دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نوزادان چه زمانی رنگ‌ها را می‌بینند؟

 تنبلی چشم, رتینوبلاستوما, سندرم داون, نوروفیبروماتوزیس, بینایی

نوزادان می‌توانند تاریکی و روشنایی را زمانی که در رحم مادر هستند تشخیص دهند

مقالات چشم‌پزشکی

در این مقاله:
◄ آیا نوزادان فقط دنیا را سیاه و سفید می‌بینند؟
◄ نوزادان چه زمانی چهره‌ها را می‌بینند؟
◄ نوزادان چه زمانی دیدن رنگ‌ها را آغاز می‌کنند؟
◄ نوزادان چه زمانی رنگ‌ها را به طور کامل و واضح می‌بینند؟
◄ اولین نشانه‌های احتمال دچار بودن به کوررنگی در نوزاد کدامند؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ درمان کوررنگی در کودکان
◄ خلاصهنوزاد شما در طول هر لحظه بیداری در حال جذب دنیای پیرامون خود است. تمامی اشارات، صداها، و بوها حس‌های او را بیدار می‌کنند و به وی برای یادگیری در مورد جهان و مکانی که در آن بسر می‌برد کمک می‌نمایند. و زمانی که شاید وسوسه می‌شوید تا نوزاد خود را در رنگین کمانی از رنگ‌ها احاطه کنید وی ممکن است بیشتر توسط رنگ‌های سیاه و سفید اغوا گردد.


آیا نوزادان فقط دنیا را سیاه و سفید می‌بینند؟
نوزادان می‌توانند تاریکی و روشنایی را زمانی که در رحم مادر هستند تشخیص دهند. علت لذت بردن نوزاد از کتاب‌ها یا دیگر نسخه‌های چاپی که دارای تصاویر با کنتراست سیاه و سفید هستند همین است. در هر حال (و در نقطه مقابل باور عامه) نوزادان در ابتدای زندگی صرفاً چیزها را به صورت سیاه و سفید نمی‌بینند.
نوزادان در واقع قادرند تا رنگ‌ها را ببیند اما مغز آنان ممکن است نتواند همانند کودکان یا بزرگسالان به وضوح و شادابی رنگ‌ها را دریافت کند. نخستین رنگ اصلی که نوزاد می‌تواند ببیند قرمز است و این اتفاق چند هفته پس از تولد رخ می‌دهد.
والدین باید در زمان انتخاب مواد بصری، اسباب بازی‌ها و کتاب‌ها برای بچه مواد چاپی با کنتراست بالا و پررنگ را جستجو کنند.
سیاه و سفید اتفاقاً در انتهای طیف رنگی قرار دارند، بنابراین آنها گزینه خوبی برای نوزادان خردسال محسوب می‌شوند و توجه آنان را بیش از رنگ‌های نرم‌تر جلب می‌کنند.


نوزادان چه زمانی چهره‌ها را می‌بینند؟
فقط رنگ‌ها نیستند که نوزادان نمی‌توانند آنها را به وضوح ببینند. پس از تولد، بینایی نوزاد کاملاً تار است.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی اپتومتریک"، نوزاد می‌تواند بهترین تمرکز را بر روی چیزهایی داشته باشد که 20 تا 25 سانتی‌متر با چشم‌های وی فاصله دارند. این بدان معنی است که نوزاد می‌تواند چهره کسی را که وی را در آغوش گرفته ببیند اما برای دیدن چهره‌های دیگرانی که ممکن است در اتاق حاضر باشند دچار مشکل است.
بر مبنای اعلام AOA تا سن 8 هفتگی بینایی نوزاد به قدری بهبود می‌یابد که بتواند با وضوح بیشتری چهره شما و دیگری (یا شیئی) را در نزدیکی ببیند.
گفته می‌شود تغییر تمرکز بین دو شیء کماکان دشوار است. شما حتی ممکن است متوجه پیچش چشم نوزاد یا عدم کارکرد دو چشم به صورت هماهنگ شوید اما این موضوع برای مراحل اولیه زندگی مشکلی محسوب نمی‌شود.


نوزادان چه زمانی دیدن رنگ‌ها را آغاز می‌کنند؟
نوزادان به شکل روزافزون در فاصله دو تا چهار ماهگی درک و دریافت از رنگ‌ها را آغاز می‌کنند. در شروع آنها می‌توانند تفاوت بین سایه‌های سبز و قرمز را تشخیص دهند. زمان دقیق دیدن این رنگ‌ها در نوزادان موضوعی شخصی است، بنابراین نمی‌توان هفته‌ها یا ماه‌های بروز این اتفاق را به صورت فراگیر تعیین کرد.
رشد و نمو نوزاد خود را با تهیه اسباب بازی‌ها و کتاب‌های رنگی تشویق کنید. به طور مشخص، نوزاد متقدماً ممکن است از رنگ‌های رنگین کمانی - قرمز، نارنجی، سبز، آبی و غیره - بیش از ته‌رنگ‌های سردتر لذت ببرد.


نوزادان چه زمانی رنگ‌ها را به طور کامل و واضح می‌بینند؟
بر مبنای توضیح AOA، در 5 ماهگی نوزادان می‌توانند اغلب رنگ‌ها را ببینند.
آنان کماکان ته‌رنگ‌ها را به آن وضوح که بزرگسالان می‌بینند، نمی‌بییند، اما دیگر ویژگی کلیدی در همین زمان توسعه می‌یابد. اینها شامل موارد زیر در مورد بچه است:
◄ درک عمق
◄ هماهنگی چشم و بدن
◄ بینایی دوچشمی (توانایی چشم‌ها برای کار با همدیگر)
با وجود بر این دانستن اینکه آیا نوزاد می‌تواند در این سن رنگ‌ها را ببیند دشوار است زیرا مهارت‌های ارتباطی وی کماکان در حال شکل‌گیری هستند.
تا زمان آغاز به صحبت - و در مرحله بعد آموزش کلمات برای توصیف و شناسایی رنگ‌ها - دانستن اینکه نوزاد چه چیزی را می‌بیند رخ نمی‌دهد.


اولین نشانه‌های احتمال دچار بودن به کوررنگی در نوزاد کدامند؟
کوررنگی اختلالی است که در صورت ابتلاء به آن شخص نمی‌تواند تفاوت بین برخی رنگ‌ها را تشخیص دهد. اما این اختلال لزوماً به این معنی نیست که نوزاد نمی‌تواند همه رنگ‌ها را ببیند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی افتالمولوژی و استرابیسموس کودکان" (AAPOS) بیشترین تأثیر در این مورد مربوط به رنگ‌های قرمز و سبز است.
اگرچه مورد نادری است شکل شدیدتری از کوررنگی به نام اکروماتوپسیا وجود دارد. در این بیماری کودکان فقط سایه‌های خاکستری را می‌بینند.
شما ممکن است متوجه علایم کوررنگی در نوزاد بشوید یا نشوید. نوزاد شما احتمال دارد که کماکان در حال آموختن تنظیم برچسب‌های درست رنگ‌ها باشد، بنابراین درخواست یک مداد رنگی قرمز در حالی که رنگ آن آبی است ضرورتاً یک نشانه کوررنگی نیست.
زمانی که سن بچه بیشتر می‌شود (دوران نوباوگی یا پیش‌دبستانی را تصور کنید)، نشانه‌های اولیه مشکل مورد بحث می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
◄ استفاده از کلمات نادرست برای توصیف رنگ اشیاء (برای مثال، اطلاق قهوه‌ای به رنگ برگ درختان در حالی که رنگ آنها سبز است)
◄ کاربرد "نادرست" تصاویر رنگی برای چیزهای متداول (مثل آسمان بنفش یا چمن نارنجی)
◄ دشواری در تمیز دادن ته‌رنگ‌های قرمز و سبز، مدادهای رنگی، مارکرها و غیره
◄ داشتن مشکل بنیایی در شب
◄ داشتن حس بویایی شدید
◄ دچار شدن به حساسیت نسبت به نور
◄ افزایش مشکل در زمان تمیز دادن رنگ‌ها در نور کم یا زمانی که انبوهی از رنگ‌ها در کنار هم هستند
◄ عدم علاقه به کتاب‌های رنگی یا برگه‌های چاپی رنگی
◄ دچار شدن به سردرد یا حالت تحریک‌پذیری در زمان نگاه کردن به تصاویر یا حروف قرمز رنگ روی زمینه سبز
کوررنگی در میان پسران بیش از دختران شایع است - در حدود 1 نفر از هر 12 نفر مرد (و 8 درصد مردان سفیدپوست) ممکن است به نوعی تحت تأثیر کوررنگی باشند. در مقابل فقط در حدود 0.5 درصد آنانی که در زمان تولد هویت جنسی آنان زن تعیین می‌شود به درجاتی از کوررنگی دچار می‌شوند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت ظن به وجود مشکلاتی در دیدن رنگ توسط فرزند کوچک خود او را به پزشک متخصص بیماری‌های کودکان نشان دهید.
پزشک می‌تواند بزنگاه‌های مختلف در مورد بینایی را توضیح دهد و موضوع تبعیت وضعیت بچه را در مورد رشد و نمو ارزیابی کند. اگر دکتر در این مورد نگران شود ممکن است بچه را به افتالمولوژیست کودکان ارجاع دهد تا ارزیابی‌های بیشتر صورت گیرد.
همچنین در صورت وجود موارد زیر بچه باید به پزشک ارجاع داده شود:
◄ تاریخچه خانوادگی مشکلات بینایی یا بیماری‌های چشم (تنبلی چشم، لوچی، نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم، رتینوبلاستوما و غیره)
◄ رفتار چشمی نامعمول
◄ نشانه‌های دیسترس یا ناراحتی مرتبط به بینایی
◄ برخی اختلالات سلامت (تولد زودرس، سندرم داون، نوروفیبروماتوزیس، ارتریت کودکان)
◄ مشکلات رشد و نمو، رفتاری، یا یادگیری که به بینایی مرتبط باشند
گذشته از این موارد AOA توصیه می‌کند که تمامی کودکان پیش از آغاز مدرسه و گاه زودتر یک معاینه چشم انجام دهند. چشم‌پزشکان می‌توانند هر مشکل مرتبط به سلامت کلی بینایی را شناسایی کرده و همچنین بیماری‌ها یا اختلالاتی مثل کوررنگی یا کمبودهای مبتلابه بچه را تعیین کنند.
دستورالعمل‌‌های دیگر، مثل مورد مربوط به AAPOS و "آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان" معاینه چشم و غربالگری بینایی را در دوران کودکی توصیه می‌کنند اما این توصیه لزوماً شامل دوران پیش از رفتن به مدرسه نمی‌شود و نه نیز انجام آن را توسط اپتومتریست ضروری می‌دانند. در اغلب موارد این آزمون‌ها را می‌توان در مطب متخصص بیماری‌های کودکان به عنوان بخشی از ویزیت عمومی انجام داد.
همیشه مشورت با پزشک متخصص بیماری‌های کودکان در مورد تعیین بهترین گزینه فکر خوبی است.


درمان کوررنگی در کودکان
درمان اثبات شده‌ای برای هدف گرفتن تمامی اشکال کوررنگی وجود ندارد.
در برخی موارد پزشک ممکن است استفاده از عینک‌های تصحیح کوررنگی را برای کمک به بهبود توانایی شخص در تشخیص و ایجاد تمایز بین رنگ‌ها توصیه کند. در مورد مناسب بودن این گزینه برای فرزند خود می‌توانید با متخصص بیماری‌های کودکان یا چشم‌پزشک مشورت کنید.
خبر خوب این است که کوررنگی الزاماً باعث ایجاد محدودیت شدید نمی‌شود. در عوض برای انطباق با این وضعیت مقداری زمان نیاز است و به مرور زمان بچه می‌تواند رنگ‌ها را بر مبنای ته‌رنگ‌ها یا میزان روشنی در برابر سایه شناسایی کند.
AAPOS استفاده از برچسب بر روی مداد شمعی و سایر موارد را برای کمک به کودک در راستای تمایز قایل بین رنگ‌ها توصیه می‌کند. برای کمک به بچه موارد نوشتاری برای سهولت خواندن در حد امکان سیاه و سفید باشد.


خلاصه
دنیای ما پررنگ است و فرزند ما با گذشت هر روز به میزان بیشتری در رنگ‌ها غرقه می‌شود. وقتی بچه رشد می‌کند، تمرین نام‌گذاری برای اشیاء و رنگ‌ها در محیط به رشد دایره لغات و مجموعه کلمات او، کمک می‌کند.
اسباب بازی‌های رنگی باید شامل لگوها، مداد رنگی‌ها، پازل‌ها، توده‌های رنگینن کمانی یا هر چیز دیگری باشد که در آنها هر رنگ با قطعه مجزایی نمایندگی می‌شود.
اما در صورتی که فرزند شما کماکان قادر به برچسب زدن صحیح رنگ‌ها نیست، نگران نباشید – این گرهگاه به نوعی تا حدود 2 یا 3 سالگی فرا نمی‌رسد. در ادامه راه زندگی فرزند خود بر روی بزنگاه‌های رشد وی تمرکز کنید./نوزادان چه زمانی رنگ‌ها را می‌بینند؟
دکتر کارن جیل، اشلی مرسین

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
When Do Babies See Color?
Medically reviewed by Karen Gill, M.D. —
Written by Ashley Marcin
On May 18, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.