دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

یکی از عوارض جانبی ثانوی متفورمین کاهش وزن است که این باعث شده است تا مصرف آن برای لاغر شدن توسط برخی مردم پذیرفته شود.

متفورمین دارویی اسـت که پزشکان برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‎کنند. این دارو در کنار دیگر داروها و انسولین برای کاهش قند خون در بیماری مزبور استفاده می‎شود. دکترها معمولاً متفورمین را برای درمان دیابت نوع 1 تجویز نمی‎کنند. این دارو را گاهی از اوقات می‏توان برای زنان دچار سندرم تخمدان پلی‎کیستیک نیز تجویز کرد اگرچه متفورمین برای استفاده در این مورد از سوی FDA تأیید نشده است. مشابهاً FDA استفاده از متفورمین را برای کاهش وزن در افراد دچار چاقی یا اضافه وزن تحریم یا ممنوع نکرده است.

خوردن آب در عمل میزان وزن آب را کاهش می‎دهد. کم‌آبی بدن می‎تواند بدن را وادار سازد که آب زیادی را برای جبران کمبود آب در بدن محبوس کند.

وزن آب، که ادم نیز نامیده می‎شود بسیار شایع بوده و به ندرت دلیلی برای نگرانی است. به هر جهت، وزن آب ممکن است باعث ایجاد نفخ یا حالت پف‎کردگی در بدن فرد شود. یک قدم اول بسیار ساده برای رفع مشکل وزن آب جابجایی غذاهای پرنمک با غذاهای دارای مقدار کم نمک است. سدیم یا نمک بیش از حد می‎تواند سبب ایجاد احتباس آب فوری شود. دلیل موضوع این است که بدن نیاز دارد تا برای حفظ کارکرد کاملش نسبت آب به سدیم خود را متعادل نگه دارد، بنابراین در صورت مصرف نمک زیاد بدن به احتباس مقدار زیادی آب اقدام می‎کند.

از آنجا که سندرم متابولیک مجموعه‎ای از ریسک فاکتورها است خود فی‎نفسه یک علت واحد ندارد

سندرم متابولیک مجموعه‎ای از ریسک‎ فاکتورهای بیماری است که صرفاً همین اواخر به رسمیت شناخته شده است. اوج مناقشه در این مورد مربوط به سال 2009 بود، و اکنون به تدریج این موضوع مورد توافق است که مجموعه‎ای از مسائل مردم را در ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری‎های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 قرار می‎دهد. سندرم متابولیک که به نام سندرم مقاومت به انسولین نیز شناخته می‌شود در دهۀ دوم قرن بیست و یکم برجسته شد، زمانی که پژوهشگران و اپیدمیولوژیست‎ها به این درک رسیدند که مجموعه‎ای از عوامل با بیماری قلبی و دیابت مرتبطند. سندرم متابولیک که برای نخستین بار در سال 1988 زیر عنوان "سندرم X" توصیف شد، در دهۀ اول سال‎های 2000 به عنوان گروهی از ریسک فاکتورهای زمینه‎ساز ابتلا به بیماری قلبی عروقی و همچنین دیابت نوع 2 جایگاه خود را پیدا کرد.

در میان زنان، آنانی که دارای تحصیلات دانشگاهی بوده‎اند بیش از زنان فاقد چنین تحصیلاتی محتمل است که چاق باشند.

چاق بودن یا اضافه وزن داشتن حامل طیفی از پیامدهای منفی برای سلامت است. در طول دهه‎های اخیر میزان چاقی در سطح جهان به شکل چشمگیری افزایش یافته است. ریسک‌های سلامت مرتبط به چاقی متعدد است. این ریسک‌ها شامل افزایش مجموع ریسک‎های مرگ به هر دلیل، هیپرتانسیون، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سکته مغزی، استئوارتریت، و بیماری‌های روانی است. از آنجا که چاقی با چنین طیف گسترده‎ای از مشکلات مرتبط به سلامت مرتبط است، فهم اعداد و ارقام پشت این روند اهمیتی بیش از هر وقت دیگر یافته است. در حال حاضر در حدود 36 درصد آمریکاییان بزرگسال چاق هستند - یعنی بیش از 1 نفر از هر 3 نفر. و در سطح جهان، از هر 10 نفر بیش از 1 نفر چاق محسوب می‌شوند.

در این مقاله 9 قرص و مکمل مشهور در زمینۀ کاهش وزن مورد بررسی قرار می‎گیرد

 آللی (ارلیسترات)، کافئین، گلوکومانان، عصارۀ گارسینیا کامبوجیا، پیرووات، عصارۀ چای سبز، اسید لینولئیک کونژوگه، هیدروکسی‎کات! وقتی پای کاهش وزن در میان باشد هیچ کمبودی در ادعاهای مربوط به قرص‌ها، نوشیدنی‎ها و مکمل‎ها در مورد کاستن از وزن وجود ندارد. اما آیا قرص‎ها در مورد کاهش وزن کمک کننده‎اند، و نیز آیا این قرص‌ها ایمن هستند؟ بهترین قرص‌های کاهش وزن ممکن است دارای یک یا چند ترکیب فعال به مقصود افزایش سوزاندن چربی، کاهش اشتها یا کاهش جذب چربی باشند. در این مقاله 9 قرص و مکمل مشهور در زمینۀ کاهش وزن مورد بررسی قرار می‎گیرد.

مکمل‌های کاهش وزن هیچ تأثیری بر تحقق هدف کاهش وزن افراد رژیم گیرنده ندارند. دانشمندان دانشگاه ایالتی اُرگون نشان داده‎اند که ایدۀ کمک کردن مکمل‎ها به کاهش وزن یک افسانه است.

"چگونه می‎توان وزن کم کرد"، یکی از استرس‌آورترین پرسش‌های جهان غرب است. پاسخ به این پرسش هم ساده است و هم نیست. مردم می‎توانند با دریافت مقدار کمتری انرژی نسبت به آنچه مصرف می‎کنند، وزن خود را کاهش دهند. این یک معادلۀ سرراست ریاضی است. به هر جهت، پاسخ پیچیده است زیرا حفظ نظم و انضباط به آن سادگی‌ها هم که در موردش حرف زده می‎شود، نیست. برخی عوامل دیگر نیز در کمک به کاهش وزن دخیل هستند که از جملۀ آنها می‎توان به متابولیسم، نوع غذای مصرفی، نوع بدن فرد و سبک زندگی اشاره کرد. اغلب کارشناسان بر این نکته اصرار دارند که فعالیت جسمانی در موضوع کاهش وزن به اندازۀ رژیم غذایی اهمیت دارد. این مقاله به دلایل کاهش وزن، مؤثرترین روش‎ها در این مورد و مداخلات پزشکی مرتبط خواهد پرداخت.

دانستن اینکه فرد چه مقدار کالری در روز مصرف می‎کند و برای افزایش مقدار سوزاندن کالری چه باید بکند، کلید موفقیت در کاهش وزن محسوب می‎شود

میزان کالری سوزانده شده در هر روز با کاهش وزن، افزایش وزن، یا حفظ وزن ارتباط مستقیم دارد. برای اینکه افراد بتوانند وزن خود را کاهش دهند باید بیش از کالری به دست آمده کالری بسوزانند، و کمبود کالری ایجاد کنند. اما برای انجام این کار فرد باید بداند که روزانه چه مقدار کالری می‎سوزاند. اغلب مردم در مورد کالری‎ها فقط در پیوند با غذا و کاهش وزن فکر می‎کنند. به‎هر جهت، کالری واحد انرژی گرمایی است. یک کالری مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای یک گرم آب به میزان یک درجۀ سانتی‎گراد است.

مقالات دیگر...