دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رژیم غذایی کم‌پروتئین و پرکربوهیدرات نیز بر وزن تأثیر می‎گذارد. پروتئین به ایجاد سیری زودهنگام و طولانی‌تر کمک می‎کند، و مردمی که از پروتئین بدون چربی در غذای خود استفاده نمی‎کنند ممکن است در کل بیشتر غذا بخورند.

دلایل متعددی شامل ضعف تغذیه، فقدان ورزش و استرس باعث ایجاد چربی شکم می‎شوند. بهبود تغذیه، افزایش میزان فعالیت جسمانی، کاهش استرس و ایجاد تغییرات دیگری در سبک زندگی همگی می‎توانند در کاهش چربی ناخواسته شکم کمک کننده باشند. داشتن اضافه وزن یکی از علل پیشتاز در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها است. چربی اضافی شکم می‎تواند باعث افزایش ریسک بسیاری از بیماری‎ها شامل موارد زیر شود: بیماری قلبی، حمله قلبی، بالا رفتن فشار خون (هیپرتانسیون)، استروک، دیابت نوع 2، آسم، سرطان پستان، سرطان کولون، بیماری آلزایمر و دیگر انواع زوال عقل

در صورتی که فرد مقدار قابل توجهی - حدود 5 درصد کل وزن - خود را در طول 6 تا 12 ماه از دست داده باشد یک رویکرد خوب در این مورد مراجعه به پزشک است

کاهش وزن ناخواسته یا از دست دادن وزن بدون کوششی برای تحقق آن، می‎تواند علتی برای نگرانی باشد. این نوع کاهش وزن ممکن است نشان دهندۀ یک اختلال زیربنایی تلقی شود. در صورتی که فرد مقدار قابل توجهی - حدود 5 درصد کل وزن - خود را در طول 6 تا 12 ماه از دست داده باشد یک رویکرد خوب در این مورد مراجعه به پزشک است. به علاوه مردم باید علایم دیگر را برای مشورت با پزشک خود ثبت کنند. باید به خاطر داشت که همه موارد کاهش وزن مواردی جدی نیستند. این کاهش وزن ممکن است پس از یک تغییر زندگی یا حادثه استر‌س‎زا اتفاق بیفتد. به هر حال، کاهش وزن غیر قابل توجیه می‎تواند نشانه‎ای از اختلالات پزشکی زیر باشد.

راه‎های متعددی برای کاهش وزن بدون پرداختن به رژیم غذایی یا ورزش وجود دارد.

پیروی از رژیم‎های غذایی در طولانی مدت ممکن است کار دشواری باشد. در عین حال ممکن است یافتن فرصتی برای ورزش کردن سخت باشد. آیا کاهش وزن بدون رژیم غذایی و ورزش امکان‌پذیر است؟ استفاده از طیفی از روش‌های کنترل وزن برای حفظ وزن در محدودۀ سالم امری حیاتی است. راه‎های متعددی برای کاهش وزن بدون پرداختن به رژیم غذایی یا ورزش وجود دارد. موارد مطرح شده در بالا راه‎های مطمئنی برای ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی محسوب می‎شوند. افزودن ورزش به این عادت‎های مثبت نیز می‎تواند نتایج حاصل در مورد کاهش وزن را بهبود ببخشد.

دلایل زیادی برای توجیه خواست زنان نسبت به رسیدن به وزن ایده‎آل وجود دارد که از جملۀ آنها می‎توان به استانداردهای زیبایی فردی، عملکرد ورزشی و سلامت اشاره کرد

دانستن اینکه وزن شما در محدودۀ نرمال است یا خیر، می‎تواند مفید باشد. بر مبنای اعلام CDC میانگین وزن زنان آمریکایی در سنین 20 و بالاتر 76.43 کیلوگرم است. میانگین قد زنان بزرگسال 165.4 سانتی‎متر و اندازۀ دور کمر آنها 96.77 سانتی‎متر است. سؤال این است که طیف ایده‎آل وزن برای زنان کدام است، بهترین مقیاس چیست، و زنان برای رسیدن به وزن ایده‎آل چه می‎توانند بکنند؟ BMI (شاخص توده بدن) رایج‎ترین سیستم اندازه‌گیری طیف وزن ایده‎آل به شمار می‎رود زیرا کار کردن با آن نسبتاً ساده است. افراد می‎توانند با اندازه‎گیری قد و وزن و استفاده از فورمول زیر BMI خود را حساب کنند.

در برخی موارد افزایش وزن در فرد ممکن است بر اثر وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت ایجاد گردد

بیشتر مواقع مردم به این دلیل دچار اضافه وزن می‎شوند که بیش از میزانی که بدن آنان در طول فعالیت و عملکرد روزانه بدن قادر به سوزانیدن آن است کالری دریافت می‎کنند. اما در برخی موارد افزایش وزن در فرد ممکن است بر اثر وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت ایجاد گردد. در این مقاله 9 مشکل پزشکی که می‎توانند به افزایش وزن منجر شوند تشریح شده‌اند. کم‎کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) به این معنی است که غده تیروئید قادر به تولید کافی هورمون‎های تیروئیدی نیست، غده‌هاای که نقشی محوری در تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم) بدن بازی می‎کنند. اگرچه کم‌کاری تیروئید ممکن است در هر سنی و در هر دو جنس زن و مرد بروز کند، بیشترین میزان شیوع آن مربوط به زنان مسن است.

مردم دچار کمبود وزن ممکن است در ریسک بالایی برای ابتلاء به عوارضی شامل مشکلات مربوط به سلامت استخوان، دندان و ناباروری قرار داشته باشند.

کمبود وزن می‎تواند هم‎اندازۀ اضافه وزن مردم را در معرض مشکلات مرتبط به سلامت قرار دهد. اگر فردی دچار کمبود وزن باشد بدن وی مواد مغذی مورد نیاز را برای ساختن استخوان‎ها، پوست و موی سالم دریافت نمی‎کند. در حالی که برخی از مردم ممکن است دارای زمینۀ ژنتیکی یا یک بیماری باشند که مانع از وزن گرفتن آنها می‎شود، مداخلاتی پزشکی هست که پزشکان می‎توانند برای افزایش وزن به افراد توصیه کنند. CDC توصیه می‎کند که مردم از شاخص توده بدن (BMI) برای محاسبه کمبود وزن، وزن در محدودۀ سالم، یا اضافه وزن استفاده کنند. استفاده از BMI مقیاس مناسبی برای برآورد وزن فرد محسوب می‎شود زیرا وزن را نسبت به قد محاسبه می‎کند. برای مثال فردی با وزن 170 پوند ممکن است در صورت بلند قد بودن دچار اضافه وزن محسوب نشود اما در صورتی که وی آدم کوتاه قدی باشد دچار اضافه وزن محسوب خواهد شد.

تغییرات مربوط به سبک زندگی (از طریق کاهش انرژی دریافتی و افزایش فعالیت جسمانی) در تمامی راهکارهای درمانی نقش اساسی دارند. در حال حاضر هیچ برنامۀ درازمدتی وجود ندارد که دستکم نیاز به برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی نداشته باشد.

افزایش نرخ اضافه وزن و چاقی در استرالیا بخشی از یک روند جهانی است. امروزه، بیش از 50 درصد زنان، تا 75% مردان و تقریباً 25 درصد کودکان و نوجوانان به عنوان چاق یا دارای اضافه وزن دسته‌بندی می‎شوند. دلایل این افزایش پیچیده است، اما یقیناً تغییرات مربوط به محیط زیست و سبک زندگی نقش مهمی در این مورد بازی می‎کنند. غذاهای پرانرژی به آسانی در دسترسند و دیگر مشارکت داشتن در فعالیت جسمانی جزئی اساسی و گریزناپذیر در زندگی محسوب نمی‎شود. بنابراین چاقی و تبعات آن به صورت جزئی لاینفک و بسیار شایع درآمده‎اند. 

مقالات دیگر...