دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه ارتباطی میان اختلالات تیروئید و خشکی چشم وجود دارد؟

بیماری گریوز, افتالمولوژی گریوز, هیپرتیروئیدیسم, کانجکتیوا, بیماری هاشیموتو, هیپوتیروئیدیسم, داروهای استروئیدی

بیماری تیروئیدی چشم می‌تواند باعث دوبینی، کاهش بینایی یا برآمدگی پلک چشم گردد

اختلالات خودایمنی باعث می‌شوند تا سیستم ایمنی ما با سلول‌های سالم به گونه‌ای رفتار کنند که گویی آنها سلول‌های عفونی ایجادگر التهاب، ورم، و دیگر مشکلات هستند. اختلالات خودایمنی تیروئید می‌توانند به طیفی از علایم منجر شوند. در مورد برخی افراد این علایم شامل خشکی چشم است. بیماری تیروئیدی چشم می‌تواند باعث دوبینی، کاهش بینایی یا برآمدگی پلک چشم گردد.

آنچه باید در مورد بالا بودن فشار داخل چشم بدانیم

سندرم انتشار رنگدانه, سندرم سودودیفولیکسیشن, تونومتری, اپلنتیشن گلدمن, تونومتری غیر تماسی, تونو-پن

هیپرتانسیون چشمی زمانی مطرح است که فشار داخل چشم، که فشار اینترااُکولار نامیده می‌شود، بسیار بالا می‌رود

ناحیه جلو چشم ما حاوی مایع است. وقتی این مایع امکان تخلیه کامل از چشم‌ها را نداشته باشد، امکان افزایش فشار درون آنها وجود دارد. وجود فشار بیش از حد نرمال در چشم هیپرتانسیون چشمی نامیده می‌شود. هیپرتانسیون چشمی می‌تواند به اختلالات چشمی مثل گلوکوما (گلوکوم) منجر شود. علت اهمیت انجام معاینه منظم چشم که در آن فشار داخل چشم بررسی می‌شود همین است. هیپرتانسیون چشمی زمانی مطرح است که فشار داخل چشم، که فشار اینترااُکولار نامیده می‌شود، بسیار بالا می‌رود، و هیچ نوع نشانه‌ای از صدمه گلوماتوس وجود ندارد. یک چشم یا هر دو ممکن است درگیر این اختلال شوند. هیپرتانسیون چشمی بین 11 تا 21 میلی‌متر جیوه نرمال تلقی می‌شود.

هیپروپیا یا دوربینی: علل و درمان

فوروپتر, LASIK, تنبلی چشم, امبلیوپیا, ناهمترازی چشم‌ها, استرابیسموس, تأخیر رشد

تمام کاری که برای تشخیص دوربینی نیاز است بر مبنای یک آزمون چشم است

هیپروپیا یا دوربینی زمانی مطرح است که شخص چیزهایی را که در مسافت دوری از او قرار دارند بهتر از چیزهای نزدیک به خود می‌بیند. چشم‌های شخص بر اشیاء قرار گرفته در فاصله دور بهتر از موارد نزدیک متمرکز می‌شود. کودکان دچار موارد خفیف تا متوسط دوربینی می‌توانند هم چیزهای نزدیک و هم دور را بدون عینک ببینند زیرا عضلات و عدسی‌های چشم آنان می‌توانند به خوبی تغییر وضعیت دهند و بر مشکل دوربینی غلبه کنند.

نوزادان چه زمانی رنگ‌ها را می‌بینند؟

 تنبلی چشم, رتینوبلاستوما, سندرم داون, نوروفیبروماتوزیس, بینایی

نوزادان می‌توانند تاریکی و روشنایی را زمانی که در رحم مادر هستند تشخیص دهند

نوزاد شما در طول هر لحظه بیداری در حال جذب دنیای پیرامون خود است. تمامی اشارات، صداها، و بوها حس‌های او را بیدار می‌کنند و به وی برای یادگیری در مورد جهان و مکانی که در آن بسر می‌برد کمک می‌نمایند. و زمانی که شاید وسوسه می‌شوید تا نوزاد خود را در رنگین کمانی از رنگ‌ها احاطه کنید وی ممکن است بیشتر توسط رنگ‌های سیاه و سفید اغوا گردد. نوزادان می‌توانند تاریکی و روشنایی را زمانی که در رحم مادر هستند تشخیص دهند. علت لذت بردن نوزاد از کتاب‌ها یا دیگر نسخه‌های چاپی که دارای تصاویر با کنتراست سیاه و سفید هستند همین است. در هر حال (و در نقطه مقابل باور عامه) نوزادان در ابتدای زندگی صرفاً چیزها را به صورت سیاه و سفید نمی‌بینند.

تاری دید: علل و درمان

 تومور مغزی, بیماری پارکینسون, رتینوپاتی دیابتی, رگ‌های خونی, شبکیه فشار خون, نوریت اپتیک

تاری دید می‌تواند نشانی از مشکلات سلامت نیز باشد

آیا مکرراً ناچارید برای رسیدن به تصویری شفاف‌تر از چیزها پلک‌ها را ببندید و باز کنید، چشمک بزنید، یا چشم‌های خود را مالش دهید؟ اگر شما دچار تاری دید باشید ممکن است سالمند بوده یا نیاز به عینک داشته باشید. اما تاری دید در عین حال می‌تواند نشانی از مشکلات دیگر سلامت نیز باشد. اغلب اوقات درمان اختلالات مورد اشاره باعث برطرف شدن تاری دید می‌شود. با وجود این به یاد داشته باشید که تغییرات ناگهانی دید چشم نرمال نیست، بنابراین اگر چنین اتفاقی برای کسی رخ دهد باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند.

رتینوبلاستوما (رتینوبلاستوم) چیست و چه کسانی به آن مبتلاء می‌شوند؟

, سرطان, سونوگرافی, MRI, شیمی درمانی, اشعه درمانی, لیزر درمانی, سرمادرمانی, کرایوتراپی, جراحی

در صورت مشاهده علام نگران کننده در مورد چشم کودک وی را به پزشک نشان دهید

رتینوبلاستوما (رتینوبلاستوم) نوعی سرطان چشم است که در شبکیه چشم آغاز می‌شود. رتینوبلاستوما بیش از همه کودکان خردسال را مبتلاء می‌کند اما به ندرت بزرگسالان نیز دچار آن می‌شوند. شبکیه متشکل از بافت عصبی است که نور را زمانی که از طریق جلو چشم وارد آن می‌شود حس می‌کند. شبکیه از طریق اعصاب بینایی پیام‌هایی را به مغز می‌فرستد و در مغز این پیام‎ها به صورت تصویر تفسیر می‌شوند. شکل نادری از سرطان، یعنی رتینوبلاستوما متداول‌ترین نوع سرطان است که چشم کودکان را مبتلاء می‌کند. رتینوبلاستوما ممکن است در یک چشم یا هر دو بروز کند.

ارکوس قرنیه چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

توده‌های کلسترول, کاتاراکت, بیماری قلبی, هیپرکلسترولمیا, هیپرکلسترولمی, نشانه لیمبوس, انباشت کلسیم, سالخوردگی

ارکوس قرنیه در افراد زیر 40 سال نادر تلقی می‌شود

وقتی پا به سن می‌گذاریم ساختار و نمای ظاهری بدن ما دستخوش تغییر می‌شود. این موضوعی طبیعی است و معمولاً علتی برای نگرانی نیست. همان گونه که پوست، ساختار استخوانی، و رنگ موهای ما به علت پیری تغییر می‌کنند چشم‌ها نیز ممکن است در معرض چنین تغییری قرار گیرند. نامعمول نیست که حلقه‌ای با ته رنگ آبی دور عنبیه چشم ظاهر شود که قسمت رنگین چشم محسوب می‌گردد. این وضعیت ارکوس قرنیه نامیده می‌شود. ممکن است ارتباطی میان آغاز زودهنگام ارکوس قرنیه (که ارکوس سنیلیس نیز نامیده می‌شود) و بیماری قلبی عروقی وجود داشته باشد.

مقالات دیگر...