دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تغییرات مربوط به سبک زندگی (از طریق کاهش انرژی دریافتی و افزایش فعالیت جسمانی) در تمامی راهکارهای درمانی نقش اساسی دارند. در حال حاضر هیچ برنامۀ درازمدتی وجود ندارد که دستکم نیاز به برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی نداشته باشد.

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه هستی فراست‎فر

چاقی یک مشکل مزمن سلامت است که اکنون مردم بسیاری در سطح جهان به آن مبتلا هستند. برخی معتقدند میزان چاقی به قدری زیاد است که ما اکنون به اپیدمی چاقی رسیده‎ایم. اضافه وزن و چاقی وضعیت‎های خطرناکی محسوب می‎شوند زیرا می‎توانند عامل تقویت کنندۀ بسیاری از مشکلات سلامت مثل بیماری قلبی و دیابت باشند. بنابراین اهمیت بسیار زیادی دارد که چاقی به روشی تهاجمی مورد درمان قرار گیرد. تغییرات سبک زندگی کماکان به عنوان اساس درمان مطرحند و برای حفظ کاهش وزن در درازمدت مهم هستند.
افزایش نرخ اضافه وزن و چاقی در استرالیا بخشی از یک روند جهانی است. امروزه، بیش از 50 درصد زنان، تا 75% مردان و تقریباً 25 درصد کودکان و نوجوانان به عنوان چاق یا دارای اضافه وزن دسته‌بندی می‎شوند. دلایل این افزایش پیچیده است، اما یقیناً تغییرات مربوط به محیط زیست و سبک زندگی نقش مهمی در این مورد بازی می‎کنند. غذاهای پرانرژی به آسانی در دسترسند و دیگر مشارکت داشتن در فعالیت جسمانی جزئی اساسی و گریزناپذیر در زندگی محسوب نمی‎شود. بنابراین چاقی و تبعات آن به صورت جزئی لاینفک و بسیار شایع درآمده‎اند.
بدبختانه چاقی یک مشکل مزمن است و هیچ "راه‎حل سریعی" که برای تمامی افراد دچار چاقی یا اضافه وزن مناسب باشد وجود ندارد. به علاوه پس از اجراء برنامه‎های کاهش وزن، عود مجدد یا وزن‎گیری مجدد بسیار شایع است.
این موضوع بر اهمیت پایبندی‎های مادام‏‌العمر در مورد تغذیۀ سالم و ورزش تأکید می‎کند. طیفی از گزینه‌های درمانی مختلف در مورد چاقی در دسترس است.
تغییرات مربوط به سبک زندگی (از طریق کاهش انرژی دریافتی و افزایش فعالیت جسمانی) در تمامی راهکارهای درمانی نقش اساسی دارند. در حال حاضر هیچ برنامۀ درازمدتی وجود ندارد که دستکم نیاز به برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی نداشته باشد.
ایجاد تغییرات مثبت در رژیم غذایی و ورزش برای هر گونه کاهش ملموس در میزان وزن اساسی است. به هر جهت، اگر شما فردی بیش از حد چاق یا دارای اضافه وزن زیاد هستید ممکن است برای شما داروهای مربوط به کاهش وزن یا انجام جراحی باریاتریک نیز توصیه شود.

اهداف و فواید کاهش وزن
چاقی با طیفی از عوارض برای سلامت شامل بیماری‎های متابولیک (مثل دیابت)، بیماری قلبی، برخی سرطان‎ها و ارتریت مرتبط است. اصلاحات مربوط به سبک زندگی با هدف کاهش بار چاقی و نیز کاستن از عوارض مرتبط به آن دنبال می‎شوند.
در کل، هر قدر میزان کاهش وزن بیشتر باشد، فواید سلامت ناشی از آن بیشتر خواهد بود. به هر جهت حتی کاهش مقدار اندکی از وزن (5 تا 10 درصد وزن بدن) می‎تواند فواید بسیاری به دنبال داشته باشد. برخی از مردم این مقدار کم کاهش وزن را راضی کننده نمی‎بینند اما فواید مربوط به سلامت بسیار مهم‎تر از موضوعات مرتبط به تناسب اندام است. هر فردی باید در مورد برنامه‎های کاهش وزن مناسب برای شخص خود با پزشک مشورت کند.
موفقیت کلی برنامۀ کاهش وزن واقعاً به پایدار بودن کاهش وزن در درازمدت بستگی دارد. برای تحقق این مهم شما باید در مورد چاقی از آموزش لازم برخوردار شوید و به میزان زیادی خود را وقف تغییرات سبک زندگی خویش کنید. کمک گرفتن از دوستان و اعضاء خانواده برای حفظ انگیزش مفید است. تغییرات سبک زندگی برای کل خانواده برای دستیابی به وزن سالم برای کودکان خانواده نهایت اهمیت را دارد.

مروری بر درمان‎های سبک زندگی در کاهش وزن
درمان‎های سبک زندگی برای کاهش وزن بر کاهش میزان انرژی دریافتی و افزایش فعالیت فیزیکی از طریق رژیم غذایی، ورزش، و مقیاس‎های رفتاری تمرکز می‎کنند. در کل، ترکیبی از درمان‎ها مؤثرترین راه برای تحقق کاهش وزن محسوب می‎شود.
در حال حاضر یک برنامۀ آنلاین برای کمک به تعیین رفتارهای ناسالم مربوط به سبک زندگی در دسترس است. این برنامه "پرسشنامه رژیم غذایی، فعالیت جسمانی و رفتاری" (DAB-Q) نام دارد. این پرسشنامه شامل برخی پرسش‎های ساده در مورد تغذیه و فعالیت‎های جسمانی است و کمک می‎کند تا شما تعیین کنید که ایجاد تغییرات متناسب برای شما تا چه حد آسان خواهد بود. در پایان پرسشنامه به شما یک نمرۀ تعیین رتبه داده می‎شود که به مهم‌ترین عوامل تقویت کنندۀ اضافه وزن شما می‎پردازد که باید در آینده با امیدواری مورد خطاب قرار گیرند.
شما می‎توانید این برنامه را در خانه کامل کنید و نتیجه را در ویزیت بعدی به دکتر خود نشان دهید. این می‎تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار دکتر شما قرار دهد و وی می‎تواند آنها را برای تدوین اهداف مشخصاً تعیین شده برای کاهش وزن شخص شما مورد استفاده قرار دهد.
این موضوع بسیار مهم است زیرا اغلب اوقات برای دکتر شما بسیار دشوار است که به درک مناسبی از عوامل مربوط به سبک زندگی شما که تقویت کنندۀ افزایش وزن در شما هستند دست یابد. شما می‎توانید با مراجعه به نشانی اینترنتی زیر به صورت رایگان از این برنامه استفاده کنید:
http://www.professortrim.com/DAB-Q/
تمامی پاسخ‎های ارائه شده به پرسشنامه محرمانه باقی خواهند ماند.
درمان‎های مربوط به سبک زندگی برای چاقی و کاهش وزن ممکن است چالش‌برانگیز و زمان‎بر باشند. برای تأکید مجدد، باید گفت که بخش اعظم موفقیت در درمان شما به همت و کوشش خود شما بستگی دارد.

رویکردهای رژیم غذایی برای کاهش وزن
در گذشته کنترل رژیم غذایی احتمالاً درمان اصلی مورد استفاده برای کاهش وزن بوده است. رژیم‎های غذایی بر اساس اصول متابولیسم و از طریق کاهش مصرف کالری (انرژی) برای ایجاد یک تراز منفی انرژی (برای مثال مصرف بیشتر انرژی در مقابل میزان دریافتی آن) عمل می‎کنند.
رژیم‎های غذایی تجاری پرشماری در بازار هست و شما باید یکی از آنها را که مناسب خود شما است انتخاب کنید. از رژیم‎های غذایی سفت و سخت یا خرد کننده که در مجلات و روزنامه‎ها منتشر می‎شوند باید اجتناب کرد زیرا این رژیم‎ها ممکن است برای سلامت شما مضر باشد و گرایشی به ناکارآیی نتایج درازمدت در آنها وجود دارد.
شما باید رژیم‎های غذایی را که دارای پشتوانۀ اثبات کارآیی علمی هستند یا رژیم‎هایی مثل وستر واچر یا جنی کریگ را که از سوی سرویس‎های کاهش وزن تخصصی ارائه می‎شوند دنبال کنید. دکتر شما می‎تواند در انتخاب یک رژیم غذایی ایمن، مؤثر و مناسب با نیازهای شما به شما کمک کند. در زیر برخی از ساز و کارهای به کار رفته در رژیم‎های غذایی کاهش وزن توضیح داده شده است:
• کاهش مصرف چربی، کربوهیدرات (مخصوصاً انواع دارای شاخص گلیسمی بالا)، پروتئین یا الکل. کاهش مصرف مشروب الکلی یک راه بسیار خوب برای کاهش وزن است زیرا هر گرم الکل حاوی مقدار زیادی انرژی بیش از میزان دریافت انرژی نرمال روزانۀ شما است.
• خوردن میزان کمتر غذا در وعده‎های غذایی. شما می‎توانید در هر وعدۀ غذایی مقدار کمتری غذا بخورید.
• ایجاد محدویت‌های غذایی در اوقات مختلف روز. مفید خواهد بود که صبحانه را مفصل بخورید و در ادامۀ روز مقدار غذاهای پرانرژی مصرفی خود را کاهش دهید.
• ترکیب انواع مختلف غذا برای کاهش مقدار انرژی دریافتی. برخی غذاها با ترکیبی از رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن طراحی کرده‏اند.
• رژیم‌‏های غذایی متمرکز بر غذاهای دارای انرژی کم.
اغلب رژیم‎های غذایی مقداری کاهش وزن ایجاد می‎کنند و در کوتاه مدت موفقیت‎آمیز هستند. به هر جهت، کمتر از 10 درصد بیماران قادرند تا کاهش وزن ایجاد شده را در درازمدت حفظ کنند.
بار دیگر باید تکرار کرد که ایجاد تغییرات پایدار در عادات خوردن مورد نیاز است. شما در عین حال در کوران دنبال کردن رژیم غذایی باید اطمینان یابید که تمامی پروتئین‌‏ها، ویتامین‎ها و عناصر تغذیه‎ای مورد نیاز به بدن شما می‎رسد.
بهترین راه برای تحقق این امر پیروی از یک رژیم غذایی متوازن و دارای طیف گسترده‎ای از غذاهای مغذی است. یک برنامۀ کاهش وزن موفق ممکن است شامل قطع مصرف چربی‎ها و قندها از رژیم غذایی شما در عین اطمینان از این موضوع باشد که شما مقدار قابل توجهی غذای سالم مثل غلات کامل، میوه و سبزیجات مصرف می‎کنید.
برخی رژیم‎های غذایی نیز ممکن است نیاز به استفاده از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی را الزامی کنند.
در هنگام خرید غذاهای کم‎چربی یا برندهای با برچسب "رژیمی" در سوپرمارکت‎ها دقت لازم را به خرج دهید. بسیاری از غذاهای کم‎چربی ممکن است حاوی مقادیر بالای قند باشند و در نتیجه کماکان میزان انرژی و کالری دریافتی روزانه در شما را افزایش دهند. شما باید یاد بگیرید که برچسب‎ها را با دقت و به درستی بخوانید و مصرف غذاهای دارای مقادیر کم چربی اشباع شده، قند، و در صورت امکان شاخص گلسیمی پایین را هدف قرار دهید.
رژیم‎هایی که به شما یاد می‎دهند تا چگونه غذاهای سالم را انتخاب و آماده کنید ممکن است در درازمدت نسبت به رژیم‎های محدود کننده که وعده‏‌های غذایی شما را محدود کرده یا مقید به خوردن غذاهی خاصی می‎کنند، کارآمدتر باشند.
رژیم‎های کاهش انرژی شما را تشویق می‎کنند که گزینه‎های غذایی سالم را انتخاب کنید، با این هدف که هر روز میزان انرژی دریافتی شما را مقدار کمی کاهش دهند. این رژیم‎ها رفتارهای مربوط به غذا خوردن سالم را به شما آموزش می‎دهند که امکان حفظ و ادامۀ آنها در درازمدت وجود دارد.
رژیم‎های کم انرژی محدود کننده‎تر هستند و میزان انرژِی دریافتی شما را به درجات بیشتری محدود می‎کنند. برنامه‎های غذایی مورد نیاز برای پیگیری را تنظیم کنید. این نوع رژیم غذایی می‏‌تواند به کاهش وزنی بین 7 تا 13 کیلوگرم منجر شود و می‎توان آن را در صورتی که شما با مشکلات قابل توجه سلامت در ارتباط با چاقی مواجه باشید مورد استفاده قرار داد.
رژیم غذایی بسیار کم انرژی میزان انرژی دریافتی روزانه را به شکل قابل توجهی کاهش می‏دهد و گرایشی به استفاده از آن در مورد مردمی وجود دارد که دیگر درمان‎ها در مورد آنها موفقیت‎آمیز نبوده یا دارای بیماری‎های همراه مهمی هستند. این نوع رژیم‏ها به طور معمول به میزان 8 تا 16 هفته دنبال می‎شوند و اغلب اوقان شامل جایگزین‎های غذایی مایع تهیه شده از داروخانه‎ها هستند. متأسفانه بخش اعظم وزن کاهش یافته پس از توقف این برنامۀ رژیمی دوباره سر جای خود برمی‎گردد، اما پیگیری برنامۀ دارودرمانی پس از پایان برنامۀ مورد بحث می‎تواند باعث پایداری بخشی از کاهش وزن صورت گرفته باشد.

برنامه‎های جایگزینی غذا
اخیراً برنامه‎های کاهش وزنی توسعه داده شده‎اند که غذاهای معمول را با پلن‎های غذایی آماده یا مکمل‎های غذایی (مثل مخلوط‎های پُرویتامین، سوپ و بسته‎های حاضری) جایگزین می‏‌کنند. این مکمل‎ها نقش تکمیل کنندۀ غذا را دارند زیرا دارای تمامی ویتامین‎ها و مواد معدنی مورد نیاز فرد هستند. برنامۀ جایگزینی وعدۀ غذایی بر مبنای اصول رژیم غذایی کم‌کالری عمل کرده و باعث ایجاد وضعیتی کتوزیس خفیف می‎شود. این رژیم‎ها مصرف کربوهیدرات‏ها را محدود می‎کنند به طوری که بدن به جای قند، شکستن چربی‎های ذخیره شده را برای مصرف به عنوان انرژی شروع می‎کند. برنامه‎های جایگزینی وعده‎های غذایی به طور خاص فرموله شده‎اند به شکلی که حاوی انرژی مناسب باشند و سبب بروز سوء تغذیه نشوند.

فعالیت جسمانی برای کاهش وزن
در کنار کاهش دریافت انرژی، افزایش فعالیت جسمانی برای حفظ کاهش وزن ایجاد شده حیاتی است و باید به عنوان بخشی از برنامۀ کاهش وزن لحاظ شود. به هر جهت، برای تحقق کاهش وزن قابل ملاحظه از طریق صرف ورزش کردن، مقدار قابل توجهی فعالیت جسمانی نیاز است، که تحقق آن می‎تواند موضوعی چالش برانگیز باشد.
شما باید به تدریج میزان فعالیت ورزشی خود را بر مبنای امکانات تناسبات اندام شخص خود افزایش دهید. شما می‎توانید این کار را با فعالیت‎های ساده‎ای مثل راه رفتن و پیاده‎روی در فواصل نزدیک یا بالا رفتن از پله‌ها به جای استفاده از آسانسور شروع کنید. 30 دقیقه پیاده‎روی به میزان 3 تا 5 بار در هفته یک نقطۀ شروع مناسب محسوب می‎شود.
اگر شما فردی با اضافه وزن زیاد باشید، انجام برخی ورزش‎ها (به ویژه آنهایی که نیازمند تحمل وزن هستند) ممکن است از نظر فیزیکی برای شما دشوار باشد. در این موارد شما می‎توانید از فعالیت‎هایی مثل شنا کردن، راه رفتن درون آب یا دوچرخه‌سواری استفاده کنید. وقتی میزان تناسب اندام شما افزایش پیدا کند شما می‎توانید در درازمدت انجام ورزش‎های دیگر را نیز در دستور کار قرار دهید.
شما باید فعالیت‎هایی را انجام دهید که از انجام آنها لذت می‎برید، زیرا به احتمال زیاد باید این فعالیت‎ها را تا مدت‎های مدید دنبال کنید. مشارکت در ورزش‎های تیمی یا ورزش در کنار دوستان یا اعضاء خانواده می‎تواند به برقرار ماندن انگیزش فعالیت در شما کمک کند. ممکن است دیدن یک فیزیوتراپیست یا فیزیولوژیست ورزشی برای کمک به توسعۀ برنامۀ ورزشی مناسب برای شما مفید باشد. سعی کنید تا بر مقیاس‎های سبک زندگی کلی تمرکز کنید زیرا آنها در درازمدت تبعیت بیشتری ایجاد می‎کنند.
ورزش فوایدی بیش از کمک به کاهش وزن در پی دارد. افزایش فعالیت جسمانی می‎تواند باعث بهبود تناسب قلبی - ریوی، سلامت متابولیک، کیفیت زندگی و سلامت کلی شود. به هر جهت، ورزش سنگین می‎تواند در مورد برخی بیماران مثل آنانی که دچار مشکلات قلبی عروقی هستند عملی ریسکی باشد. مردم باید در مورد سطح فعالیت فیزیکی ایمن برای خود با پزشک مشورت کنند.

رفتار درمانی برای کاهش وزن
تکنیک‌های رفتاری ممکن است در کنار رژیم غذایی و برنامه‎های ورزشی برای بهبود کاهش وزن در درازمدت مفید باشد. رفتار درمانی معمولاً توسط یک روان‌شناس انجام می‎شود که عادت‎های مربوط به غذا خوردن، فعالیت فیزیکی و تفکر را تجزیه و تحلیل می‎کند.
درمان شناختی رفتاری (CBT) نمونۀ کلاسیکی است که فرد را به تغییر برخی رفتارها و قبول مسؤولیت برای تغییرات سبک زندگی تشویق و تحریک می‎کند. دیگر راهکارها شامل مدیریت استرس، پیشگیری از عود، مشاوره، و تکنیک‎هایی مثل هیپنوتیزم و روان‏درمانی است. به هر جهت، برخی از تکنیک‎های رفتاری ممکن است بسیار زمان‌بر و پرهزینه باشند.
برخی قدم‎های پایه‎ای عبارتند از:
• خودپایشگری: شناسایی و ثبت تمامی الگوهای رفتاری منفی است.
• کنترل محرک: این شامل دفع عواملی است که فرد را به بدخوری عادت می‎دهند. برای مثال، شما ممکن است به دقت خرید کرده و غذاهای مشکل‌ساز (مثل شکلات و چیپس) را از محیط زندگی خود دور کنید بنابراین وسوسۀ رفتن به سراغ آنها از شما دور خواهد شد.
• حل مشکل: شناسایی و مخاطب گرفتن مشکلات مرتبط به غذا خوردن و فعالیت فیزیکی است. شما باید مشخص کنید که کدام عوامل به افزایش وزن در شما منجر شده‌اند و به شکل مناسب با آنها مقابله کنید.
• سیستم‎های پاداش: شما می‎توانید بابت رفتارهای مثبتی مثل ورزش زیاد مثلاً با خرید لباس نو به خود پاداش بدهید.
• حمایت اجتماعی: حمایت قوی اجتماعی از سوی دوستان و اعضاء خانواده می‎تواند کاهش وزن را تقویت کند. برای شما مفید خواهد بود که در یک برنامۀ اجتماعی ارائه شده از شبکه‎های حمایت اجتماعی شرکت کنید.

سایر
ورای مقیاس‎های خاص برجسته شده در بالا، این موضوع نیز مهم است که در کل سبک زندگی سالم و متعادلی داشته باشید. شما باید از استرس، افسردگی، یأس و ناامیدی دور بمانید زیرا این عوامل می‎توانند محرک رفتارهاری ناسالم در خوردن باشند. سرگرم کردن خود با فعالیت‎های لذت‎بخش مثل ورزش یا برقراری ارتباط با دوستان و خانواده می‎تواند به تحقق سبک زندگی سالم کمک کند. اگر غذا خوردن زیاد شما ناشی از استرس است حضور در برنامه‎های ریلکسیشن را نیز در مد نظر قرار دهید./

برای مطالعه معروف‌ترین رژیم‎های غذایی کاهش وزن در دنیا مطالعه لینک‎های زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:

رژیم غذایی اتکینز

رژیم غذایی ساحل جنوبی

رژیم غذایی گیاهخواری

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

کتوزیس (کتوز)

Source:
Lifestyle Changes for Obesity and Weight Loss
myvmc.com
Posted On: 1 August, 2007
Modified On: 9 August, 2011

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.