دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عموماً این نکته پذیرفته شده است که پیری ما نتیجه فرآیندهای چندگانه‌ای است تا اینکه یک دلیل داشته باشد

پیری به تغییرات فیزیولوژیکی اشاره دارد که ما در طول زندگی خود تجربه می‌کنیم. پیری بخشی اجتناب‌ناپذیر در زندگی نیز محسوب می‌شود. از همه اینها گذشته سلول‌ها ما برای دوام ابدی ساخته نشده‌اند. ساختارها و عملکردهای سلول‌های ما در گذر زمان کاهش می‌یابد. اما چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ برای دهه‌ها دانشمندان در حال کاوش در این مورد بوده‌اند. در حال حاضر بیش از 300 نظریه در مورد چرایی پیری وجود دارد و کارشناسان هر روز چیزهای تازه در این مورد می‌آموزند.

در گذشته پزشکان از اصطلاح "کهولت" برای توصیف زوال عقل استفاده می‌کردند

افراد ممکن است اصطلاح "کهولت" را برای توصیف کاهش توانایی تفکر، تمرکز یا یادآوری به کار ببرند. کهولت و "پیر بودن" اصطلاحاتی قدیمی هستند و برخی افراد برای اشاره به زوال عقل (دمانس، دیمنتیا) از آن آنها استفاده می‌کنند. اصطلاحی که در حال حاضر از سوی پزشکان به کار می‌رود "اختلال عصبی-شناختی" است که ممکن است مینور (جزئی) یا ماژور (گسترده) باشد. برای مثال، پزشکان ممکن است اختلال عصبی-شناختی مینور را به علت بیماری آلزایمر تشخیص دهند که نوعی از زوال عقل است.

اجتناب کامل از قرار گرفتن در معرض رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو غیر ممکن است. به هر حال، راهکارهایی هست که می‎توانند اثرات استرس اکسیداتیو بر روی بدن را به حداقل برسانند.

استرس اکسیداتیو نوعی عدم تعادل میان رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های حاوی اکسیژن با تعداد نامتناسبی از الکترون‌ها است. نامتناسب بودن تعداد به رادیکال‌های آزاد امکان می‎دهد تا به آسانی با دیگر مولکول‌ها واکنش دهند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث واکنش‌های شیمیایی زنجیره‎ای بزرگی در بدن فرد شوند زیرا به آسانی در برابر مولکول‌های دیگر واکنش می‎دهند. این واکنش‌ها اکسیداسیون نامیده می‌شود. اکسیداسیون ممکن است مفید یا مضر باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‎هایی هستند که می‎توانند بدون ایجاد ناپایداری در خود یک الکترون در اختیار رادیکال‌های آزاد قرار دهند. این روند باعث می‌شود تا رادیکال‌های آزاد پایدار شوند و کمتر به صورت واکنشی ظاهر گردند.

زروستومیا ممکن است نشانه‎ای از یک بیماری سیستمیک جدی مثل لوپوس اریتروماتوس سیستمیک، ارتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، سارکوئیدوز، امیلوئیدوز، سندرم سیوگرن، بیماری پارکینسون، دیابت یا پرکاری تیروئید باشد

زروستومیا اصطلاحی پزشکی به معنی خشکی دهان به علت فقدان یا کمبود بزاق است. مردم دچار زروستومیا فاقد بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان و دچار کاهش جریان بزاق یا فقدان آن هستند. زروستومیا می‎تواند به بروز مشکلاتی در حرف زدن و غذا خوردن، بوی بد نفس (هالیتوز)، افزایش میزان پوسیدگی و سوراخ دندان (بزاق از فساد دندان پیشگیری می‌کند) و عفونت‎های دهان مثل برفک منجر شود. فرد دچار زروستومیا به طور معمول از غذا خوردن کمتر لذت می‌برد. زروستومیا یک مشکل شایع است. این اختلال یکی از عوارض جانبی مکرر داروها است، که ممکن است با تغییر داروی تجویز شده یا تغییر دوز مصرف آنها بهبود یابد.

اختلال نعوظ یک اصطلاح پزشکی برای تبیین وضعیتی است که مرد در تحقق نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل می‌شود

اختلال نعوظ ناتوانی در رسیدن به نعوظ آلت تناسلی یا حفظ این نعوظ است. علاج اختلال نعوظ می‌تواند شامل استفاده از دارو، عمل جراحی، تغییرات سبک زندگی، یا مدیریت کردن اختلالات زمینه‌ای سلامت باشد. "مطالعه سالمندی مردان ماساچوست" یکی از نخستین مطالعاتی بود که اپیدمیولوژی (علت‌شناسی) اختلال نعوظ را در ایالات متحد آمریکا گزارش داد. در مجموع، مطالعه مزبور پی برد که اختلال نعوظ مبتلابه 52 درصد جمعیت مردان 40 تا 70 ساله است. "نظرسنجی سلامت جامعه ناحیه بوستن" نیز عنوان کرده است که اختلال نعوظ در 10 درصد جمعیت مردان سنین 30 تا 39 سال وجود دارد و این رقم برای سنین 70 تا 79 سال به 59 درصد افزایش می‌یابد.

سلامت فرد می‎تـــواند تأثیری بزرگ بر زندگی جنسی و عملکرد جنسی وی داشته باشد. ضعف سلامت یا ابتلا به اختلالات و بیماری‎های مزمن مثل بیماری قلبی یا ارتریت، باعث می‎شود تا سکس و صمیمیت با چالش‌های بیشتری همراه شود.

چه می‎توانید بکنید تا در عین پیری زندگی جنسی سالم و لذت‎بخشی داشته باشید؟! وقتی پا به سن می‎گذاریم سکس دیگر همانی نیست که در بیست سالگی بود - اما هنوز که هنوز است می‎تواند رضایت‌بخش باشد. خلاف باور افسانه‎ای رایج، سکس چیزی نیست که فقط مال جوان‎ها باشد. بسیاری از پیران لذت بردن از زندگی جنسی را تا دهۀ نهم زندگی خود نیز حفظ می‎کنند. زندگی جنسی سالم نه فقط قابل تحقق است بلکه برای دیگر جنبه‎های زندگی مثل سلامت جسمانی و عزت نفس نیز خوب است. وقتی مردان پا به سن می‎گذارند، میزان هورمون تستوسترون در آنها کاهش پیدا می‎کند و بروز تغییراتی در عمکرد جنسی شایع است.

بر مبنای نظریۀ سالخوردگی رادیکال آزاد که برای اولین بار در 1956 تبیین شد، رادیکال‎های آزاد به مرور زمان باعث شکسته شدن سلول‎ها می‎شوند

رادیکال‌های آزاد اتم‏‌های ناپایداری هسـتند کـه می‎توانـند به سلول‎ها آسیب بزنند، و سبب بیماری و پیری شوند. رادیکال‌های آزاد با پیری و میزبانی بیماری‎ها مرتبط شده‎اند، اما دانش اندکی در مورد نقش آنها در سلامت انسان، یا چگونگی پیشگیری از بیمار کردن مردم توسط آنها وجود دارد. درک رادیکال‌های آزاد نیازمند داشتن دانش پایه‎ای از شیمی است. اتم‌ها توسط الکترون‎هایی احاطه شده‎اند که در لایه‎هایی موسوم به پوسته دور اتم‌ها در گردشند. هر پوسته نیاز دارد که توسط شماری از الکترون‎ها پر شود. وقتی یک پوسته پر می‌شود الکترون‎ها پر کردن پوستۀ بعدی را شروع می‎کنند.

مقالات دیگر...