دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فشار پشت چشم ممکن است علامتی از اختلالی جدی‎تر مثل اپتیک نوریتیس یا بیماری گریوز باشد. در این موارد به درمان گسترده‏‎تری نیاز است

انواع مختلفی از درد چشم وجود دارد اما احساس فشار پشت چشم چیز دیگری است. این احساس ناخوشایند ممکن است بر اثر مشکلی که به چشم‎ها آسیب می‎زند به وجود بیاید، اما بیشتر محتمل است که علت آن وجود مشکلی باشد که به بافت صورت در ناحیۀ اطراف محل احساس فشار صدمه می‎رساند. در این مقاله به موارد فهرست زیر که می‎توانند سبب ایجاد احساس فشار در پشت چشم شوند، پرداخته می‎شود: میگرن و دیگر انواع سردرد، عفونت سینوس، بیماری گریوز، اپتیک نوروتیس، دندان درد، آسیب‎دیدگی صورت. "بنیاد آمریکایی میگرن" می‎نویسد که سردرد و درد اطراف چشم اغلب با همدیگر بروز می‎کنند. به هر جهت آنها همچنین اشاره می‎نمایند که اغلب سردردها زیر عنوان میگرن - یا سردرد تنشی طبقه‎بندی می‌شوند، و ارتباطی با فشار چشم یا دیگر اختلالات مرتبط ندارند.

برای برخی از مردم ادم پری‎اربیتال اتفاقی است که ممکن است به شکل تدریجی رخ دهد. این نوع پف کردن اطراف چشم به عنوان ادم پری‎اربیتال مزمن توصیف می‎شود. در مورد دیگر مردم ادم پری‎اربیتال به شکل سریع اتفاق می‎افتد و به آن زیر عنوان ادم پری‎اربیتال حاد اشاره می‎شود.

ادم پری‎اربیتال اصطلاح پزشکی جامع برای "چشم‌های پف کرده" است. ادم پری‎اربیتال به ورم ناحیۀ اطراف چشم گفته می‎شود که به نام مدار چشم شناخته معروف است. اما ادم پری‎اربیتال چیست، چه علتی دارد و چگونه مداوا می‎شود؟ مردم ممکن است در مورد یک چشم یا هر دو چشم دچار ادم پری‎اربیتال شوند. وقتی فردی دچار این وضعیت می‎شود، التهاب اطراف چشم سبب ایجاد مایع می‎گردد. این مایع جمع شده در مدار چشم است که حالت پف‎دار مورد بحث را به آن می‏‌دهد. درمان ادم پری‎اربیتال به علت بروز آن بستگی دارد. این مقاله به کاوش در علل مختلف ادم پری‎اربیتال و روش‌های درمان آن احتصاص یافته است.

در برخی موارد ممکن است چشم‎ها به طور کامل همتراز نباشند. به این وضعیت زیر عنوان لوچی یا استرابیسموس ارجاع داده می‌شود. لوچی در کودکان نسبتاً شایع است اما لزوماً منجر به دوبینی در آنان نمی‎شود.

وقتی کسی در جایی که فقط یک تصویر باید وجود داشته باشد، دو تصویر می‎بیند به این وضعیت دوبینی یا دیپلوپیا گفته می‎شود. دو تصویر مورد اشاره ممکن است پهلو به پهلو، یکی از آنها بر روی دومی، یا ترکیبی از هر دو حالت باشد. دوبینی مشکلی است که ممکن است فقط دچار یک چشم (تک‎چشمی یا مونوکولار) یا گریبانگیر هر دو چشم (دوچشمی یا باینوکولار) شود. درمان دوبینی بسیار وابسته به علت بروز و نوع دوبینی است اما این درمان شامل ورزش‎های خاص، استفاده از عینک‎های مخصوص یا جراحی است. گذشته از مشکلات آشکار مربوط به دیدن دنیای پیرامون از چشم‎انداز دوبینی، این عارضه می‎تواند سبب بروز اختلالاتی در تعادل، حرکت و توانایی خواندن فرد شود. 

کراتیتیس یک علت منفرد ندارد. طیفی از انواع مختلف کراتیتیس وجود دارد و هر یک از آنها به روش‎ متفاوتی درمان می‎شود.

کراتیتیس وضعیتی است که در آن قرنیه لطمه می‎بیند. قرنیه لایۀ خارجی شفافی است که در قسمت جلو چشم قرار دارد. قرنیه به چشم در ایجاد تمرکز کمک می‎کند به شکلی که چشم می‎تواند اشیاء را به صورت شفاف ببیند. کراتیتیس سبب التهاب قرنیۀ چشم می‎شود. این التهاب می‌تواند بسیار دردناک بوده سبب بروز مشکلاتی در بینایی شود و نیز می‌‏تواند باعث ایجاد حساسیت بیشتر برای چشم در برابر نور گردد. کراتیتیس یک علت منفرد ندارد. طیفی از انواع مختلف کراتیتیس وجود دارد و هر یک از آنها به روش‎ متفاوتی درمان می‎شود.

اگر فردی از اعضاء خانواده دچار گل‎مژه شده باشد دیگر اعضاء باید برای به حداقل رساندن میزان ابتلا به عفونت از استفادۀ مشترک از وسایل با وی خودداری کنند

گل‎مژه التهاب پلک چشم همراه مقدار کمی چرک است. در اغلب موارد، این عفونت توسط باکتری استافیلوکوکوس ایجاد می‎شود. گل‎مژه گاهی از اوقات به نام هوردئولوم شناخته می‎شود. اگرچه اختلالی ناراحت کننده و به شکلی باور نکردنی شایع است، گل‎مژه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اغلب اوقات برآمدگی قرمز رنگ و دردناک است و مثل یک جوش یا کورک به نظر می‎رسد. اگرچه اکثر گل‎مژه‎ها در بخش خارجی پلک چشم شکل می‎گیرند، برخی از آنها نیز در بخش داخلی پلک چشم ایجاد می‎شوند. در اکثر موارد گل‎مژه در طول یک هفته بدون هر گونه مداخلۀ پزشکی بهبود پیدا می‎کند. گل‎مژه‌های خارجی یا آنهایی که در بیرون پلک شکل می‎گیرند، ممکن است رنگ زرد پیدا کنند و چرک از آنها ترشح نماید. گل‎مژه‎های داخلی که داخل پلک چشم بروز می‎کنند گرایش بیشتری به ایجاد درد نشان می‎دهند.

داکریوسیستیت در کودکان بیشترین شیوع را دارد. به هر جهت، افراد بزرگسال در سنین بالای 40 در ریسک بالاتری برای ابتلا به داکریوسیستیت قرار دارند.

داکریوسیستیت (داکریوسیستایتیس) عفونت کیسه‌های اشکی یا کیسه‎های لاکریمال در گوشۀ پایین چشم است که می‎تواند سبب بروز درد، سرخی، و ناراحتی شود. کنار آمدن با درد چشمی که با ترشحات چسبناک همراه باشد، برای هر کسی نامطبوع است. خوشبختانه علایم در صورت درمان کامل به‌سرعت رفع می‎شوند. مجاری اشک نقش مسیری را بازی می‎کنند که اشک‎هایی را که آلودگی‎های سطح چشم را می‎روبند، حمل می‎کنند. وقتی اشک‎های ایجاد شده از طریق مجاری اشکی از چشم خارج می‎شوند، اشک تازه جای آنها را می‎گیرد. وقتی انسدادی در کیسه‎های اشکی یا مجاری اشکی وجود داشته باشد این فرآیند مختل می‎شود و اشک‎های مورد استفاده دیگر نمی‎توانند از چشم خارج شوند. در این وضعیت باکتری‎ها امکان تجمع در این ناحیه را پیدا می‎کنند.

اصطلاح تنبلی چشم اصطلاح درستی نیست زیرا چشم مورد بحث تنبل نیست. در واقع امبلیوپی یک مشکل رشد در اتصال عصبی چشم به مغز است و نه مشکلی مربوط به خود چشم.

تنبلی چشم (چشم تنبل) که به نام امبلیوپی نیز شناخته می‎شود، یک عارضۀ مرتبط به دوران اوایل کودکی است که در آن بینایی یک چشم در فرد به اندازه‎ای که باید، رشد نمی‎کند. تنبلی چشم می‎تواند از علل متعددی ناشی شود که از جملۀ آنها می‎توان دوربینی، عدم تعادل عضلانی یا جراحت چشم را نام برد. وقتی بیماری دچار امبلیوپی باشد، مغز بر یکی از چشم‏‌ها بیش از دیگری تمرکز می‎کند، که این در نهایت به "تنبلی" چشم منجر می‎شود. اگر چشم مزبور به طور کامل تحریک نشود، سلول‎های عصبی مسؤول بینایی به طور کامل رشد نمی‎کنند. اصطلاح تنبلی چشم اصطلاح درستی نیست زیرا چشم مورد بحث تنبل نیست. در واقع امبلیوپی یک مشکل رشد در اتصال عصبی چشم به مغز است و نه مشکلی مربوط به خود چشم.

مقالات دیگر...