دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چند نوع میوپاتی ارثی بوده و مابقی آنها وراثتی نیستند

میوپاتی به بیماری عضلات اشاره دارد. وقتی کسی دچار بیماری عضله باشد عضلات کمتر از میزان لازم کارآیی خواهند داشت. این اختلال ممکن است بر اثر عدم ایجاد عضله به میزان کافی، آسیب‌دیدگی، یا بر اثر فقدان اجزاء لازم بروز کند. عضلات به طور معمول بر مبنای انقباض کار می‌کنند که به معنی کوتاه‌تر شدن است. یک عضله نرمال ترکیبی از انواع پروتئین و دیگر اجزاء ساختاری است که برای انقباض عضله به طریقی هماهنگ عمل می‌کنند. اگر هر یک از اجزاء مورد اشاره آسیب ببیند آنگاه امکان بروز میوپاتی وجود دارد.

اغلب مردم دچار سندرم ژیلبرت فاقد هر گونه علامتند. در حدود 30 درصد از مبتلایان به صورت تصادفی در کوران تست‎های روتین متوجه ابتلاء خود به این سندرم می‎شوند

سندرم ژیلبرت یک اختلال ژنتیکی ارثی است که در آن فرد مبتلاء، به علت عدم پردازش کامل بیلی‌‏روبین، مقدار اندک بیشتری از آن را در خون خود دارد. این وضعیت می‎تواند به اندکی زرد رنگ شدن یا یرقان پوست و چشم‎ها منجر شود.سندرم ژیلبرت در عین حال به نام اختلال عملکرد کبدی مشروط و یرقان غیر همولیتیک خانوادگی شناخته می‎شود. سندرم ژیلبرت بی‎ضرر است و مبتلایان به آن نیاز به درمان ندارند. گمان می‎رود که در سطح ایالات متحد آمریکا بین 3 تا 7 درصد مردم دچار سندرم ژیلبرت باشند، اما اکثر مبتلایان در مورد ابتلاء خود به این سندرم اطلاع ندارند.

60 سال پیش بسیاری از کودکان دچار فیبروز کیستیک پیش از رسیدن به سن مدرسه جان خود را از دست می‎دادند. به هر حال، پیشرفت‌های درمانی اکنون به این معنی است که مردم دچار فیبروز کیستیک می‎توانند تا سال‎های 30 و 40 و حتی بیشتر به زندگی ادامه دهند

فیبروز کیستیک نوعی بیماری ارثی است که به ریه‎ها و سیستم گوارش آسیب می‎زند. در این بیماری بدن مخاط غلیظ و چسبناکی تولید می‌کند که می‎تواند ریه‎ها را مسدود کرده و در لوزالمعده انسداد ایجاد کند. فیبروز کیستیک می‎تواند کشنده باشد و مردم دچار این بیماری در مقایسه با طول عمر معمول زندگی کوتاه‎تری دارند. 60 سال پیش بسیاری از کودکان دچار فیبروز کیستیک پیش از رسیدن به سن مدرسه جان خود را از دست می‎دادند. به هر حال، پیشرفت‌های درمانی اکنون به این معنی است که مردم دچار فیبروز کیستیک می‎توانند تا سال‎های 30 و 40 و حتی بیشتر به زندگی ادامه دهند. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای فیبروز کیستیک وجود ندارد. 

بسیاری از مردم دچار کوتولگی می‎گویند که مشکل‌ترین بخش وضعیت آنان داغی است که به عنوان کوتوله بر پیشانی آنها خورده است

کوتولگی (دوآرفیسم) وقتی بروز می‎کند که فرد به شکلی نامعمول کوتاه قد باشد. دوآرفیسم به خودی خود بیماری نیست، و در نتیجه هیچ تعریف پزشکی منفردی ندارد. سازمان‎ها و نهادهای مختلف کوتولگی را بر مبنای معیارهای مختلفی تعریف می‎کنند. گروه حامی، مردم کوچولوی آمریکا؛ کوتولگی را به عنوان وضعیتی تعریف می‎کند که در آن قد فرد در بزرگسالی کمتر از 147 سانتی‎متر است. از نظر پزشکی فردی دچار کوتولگی محسوب می‎شود که دچار وضعیتی باشد که باعث می‎شود رشد قدی لازم را نداشته باشد. اما درون جامعه فرد صرفاً بر مبنای قد و قامت کوتاهش کوتوله محسوب می‎شود. 

داشتن یک بچه مبتلاء به سندرم ترنر باعث افزایش احتمال ابتلاء بچه بعدی به این اختلال نمی‎شود. سندرم ترنر فقط جنس مؤنث را مبتلا می‎کند

سندرم ترنر یک اختلال کروموزومی است که صرفاً دختران را مبتلا می‎کند. سندرم ترنر شامل فقدان بخشی از یا کل یک کروموزوم جنسی ثانویه در برخی از سلول‎ها یا تمامی آنها است. دختران مبتلاء به این سندرم اغلب دارای قد کوتاهی بوده و ممکن است دچار برخی مشکلات عاطفی و یادگیری باشند اما به طور معمول ضریب هوشی آنان نرمال است.  نشانه‎ها و علایم سندرم ترنر به شکل قابل ملاحظه‎ای در بیماران متفاوت است. این نشانه‎ها و علایم ممکن است حتی پیش از تولد خود را نشان دهند. نشانه‎ها و علایم پیش از تولد شامل لیمفدیما است. لیمفدیما زمانی بروز می‎کند که مایعات به طور کامل در اطراف دستگاه‎های بدن جنین منتقل نمی‎شود و مایع اضافی به بافت‎های اطراف نشت کرده سبب ایجاد ورم می‎شود.

مثبت بودن نتیجۀ تست به معنی ابتلاء فرد به بیماری نیست. بسیاری از اختلالات برای توسعه در عمل نیاز به ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل مرتبط به سبک زندگی دارند

تست ژنتیک می‎تواند تشیخص بیش از 2000 اختلال ژنتیکی و وراثتی را تقویت و حمایت کند. برخی تست‎های ژنتیک برای استفاده در محیط خانه در دسترسند. برای استفاده از کیت تست ژنتیک خانگی تولید شده برای استفاده مستقیم توسط مصرف کننده (DTC) نیازی به تجویز و توصیه پزشک نیست. فرد به شخصه نمونۀ بافت را به آزمایشگاه ارسال کرده و نتایج را از طریق تلفن یا ایمیل دریافت می‎کند. تست ژنتیکی می‌‏تواند نشان دهد که احتمال توسعۀ یک اختلال مشخص در فرد یا انتقال یک اختلال مشخص به فرزندان وی به چه میزان است. تا همین اواخر کیت‎ها عمدتاً برای مشخص کردن اصلیت پدر بچه یا شناسایی نیاکان ژنتیکی فرد به کار می‎رفتند. در سال 2015 یک کیت برای آزمایش اختلالی پزشکی به نام سندرم بلوم از سوی FDA تأیید شد. در سال 2017 تست دیگری برای بررسی اختلالات بیشتری مورد تأیید قرار گرفت.

برای مادران دارای سن بالای 40 سال در حدود 12 مورد از هر 1000 مورد بارداری به تولد فرزند مبتلا به سندرم داون منجر می‎شود

سندرم داون یک اختلال کروموزمی است که بر اثر بروز خطا در تقسیم سلولی که باعث ایجاد یک کروموزوم 21 اضافی می‎شود، ایجاد می‎گردد. این وضعیت به بروز اختلالاتی هم در توانایی شناختی و هم رشد جسمانی منجر می‎گردد که طیفی از عدم توانایی رشدی خفیف تا متوسط را شامل می‎شود. از طریق کاربرد برخی روش‎های غربالگری و تست‌ها، سندرم داون را می‎توان هم پیش از تولد بچه و هم پس از تولد وی تشخیص داد. اگرچه احتمال داشتن بچۀ مبتلا به سندرم داون توسط عوامل متعددی تعیین می‎شود، تحقیقات پزشکی نشان داده‎اند که در این مورد ریسک بالایی مرتبط با بالا بودن سن مادر باردار وجود دارد (سن مادر بیشتر از 35 سال).

مقالات دیگر...