دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در موارد نادر، امکان افزایش بیش از حد کلسترول HDL وجود دارد

بسیاری از  مردم در مورد کلسترول اینطور فکر می‎کنند که باید در حد ممکن پایین باشد. از همۀ موارد گذشته بالا بودن کلسترول یک ریسک فاکتور مستند شدۀ بیماری قلبی است. کلسترول HDL ممکن است به  روفتن کلسترول LDL منجر شود که باعث تقویت امکان انسداد شریان‎ها می‎شود. آیا این موضوع که HDL از قلب محافظت می‎کند به این معنی است که باید در حد امکان بالا باشد؟ جواب به این سؤال ممکن است بسته به چند عامل مختلف باشد.

کلسترول به صورت طبیعی در کبد ساخته می‌شود و آنگاه توسط پروتئین‎ها و به واسطۀ جریان خون به سراسر بدن منتقل می‎گردد. کلسترول یکی از آجرهای اصلی ساختمان غشاء سلولی است. کلسترول همچنین در تولید هورمون‎ها، ویتامین D، و مواد دخیل در هضم غذاهای دارای چربی دخالت دارد. در هر حال عوامل ژنتیکی و سبک زندگی می‎توانند باعث تولید کلسترول بیش از حد توسط بدن شوند. 

زنان نسبت به مردان گرایش بیشتری به داشتن سطح کلسترول LDL بالاتر دارند. این موضوع ناشی از هورمون زنانة استروژن است

کلسترول یک مادة شبه چربی است که به صورت طبیعی در سلول‌های سراسر بدن وجود دارد. بدن – مخصوصاً کبد – کلسترول به میزان مورد نیاز برای حمل شدن در جریان خون را تولید می‌کند. داشتن میزان صحیح کلسترول به بدن در تولید و حفظ مقادیر صحیح ویتامین D و هورمون‌ها و نیز هضم غذا کمک می‌کند. کلسترول همچنین در مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، ماکیان و فرآورده‌های مورد مصرف روزانة غنی از چربی وجود دارد. افرادی که فرآورده‌های حیوانی مصرف می‌کنند ممکن است در هر بازة زمانی کلسترول بیشتری در بدن خود داشته باشند. این اتفاق هنگامی روی می‌دهد که رژیم غذایی فرد دارای چربی و چربی‌های ترانس زیاد است، و نیز وقتی که کبد میزان کلسترول را افزایش می‌دهد.