دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کودکانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‎کنند نیز در برابر سنگ مثانه آسیب‌پذیر هستند. این کودکان اغلب به آب کافی برای سیراب کردن بدن دسترسی ندارند و از فقر غذایی رنج می‎برند.

سنگ‌ مثانه نتیجه کریستالیزه شدن مواد معدنی است و هنگامی شکل می‎گیرد که ادرار غلیظ پس از ادرار کردن در مثانه سفت می‎شود. بیش از 90 درصد ادرار آب است. 10 درصد باقی مانده حاوی مواد معدنی مثل نمک، و مواد زائد مثل پروتئین است. ادرار غلیظ می‎تواند طیف رنگی متنوعی از زرد کهربایی تا قهوه‎ای داشته باشد که این رنگ به انواع مواد زائد و معدنی موجود در ادرار بستگی دارد. غلیظ شدن ادرار اغلب نتیجه دهیدراسیون یا ناتوانی در تخلیه کامل مثانه است. این مشکل ممکن است بر اثر بزرگ شدن پروستات، مشکلات مثانه یا عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) ایجاد شود. در صورت عدم درمان سنگ مثانه می‎تواند به انواع عفونت و دیگر عوارض منجر شود.

هیدرونفروز یک بیماری اولیه نیست بلکه اختلالی است ثانویه که نتیجه دیگر بیماری‌های زیربنایی محسوب می‎شود. این بیماری ساختاری و نتیجۀ وجود انسداد یا گرفتگی در دستگاه ادراری است. گفته می‎شود که از هر 100 نوزاد یکی از آنها دچار هیدرونفروز می‌شود.

هایدرونفروسیس [هیدرونفروز] اختلالی است که به طور معمول هنگامی ایجاد می‎شود که کلیه بر اثر عدم خروج کامل ادرار و تخلیه آن در مثانه دچار ورم می‎شود. این ورم معمولاً به یکی از دو کلیه آسیب می‌رساند اما احتمال بروز آن در هر دو کلیه وجود دارد. هیدرونفروز یک بیماری اولیه نیست بلکه اختلالی است ثانویه که نتیجه دیگر بیماری‌های زیربنایی محسوب می‎شود. این بیماری ساختاری و نتیجۀ وجود انسداد یا گرفتگی در دستگاه ادراری است. گفته می‎شود که از هر 100 نوزاد یکی از آنها دچار هیدرونفروز می‌شود. در حالت معمول ادرار با اعمال کمترین فشار از طریق دستگاه ادراری جریان پیدا می‌کند. افزایش فشار زمانی اتفاق می‎افتد که انسدادی در دستگاه ادراری وجود داشته باشد. 

اغلب مردم زمانی ادرار می‎کنند که مثانۀ آنها کاملاً پر شده باشد. اما ادرار محبوس در مثانه می‎تواند غلیظ شده و بوی ناخوشی در آن ایجاد شود. عدم نگهداری ادرار در مثانه باعث کاهش میزان بوی ناخوش آمونیاک در آن و نیز کاهش عفونت خواهد شد.

ادرار معمولاً بوی تندی ندارد. به هر جهت، برخی از اوقات بوی تند آمونیاک پیدا می‎کند. یک توضیح برای وجود این بوی تند کثرت مواد زائد در ادرار است. اما برخی غذاها، کم‎آبی بدن، و انواع عفونت نیز می‎توانند دلیل بروز این وضعیت باشند. ادرار، مایعات زائد بدن است. ادرار در کلیه تولید می‏‌شود، که سموم را برای خارج شدن از بدن فیلتر می‎کند. ادرار حاوی آب، نمک، اوره، و اسید اوریک است. اوره به شکل تعریق از طریق بدن دفع می‎شود در حالی که اسید اوریک نتیجۀ متابولیسم بدن است. تغییرات بو و رنگ ادرار دیدگاهی درونی نسبت به سلامت بدن، رژیم غذایی و گزینه‎های سبک زندگی به دست می‎دهند. این گزینه‎ها ممکن است تقویت کنندۀ بوی آمونیاک باشند اما در این مورد تنها دلیل محتمل محسوب نمی‎شوند.

ادرار در حالت طبیعی باید زرد کم‌رنگ باشد. ادرار طبیعی مایعی شفاف بدون حالت ابری یا ذرات رسوبی است.

ادرار در حالت طبیعی باید زرد کم‌رنگ باشد. ادرار طبیعی مایعی شفاف بدون حالت ابری یا ذرات رسوبی است. "چرا ادرار به رنگ زرد روشن است؟"، سؤالی است که می‌توان جواب داد اگر معنی زرد کم‌رنگ روشن شود. این مقاله طیف کامل رنگ‌های محتمل ادرار و دلایل تغییر رنگ آن را تشریح می‌کند. اگر منظور از زرد روشن یا کم‌رنگ در اینجا زرد نئونی باشد، این موضوع دلایل خاص خود را دارد. برای پاسخ به پرسش در مورد رنگ زرد ادرار، شاید روشن کردن این موضوع که ادرار به رنگ فلوروسنتی چه معنی می‌دهد، کمک کننده باشد.

افراد مسن بیشتر محتمل است که در کنار علایم متعارف عفونت دستگاه ادراری که در بالا فهرست شد، دچار گیجی، دلیریوم یا تغییرات رفتاری شوند

عفونت دستگاه ادراری یک عفونت باکتریایی یا قارچی در بخشی از سیستم ادراری شامل کلیه‎ها، حالب، مثانه و مجرای ادراری است. عفونت‎های دستگاه ادراری یکی از شایع‌ترین عفونت‎ها در سالمندان محسوب می‎شود و این گروه از مردم ممکن است در مقایسه با مردم جوان‎تر علایم به مراتب شدیدتری را تجربه کنند. پزشکان در این مورد مطمئن نیستند که چرا علایم اضافی مثل سردرگمی یا دلیریوم در افراد سالمند بروز می‎کنند. یک نظریه در این مورد بر این باور است که در سالمندان رگ‎های خونی تغذیه کننده مغز ضعیف‌ترند و بیشتر احتمال دارد که به عفونت امکان رسیدن به سیستم عصبی را بدهند.

تخمین زده می‌شود که بیش از 50 درصد زنان دستکم یک بار در طول عمر خود دچار عفونت مثانه می‎شوند

عفونت مثانه بروز عفونت باکتریایی در مثانه است. عفونت مثانه گاهی از اوقات عفونت دستگاه ادراری نیز نامیده می‎شود زیرا دستگاه ادراری شامل مثانه، مجرای ادرار، حالب و کلیه‎ها است. عفونت‎های مثانه در زنان بیش از مردان شایع است. تخمین زده می‌شود که بیش از 50 درصد زنان دستکم یک بار در طول عمر خود دچار عفونت مثانه می‎شوند. اغلب این موارد عفونت‌های "ساده" و معمولاً ناشی از باکتریوم اشیرشیا کولی (ئی. کولی) است. اصطلاح "ساده" برای توصیف عفونت‌هایی استفاده می‎شود که در زنان سالم بروز می‎کند و در مقابل اصطلاح عفونت مثانه "بغرنج" به کار می‎رود که برای مردمی اتفاق می‌‏افتد که دچار دیگر اختلالات و شرایط مثل کاتترها، استنت‎های ادراری، دیابت، بارداری یا دیگر علل هستند.

وجود مقدار زیاد لکوسیت در ادرار نشانة وجود التهاب در مثانه یا کلیه است

گاهی اوقات در نمونة ادرار لکوسیت دیده می‎شود. لکوسیت‌ها نوعی از سلول‌ها هستند که به صورت معمول به تعداد زیاد در ادرار یافت نمی‎شوند. وجود لکوسیت در ادرار می‎تواند علامت بروز عفونت باشد. سلول‎های سفید خون در برخی از اشکال از جمله فاگوسیت‎ها و لکوسیت‎ها دیده می‌شوند. فاگوسیت‎ها در مغز استخوان تولید می‎شوند. وظیفة آنها محصور کردن اجزاء خارجی نظیر باکتری‎ها است. این به معنی محاصرة اجرام، به درون کشیدن آنها و نابود ساختنشان است. لکوسیت‎ها گلبول‎های سفید خون هستند که اجرام خارجی را بر مبنای مواجهة پیشین شناسایی می‎کنند. آنها سلول‎هایی هستند که نقشة ایمنی "انطباقی" را طراحی می‎کنند. این، نوعی توانایی پیچیدة سیستم ایمنی بدن است که می‎تواند یک عفونت را به یاد بیاورد و پاسخ‎های اختصاصی بیشتری در مورد آن ارائه دهند.