دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم بسته شدن مجرای اشک می‌توانند آزار دهنده باشند

اگر یک مجرای اشک بسته شود، اشک انباشته شده و چشم‌ها را تحریک می‌کند. این تحریک باعث ورم دردناک می‌شود، که باعث می‌گردد چشم‌ها مداوماً نمناک به نظر برسند و خطر عفونت افزایش می‌یابد. وقتی مجراهای اشک به درستی کار می‌کنند، اشک‌ها از غدد لاکریمال - که بالای بخش خارجی هر چشم قرار دارند - فرو می‌غلتند و از عرض سطح چشم می‌گذرند. آنها سپس از طریق حفره‌هایی در پلک چشم‌ها (پونکتا) به داخل مجاری تخلیه می‌شوند، که آنها را به یک کیسک (کیسک لاکریمال) روی پهلوی بینی منتقل می‌کنند. از این نقطه به بعد آنها به داخل یک مجرا وارد می‌شوند که اشک را به داخل بینی تخلیه می‌کند. این مجرا همان مجرای اشک یا مجرای نازولاکریمال است.

بیشتر مردم دچار عدم تقارن در اجزاء صورت هستند

چشم‌های نامتقارن یا چشم‌هایی که از نظر اندازه، شکل یا همترازی یکی نیستند، بسیار شایع است. در موارد نادر، عدم وجود تقارن مدر چشم‌ها می‌تواند نشان دهنده وجود یک مشکل زیربنایی پزشکی باشد. به هر حال در بیشتر موارد این مورد جای نگرانی ندارد. اگرچه شخص ممکن است خود در مورد تقارن اجزاء صورت خویش آگاه باشد، کمتر احتمال دارد که دیگران به این موضوع توجه کنند. در واقع، بیشتر مردم دچار عدم تقارن هستند و تحقیق نشان دهنده آن است که درجاتی از عدم تقارن در صورت هم نرمال است هم خوشایند.

برای تصحیح کامل شتره به طور معمول عمل جراحی نیاز است

اکتروپیون [شتره] اختلالی است که در آن پلک چشم رو به بیرون چرخش می‌کند. این اختلال باعث می‌شود تا سطح داخلی پلک چشم در معرض دید و تماس قرار گرفته و مستعد تحریک شود. اکتروپیون بیشتر در سالمندان شایع است و عموماً فقط به پلک پایینی آسیب می‌زند. در موارد شدید، کل طول پلک چشم رو به بیرون چرخش می‌کند. در موارد کمتر شدید، فقط یک بخش از پلک چشم شل شده به قسمت بیرون چشم چرخش پیدا می‌کند.  اشک مصنوعی و پمادهای چرب کننده می‌توانند در تخفیف علایم اکتروپیون مفید باشند. اما برای تصحیح کامل این اختلال به طور معمول عمل جراحی نیاز است.

تاری دید ممکن است یک علامت مشکلات جدی‌تر شامل بیماری‌های چشمی بالقوه تهدید کننده بینایی یا اختلالات مغز و اعصاب باشد

تاری دید از دست رفتن وضوح و شفافیت بینایی است، که باعث می‌شود تا اشیاء فاقد تمرکز و مبهم به نظر برسند. علل اولیه تاری دید و خطاهای انکساری نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم یا پرسبیوپیا (پیرچشمی) است. اما تاری دید همچنین ممکن است یک علامت مشکلات جدی‌تر شامل بیماری‌های چشمی بالقوه تهدید کننده بینایی یا اختلالات مغز و اعصاب باشد. تاری دید می‌تواند به هر دو چشم آسیب برساند اما برخی از مردم آن را فقط در مورد یک چشم تجربه می‌کنند. دید ابرآلود (دید ابری) که در آن اشیاء نمای مبهم داشته و "شیری" به نظر می‌رسند اغلب با تاری دید اشتباه گرفته می‌شود.

فقر رنگبینی ناتوانی در دیدن تفاوت میان برخی رنگ‌ها است و با کوررنگی یکسان نیست

فقر رنگبینی یا کمبود رنگبینی ناتوانی در دیدن تفاوت میان برخی رنگ‌ها است، اگرچه رنگ کماکان دیده می‌شود. بسیاری از مردم اصطلاح "کوررنگی" را برای این اختلال به کار می‌برند. اما کوررنگی واقعی که در آن همه چیز به شکل طیفی از سیاه و سفید دیده می‌شود، اختلال نادری است. فقر رنگبینی به طور معمول ارثی است. احتمال تولد در شرایط ابتلاء به این اختلال در مردان بیشتر است. بیشتر مردم متولد شده با فقر رنگبینی قادر نیستند تا تفاوت بین برخی سایه‌روشن‌های قرمز و سبز را تشخیص دهند. با شیوع کمتر، مردم دچار فقر رنگبینی توانایی تشخیص طیف‌های آبی و زرد را ندارند. برخی بیماری‌های چشم و بعضی داروها نیز می‌توانند باعث ایجاد فقر رنگبینی شوند.

بیماری گریوز چشم علت پیشتاز در ایجاد حالت برجسته شدن چشم است

حالت از حدقه بیرون زدن چشم که پزشک ممکن است آن را "اگزوفتالموس" بنامد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت، مشکلات تیروئید یا دیگر مسائل پزشکی باشد. این موضوع مهم است که مشکل مزبور توسط پزشک بررسی شود تا شخص بتواند درمان مشکل مسبب آن را آغاز کند. بیماری گریوز چشم علت پیشتاز در ایجاد حالت برجسته شدن چشم است. این بیماری به چند نام خوانده می‌شود. مردم ممکن است بشنوند که پزشک آنان زیر عنوان افتالموپاتی گریوز یا بیماری تیروئیدی چشم از آن نام می‌برد.

عموماً نخستین نشانه‌های کراتوکونوس در سنین 10 تا 25 سالگی بروز می‌کند

کراتوکونوس زمانی ایجاد می‌شود که قرنیه نازک شده و تدریجاً به سمت بیرون قوز کرده حالتی مخروطی به خود می‌گیرد. ایجاد این شکل در قرنیه باعث تاری دید می‌شود و ممکن است حساسیت به نور و روشنایی ایجاد گردد. کراتوکونوس به طور معمول مبتلابه هر دو چشم می‌شود و عموماً نخستین نشانه‌های آن در سنین 10 تا 25 سالگی بروز می‌کند. این اختلال می‌تواند به کُندی در مدت 10 تا سال یا بیشتر به پیشرفت خود ادامه دهد. در مراحل اولیه کراتوکونوس، مبتلایان می‌توانند تاری دید خود را با استفاده از عینک یا لنزهای تماسی نرم تصحیح کنند. بعدتر برای تصحیح بینایی به استفاده از لنزهای تماسی سخت یا دیگر انواع لنز نیاز است. اگر بیماری به مراحل پیشرفته برسد، آنگاه شخص ممکن است به پیوند قرنیه نیاز داشته باشد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.