دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم و علل تاری دید

تاری دید، پرسبیوپیا، پیرچشمی، میوپی، لیزیک، هیپروپیا، آستیگماتیم، پیرچشمی، خشکی چشم مزمن، میگرن چشمی، شناورهای پیش چشم، تاری دید پس از لیزیک، لنزهای تماسی، کاتاراکت، گلوکوما،  دید تونلی، رتینوپاتی دیابتی، بیماری‌های سیستمیک

تاری دید ممکن است یک علامت مشکلات جدی‌تر شامل بیماری‌های چشمی بالقوه تهدید کننده بینایی یا اختلالات مغز و اعصاب باشد

مقالات چشم‌پزشکی

• علل و درمان تاری دید
• تاری دید می‌تواند علامتی از مشکلات جدی‌تر چشم باشد


علایم و علل تاری دید
تاری دید از دست رفتن وضوح و شفافیت بینایی است، که باعث می‌شود تا اشیاء فاقد تمرکز و مبهم به نظر برسند.
علل اولیه تاری دید و خطاهای انکساری نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم یا پرسبیوپیا (پیرچشمی) است.
اما تاری دید همچنین ممکن است یک علامت مشکلات جدی‌تر شامل بیماری‌های چشمی بالقوه تهدید کننده بینایی یا اختلالات مغز و اعصاب باشد.
تاری دید می‌تواند به هر دو چشم آسیب برساند اما برخی از مردم آن را فقط در مورد یک چشم تجربه می‌کنند.
دید ابرآلود (دید ابری) که در آن اشیاء نمای مبهم داشته و "شیری" به نظر می‌رسند اغلب با تاری دید اشتباه گرفته می‌شود. دید ابری معمولاً یک علامت اختلالات خاص مثل کاتاراکت است اما تاری دید و دید ابر‌آلود هر دو می‌توانند علایم یک مشکل جدی چشم باشند.
صرفاً یک چشم‌پزشک می‌تواند گستره تاری دید را اندازه‌گیری کرده و علت را بر مبنای معاینه چشم کامل شامل حساسیت کنتراست فضایی، اسلیت-لامپ و تست‌های استاندارد نمودار چشم اسنلن تعیین کند.
تاری دید ناگهانی که ادامه پیدا می‌کند می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامت باشد و باید بلافاصله به چشم‌پزشک ارجاع داده شود.

علل و درمان تاری دید
• میوپیا (میوپی). تاری دید در یک چشم یا هر دو چشم می‌تواند یک علامت میوپی (نزدیک‌بینی) باشد که در کنار حالت چپ چپ نگاه کردن، فشار چشم و سردرد ظاهر می‌شود. میوپی شایع‌ترین خطای انکساری بوده و باعث می‌شود تا اشیاء قرار گرفته در فاصله دور تار دیده شوند. عینک، لنزهای تماسی و جراحی انکساری مثل لیزیک (LAZIK) و PRK رایج‌ترین راه‌های تصحیح نزدیک‌بینی هستند.
• هیپروپیا (هیپروپی). تاری دید ناشی از هیپروپی (دوربینی) هنگامی مطرح است که فرد اشیاء دور را شفاف دیده اما قادر نیست تا بینایی خود را بر اشیاء قرار گرفته در فواصل نزدیک تنظیم کند یا تلاش به انجام این کار باعث فشار چشم و خستگی مفرط می‌شود. در موارد دوربینی شدید، حتی اشیاء در فاصله دور نیز ممکن است تار به نظر برسند. مانند مورد میوپی، هیپروپی را می‌توان با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری چشم تصحیح کرد.
• آستیگماتیم. تاری دید در تمامی فواصل اغلب یک علامت آستیگماتیسم است. آستیگماتیسم به عنوان یک نوع خطای انکساری معمولاً بر اثر غیر منظم بودن شکل قرنیه ایجاد می‌شود. در شرایط ابتلاء به آستیگماتیسم اشعه‌های نور در یک نقطه روی شبکیه متمرکز نمی‌شوند تا دید شفاف ایجاد شود، و این موضوع فارغ از فاصله بیننده با موضوع دید اتفاق می‌افتد. آستیگماتیسم را همانند نزدیک‌بینی و دوربینی، می‌توان با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری تصحیح کرد.
• پیرچشمی. اگر کسی در سنین بالای 40 بوده و دچار تاری دید در موارد نگاه کردن به اشیاء نزدیک شود - مانند مورد خواندن روزنامه - این احتمال وجود دارد که مشکل ناشی از پیرچشمی باشد که یک اختلال طبیعی مرتبط به پیری است. در حالی که علایم پرسبیوپیا مشابه علایم مربوط به هیروپی است، پیرچشی زائل شدن توانایی تمرکز بر اشیاء نزدیک بر اثر سفت شدن عدسی‌های درون چشم است تا نقص بینایی بر اثر شکل کلی چشم، مثل موردی که در هیپروپی وجود دارد. درمان‌های رایج برای پیرچشمی شامل عدسی‌های پیشرونده، دوکانونی و عینک‌های مطالعه است. در عین حال گزینه‌های جراحی برای این مورد در دسترس است. برای تمامی عینک‌های مورد استفاده در مورد خطاهای انکساری و پرسبیوپیا، شفافیت و آرامش را می‎توان با استفاده از لنزهای ضد رفلکس و فتوکرومیک تقویت کرد.
خشکی چشم مزمن. سندرم خشکی چشم می‌تواند از راه‌های مختلف شامل تاری و نوسان‌دار شدن بینایی به چشم آسیب برساند. در حالی که اشک مصنوعی می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد موارد شدیدتر خشکی چشم ممکن است به تجویز دارو یا پلاگ پانکتال برای چرب و سالم نگه داشتن چشم نیاز داشته باشد.
• بارداری. تاری دید در طول بارداری شایع و گاهی از اوقات با دوبینی همراه است. تغییرات هورمونی بارداری می‌توانند شکل و ضخامت قرنیه را دگرگون کرده، سبب تاری دید شوند. خشکی چشم در زنان باردار شایع بوده و می‌تواند سبب تاری دید شود. زنان باید در تمامی مواقع که اختلالات بینایی در طول بارداری اتفاق می‌افتد به پزشک مراجعه کنند. اگرچه تاری دید همیشه یک مشکل جدی نیست در برخی مواقع می‌تواند یک نشانه دیابت بارداری یا هیپرتانسیون باشد.
میگرن چشمی یا سردردهای میگرنی. اگرچه عموماً مواردی بی‌ضرر و موقتی هستند، تاری دید، چشمک زدن نور، هاله‌بینی یا بروز الگوهای زیگزاگی در میدان دید همگی علایم شایع پیش از آغاز میگرن چشمی با سردرد میگرنی هستند.
• شناورهای پیش چشم. بینایی ممکن است بر اثر نقاط یا شناورهای ظاهر شده در میدان دید دچار تاری دید شود. شناورهای پیش چشم به طور معمول هنگامی ظاهر می‌شوند که ویتریوس ژله شکل چشم به مرور زمان و بالا رفتن سن گداخته شده این سبب می‌شود تا ذرات میکروسکپی ویتریوس به سهولت درون چشم شناور شوند که باعث ایجاد سایه‌هایی روی شبکیه می‌شود.
• تاری دید پس از لیزیک. بینایی فرد ممکن است پس از لیزیک یا هر نوع جراحی انکساری دیگر تار یا کدر شود. شفافیت دید ممکن است پس از چندین روز برگردد اما برای پایداری کامل بینایی ممکن است به چند هفته زمان نیاز باشد.
• قطره‌های چشمی و داروها. برخی قطره‌های چشمی به ویژه قطره‌های دارویی حاوی نگهدارنده‌ها می‌توانند سبب آزردگی چشم و تاری دید شوند. در اغلب موارد این اثرات جانبی را می‌توان با اشک مصنوعی، و داروهای نسخه‌ای خشکی چشم کنترل کرد. همچنین برخی داروها مثل قرص‌های آلرژی می‌توانند باعث اثرات جانبی خشکی چشم و تاری دید شوند. در طول معاینه کامل چشم، اپتومتریست یا چشم‌پزشک می‌تواند توصیه‌های لازم را در مورد داروهای مسبب تاری دید ارائه دهد.
• استفاده بیش از حد از لنزهای تماسی. استفاده از لنزهای تماسی دورانداختنی (یا واقع هر نوع لنز تماسی) به مدت بیش از زمان توصیه شده از سوی پزشک می‌تواند باعث گردد تا پروتئین‌ها و دیگر انواع اضافات در نوار اشکی روی عدسی‌ها جمع شوند. این می‌تواند سبب تاری دید و افزایش خطر عفونت چشم گردد.

تاری دید می‌تواند علامتی از مشکلات جدی‌تر چشم باشد
• بیماری‌ها و اختلالات چشم. اگر کسی بالای 60 سال سن داشته باشد و به شکل ناگهانی دچار تاری دید شود، وی ممکن است دچار سوراخ ماکولار در قسمتی از شبکیه شده باشد که در آنجا تمرکز بینایی شکل می‌گیرد. تاری دید در عین حال می‌تواند در کنار سایر علل یک علامت انفصال شبکیه، هرپس چشمی یا نوریت اپتیک (التهاب عصب بینایی) باشد. برخی اختلالات و بیماری‌های چشم می‌توانند سبب از دست رفتن دایمی بینایی شوند، بنابراین ضروری است تا مردم در این مواقع برای تشخیص و درمان کامل به چشم‌پزشک مراجعه کنند.
• کاتاراکت. تغییرات بینایی مثل تاری دید یا بینایی ابری و همچنین سوسو زدن و "هاله‎های" شبانه می‌توانند علایم کاتاراکت باشند. در صورت عدم درمان کاتاراکت می‌تواند در نهایت به قدری پیشرفت کند که سبب انسداد بینایی تا حد نابینایی گردد. اما در صورت جایگزینی کاتاراکت با لنزهای مصنوعی، جراحی کاتاراکت در تجدید بینایی از دست رفته با موفقیت بسیاری همراه است.
• گلوکوما (گلوکوم). تاری دید یا "دید تونلی" ممکن است نشان دهنده گلوکوم باشد. علایم می‌توانند شامل تنگ شدن تدریجی یا گاهی از اوقات ناگهانی میدان دید به همراه تاری دید در کناره‌های میدان دید شخص باشد. بدون مداخله پزشکی، کاهش بینایی ادامه یافته و به کوری دایمی تبدیل می‌شود.
• تباهی ماکولار مرتبط به سن. تاری دید تدریجی شامل اعوجاج خطوط راست می‌تواند علایم ماکولار تباهی مرتبط به سن باشد، که یکی از علل اصلی نابینایی در میان افراد مسن به شمار می‌رود.
رتینوپاتی دیابتی. اگر کسی دچار دیابت باشد، تاری دید غیر قابل توضیح ممکن است به علت آغاز رتینوپاتی دیابتی باشد، یک بیماری تهدیدگر بینایی که به شبکیه آسیب می‌زند.
بیماری قلبی عروقی و بیماری‌های سیستمیک. تاری دید اغلب در کنار دوبینی می‌تواند یک علامت مشکلات زیربنایی اورژانسی سلامت مثل استروک یا خونریزی مغزی یا یک نشانه اولیه مالتیپل اسکلروزیس باشد. اگر کسی به شکل ناگهانی دچار تاری دید یا دوبینی گردد، باید بلافاصله تحت نظر پزشک قرار گیرد.
اگر کسی دچار موارد خفیف تاری دید باشد که به شکل متناوب بروز می‌کنند، این می‌تواند به سادگی به معنی خستگی، قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش آفتاب یا فشار چشم باشد.
به هر حال تغییرات ناگهانی در بینایی مثل تاری دید، دوبینی، دید تونلی، نقاط کور، هاله، یا کم‌سویی می‌تواند نشانه‌هایی از یک بیماری جدی چشم یا مشکلات دیگر سلامت باشد.
اگر کسی دچار تغییرات ناگهانی در بینایی گردد، باید در تمامی موارد بلافاصله با چشم‌پزشک مشورت کند./


• همه چیز در مورد بینایی
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Blurry vision: Symptoms and causes
By All About Vision
June 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.