دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارکوس قرنیه چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

توده‌های کلسترول, کاتاراکت, بیماری قلبی, هیپرکلسترولمیا, هیپرکلسترولمی, نشانه لیمبوس, انباشت کلسیم, سالخوردگی

ارکوس قرنیه در افراد زیر 40 سال نادر تلقی می‌شود

مقالات چشم‌پزشکی

در این مقاله:
• چرا حلقه‌های آبی رنگی دور عنبیه شکل می‌گیرند؟
• حلقه آبی رنگ دور چشم چطور به نظر می‌رسد؟
• چه کسی در ریسک دچار شدن به حلقه آبی رنگ در چشم‌های خود است؟
• حلقه آبی رنگ دور چشم چطور درمان می‌شود؟
ارکوس قرنیه و نشانه لیمبوس
• خلاصهوقتی پا به سن می‌گذاریم ساختار و نمای ظاهری بدن ما دستخوش تغییر می‌شود. این موضوعی طبیعی است و معمولاً علتی برای نگرانی نیست. همان گونه که پوست، ساختار استخوانی، و رنگ موهای ما به علت پیری تغییر می‌کنند چشم‌ها نیز ممکن است در معرض چنین تغییری قرار گیرند.
نامعمول نیست که حلقه‌ای با ته رنگ آبی دور عنبیه چشم ظاهر شود که قسمت رنگین چشم محسوب می‌گردد. این وضعیت ارکوس قرنیه نامیده می‌شود.
ممکن است ارتباطی میان آغاز زودهنگام ارکوس قرنیه (که ارکوس سنیلیس نیز نامیده می‌شود) و بیماری قلبی عروقی وجود داشته باشد.


چرا حلقه‌های آبی رنگی دور عنبیه شکل می‌گیرند؟
حلقه‌های آبی رنگ دور عنبیه بر اثر انباشت کلسترول در چشم ایجاد می‌شوند. این توده‌های کلسترولی در واقع سفید یا زرد رنگ هستند اما احتمال بروز به رنگ آبی نیز در مورد آنها وجود دارد.
این وضعیت ممکن است خطرناک به نظر برسد اما چنین نیست. محققان تخمین می‌زنند که این وضعیت در هر جایی مبتلابه 20 تا 35 درصد از مردم است، که احتمال آن با افزایش سن بیشتر می‌شود. با رسیدن به هشتاد سالگی شانس ما برای ابتلاء به ارکوس قرنیه تقریباً 100 درصد است.
ارکوس قرنیه در مورد افراد زیر 40 سال نادر است و در صورت وجود می‌تواند علتی برای نگرانی باشد
ارکوس قرنیه در افراد زیر 40 سال نادر تلقی می‌شود. اگر کسی متوجه بروز حلقه آبی رنگی دور چشم‌های خود در سال‌های 30 زندگی شود وی ممکن است در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی باشد.
در صورتی که زیر 40 سال سن دارید و متوجه وجود علایم ارکوس قرنیه در مورد خود شده‌اید به چشم‌پزشک مراجعه کنید.


حلقه آبی رنگ دور چشم چطور به نظر می‌رسد؟
ارکوس قرنیه اغلب با یک حلقه آبی رنگ دور عنبیه چشم خود را نشان می‌دهد. این حلقه‌ها در عین حال ممکن است خود را به رنگ‌های خاکستری، سفید، یا زرد نشان دهند.
وقتی شما به چشم‌های خود نگاه کنید ممکن است چنین به نظر برسد که حلقه‌های ارکوس قرنیه درست دور عنبیه قرار گرفته‌اند. توده‌های کلسترول مسبب حلقه‌های ارکوس قرنیه در واقع در محدوده قرنیه قرار دارند که لایه خارجی چشم محسوب می‌شود.
اگر شما متوجه وجود باریکه‌ای سفیدفام یا نواری رنگ پریده روی کل چشم خود شوید، این به طور معمول نشانه متعارف ارکوس قرنیه نیست. قالب سفید رنگ روی چشم می‌تواند علامتی از کاتاراکت باشد و باید توسط چشم‌پزشک مورد بررسی قرار گیرد.


چه کسی در ریسک دچار شدن به حلقه آبی رنگ در چشم‌های خود است؟
حلقه‌های آبی رنگ دور عنبیه یک وضعیت شایع در مورد افراد مسن است. اگر شما در سنین بالای 60 باشید و متوجه شکل‌گیری این نوع حلقه‌ها دور عنبیه چشم خود شوید، ارکوس قرنیه می‌تواند به عنوان بخشی از فرآیند طبیعی پیری در مورد شما تلقی گردد.
اگر 40 ساله یا جوان‌تر باشید و دچار علایم ارکوس قرنیه شوید، شما ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی قرار داشته باشید.
یک مطالعه در سال 2015 بر روی 227 نمونه نشان داد که ارکوس قرنیه با افزایش ریسک ابتلاء به بیماری قلبی عروقی در بیماران دارای سابقه خانوادگی هیپرکلسترولمیا (هیپرکلسترولمی) همراه است. در صورتی که زیر 40 سال سن دارید و علایم ارکوس قرنیه در شما دیده می‌شود به پزشک مراجعه کنید.


حلقه آبی رنگ دور چشم چطور درمان می‌شود؟
ارکوس قرنیه یک وضعیت خوش‌خیم تلقی می‌گردد. این بدان معنی است که ارکوس قرنیه برای سلامت ما خطری ندارد و به طور معمول نیازی به درمان آن نیست.
همانند هر نوع وضعیت مربوط به چشم یا بینایی توصیه می‌شود که برای بررسی کامل چشم و وضعیت بینایی در صورتی که تغییری در نمای ظاهری یا رویکرد چشم شما رخ داده باشد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
پزشک می‌تواند هر نگرانی احتمالی را از تشخیص بگذراند و شما را در مورد وضعیت مناسب سلامت چشم مطمئن سازد.


ارکوس قرنیه و نشانه لیمبوس
ارکوس قرنیه دارای مشابهت‌هایی با یک وضعیت دیگر چشم به نام نشانه لیمبوس است.
نشانه لیمبوس بر اثر انباشت کلسیم در قرنیه ایجاد می‌شود. این اختلال باعث ایجاد باریکه‌ای شیری رنگ روی چشم شده و ممکن است باعث تغییر رنگ چشم گردد.
نشانه لیمبوس به صورت حلقه‌ای دور عنبیه چشم بروز نمی‌کند. نشانه لیمبوس باعث ایجاد رنگی زرد یا سفید فام در قرنیه می‌شود. نشانه لیمبوس اختلالی خوش‌خیم نیست و نیاز به درمان دارد.


خلاصه
ارکوس قرنیه بخشی طبیعی از سالخوردگی در بسیاری از مردم است. مشاهده حلقه‌های آبی رنگ در اطراف شبکیه چشم به طور معمول جای نگرانی ندارد.
چشم‌های خود را منظماً تسط چشم‌پزشک بررسی کنید تا از سلامت چشم‌ها و بینایی خود مطمئن شوید./ارکوس قرنیه چیست و چرا ایجاد می‌شود؟
دکتر آن مری گریف، کاترین واتسون
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
What Causes Blue Rings Around the Irises in Your Eyes?
Medically reviewed by Ann Marie Griff, O.D. —
Written by Kathryn Watson
On August 5, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.