دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه چیزی باعث ایجاد چربی زیر بغل می‌شود؟

بافت پستان آگزیلاری, لیمفدیما, ورم گره‌های لنفاوی, گره‌های لنفاوی آگزیلاری

چربی زیر بغل در زنان بیش از مردان است

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

در این مقاله:
• چه چیزی باعث چربی زیر بغل می‌شود؟
• برای کاهش چربی زیر بغل چه کنیم؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟
• خلاصهقدمی در جاهایی که زیر بغل افراد در معرض دید است بزنید و خواهید دید که برخی دارای چین پوستی و بافت اضافی در این قسمت هستند یا چیزی که مردم به آن چربی زیر بغل می‌گویند. مردم در تمامی سنین، هر وزنی و هر سایزی ممکن است دارای مقداری چربی اضافی در اطراف قفسه سینه و زیر بازوهای خود باشند. لباس‌های تنگ نیز می‌توانند پوست را از ناحیه سینه فشرده و دور کرده نمای ظاهری چربی زیر بغل ایجاد کنند.
علت هر چه باشد چربی زیر بغل کاملاً نرمال است.


چه چیزی باعث چربی زیر بغل می‌شود؟
چربی زیر بغل ممکن است در هر دو جنس زن و مرد بروز کند. چنین به نظر می‌رسد که چربی زیر بغل در زنان بیش از مردان است.
تاپ‌ها یا سینه بندهای بیش از حد تنگ باعث می‌شوند تا پوست بین پستان‌ها و زیر بغل حالت پف کرده پیدا کرده بیرون بزند.
اما گذشته از موضوع انتخاب لباس، چربی زیر بغل علل متعددی دارد. در ادامه چند مورد از شایع‌ترین این علل توضیح داده شده‌اند.

ژنتیک
توزیع چربی بدن تا حدود زیادی بر مبنای وراثت و عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود.
یک مطالعه در مقیاس بزرگ پی برده است که چندین عامل ژنتیکی ممکن است محل ذخیره چربی در بدن را تعیین کنند. مطالعه مزبور همچنین پی برد که انباشت و توزیع چربی در زنان احتمالاً بیش از مردان تحت تأثیر ژنتیک قرار دارد.
اگر کسی دارای خویشاوندانی با چربی زیر بغل باشد، احتمال اینکه خود نیز دارای چنین وضعیتی شود بیشتر خواهد بود.

وزن
اگر کسی دچار اضافه وزن باشد چربی ممکن است زیر بغل یا در اطراف آن انباشته شود. موضوع محل توزیع و انباشت چربی تا حدود زیادی به ژنتیک مرتبط است.
اگر کسی دارای اضافه وزن باشد چربی زیر پوست ممکن است در ناحیه زیر بازوها انباشته شود. وزن‌گیری نیز می‌تواند ناحیه پستان و زیر بغل را بزرگ‌تر کند.
کاهش وزن بر مبنای خوردن غذاهای مغذی و ورزش می‌تواند به کاهش چربی زیر بغل کمک کند. اما تحقیقات نشان داده‌اند که هدف قرار دادن نواحی خاصی برای کاهش چربی دشوار است.

هورمون‌ها
بافت پستان نسبت به تغییرات هورمونی مرتبط به بلوغ و همچنین بارداری، خونریزی عادت ماهانه و یائسگی بسیار حساس است.
دگرگونی در تولید استروژن و پروژسترون می‌تواند باعث ورم پستان شود. در بارداری، پرولاکتین، یکی دیگر از هورمون‌ها، باعث بزرگ شدن پستان‌ها می‌شود زیرا آنها برای تولید شیر آماده می‌شوند.
این نوع تغییرات هورمونی می‌تواند نمای پوست اضافی یا چربی را در ناحیه بین پستان و زیر بغل افزایش دهد.

بافت پستان آگزیلاری
بافت اضافی پستان همچنین ممکن است ظاهر چربی زیر بغل را به خود بگیرد. این وضعیت زیر عنوان پستان آگزیلاری یا پستان جانبی شناخته می‌شود.
پستان آگزیلاری بر اثر رشد و نمو بافت پستان در خارج از ناحیه نرمال پستان ایجاد می‌شود. بیشترین احتمال بروز آن در آگزیلا یا زیر بغل است.
پستان آگزیلاری شایع نیست. داده‌ها نشان می‌دهند که این اختلال مادرزادی در تقریباً 2 تا 6 درصد زنان و 1 تا 3 درصد مردان بروز می‌کند.
همانند تمامی بافت پستان بافت پستان آگزیلاری به نوسانات هورمونی واکنش نشان می‌دهد. تغییر میزان استروژن و پروژسترون ممکن است باعث ضخیم‌تر یا توده‌وارتر شدن آن در طول بارداری یا درست پیش از پریود شود.

لیمفدیما (ورم گره‌های لنفاوی)
گره‌های لنفاوی غددی هستند که در سراسر بدن می‌توان آنها را یافت. لیمفدیما زمانی بروز می‌کند که غدد لنفاوی ناحیه زیر بغل (گره‌های لنفاوی آگزیلاری) ورم می‌کنند.
ورم گره‌های لنفاوی ممکن است بر اثر عفونت و نیز صدمات دست و بازو ایجاد شود. سرطان پستان و لنفوما (لنفوم) دیگر علل بالقوه محسوب می‌شوند.

حالت قرارگیری
حالت نادرست قرارگیری بدن نمی‌تواند علت چربی زیر بغل باشد اما می‌تواند حالت نمایان‌تری به آن بدهد.


برای کاهش چربی زیر بغل چه کنیم؟
در ادامه چند راه برای کمک به زدودن یا کاهش نمای ظاهری چربی زیر بغل فهرست شده است:
وزن خود را برای کمک به کاهش چربی زیر بغل و همچنین ذخیره چربی در کل بدن کاهش دهید.
توده عضلانی را در قفسه سینه و بازوها انباشته کنید. چربی زیر بغل می‌تواند در برابر ورزش مقاومت نشان دهد که شامل مقاومت یا بدنسازی به ویژه به این منظور می‌شود. ایجاد توده عضلانی در قفسه سینه و نواخت بازوها می‌تواند به سفت کردن این قسمت کمک کرده نمای چربی زیر بغل را کاهش دهد. عضله سازی همچنین باعث سوزاندن کالری می‌شود بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند.
لباس زیر مناسب بپوشید. سینه بندهای جدید می‌توانند نمای ظاهری چربی زیر بغل را کاهش دهند. بسیاری زنان متوجه نامناسب بودن لباس زیر خود که می‌تواند باعث فشار بر پوست و چربی در اطراف پستان‌ها گردد، نمی‌شوند.
• در مورد راه‌های جراحی از پزشک خود سؤال کند. اگر کسی دارای بافت پستان آگزیلاری باشد که بر کیفیت زندگی وی تأثیر منفی دارد، پزشک ممکن است عمل لیپوساکشن را برای برداشتن این بافت توصیه کند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم؟
چربی زیر بغل معمولاً باعث ایجاد اختلال پزشکی نمی‌شود و عموماً جایی برای نگرانی ندارد.
اگر کسی متوجه بروز تغییری مثل ورم یا توده در زیر بغل خود شود باید به پزشک مراجعه کند. در عین حال در صورت مواجه شدن با کاهش تحرک در ناحیه زیر بغل شخص باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرد. این وضعیت گاهی از اوقات بر اثر بافت پستان آگزیلاری اضافی ایجاد می‌شود.
اگر کسی در مورد ظاهر خود دچار دیسترس شده و مایل به بحث در مورد گزینه‌های پیش روی خود برای خارج کردن چربی زیر بغل باشد نباید در مراجعه به پزشک تأخیر کند.


خلاصه
چربی زیر بغل مشکلی شایع در بزرگسالان است. این چربی اغلب بر اثر اضافه وزن ایجاد می‌شود اما هورمون‌ها و ژنتیک نیز می‌توانند در این مورد نقش داشته باشند.
در برخی موارد چربی زیر بغل ممکن است در عمل اختلالی به نام پستان آگزیلاری باشد. پستان آگزیلاری نوعی بافت پستانی است که در ناحیه زیر بغل ایجاد می‌شود.
در صورتی که بافت اضافی پستان باعث ایجاد اختلال در زندگی شخص شده باشد باید به پزشک مراجعه کند./چه چیزی باعث ایجاد چربی زیر بغل می‌شود؟
دنیل بابنیس، کوری ویلن
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
What Causes Armpit Fat?
Medically reviewed by Daniel Bubnis, M.S., NASM-CPT, NASE Level II-CSS —
Written by Corey Whelan
On March 11, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.