دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردمی که برخی انواع عمل جراحی گلوکوم مثل فیلترگذاری گلوکوم انجام داده‌اند، در ریسک مادام‌العمر ابتلاء به اندوفتالمیت قرار خواهند داشت

اندوفتالمیتیس (اندوفتالمیت) اصطلاحی است که برای توصیف التهاب شدید چشم به کار می‌رود. التهاب بر اثر یک عفونت ایجاد می‌شود. این عفونت ممکن است بر اثر برخی انواع جراحی چشم یا در نتیجه سوراخ شدن چشم توسط یک جسم خارجی ایجاد گردد. اندوفتالمیت بسیار نادر است اما در صورت بروز یک موقعیت اورژانسی در پزشکی محسوب می‌شود. علایم اندوفتالمیت پس از بروز عفونت به سرعت ظاهر می‌شوند. این علایم به طور معمول در طول یک تا دو روز یا گاهی از اوقات تا 6 روز پس از عمل جراحی یا ترومای ایجاد شده در چشم بروز می‌کنند.

قی چشم بی‌ضرر است اما تغییرات ایجاد شده در ترشحات چشم سرنخ‌هایی در مورد نگرانی‌های مرتبط به سلامت به دست می‌دهد

چشم نوعی مخاط یا چرک به نام ریم چشم تولید می‌کند که به دنبال خود چیزی بر جا می‌گذارد که در تداول روزانه به آن قی چشم گفته می‌شود. وقتی مخاط درون چشم خشک می‌شود، می‌تواند پشت سرش این پسماند را ایجاد کند. برخی از مردم به آن زیر عنوان "خواب چشم" اشاره می‌کنند. مخاط چشم آن را در برابر لک‌های کثافات، مواد شیمیایی مضر، و دیگر مواد خارجی محافظت می‌کند. قی چشم بی‌ضرر است اما تغییرات ایجاد شده در ترشحات چشم سرنخ‌هایی در مورد نگرانی‌های مرتبط به سلامت به دست می‌دهد. قی چشم به انباشت مخاط در چشم اشاره دارد.

شانس اندکی وجود دارد که خال‌های چشم به ملانوم چشم تبدیل شوند

مردم معمولاً با خال روی پوست آشنا هستند اما ممکن است ندانند که امکان بروز خال در چشم نیز وجود دارد. خال چشم نووس نامیده می‌شود (نِوِی جمع آن است)، و انواع مختلف خال ممکن است در قسمت‌های مختلف چشم بروز کنند. اگرچه اکثر مواقع خال چشم بی‌ضرر است، این خال‌ها باید از سوی چشم‌پزشک مورد پایش قرار گیرند زیرا شانس کمی برای تبدیل آنها به نوعی از سرطان به نام ملانوما (ملانوم) وجود دارد. چد نوع مختلف خال چشم وجود دارد. این موضوع مهم است که برای اطمینان از برخورداری از تشخیص و درمان صحیح خال چشم توسط پزشک بررسی شود. در حالی که مردم ممکن است با خال چشم از مادر متولد شوند، این احتمال هست که در دوره‌های بعدی زندگی خال در چشم ایجاد گردد. 

WHO تخمین می‌زند که نزدیک به 2 میلیون نفر بر اثر تراخم دچار کوری شده‌اند.

تراخم یک عفونت باکتریایی است که به چشم آسیب می‌زند. تراخم بر اثر باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. این بیماری مسری است و از طریق تماس با ترشحات چشم، پلک چشم، و بینی یا گلوی فرد آلوده منتقل می‌شود. تراخم در عین حال با دست به دست شدن اقلام آلوده مثل دستمال قابل انتقال است. تراخم در ابتدا باعث ایجاد خارش خفیف و تحریک یا آزردگی چشم و پلک چشم می‌شود. سپس فرد مبتلاء متوجه ورم پلک چشم و تخلیه چرک از چشم‌های خود می‌گردد. عدم درمان تراخم می‌تواند به کوری منجر شود. تراخم قابل پیشگیری‌ترین عالم ایجاد کوری در سطح جهان است. WHO تخمین می‌زند که نزدیک به 2 میلیون نفر بر اثر تراخم دچار کوری شده‌اند. اغلب موارد کوری ناشی از تراخم در نواحی فقیر آفریقا بروز می‌کند. در نواحی دچار شیوع تراخم نرخ عفونت در میان کودکان زیر 5 سال می‌تواند تا 60 درصد و بیشتر باشد.

آستیگماتیسم خفیف یا جزئی معمولاً بر بینایی تأثیر منفی نداشته و نیاز به درمان ندارد

آستیگماتیسم یک مشکل شایع بینایی است که باعث تاری دید می‌شود. آستیگماتیسم هنگامی بروز می‌کند که قرنیه دارای شکل نامنظم است، و برخی از اوقات دلیل ایجاد آن خمیدگی عدسی‌های داخل چشم است. قرنیه یا عدسی‌های دارای شکل نامنظم مانع از تمرکز کامل نور در شبکیه چشم می‌شود. در نتیجه بینایی در هر فاصله‌ای با مشکل تاری دید مواجه می‌گردد. این وضعیت می‌تواند به ناراحتی چشم و سردرد منجر شود. اغلب مردم به درجاتی از آستیگماتیسم مبتلاء هستند. آستیگماتیسم خفیف یا جزئی معمولاً بر بینایی تأثیر منفی نداشته و نیاز به درمان ندارد.

تقریباً 1 نفر از هر 5 نفر با مردمک‎هایی دارای اندازه اندک متفاوت از یکدیگر متولد می‌شوند

مایدریاسیس [میدریازیس] اصطلاح پزشکی برای اتساع یا گشاد شدن غیر معمول مردمک چشم است. در حالت معمول، مردمک چشم در شرایط کاهش میزان نور گشاد می‌شود تا نور بیشتری داخل چشم گردد. میدریازیس توصیف‌گر حالتی است که در آن مردمک چشم بدون تغییر در میزان نور متسع می‌شود. پزشکان گاهی اوقات به میدریازیس بارز، زمانی که مردمک‌ها در حالت گشاد شده باقی می‌مانند، زیر عنوان "مردمک متورم" اشاره می‌کنند. این وضعیت می‌تواند علامت یک آسیب‌دیدگی مغز بر اثر ترومای فیزیکی یا استروک باشد. نقطه مقابل میدریازیس، میوزیس نام دارد که در آن عنبیه چشم منقبض شده باعث ریز یا نقطه‌ای شدن مردمک‎ها می‌شود.

یووئیت می‎تواند مشکلی جدی باشد و به کاهش بینایی دایمی منجر شود. تشخیص و درمان زودهنگام یووئیت برای پیشگیری از عوارض این بیماری مهم است.

یووآیتیس [یووئیت] نوعی التهاب چشم است. یووئیت به لایه میانی بافت داخل دیواره چشم (یوویا) آسیب می‎زند. نشانه‎های هشدار دهنده یووئیت اغلب به شکل ناگهانی از راه می‎رسند و به سرعت رو به وخامت می‎گذارند. این نشانه‎ها شامل سرخی چشم، درد، و تاری دید است. یووئیت می‎تواند یک چشم یا هر دو چشم را مبتلاء کند. این بیماری مقدمتاً مبتلابه مردم سنین 20 تا 50 ساله می‎شود اما در عین حال کودکان نیز به آن مبتلاء می‎شوند. علل محتمل یووئیت شامل عفونت، آسیب دیدگی، یا یک بیماری خودایمنی یا التهابی است. بسیاری از اوقات علل ایجاد یووئیت را نمی‎توان مشخص کرد.

مقالات دیگر...