دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا ادرار استریل است؟ واقعیت و افسانه

افسانه‌های ادرار, سدیم, عفونت پای ورزشکار, قارچ, ادرار درمانی, نوشیدن ادرار

ادرار در اشخاص سالم به شکل طبیعی حامل باکتری است

مقالات کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

در این مقاله:
• چرا ادرار استریل نیست؟
• چرا مردم چنین ادعایی دارند؟
• دیگر افسانه‌های ادرار
• خلاصهاگر نوشیدن ادرار پلن پشتیبانی بقاء شماست، برایتان خبر بدی داریم. خوب، این شایعه که ادرار استریل است، شایعه است. دانشمندان پی برده‌اند که ادرار در اشخاص سالم به شکل طبیعی حامل باکتری است، بنابراین خلاف آنچه افسانه‌ها ما را به باور آن رسانده‌اند ادرار کاملاً "تمیز" نیست.


چرا ادرار استریل نیست؟
اینکه ادرار استریل است به این معنی است که حامل هیچ باکتری یا دیگر ارگانیسم‌های زنده نیست. دانشمندان اثبات کرده‌اند که این ادعا صحت ندارد.
یک مطالعه در مقیاس کوچک مربوط به سال 2014 نمونه‌های ادرار 65 نمونه را بررسی کرد. برخی نمونه‌ها دارای علایم عفونت دستگاه ادراری بودند. مطالعه مزبور پی برد که 80 درصد نمونه‌ها دچار رشد باکتری‌هایی بودند که بسیاری از آنها به شکل طبیعی در ادرار وجود دارند.
در حالی که برخی نمونه‌های ادرار حامل میزان پایینی از باکتری بودند، صرف وجود باکتری نشان دهنده غیر استریل بودن ادرار است.
یک مطالعه در مقیاس کوچک دیگر مربوط به سال 2015 نمونه‌های ادرار 52 زن و مرد را بررسی کرد. این مطالعه پی برد که باکتری‌ها حتی در مقادیر کم به شکل طبیعی در ادرار بودند. به طور متوسط 5.8 گونه باکتریایی در زنان و 7.1 مورد در مردان یافته شد. اما از اینکه ادرار شما حامل باکتری است نگران نشوید. بر مبنای یک تحقیق مروری مربوط به سال 2019، مثانه شما به شکل طبیعی حامل مقدار "سالمی" از باکتری است که یکپارچگی جدار داخلی مثانه را حفظ می‌کند.
در حالی که مقدار زیاد باکتری یقیناً مضر است، مقدار کم آن احتمالاً نقش محافظتی دارد.


چرا مردم چنین ادعایی دارند؟
برخی از مردم می‌گویند ادرار استریل است زیرا ممکن است آن را در برخی سناریوهای بقاء بنوشند، یا برای شایعاتی که در مورد فواید سلامت آن وجود دارد. اگر ادرار استریل باشد، کمتر احتمال دارد که شخص بر اثر نوشیدنش یا استفاده از آن برای پاکسازی یک زخم مریض شود.
در حالی که ادرار حاوی مقدار زیادی آب است - در حدود 95 درصد - کماکان اجزاء دیگری شامل موارد زیر در آن وجود دارد:
• اوره
• کلراید
• سدیم
• پتاسیم
• مواد زائد شامل کراتینین
• باکتری در مقادیر متغیر
برخی افراد دارای ترکیبات دیگری در ادرار خود هستند که ممکن است نشان دهنده یک عفونت زمینه‌ای یا اختلال پزشکی باشد. این ترکیبات شامل پروتئین، گلبول‌های قرمز خون و گلوکز (قند) می‌شود.
یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2016 بر روی حیوانات نشان داد که اگر شما نیاز به نوشیدن ادرار داشته باشید، باید این کار را بلافاصله پس از خروج ادرار از بدن انجام ‌دهید. علت آن است که ادرار به شکل طبیعی باکتری‌ها را به علت رطوبت محیط جذب می‌کند.
اگر ادرار را سریع بنوشید احتمالاً کمترین مقدار باکتری‌ها را متحمل خواهید شد.


دیگر افسانه‌های ادرار
این فکر که ادرار استریل است تنها افسانه مرتبط به ادرار نیست.

ادرار کردن روی جای نیش عروس دریایی
فیلم‌های سینمایی و شوهای تلویزیونی این افسانه را که شاشیدن روی جای نیش عروس دریایی به کاهش علایم دردناک کمک می‌کند، ماندگار کرده‌اند. ادرار دارای اجزائی مثل آمونیاک و اوره است که می‌توانند به تسکین نیش عروس دریایی کمک کنند.
اما همان مرور تحقیقی مربوط به سال 2016 بر روی حیوانات نشان داد که شما عمل مزبور را با دیگر اجزاء ادرار که می‌توانند به بدتر شدن نیش عروس دریایی منجر شوند، متعادل می‌کنید.
یکی از اجزاء ادرار شامل سدیم (نمک) است، که مثل نمک پاشیدن روی زخم است زیرا جریان ادرار می‌تواند نیش عروس دریایی را بیشتر وارد زخم کند. چنین کاری باعث افزایش درد می‌شود.
کار درست‌تر آن است که نیش عروس دریایی را با خارج کردن شاخک‌ها، شستشوی آن با آب دریا و استفاده از یک پماد مسکن درد غیر نسخه‌ای درمان کنید.
اگر شما مجبور به شستن و پاک کردن زخم با چیزی هستید، آب دریا نسبت به ادرار گزینه بهتری است، اگرچه هر دو حاوی نمک هستند.

علاج عفونت پای ورزشکار با ادرار
این یک افسانه شگفت‌انگیز دیگر مربوط به ادرار است: ادرار می‌تواند عفونت پای ورزشکار را درمان کند. پای ورزشکار که به نام تاینیا پدیس نیز شناخته می‌شود یک نوع قارچ است که به پاها لطمه زده و باعث خارش، پوسته دادن و سرخی یا تغییر رنگ پوست می‌شود.
این شایعه که ادرار می‌تواند پای ورزشکار را درمان کند احتمالاً از این واقعیت نشأت گرفته است که کرم‌های حاوی اوره را که یک جزء ادرار به شمار می‌رود، می‌توان برای درمان عفونت پای ورزشکار مورد استفاده قرار داد.
اما مقدار اوره موجود در ادرار کافی نیست تا به شکل بالقوه باعث مرگ قارچ موجود در عفونت پای ورزشکار شود. بنابراین، این مورد نیز یک شایعه دیگر مربوط به ادرار است که باید کنار گذاشته شود.

"ادرار درمانی" یا نوشیدن ادرار
افسانه‌هایی در این مورد وجود دارد که نوشیدن ادرار می‌تواند هر مشکلی، از ریزش مو گرفته تا سرطان، را علاج کند. به هر حال هیچ گونه شواهد علمی در پشتیبانی از اینکه نوشیدن ادرار می‌تواند هیچ‌یک از این موارد را برطرف کند وجود ندارد. فقط آب آشامیدنی مصرف کنید.


خلاصه
علی‌رغم شایعات موجود ادرار یک ماده استریل نیست. ادرار به شکل طبیعی حاوی باکتری‌هایی است که آن را به یک ماده غیر استریل تبدیل می‌کنند.
هر چند مقدار باکتری‌های ادرار احتمالاً اندک است این موضوع اهمیت دارد که مفهوم نوشیدن ادرار، یا برای سلامت یا برای بقاء، را درک کنیم.
امید است مشکلی که شما برای آن نیاز به نوشیدن ادرار داشته باشید به وجود نیاید، اما اکنون شما تمام اطلاعات لازم برای اتخاذ بهترین تصیمیم ممکن را در اختیار دارید./آیا ادرار استریل است؟ واقعیت و افسانه
دکتر دبورا ویزرسپون، ریچل نل
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
Is Urine Sterile? Fact vs. Fiction
Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA —
Written by Rachel Nall, MSN, CRNA
On January 8, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.