دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زروستومیا ممکن است نشانه‎ای از یک بیماری سیستمیک جدی مثل لوپوس اریتروماتوس سیستمیک، ارتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، سارکوئیدوز، امیلوئیدوز، سندرم سیوگرن، بیماری پارکینسون، دیابت یا پرکاری تیروئید باشد

زروستومیا اصطلاحی پزشکی به معنی خشکی دهان به علت فقدان یا کمبود بزاق است. مردم دچار زروستومیا فاقد بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان و دچار کاهش جریان بزاق یا فقدان آن هستند. زروستومیا می‎تواند به بروز مشکلاتی در حرف زدن و غذا خوردن، بوی بد نفس (هالیتوز)، افزایش میزان پوسیدگی و سوراخ دندان (بزاق از فساد دندان پیشگیری می‌کند) و عفونت‎های دهان مثل برفک منجر شود. فرد دچار زروستومیا به طور معمول از غذا خوردن کمتر لذت می‌برد. زروستومیا یک مشکل شایع است. این اختلال یکی از عوارض جانبی مکرر داروها است، که ممکن است با تغییر داروی تجویز شده یا تغییر دوز مصرف آنها بهبود یابد.

بر مبنای نظریۀ سالخوردگی رادیکال آزاد که برای اولین بار در 1956 تبیین شد، رادیکال‎های آزاد به مرور زمان باعث شکسته شدن سلول‎ها می‎شوند

رادیکال‎های آزاد اتم‏‌های نـاپایداری هسـتند کـه مـی‎تـوانــند به سلول‎ها آسیب بزنند، و سبب بیماری و پیری شوند. رادیکال‎های آزاد با پیری و میزبانی بیماری‎ها مرتبط شده‎اند، اما دانش اندکی در مورد نقش آنها در سلامت انسان، یا چگونگی پیشگیری از بیمار کردن مردم توسط آنها وجود دارد. درک رادیکال‎های آزاد نیازمند داشتن دانش پایه‎ای از شیمی است. اتم‎ها توسط الکترون‎هایی احاطه شده‎اند که در لایه‎هایی موسوم به پوسته دور اتم‌ها در گردشند. هر پوسته نیاز دارد که توسط شماری از الکترون‎ها پر شود. وقتی یک پوسته پر می‎شود الکترون‎ها پر کردن پوستۀ بعدی را شروع می‎کنند. اگر یک اتم دارای پوستۀ بیرونی پُرنشده‎ای باشد، ممکن است به اتم دیگری بچسبد، و از الکترون‎ها برای کامل کردن پوستۀ بیرونی خود استفاده کند. این نوع اتم‌ها به عنوان رادیکال‌های آزاد شناخته می‎شوند.

بر مبنای اعلام "بنیاد بین‎المللی استئوپوروز"، تودۀ عضلانی در اطراف سن 40 سالگی رو به کاهش می‎رود. کاهش بافت عضله ممکن است وقتی فرد به سنین 60 و 70 سالگی می‎رسد با سرعت بیشتری توسعه پیدا کند. اگرچه میزان دقیق نزول یا کاهش متفاوت است، فرد ممکن است در طول هر دهه از زندگی 3 تا 8 درصد تودۀ عضلانی خود را از دست بدهد. روند کاهش تودۀ عضلانی شامل هم کاهش شمار فیبرهای عضلانی و هم کاهش اندازۀ آنها است. ترکیب فیبرهای عضلانی کوچک‌تر و کمتر سبب آتروفی یا کوچک شدن عضلات می‎شود.