دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بالا رفتن میزان کلسترول - علایم، علل، تشخیص و درمان

دخانیات, سن, درد قفسه سینه, حمله قلبی, استروک, کلسترول توتال, تری‌گلیسیریدها

کلسترول هیچ علامتی ندارد. آزمایش خون تنها راه شناسایی آن محسوب می‌شود.

کلسترول یک ماده موم مانند است که در خون یافت می‌شود. بدن برای ساختن سلول‌های سالم به کلسترول نیاز دارد اما مقادیر بالای آن می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. در شرایط بالا بودن کلسترول شما ممکن است دچار توده‌های چربی در رگ‌های خونی شوید. در نهایت این توده‌ها افزایش یافته عبور خون کافی از شریان‌ها را مشکل می‌سازد. گاهی اوقات، این توده‌ها ممکن است ناگهان جدا شده و لخته‌ای را تشکیل دهند که این لخته می‌تواند باعث حمله قلبی یا استروک ‌شود. بالا بودن کلسترول ممکن است ارثی باشد اما اغلب نتیجه گزینه‌های سبک زندگی است، که باعث می‌شود این مشکل قابل پیشگیری و درمان باشد. رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات مصرف دارو می‌توانند میزان بالای کلسترول را کاهش دهند.

هیپرلیپیدیمیا (هیپرلیپیدمی) یا بالا بودن کلسترول خون

هیپرلیپیدیمیا، هیپرلیپیدمی، کلسترول، بیماری قلبی، استروک،  لیپوپروتئین، تری‌گلیسیرید، هیپرلیپیدمی خانوادگی، اوولومومب، مهار کننده‌های PCSK9، هیپرتریگلیسیریدمی

مردم به طور معمول در زمان ابتلاء به هیپرلیپیدمی علایمی را تجربه نمی‌کنند

هیپرلیپیدیمیا (هیپرلیپیدمی) یا بالا بودن کلسترول به افزایش میزان چربی‌ها در خون اشاره دارد. اغلب مردم به طور معمول در زمان ابتلاء به هیپرلیپیدمی علایمی را تجربه نمی‌کنند اما ابتلاء به هیپرلیپیدمی خطر ایجاد بیماری قلبی، استروک و مرگ را افزایش می‌دهد. کلسترول یک مولکول چربی موم‌وار است که توسط کبد تولید می‌شود. کلسترول برای سلامت غشاهای سلول، عملکرد مغز، تولید هومورن، و ذخیره کردن ویتامین نقش اساسی دارد. دو نوع پروتئین، یا لیپوپروتئین‌ کلسترول را به سلول‌ها حمل می‌کنند: لیپوپروتئین کم-چگالی (HDL) یا کلسترول بد، و لیپوپروتئین پرچگالی (HDL) یا کلسترول خوب. 

زنتلاسما یا تجمع کلسترول در چشم- علایم و درمان

کلسترول دور چشم، زانتلازما، زانتلازماتا؛ قلبی و عروق، دیس‌لیپیدمی، هیپرکلسترولمی خانوادگی، هیپرتری‎گلیسیریدمی خانوادگی،  کمبود لیپوپروتئنی لیپاز، دیابت، بیماری مزمن کلیه، هیپوتیروئیدیسم،  بالا بودن فشار خون،  سیروز صفراوی اولیه

تجمع کلسترول در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما احتمال بروز آن در دوران میانسالی فرد بیشتر است. این ضایعات در زنان بیش از مردان شایع است.

کلسترول می‎تواند پیرامون چشم‎ها جمع شده، توده‎های زرد رنگ چرب ایجاد کند. اگرچه این توده‎ها معمولاً بی‌ضرر هستند، گاهی از اوقات پیامی در مورد یک اختلال زیربنایی به شمار می‎روند. چربی‎های طبیعی شامل کلسترول می‎توانند در اطراف پلک چشم جمع شوند. یکی از این توده‎ها زنتلاسما نام دارد. چند توده در کنار هم زنتلاسماتا نامیده می‎شوند. بروز زانتلازما ممکن است هیچ علتی نداشته باشد. به هر جهت، گاهی از اوقات این وضعیت نشان دهندۀ بالا بودن کلسترول، هیپوتیروئیدیسم یا اختلالات کبد است.

آیا کلسترول HDL می‎تواند خیلی بالا باشد؟

کلسترول، سطح کلسترول، کلسترول HDL، کلسترول LDL، بیماری قلبی، کلسترول توتال، ریسک فاکتور، کلسترول خوب، کلسترول بد، تری‎گلیسیرید، انجمن قلب آمریکا

در موارد نادر، امکان افزایش بیش از حد کلسترول HDL وجود دارد

بسیاری از  مردم در مورد کلسترول اینطور فکر می‎کنند که باید در حد ممکن پایین باشد. از همۀ موارد گذشته بالا بودن کلسترول یک ریسک فاکتور مستند شدۀ بیماری قلبی است. کلسترول HDL ممکن است به  روفتن کلسترول LDL منجر شود که باعث تقویت امکان انسداد شریان‎ها می‎شود. آیا این موضوع که HDL از قلب محافظت می‎کند به این معنی است که باید در حد امکان بالا باشد؟ جواب به این سؤال ممکن است بسته به چند عامل مختلف باشد.

هیپرکلسترولمی خانوادگی، پردازش کلسترول و بیماری قلبی

هیپرکلسترولمی خانوادگی، کلسترول، بیماری قلبی، کلسترول لیپوپروتئین کم-چگالی، استاتین، اتورواستاتین ، فلوواستاتین،  لوواستاتین، کلستیرامین، کلسیوالام، کلستیپول،  ازیتیمیب، الیروکومب، ایولوکومب، تری‌گلیسیرید، انوفیبرات، جمفیبروزیل،  اسید چرب امگا-3

در هیپرکلسترولمی خانوادگی، خطر بالا بودن کلسترول نتیجه یک نقص (جهش) در یک ژن است

هیپرکلسترولیمیای خانوادگی [هیپرکلسترولمی خانوادگی] بر مسیر پردازش کلسترول توسط بدن تأثیر می‌گذارد. در نتیجه مردم مبتلاء به هیپرکلسترولمی خانوادگی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی و حمله قلبی زودرس قرار دارند. ژن مسبب هیپرکلسترولمی خانوادگی ارثی است. این اختلال از زمان تولد شخص با اوست. درمان شامل استفاده از دارو و رفتارهای سالم سبک زندگی است که می‎توانند به کاهش ریسک کمک کنند. بالا بودن کلسترول یک اختلال پزشکی شایع است اما اغلب اوقات نتیجه گزینه‌های ناسالم سبک زندگی و بنابراین قابل درمان است. در هیپرکلسترولمی خانوادگی، خطر بالا بودن کلسترول نتیجه یک نقص (جهش) در یک ژن است که بر چگونگی پردازش کلسترول تأثیر می‎گذارد. 

نسبت کلسترول چیست و چرا مهم است؟

کلسترول، لیپوپروتئین پرچگالی، لیپوپروتئین کم‎چگالی، کلسترول بد، کلسترول خوب، لیپوپروتئنی بسیار کم‎چگالی، اترواسکلروزیس، انسداد شریان، پلاک شریان، نیاسین، استاتین، قلب و عروق، ازیتیمب، مهار کننده‎های جذب کلسترول

برخورداری از سطح کلسترول صحیح در بدن به حفظ مقادیر درست ویتامین D و هورمون‎ها کمک کرده و برای گوارش صحیح مفید است.

مشخص کردن نسبت کلسترول در بدن فرد مهم است زیرا به پزشک در تصمیم‎گیری برای تعیین میزان ریسک بیماری قلبی در فرد کمک می‎کند. دکترها نسبت کلسترول افراد را با تقسیم کلسترول توتال یا کلی آنها به میزان لیپوپورتئین پرچگالی آنان تعیین می‎کنند. نسبت بهینه در این مورد 3.5 بر 1 است. افزایش نسبت مزبور خطر ابتلاء به بیماری قلبی را در افراد افزایش می‎دهد. سطح کلسترول توتال از سه نوع مختلف کلسترول تشکیل می‎شود. لیپوپروتئین پرچگالی یا HDL کلسترول "خوب" تلقی می‎شود. این نوع کلسترول تا 20 یا 30 درصد میزان کلسترول توتال بدن فرد را تشکیل می‎دهد.

غذاهایی برای اجتناب از افزایش کلسترول

کلسترول به صورت طبیعی در کبد ساخته می‌شود و آنگاه توسط پروتئین‎ها و به واسطۀ جریان خون به سراسر بدن منتقل می‎گردد. کلسترول یکی از آجرهای اصلی ساختمان غشاء سلولی است. کلسترول همچنین در تولید هورمون‎ها، ویتامین D، و مواد دخیل در هضم غذاهای دارای چربی دخالت دارد. در هر حال عوامل ژنتیکی و سبک زندگی می‎توانند باعث تولید کلسترول بیش از حد توسط بدن شوند. 

مقالات دیگر...