دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا پیر می‌شویم؟

 رادیکال آزاد, میتوکندریال, ژنتیک پیری, نظریه تلومر, سلول بنیادی, طول عمر ژن, شوک گرمایی

عموماً این نکته پذیرفته شده است که پیری ما نتیجه فرآیندهای چندگانه‌ای است تا اینکه یک دلیل داشته باشد

پیری به تغییرات فیزیولوژیکی اشاره دارد که ما در طول زندگی خود تجربه می‌کنیم. پیری بخشی اجتناب‌ناپذیر در زندگی نیز محسوب می‌شود. از همه اینها گذشته سلول‌ها ما برای دوام ابدی ساخته نشده‌اند. ساختارها و عملکردهای سلول‌های ما در گذر زمان کاهش می‌یابد. اما چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ برای دهه‌ها دانشمندان در حال کاوش در این مورد بوده‌اند. در حال حاضر بیش از 300 نظریه در مورد چرایی پیری وجود دارد و کارشناسان هر روز چیزهای تازه در این مورد می‌آموزند.

چه ارتباطی بین کهولت و زوال عقل وجود دارد

زوال عقل عروقی, زوال عقل فرونتوتمپورال, زوال عقل بیماری پارکینسون, دونیپزیل, ریواستیکمین, گالانتامین

در گذشته پزشکان از اصطلاح "کهولت" برای توصیف زوال عقل استفاده می‌کردند

افراد ممکن است اصطلاح "کهولت" را برای توصیف کاهش توانایی تفکر، تمرکز یا یادآوری به کار ببرند. کهولت و "پیر بودن" اصطلاحاتی قدیمی هستند و برخی افراد برای اشاره به زوال عقل (دمانس، دیمنتیا) از آن آنها استفاده می‌کنند. اصطلاحی که در حال حاضر از سوی پزشکان به کار می‌رود "اختلال عصبی-شناختی" است که ممکن است مینور (جزئی) یا ماژور (گسترده) باشد. برای مثال، پزشکان ممکن است اختلال عصبی-شناختی مینور را به علت بیماری آلزایمر تشخیص دهند که نوعی از زوال عقل است.

استرس اکسیداتیو یا عدم تعادل میان آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد - آنچه دانستنش نیاز است

استرس اکسیداتیو، رادیکال‌های آزاد، آنتی‌اکسیدان‌ها، الکترون، ازن، دیابت، اترواسکلروزیس، اختلالات التهابی، بالا رفتن فشار خون (هیپرتانسیون)، بیماری قلبی، بیماری‎های انحطاط یا تباهی عصبی،  بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، سرطان، برخی آفت‌کش‌ها، پاک کننده‌ها، دود سیگار،  اشعه، هوای آلوده

اجتناب کامل از قرار گرفتن در معرض رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو غیر ممکن است. به هر حال، راهکارهایی هست که می‎توانند اثرات استرس اکسیداتیو بر روی بدن را به حداقل برسانند.

استرس اکسیداتیو نوعی عدم تعادل میان رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های حاوی اکسیژن با تعداد نامتناسبی از الکترون‌ها است. نامتناسب بودن تعداد به رادیکال‌های آزاد امکان می‎دهد تا به آسانی با دیگر مولکول‌ها واکنش دهند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث واکنش‌های شیمیایی زنجیره‎ای بزرگی در بدن فرد شوند زیرا به آسانی در برابر مولکول‌های دیگر واکنش می‎دهند. این واکنش‌ها اکسیداسیون نامیده می‌شود. اکسیداسیون ممکن است مفید یا مضر باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‎هایی هستند که می‎توانند بدون ایجاد ناپایداری در خود یک الکترون در اختیار رادیکال‌های آزاد قرار دهند. این روند باعث می‌شود تا رادیکال‌های آزاد پایدار شوند و کمتر به صورت واکنشی ظاهر گردند.

خشکی دهان یا زروستومیا - علل، تشخیص، و درمان

زروستومیا، خشکی دهان، خشکی لثه، بیماری سیستمیک، لوپوس، سرطان دهان، داروها، شیمی درمانی، اشعه درمانی، سیالومتری، سالیوگرافی، اختلالات اضطرابی،  افسردگی، HIV / ایدز،  بیماری پارکینسون،  دیابت دارای کنترل ضعیف، سندرم سیوگرن، خوابیدن با دهان باز،  خر و پف

زروستومیا ممکن است نشانه‎ای از یک بیماری سیستمیک جدی مثل لوپوس اریتروماتوس سیستمیک، ارتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، سارکوئیدوز، امیلوئیدوز، سندرم سیوگرن، بیماری پارکینسون، دیابت یا پرکاری تیروئید باشد

زروستومیا اصطلاحی پزشکی به معنی خشکی دهان به علت فقدان یا کمبود بزاق است. مردم دچار زروستومیا فاقد بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان و دچار کاهش جریان بزاق یا فقدان آن هستند. زروستومیا می‎تواند به بروز مشکلاتی در حرف زدن و غذا خوردن، بوی بد نفس (هالیتوز)، افزایش میزان پوسیدگی و سوراخ دندان (بزاق از فساد دندان پیشگیری می‌کند) و عفونت‎های دهان مثل برفک منجر شود. فرد دچار زروستومیا به طور معمول از غذا خوردن کمتر لذت می‌برد. زروستومیا یک مشکل شایع است. این اختلال یکی از عوارض جانبی مکرر داروها است، که ممکن است با تغییر داروی تجویز شده یا تغییر دوز مصرف آنها بهبود یابد.

علاج اختلال نعوظ در سالمندان

 اوانافیل, سیلدنافیل, تدالافیل, وردنافیل, درمان جایگزینی تستوسترون, تزریق‌های اینتراکاورنوسال

اختلال نعوظ یک اصطلاح پزشکی برای تبیین وضعیتی است که مرد در تحقق نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل می‌شود

اختلال نعوظ ناتوانی در رسیدن به نعوظ آلت تناسلی یا حفظ این نعوظ است. علاج اختلال نعوظ می‌تواند شامل استفاده از دارو، عمل جراحی، تغییرات سبک زندگی، یا مدیریت کردن اختلالات زمینه‌ای سلامت باشد. "مطالعه سالمندی مردان ماساچوست" یکی از نخستین مطالعاتی بود که اپیدمیولوژی (علت‌شناسی) اختلال نعوظ را در ایالات متحد آمریکا گزارش داد. در مجموع، مطالعه مزبور پی برد که اختلال نعوظ مبتلابه 52 درصد جمعیت مردان 40 تا 70 ساله است. "نظرسنجی سلامت جامعه ناحیه بوستن" نیز عنوان کرده است که اختلال نعوظ در 10 درصد جمعیت مردان سنین 30 تا 39 سال وجود دارد و این رقم برای سنین 70 تا 79 سال به 59 درصد افزایش می‌یابد.

روابط جنسی سالمندان - نکاتی برای پیرمردان

سکس، سالمندان، سکس در سالمندان، روابط جنسی در دوران پیری، تستوسترون، ارترتی، مشکلات قلبی، افسردگی، شریک جسمانی وضعیت ظاهری، برانگیختگی جنسی، مشکلات نعوظ، اختلال نعوظ، انزال

سلامت فرد می‎تـــواند تأثیری بزرگ بر زندگی جنسی و عملکرد جنسی وی داشته باشد. ضعف سلامت یا ابتلا به اختلالات و بیماری‎های مزمن مثل بیماری قلبی یا ارتریت، باعث می‎شود تا سکس و صمیمیت با چالش‌های بیشتری همراه شود.

چه می‎توانید بکنید تا در عین پیری زندگی جنسی سالم و لذت‎بخشی داشته باشید؟! وقتی پا به سن می‎گذاریم سکس دیگر همانی نیست که در بیست سالگی بود - اما هنوز که هنوز است می‎تواند رضایت‌بخش باشد. خلاف باور افسانه‎ای رایج، سکس چیزی نیست که فقط مال جوان‎ها باشد. بسیاری از پیران لذت بردن از زندگی جنسی را تا دهۀ نهم زندگی خود نیز حفظ می‎کنند. زندگی جنسی سالم نه فقط قابل تحقق است بلکه برای دیگر جنبه‎های زندگی مثل سلامت جسمانی و عزت نفس نیز خوب است. وقتی مردان پا به سن می‎گذارند، میزان هورمون تستوسترون در آنها کاهش پیدا می‎کند و بروز تغییراتی در عمکرد جنسی شایع است.

رادیکال‌های آزاد – چگونه به بدن آسیب می‌زنند؟

رادیکال آزاد، آنتی‌اکسیدان، بتا کاروتن، فلاونوئید، استرس اکسیداتیو، هسته اتم، پوسته اتم، الکترون، پیری، سالخوردگی، هویج، ویتامین E، ویتامین C

بر مبنای نظریۀ سالخوردگی رادیکال آزاد که برای اولین بار در 1956 تبیین شد، رادیکال‎های آزاد به مرور زمان باعث شکسته شدن سلول‎ها می‎شوند

رادیکال‌های آزاد اتم‏‌های ناپایداری هسـتند کـه می‎توانـند به سلول‎ها آسیب بزنند، و سبب بیماری و پیری شوند. رادیکال‌های آزاد با پیری و میزبانی بیماری‎ها مرتبط شده‎اند، اما دانش اندکی در مورد نقش آنها در سلامت انسان، یا چگونگی پیشگیری از بیمار کردن مردم توسط آنها وجود دارد. درک رادیکال‌های آزاد نیازمند داشتن دانش پایه‎ای از شیمی است. اتم‌ها توسط الکترون‎هایی احاطه شده‎اند که در لایه‎هایی موسوم به پوسته دور اتم‌ها در گردشند. هر پوسته نیاز دارد که توسط شماری از الکترون‎ها پر شود. وقتی یک پوسته پر می‌شود الکترون‎ها پر کردن پوستۀ بعدی را شروع می‎کنند.

مقالات دیگر...