plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل ورم شکم و افزایش وزن در زنان و مردان

 آسیت, سندرم کوشینگ, هیپوتیروئیدیسم, سندرم پیش از قاعدگی,  بارداری, سندرم تخمدان پلی‌کیستیک, اندومتریوز

ورم معده که با افزایش وزن همراه باشد می‌تواند بر اثر علل مختلفی ایجاد گردد

نفخ یا ورم محدوده معده یا شکم ممکن است به علل مختلفی شامل اختلالات گوارشی، تغییرات هورمونی و حتی داروها بروز کند. در کنار نفخ یا ورم شکم، این امکان وجود دارد که شخص متوجه شود که بدون تغییری در ورزش یا رژیم غذایی معمول خود دچار افزایش وزن شده است. بنابراین – وقتی این دو علامت یعنی نفخ معده و افزایش وزن با همدیگر بروز می‌کنند چه معنایی دارند؟

برآمده شدن شکم: چاقی و علل دیگر

حساسیت غذایی, عدم تحمل غذایی, دهیدراسیون, خواب، کربوهیدرات، قند

افزایش وزن یک توضیح ساده برای برآمدگی شکم است، اما ممکن است علل دیگری نیز مطرح باشند

افزایش وزن یک توضیح ساده برای برآمدگی شکم است، اما ممکن است علل دیگری نیز مطرح باشند. برخی افراد تمام عمر با برآمدگی شکم مواجهند حال آنکه دیگران به مرور زمان دچار آن می‌شوند. چه شخص دارای وزن متوسط بوده یا چاق باشد چربی بدن ممکن است به حالات مختلفی توزیع شود. چربی زیر جلدی اکثریت چربی شکم را تشکیل می‌دهد. این چربی درست زیر پوست جایگیر شده است و انقباض‌پذیر است. در هر حال چربی احشایی نوع دیگری از چربی شکم است که داخل حفره شکمی بین ارگان‌ها قرار دارد. تحقیق عنوانگر آن است که این نوع چربی با چند بیماری شامل فشار خون، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 مرتبط است.

وزن‌کشی هیدرواستاتیک، راه دقیق اندازه‌گیری چربی بدن

اصل ارشمیدس, کولیس‌های تای پوستی, آنالیز امپدانس بیوالکتریکی, ابسورپتیومتری اشعه X انرژی دوگانه

وزن‌کشی هدرواستاتیک یکی از دقیق‌ترین راه‌های اندازه‌گیری چربی بدن محسوب می‌شود

وزن‌کشی هیدرواستاتیک که به نام توزین زیر آب یا هیدرودنسیتومتری نیز شناخته می‌شود یکی از دقیق‌ترین راه‌های اندازه‌گیری چربی بدن است. وزن‌کشی هیدرواستاتیک پیش از پدید آمدن روش‌های پیشرفته‌تری مثل CT اسکن و MRI استاندارد طلایی اندازه‌گیری ترکیب‌بندی بدن شناخته می‌شد. در این تست وزن بدن روی خشکی و زیر آب اندازه‌گیری می‌شود. تفاوت بین این دو اندازه‌گیری امکان محاسبه چگالی بدن و درصد چربی آن را می‌دهد. وزن‌کشی هیدرواستاتیک بیشترین کاربرد را در مورد ورزشکاران، در تحقیقات یا در موقعیت‌های دیگری دارد که در آنها به اندازه‌گیری دقیق نیاز است.

کرست کمر: فواید و خطرات

 مشکلات تنفسی, صدمات داخلی, مشکلات گوارشی, ریفلاکس معده به مری

کرست کمر یک پوشاک کمرآرا شبیه به کمربند یا کرست است

کرست کمر پوشاکی شبیه به کرست است. بنا به نظر هواداران آن، کرست کمر باعث باریک شدن محدوده کمر شده و به استفاده کننده کمک می‌کند تا بدن وی حالت ساعت شنی به خود بگیرد. این موضوع مهم است که پیش از تصمیم‌گیری برای استفاده از کرست کمر، بدانیم که این محصول لزوماً ایمن یا مؤثر نیست. کرست کمر یک پوشاک کمرآرا شبیه به کمربند یا کرست است. کرست کمر در حد ممکن میان تنه شخص را سفت می‌بندد. ایده پشت این رویکرد این است که عمل کشیده شدن باعث می‌شود تا شخص کمری کوچک‌تر و صاف‌تر پیدا کند. کرست‌های کمر معمولاً دارای ترکیبی از پارچه مقاوم و پارچه سفت هستند. 

شکم هورمونی و افزایش وزن ناحیه شکم بر اثر عدم تعادل هورمونی

استرادیول, استریول, استرون, سندرم تخمدان پلی‌کیستیک, مقاومت انسولین, یائسگی

مردم ممکن است بر اثر کمبودها و عدم تعادل‌های هورمونی دچار افزایش وزن در محدوده شکم شوند

طیفی از اختلالات می‌توانند باعث ایجاد عدم تعادل هورمونی شوند. این اختلال می‌تواند به شکم هورمونی منجر گردد، که افزایش وزن در ناحیه اطراف معده است. گاهی از اوقات چربی اضافی اطراف شکم ناشی از هورمون است. هورمون‌ها به تنظیم بسیاری از عملکردهای بدن شامل متابولیسم، استرس، گرسنگی و میل جنسی کمک می‌کنند. اگر کسی در مورد برخی هورمون‌ها دچار کمبود باشد این می‌تواند به افزایش وزن در ناحیه شکم منجر شود که زیر عنوان شکم هورمونی شناخته می‌شود.

چاقی: علل، پیامدها، درمان و پیشگیری

 ژنتیک, سندرم کوشینگ, هیپوتیروئیدیسم, استئوارتریت, فنترمین, نالتروکسن, لیراگلوتید, ارلیستات

برخی از مردم دارای ژن‌هایی هستند که کاهش وزن را برای آنان دشوار می‌کند

شاخص توده بدن (BMI) محاسبه‌ای است که مشخصات وزن و قد شخص را برای اندازه‌گیری اندازه بدن لحاظ می‌کند. بر مبنای اعلام CDC، در بزرگسالان چاقی به عنوان داشتن BMI 30 یا بیشتر تعریف می‌شود. چاقی با افزایش خطر بیماری‌های جدی مثل دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سرطان مرتبط است. چاقی شایع است. CDC تخمین می‌زند که در سال‌های 2017 تا 2018، 42.2 درصد آمریکایی‌های 20 ساله و مسن‌تر چاق بودند.  اما BMI تمامی موارد را بازگو نمی‌کند. این مقیاس به عنوان واحد اندازه‌گیری محدودیت‌هایی دارد. بر مبنای نظر CDC: "عواملی مثل سن، جنس، قومیت، و توده عضلانی می‌توانند بر ارتباط میان BMI و چربی بدن تأثیر بگذارند.

بای‌پس گاستریک یا جراحی باریاتریک چیست؟

سندرم دامپینگ، نشت، یبوست، چین پوستی، کمبود ویتامین، عدم کاهش وزن، متخصص تغذیه

بای‌پس گاستریک راهی برای درمان چاقی و کمک به کاهش وزن است

بای‌پس گاستریک یا جراحی باریاتریک اقدامی است که با هدف مدیریت کردن چاقی انجام می‌شود. چاقی می‌تواند ریسک دیابت، ارتریت، فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیگر اختلالات مربوط به سلامت را افزایش می‌دهد. متخصصان مراقبت‌های پزشکی برای تقویت سلامت عمومی کاهش وزن را توصیه می‌کنند. بای‌پس گاستریک راهی برای درمان چاقی و کمک به کاهش وزن است. اگرچه رژیم غذایی و ورزش معمولاً نخستین توصیه‌ها برای کاهش وزن محسوب می‌شوند، آنها برای همه کس کارآیی ندارند. در مواردی که تغییرات سبک زندگی نامؤثرند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

مقالات دیگر...