دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم دچار کمبود وزن ممکن است در ریسک بالایی برای ابتلاء به عوارضی شامل مشکلات مربوط به سلامت استخوان، دندان و ناباروری قرار داشته باشند.

کمبود وزن می‎تواند هم‎اندازۀ اضافه وزن مردم را در معرض مشکلات مرتبط به سلامت قرار دهد. اگر فردی دچار کمبود وزن باشد بدن وی مواد مغذی مورد نیاز را برای ساختن استخوان‎ها، پوست و موی سالم دریافت نمی‎کند. در حالی که برخی از مردم ممکن است دارای زمینۀ ژنتیکی یا یک بیماری باشند که مانع از وزن گرفتن آنها می‎شود، مداخلاتی پزشکی هست که پزشکان می‎توانند برای افزایش وزن به افراد توصیه کنند. CDC توصیه می‎کند که مردم از شاخص توده بدن (BMI) برای محاسبه کمبود وزن، وزن در محدودۀ سالم، یا اضافه وزن استفاده کنند. استفاده از BMI مقیاس مناسبی برای برآورد وزن فرد محسوب می‎شود زیرا وزن را نسبت به قد محاسبه می‎کند. برای مثال فردی با وزن 170 پوند ممکن است در صورت بلند قد بودن دچار اضافه وزن محسوب نشود اما در صورتی که وی آدم کوتاه قدی باشد دچار اضافه وزن محسوب خواهد شد.

دلایل زیادی برای توجیه خواست زنان نسبت به رسیدن به وزن ایده‎آل وجود دارد که از جملۀ آنها می‎توان به استانداردهای زیبایی فردی، عملکرد ورزشی و سلامت اشاره کرد

دانستن اینکه وزن شما در محدودۀ نرمال است یا خیر، می‎تواند مفید باشد. بر مبنای اعلام CDC میانگین وزن زنان آمریکایی در سنین 20 و بالاتر 76.43 کیلوگرم است. میانگین قد زنان بزرگسال 165.4 سانتی‎متر و اندازۀ دور کمر آنها 96.77 سانتی‎متر است. سؤال این است که طیف ایده‎آل وزن برای زنان کدام است، بهترین مقیاس چیست، و زنان برای رسیدن به وزن ایده‎آل چه می‎توانند بکنند؟ BMI (شاخص توده بدن) رایج‎ترین سیستم اندازه‌گیری طیف وزن ایده‎آل به شمار می‎رود زیرا کار کردن با آن نسبتاً ساده است. افراد می‎توانند با اندازه‎گیری قد و وزن و استفاده از فورمول زیر BMI خود را حساب کنند.

یکی از عوارض جانبی ثانوی متفورمین کاهش وزن است که این باعث شده است تا مصرف آن برای لاغر شدن توسط برخی مردم پذیرفته شود.

متفورمین دارویی اسـت که پزشکان برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‎کنند. این دارو در کنار دیگر داروها و انسولین برای کاهش قند خون در بیماری مزبور استفاده می‎شود. دکترها معمولاً متفورمین را برای درمان دیابت نوع 1 تجویز نمی‎کنند. این دارو را گاهی از اوقات می‏توان برای زنان دچار سندرم تخمدان پلی‎کیستیک نیز تجویز کرد اگرچه متفورمین برای استفاده در این مورد از سوی FDA تأیید نشده است. مشابهاً FDA استفاده از متفورمین را برای کاهش وزن در افراد دچار چاقی یا اضافه وزن تحریم یا ممنوع نکرده است.

در این مقاله 9 قرص و مکمل مشهور در زمینۀ کاهش وزن مورد بررسی قرار می‎گیرد

 آللی (ارلیسترات)، کافئین، گلوکومانان، عصارۀ گارسینیا کامبوجیا، پیرووات، عصارۀ چای سبز، اسید لینولئیک کونژوگه، هیدروکسی‎کات! وقتی پای کاهش وزن در میان باشد هیچ کمبودی در ادعاهای مربوط به قرص‌ها، نوشیدنی‎ها و مکمل‎ها در مورد کاستن از وزن وجود ندارد. اما آیا قرص‎ها در مورد کاهش وزن کمک کننده‎اند، و نیز آیا این قرص‌ها ایمن هستند؟ بهترین قرص‌های کاهش وزن ممکن است دارای یک یا چند ترکیب فعال به مقصود افزایش سوزاندن چربی، کاهش اشتها یا کاهش جذب چربی باشند. در این مقاله 9 قرص و مکمل مشهور در زمینۀ کاهش وزن مورد بررسی قرار می‎گیرد.

تغییرات مربوط به سبک زندگی (از طریق کاهش انرژی دریافتی و افزایش فعالیت جسمانی) در تمامی راهکارهای درمانی نقش اساسی دارند. در حال حاضر هیچ برنامۀ درازمدتی وجود ندارد که دستکم نیاز به برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی نداشته باشد.

افزایش نرخ اضافه وزن و چاقی در استرالیا بخشی از یک روند جهانی است. امروزه، بیش از 50 درصد زنان، تا 75% مردان و تقریباً 25 درصد کودکان و نوجوانان به عنوان چاق یا دارای اضافه وزن دسته‌بندی می‎شوند. دلایل این افزایش پیچیده است، اما یقیناً تغییرات مربوط به محیط زیست و سبک زندگی نقش مهمی در این مورد بازی می‎کنند. غذاهای پرانرژی به آسانی در دسترسند و دیگر مشارکت داشتن در فعالیت جسمانی جزئی اساسی و گریزناپذیر در زندگی محسوب نمی‎شود. بنابراین چاقی و تبعات آن به صورت جزئی لاینفک و بسیار شایع درآمده‎اند. 

خوردن آب در عمل میزان وزن آب را کاهش می‎دهد. کم‌آبی بدن می‎تواند بدن را وادار سازد که آب زیادی را برای جبران کمبود آب در بدن محبوس کند.

وزن آب، که ادم نیز نامیده می‎شود بسیار شایع بوده و به ندرت دلیلی برای نگرانی است. به هر جهت، وزن آب ممکن است باعث ایجاد نفخ یا حالت پف‎کردگی در بدن فرد شود. یک قدم اول بسیار ساده برای رفع مشکل وزن آب جابجایی غذاهای پرنمک با غذاهای دارای مقدار کم نمک است. سدیم یا نمک بیش از حد می‎تواند سبب ایجاد احتباس آب فوری شود. دلیل موضوع این است که بدن نیاز دارد تا برای حفظ کارکرد کاملش نسبت آب به سدیم خود را متعادل نگه دارد، بنابراین در صورت مصرف نمک زیاد بدن به احتباس مقدار زیادی آب اقدام می‎کند.

از آنجا که سندرم متابولیک مجموعه‎ای از ریسک فاکتورها است خود فی‎نفسه یک علت واحد ندارد

سندرم متابولیک مجموعه‎ای از ریسک‎ فاکتورهای بیماری است که صرفاً همین اواخر به رسمیت شناخته شده است. اوج مناقشه در این مورد مربوط به سال 2009 بود، و اکنون به تدریج این موضوع مورد توافق است که مجموعه‎ای از مسائل مردم را در ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری‎های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 قرار می‎دهد. سندرم متابولیک که به نام سندرم مقاومت به انسولین نیز شناخته می‌شود در دهۀ دوم قرن بیست و یکم برجسته شد، زمانی که پژوهشگران و اپیدمیولوژیست‎ها به این درک رسیدند که مجموعه‎ای از عوامل با بیماری قلبی و دیابت مرتبطند. سندرم متابولیک که برای نخستین بار در سال 1988 زیر عنوان "سندرم X" توصیف شد، در دهۀ اول سال‎های 2000 به عنوان گروهی از ریسک فاکتورهای زمینه‎ساز ابتلا به بیماری قلبی عروقی و همچنین دیابت نوع 2 جایگاه خود را پیدا کرد.

مقالات دیگر...