای ویتامین را بهبود بخشید، دیسترس روده را کاهش دهند و به افزایش وزن کمک کنند:
• مکمل‌های غذایی. مردم دچار سندرم گره کور ممکن است به تزریق داخل عضله ویتامین B12 و نیز ویتامین‌های خوراکی، کلسیم و مکمل آهن نیاز داشته باشند.
• رژیم غذایی فاقد لاکتوز. آسیب دیدن روده کوچک می‌تواند باعث شود تا شخص توانایی خود را برای گوارش قند شیر (لاکتوز) از دست بدهد. در چنین موردی مهم است که از رژیم غذایی حاوی لاکتوز اجتناب شود یا ترکیبات لاکتاز که به هضم قند شیر کمک می‌کنند مصرف گردد.
برخی از مردم ممکن است ماست را تحمل کنند زیرا باکتری‌های مورد استفاده در فرآیند کشت به شکل طبیعی لاکتوز را تجزیه می‌کنند.
• تری‌گلیسیریدهای زنجیره متوسط. اکثر چربی‌های غذایی شامل یک زنجیره بلند مولکول‌های چربی (تری‌گلیسیریدها) هستند. برخی از مردم دچار سندرم گره کور دارای شرایط ساده‌تری برای گوارش تری‌گلیسریدهای زنجیره متوسط هستند که در روغن نارگیل وجود دارد.
تری‌گلیسریدهای زنجیره متوسط برخی از اوقات به صورت مکمل غذایی برای مردم دچار سندرم گره کور شدید بر اثر سندرم روده کوتاه تجویز می‌شود./


مایو کلینیک
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Mayo Clinic
Blind loop syndrome
Oct. 15, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.