دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

جراحی کاهش وزن اسلیو معده چست؟

لاپاروسکپ, کاهش وزن, تهوع, استفراغ, یبوست, مکمل‌های غذایی

جراحی مزبور بخشی از معده را که هورمون تقویت کننده اشتها را می‌سازد از آن خارج می‌کند

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

در این مقاله:
◄ جراحی اسلیو معده متفاوت از بای‌پس معده است
◄ در جریان عمل چه روی می‌دهد
◄ عادت‌های جدید غذا خوردن
کاهش وزن
◄ خطرات جراحی اسلیو معدهآیا شما بر اثر خستگی از پرداختن به رژیم غذایی و ورزش در طول سالیان و کماکان داشتن مشکل وزن اضافی زیاد در صدد انجام جراحی اسلیو معده هستید؟ شما می‌تواهد خطرات و فواید این جراحی را، کاندیداهای مناسب انجام آن را، و پرهیزها طولانی مدتی را که برای حفظ نتایج آن لازمند بشناسید.
در این عمل، جراحان قسمتی از معده را برمی‌دارند و بخش‌های باقی مانده آن را برای ایجاد یک معده موزی شکل یا "اسلیو" به هم متصل می‌کنند. با داشتن معده کوچک‌تر (در حدود یک‌دهم اندازه معده اولیه) شخص سریع‌تر از گذشته احساس سیری خواهد کرد. وی دیگر نمی‌تواند به اندازه‌ای که بدان عادت داشت غذا بخورد، که این موضوع به کاهش وزن کمک می‌کند. به علاوه، جراحی مزبور بخشی از معده را که هورمون تقویت کننده اشتها را می‌سازد از آن خارج می‌کند.

جراحی اسلیو معده متفاوت از بای‌پس معده است
در بای‌پس معده، جراح یک کیسه کوچک تدارک می‌بیند که بیشتر معده را دور زده مستقیماً به روده کوچک می‌رود.
جراحی اسلیو معده بهترین انتخاب برای کسانی است که شاخص توده بدن (BMI) آنان دستکم 40 است. این به معنی داشتن وزنی معادل 30 کیلوگرم یا بیشتر اضافه بر وزن ایده‌آل است. برخی افراد برای جراحی بای‌پس معده بیش از حد سنگین هستند، بنابراین عمل مورد بحث ممکن است برای این گروه جایگزین بهتری باشد.

در جریان عمل چه روی می‌دهد
این عمل در حدود یک ساعت طول می‌کشد. جراح چند برش کوچک در شکم ایجاد کرده و یک لاپاروسکپ - ابزاری را که به یک دوربین کوچک ارسال کننده تصاویر به یک مونیتور مجهز است – وارد آن می‌کند. جراح در مرحله بعد دیگر ابزارهای مورد نیاز را از طریق برش‌های اضافی وارد بدن کرده و 4/3 معده را برمی‌دارد. در نهایت، جراح مابقی معده را به شکل یک "آستین" یا لوله به هم متصل می‌کند.
بیمار ممکن است در حدود 3 روز در بیمارستان بستری گردد. این اقدام دایمی است.

عادت‌های جدید غذا خوردن
در نخستین روز پس از جراحی شخص فقط مایعات ساده خواهد نوشید. در زمان ترک بیمارستان وی می‌تواند غذاهای پوره شده و معجون پروتئین بخورد و این رژیم غذایی به مدت حدود 4 هفته ادامه خواهد داشت.
به خاطر بسپرید که شخص پس از انجام جراحی مزبور ناچار خواهد بود تا روش غذا خوردن خود را برای همیشه تغییر دهد. پس از پایان ماه نخست، چرخش به سمت خوردن غذاهای جامد به کندی بسیار آغاز خواهد شد. دیگر نکاتی که باید به خاطر سپرد عبارتند از:
• هر غذایی باید پیش از بلعیده شدن به طور کامل جویده شود.
• شخص نباید در زمان غذا خوردن چیزی بنوشد، زیرا این کار می‌تواند به اشباع معده منجر گردد.
• شخص باید نیم ساعت پس از پایان غذا خوردن مایعات بنوشد.
• شخص باید از خوردن سوداها و میان وعده‌های پرکالری اجتناب کند.
• شخص باید همه روزه مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مصرف کند.
پس از گذشت 2 تا 3 ماه، شخص خواهد توانست چرخش به سمت خوردن غذاهای معمول را انجام دهد. اما باید به خاطر بسپریم که دیگر نخواهد توانست آن اندازه که پیشتر می‌خورد غذا بخورد.

کاهش وزن
افرادی که این روش در مورد آنان استفاده می‌شود عموماً در طول 12 تا 18 ماه 60 درصد وزن اضافی خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگر کسی در حدود 45 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد در حدود 27 کیلوگرم از وزن خود را از دست خواهد داد، اگرچه در مورد برخی این مقدار ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. البته، ورزش و تغذیه درست به میزان وزن کاهش یافته کمک خواهد کرد.

خطرات جراحی اسلیو معده
عفونت، خونریزی، و در موارد نادر، نشت در امتداد مسیر اصلی پیامدهای محتملند. درست پس از انجام جراحی، شخص ممکن است دچار تهوع، استفراغ یا یبوست گردد.
برخی غذاها ممکن است دیگر با بدن شخص سازگار نباشند. در عین حال امکان دچار شدن به مشکلات غذایی پس از انجام عمل وجود دارد، که علت ضرورت مصرف ویتامین و مکمل‌های غذایی همین است. پزشک می‌تواند در این موارد توصیه‌های لازم را ارائه دهد./جراحی کاهش وزن اسلیو معده چست؟
کاترین وایتبورن، دکتر مایکل دنسینگر
ترجمه فرهنگ راد

Source:
WebMD
What Is Gastric Sleeve Weight Loss Surgery?
By Kathryn Whitbourne
Reviewed by Michael Dansinger, MD
On December 06, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.