دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقدار میانگین pH ادرار 6 است، اما دامنه آن می‌تواند از 4.5 تا 8 متغیر باشد. ادرار زیر 5 اسیدی است و ادرار بالای 8 قلیایی یا بازی است

مقالات کلیه، مجاری ادراری و تناسلی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• pH نرمال ادرار چیست؟
• غیر نرمال بودن سطح pH به چه معنی است؟
• چرا تست pH ادرار انجام می‌شود؟
• چگونه pH ادرار تست می‌شود؟
• خلاصه


ادرار حاوی آب، نمک، و مواد زائد ایجاد شده توسط کلیه‌ها است. تعادل این ترکیبات می‌تواند بر میزان اسیدیته ادرار، که متخصصان آن را به صورت pH اندازه‌گیری می‌کنند تأثیر بگذارد.
pH اندازه‌گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن ادرار است. پزشکان اغلب pH ادرار را تست می‌کنند، و در صورتی که شخص دچار علایمی مرتبط به وجود مشکلی در دستگاه ادراری باشد انجام تست‌های تشخیصی دیگری را در دستور کار قرار می‌دهند.

pH نرمال ادرار چیست؟
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی شیمی بالینی" مقدار میانگین pH ادرار 6 است، اما دامنه آن می‌تواند از 4.5 تا 8 متغیر باشد. ادرار زیر 5 اسیدی است و ادرار بالای 8 قلیایی یا بازی است.
آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است دامنه‌ها یا رِنج‌های مختلفی برای سطح "نرمال" pH داشته باشند. گزارش آزمایشگاه سطوح نرمال و غیر نرمال را برای آزمایشگاه خاص توضیح می‌دهد. پزشکان به طور معمول این نتایج را برای شخص توضیح می‌دهد.

غیر نرمال بودن سطح pH به چه معنی است؟
یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر pH ادرار غذایی است که شخص می‌خورد. پزشک احتمالاً پیش از ارزیابی نتایج pH ادرار در مورد غذاهایی که به طور معمول توسط شخص خورده می‌شود، سؤال می‌کند.
غذاهای اسیدی موارد زیر را شامل می‌شود:
• غلات
• ماهی
• انواع سودا
• غذاهای دارای پروتئین زیاد
• غذاهای قنددار
غذاهای قلیایی شامل موارد زیر است:
• انواع آجیل
• سبزیجات
• اغلب میوه‌ها
اگر کسی دارای pH ادرار بالا باشد، این به معنی قلیایی بودن بیشتر است، و می‌تواند نشانه‌ای از برخی اختلالات پزشکی شامل موارد زیر باشد:
سنگ کلیه
• انواع عفونت‌ دستگاه ادراری (UTIs)
• اختلالات مرتبط به کلیه
مردم در عین حال ممکن است بر اثر استفراغ درازمدت دچار افزایش pH ادرار شوند. این استفراغ مداوم باعث از دست رفتن اسید معده می‌شود که می‌تواند مایعات بدن را قلیایی‌تر کند.
ادرار اسیدی در عین حال می‌تواند محیطی مساعد برای ایجاد سنگ کلیه به وجود بیاورد.
اگر کسی دارای pH ادرار پایین باشد، که به معنی اسیدی‌تر بودن آن است، این می‌تواند نشانگر وجود اختلالاتی به شرح زیر تلقی شود:
کتواسیدوز دیابتی، که یکی از عوارض دیابت است
اسهال
• گرسنگی
مصرف برخی داروها نیز می‌تواند pH ادرار را بیش از قلیایی به حالت اسیدی دربیاورد.
در صورتی که شخصی مصرف برخی داروها را شب یا صبح روز آزمایش قطع کرده باشد باید به دکتر اطلاع دهد. به هر جهت، بعضی از اوقات پزشک از شخص درخواست می‌کند تا مصرف داروهای مورد اشاره را ادامه دهد تا بتواند pH ادرار را در هنگام استفاده از این داروها تعیین کند.

چرا تست pH ادرار انجام می‌شود؟
از آنجا که عوامل تأثیرگذار بر pH ادرار متعدد است، و نیز به دلیل امکان وجود تفاوت زیاد در آن، پزشک نمی‌تواند تشخیص یک اختلال پزشکی را بر مبنای صرف pH انجام دهد. برای مثال، pH بالای 7 می‌تواند نشان دهنده یک عفونت دستگاه ادراری یا نوع متفاوتی از عفونت باشد.
پزشک ممکن است pH ادرار را در کنار علایم دیگر برای رسیدن به تشخیص در مد نظر قرار دهد. در عین حال ممکن است پزشک تست pH ادرار را برای مطالعه میزان اثربخش بودن درمان سنگ کلیه استفاده کند.
داروهایی مثل مهار کننده‌های انهیدراز کربنیک (استازولامید) به قلیایی‌تر کردن ادرار کمک می‌کنند، بنابراین ممکن است دکتر بیش از یک نمونه بگیرد تا ببیند که آیا pH تغییر می‌کند یا خیر.

چگونه pH ادرار تست می‌شود؟
برخی از اوقات دکتر ممکن است تقاضای یک نمونه ادرار "تمیز" را برای پیشگیری از ورود باکتری‌ها به نمونه درخواست کند. این بدان معنی است که شخص ناحیه تناسلی خود را تمیز کرده، مقدار کمی از ادرار خود را تخلیه می‌کند، و 1 تا 2 اونس ادرار را برای تست pH جمع‌آوری می‌نماید.
آنالیز ادرار دارای سه جزء اصلی است:
• آزمون بصری. وقتی پزشک یا تکنیسین آزمایشگاه ادرار را بررسی می‌کند، آنان به رنگ ادرار دقیق می‌شوند و اینکه مواد خارجی مثل خون در ادرار وجود دارد و نیز آیا ادرار کف‌آلود به نظر می‌رسد یا خیر.
• تست دیپستیک. این تست شامل نگه داشتن یک قطعه کاغذ مخصوص پزشکی یا کاغذ لیتموس در نمونه ادرار است. چوبخط مزبور برای نشان دادن میزان اسیدی یا قلیایی بودن ادرار تغییر رنگ می‌دهد. در عین حال در صورت وجود مواد دیگری مثل گلوکز، سلول‌های سفید خون، بیلی‎روبین، یا پروتئین در ادرار، کاغذ مزبور تغییر رنگ پیدا می‌کند.
• آزمون میکروسکپی. تکنیسین آزمایشگاه مقدار کمی از ادرار را زیر میکروسکپ برای بررسی وضعیت ذراتی مثل سلول‌های قرمز خون، کریستال‌ها، یا گلبول‌های سفید خون مورد ملاحظه قرار می‌دهد. این ذرات به طور معمول در ادرار وجود ندارند و می‌توانند نشان دهنده وجود یک اختلال زیربنایی باشند.
• تست pH ادرار باعث ایجاد عوارض جانبی نمی‌شود. برای گرفتن نمونه ادرار فقط کافی است شخص به شکل معمول ادرار کند.

خلاصه
اسیدی یا قلیایی بودن ادرار می‌تواند در تشخیص اختلالات پزشکی به پزشک کمک کند. پزشکان می‌توانند pH ادرار را با استفاده از یک تست کاغذ لیتموس آزمایش کنند.
پزشک می‌تواند تست pH ادرار را به عنوان بخشی از یک تست آنالیز ادرار بزرگ‌تر انجام دهد یا می‌تواند به شکل اختصاصی pH ادرار را تست کند.
بالا یا پایین بودن سطح pH می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی در کلیه‌ها شامل محیطی باشد که به کلیه‌ها در ایجاد سنگ کلیه کمک می‌کند./


• ریچل نل، دکتر شیلپا امین
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What is the normal pH range for urine?
Last reviewed Tue 11 December 2018
By Rachel Nall
Reviewed by Shilpa Amin MD, CAQ, FAAFP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف بیومارکر برای پیش‌بینی بهتر سکتة مغزی

سکتة مغزی (استروک) با آسیب زدن به 795000 آمریکایی در هر سال یکی از علل پیشگام در ایجاد مرگ و میر و ناتوانی در ایالات متحد امریکا است. اما چه می‌شد اگر پزشکان امکان پیش‌بینی بهتر احتمال بروز سکتة مغزی

رنگ ادرار: تغییرات، دلایل و اهمیت

ادرار در حالت طبیعی باید زرد کم‌رنگ باشد. ادرار طبیعی مایعی شفاف بدون حالت ابری یا ذرات رسوبی است. "چرا ادرار به رنگ زرد روشن است؟"، سؤالی است که می‌توان جواب داد اگر معنی زرد کم‌رنگ روشن شود. این مقا

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.