دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیشتر چشم‎پزشکان عمل جراحی کاتاراکت را هنگامی در دستور کار قرار می‎دهند که کاتاراکت باعث لطمه دیدن کیفیت زندگی بیمار شده یا در توانایی فرد برای انجام فعالیت‌‏های روزمره نرمال مثل خواندن متون یا رانندگی در شب اختلال ایجاد کرده باشد.

کاتاراکت (آب مروارید) کدر یا تار شدن عدسی‎های چشم است که به صورت طبیعی شفافند. برای مردم دچار آب مروارید، دیدن چیزها از پشت عدسی‎های تار کمی شبیه به تماشای بیرون از پشت پنجره‌ای است که شیشه‌اش را بخار یا مه پوشانده باشد. تاری دید ناشی از کاتاراکت می‎تواند باعث دشوارتر شدن مطالعه، رانندگی (به ویژه در شب) یا مشخصات ظاهری چهرۀ یک دوست شود. در اغلب موارد کاتاراکت به تدریج شکل می‎گیرد و در اوایل ایجاد خود اختلالی در بینایی ایجاد نمی‎کند. اما به مرور زمان کاتاراکت در نهایت باعث ایجاد اختلال در بینایی فرد مبتلاء می‎شود. در ابتدا استفاده از نور قوی‎تر و عینک می‎توانند به مدارای بیمار با کاتاراکت کمک کند. اما اگر اختلال بینایی با فعالیت‎های روزمره بیمار تداخل یابد، در این صورت شخص نیاز به انجام عمل جراحی کاتاراکت خواهد داشت. خوشبختانه عمل جراحی کاتاراکت عموماً عملی ایمن و مؤثر است.

بیماران دارای سابقۀ طولانی مصرف داروهای کورتیکوستروئیدی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به چند بیماری مختلف شامل گلوکوم قرار دارند. این ریسک در صورت استفاده از قطره‎های چشمی حاوی کورتیکوستروئیدها حتی افزایش نیز خواهد یافت

 گلوکوما (گلوکوم) یا آب سیاه نوعی بیماری چشم است که در آن فشار مایع چشم افزایش می‎یابد. در صورت عدم درمان، بیمار در خطر کاهش بینایی و حتی کوری قرار خواهد گرفت. گلوکوم به ویژه در مردم سالمند نسبتاً شایع است و در صورت درمان نشدن می‎تواند به عصب بینایی آسیب برساند.هیچ راه شناخته شده‎ای برای پیشگیری از گلوکوم یا آب سیاه وجود ندارد اما تشخیص زودهنگام آن می‎تواند به درمان مؤثرتر منجر شده و کاهش بینایی را به حداقل برساند. از آنجا که در اغلب مواقع هیچ علامتی وجود ندارد معاینۀ منظم چشم‎ها توسط چشم‌پزشک مهم است، به ویژه در مورد مردمی که در ریسک بالاتری برای ابتلاء به این بیماری قرار دارند. بنابراین افراد مسن، مردم دارای تبار آفریقایی و مردم دچار دیابت باید پس از سن 35 سالگی دستکم سالی یک بار یا هر دو سال یک بار مورد بررسی قرار گیرند. مردم در مورد فواصل زمانی مراجعه به چشم‌پزشک باید با وی مشورت کنند.

خشکی چشم گرایشی به بروز بیشتر در زنان و افراد پیر از خود نشان می‎دهد

سوزش چشم می‎تواند هم نگران کننده و هم آزار دهنده باشد. در بیشتر موارد، سوزش چشم را می‎توان به سرعت تشخیص داد و با استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای به درمان آن پرداخت. در هر حال، برخی موارد مرتبط به سوزش چشم وجود دارد که پرداختن به آنها نیاز به دخالت و درمان تخصصی دارد. در این مقاله علل، تشخیص، و درمان سوزش چشم مورد بررسی قرار می‎گیرد. خشکی چشم ممکن است در هنگامی ایجاد شود که مجاری اشک به میزان کافی اشک تولید نمی‎کنند یا اینکه نوع اشک تولید شده مناسب نیست. خشکی چشم گرایشی به بروز بیشتر در زنان و افراد پیر از خود نشان می‎دهد. 

اغلب برآمدگی‎های ایجاد شده در پلک چشم یا از نوع گل‎مژه یا از نوع شالازیون است

برآمدگی پلک چشم ممکن است دردناک با باعث آزردگی باشد اما معمولاً بی‌ضرر است. اگرچه برآمدگی‌های پلک چشم ممکن است خود به خود ناپدید شوند، درمان‎های سادۀ خانگی باعث سریع‎تر شدن روند درمان خواهد شد. در این مقاله انواع مختلف برآمدگی پلک چشم و علت آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت. مژه‎ها چشم را در برابر اشیاء ریز خارجی مثل گرد و غبار که می‎توانند باعث آزردگی چشم شوند، محافظت می‎کنند. غدد روغنی اطراف پلک چشم به سالم نگه داشتن مژه‌ها کمک می‎کنند.  برآمدگی پلک چشم اختلالی بسیار شایع است و هر کسی ممکن است دچار آن شود. کودکان و افراد دچار بلفاریت بیشتر محتمل است که به برآمدگی پلک چشم مبتلا شوند. بلفاریت باعث قرمز و متورم شدن پلک چشم می‎شود.

شیشه‌ای شدن حالت چشم می‌تواند نشانه‎ای از یک اختلال جدی پزشکی باشد

وقتی چشم‎های کسی حالت براق یا لعاب‎دار پیدا می‎کند، اغلب به عنوان چشم شیشه‌ای توصیف می‎شود. این، پیامدی شایع است و گاهی از اوقات بیش از آنکه موجب نگرانی باشد مایه آزردگی و رنجش است. در هر حال، چشم شیشه‎ای می‎تواند نشان دهندۀ وجود اختلالی جدی باشد. درمان چشم شیشه‎ای یا صیقلی به علت زیربنایی بروز این وضعیت بستگی دارد. پس از شناسایی و درمان علت، فرد می‎تواند قدم‎هایی را در راستای پیشگیری از تکرار این اختلال بردارد. اشک چشم را لیز می‎کند، و چشم در صورت محدود بودن تولید اشک یا فقدان تولید آن خشک می‎شود.

وقتی کسی کار بیرون کشیدن مخاط اضافی از چشم‎ها را با استفاده از لمس چشم با دست متوقف کند، سندرم ماهیگیری از چشم متوقف می‎شود.

وقتی رشته‌های مخاط مداوماً ایجاد شده و فرد آنها را از چشم خود دور می‎کند، این وضعیت زیر عنوان سندرم ماهیگیری از مخاط شناخته می‎شود. این نام‎گذاری به روشی اشاره دارد که فرد این رشته‌ها را مثل ماهی از چشم خود می‎گیرد. مخاط به دلایل مختلفی مثل تحریک و عفونت در چشم بروز می‎کند. برخی از اوقات، وقتی فرد مخاط را از چشم بیرون می‎کشد، چشم تحریک می‎شود که این خود سبب ایجاد مخاط بیشتر می‌گردد. هر قدر مردم مخاط مزبور را بیشتر از چشم بگیرند مخاط بیشتری نیز تولید خواهد شد. به هر حال راه‌هایی برای شکستن این الگو وجود دارد.

اصطلاح پزشکی مربوط به خوابیدن با چشم‎های باز لاگوفتالموس شبانه است. در حدود 20 درصد مردم از این اختلال آسیب می‎بینند

مردمی که با چشم‌های باز می‎خوابند ممکن است در هنگام بیدار شدن احساس کنند که چشم‌هایشان خشک و خش‎دار شده است. برخی ممکن است چنین فکر کنند که خوابیدن با چشم باز یکی از آن عادت‎های عجیب و غریب است، اما چنین نیست، و این وضعیتی شایع به شمار می‎رود. به هر حال افرادی که به شکل مداوم با چشم‎های باز به خواب می‎روند در نهایت دچار مشکلات شدید چشم می‎شوند. اصطلاح پزشکی مربوط به خوابیدن با چشم‎های باز لاگوفتالموس شبانه است. در حدود 20 درصد مردم از این اختلال آسیب می‎بینند. یک دلیل بروز این وضعیت مشکلات مربوط به عصب‎ها یا عضلات صورت است که بسته نگه داشتن کامل چشم‎ها را برای فرد دشوار می‎کند. مشکل مزبور در عین حال ممکن است بر اثر وجود اختلالاتی در پوست اطراف پلک چشم رخ دهد.

مقالات دیگر...