دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رفع ترک پوست: درمان و چاره

پوست، ترک پوست، رتین -A، مداوای خانگی، پلاسمای غنی شده، اولتراسوند، تریتینوئین (رتینوئیک اسید)،  بیماری کوشینگ، هورمون استروئیدی، کورتیکوستروئید، لیزردرمانی، نوردرمانی

در حدود 90 درصد زنان در طول بارداری دچار ترک پوست می‌شوند، اگرچه این مشکل برای مردان و زنان و نوجوانان نیز اتفاق می‌افتد. این مشکل اغلب در طول دوره‌های رشد و تغییرات جسمانی مانند افزایش وزن زیاد، بلوغ و عضله‌سازی بیش از حد بروز می‌کند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنیفر بری، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر

پوست وسیع‌ترین ارگان بدن است و در صورت نیاز توانایی قابل ملاحظه‌ای برای انبساط و انقباض دارد. پوست، قوی و منعطف است اما بافت‌های تقویت‌ کنندة پوست در صورت کشیدگی بیش از حد یا خیلی سریع ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند.
اتساع سریع پوست می‌تواند به بروز ترک یا شکاف پوست منجر شود. علایم ترک پوست مشکلی شایع است که مردان و زنان در تقریباً تمامی سنین و تمامی انواع پوست دچارش می‌شوند.
در حدود 90 درصد زنان در طول بارداری دچار ترک پوست می‌شوند، اگرچه این مشکل برای مردان و زنان و نوجوانان نیز اتفاق می‌افتد. این مشکل اغلب در طول دوره‌های رشد و تغییرات جسمانی مانند افزایش وزن زیاد، بلوغ و عضله‌سازی بیش از حد بروز می‌کند.

مطالب این مقاله
• ترک پوست چیست؟
• درمان‌های ترک پوست
• چاره‌ها و درمان‌های خانگی برای ترک پوست

ترک پوست چیست؟
ترک یا شکاف پوست خطوط یا نوارهایی هستند که به دلیل کشیدگی زیاد بافت‌های متصل به پوست ایجاد می‌شوند.
وقتی لایة میانی پوست دچار کشیدگی زیاد شود، برخی از فیبرهای کلاژن آن دچار پارگی می‌شوند. این باعث می‌شود رگ‌های خونی پنهان در زیر پوست از میان شکاف‌ها به شکل خطوط راه‌راه قرمز یا بنفش دیده شوند.
به مرور زمان، آنها همچنان که رگ‌های خونی التیام پیدا می‌کنند به رنگ سفید یا نقره‌ای درمی‌آیند. به طور کلی علایم مزبور به طور کامل از بین نمی‌روند.
اگرچه علایم ترک پوست با درد همراه نیستند، می‌توانند به حس اعتماد و عزت نفس فرد لطمه بزنند. آنها می‌توانند در موارد شدید بدشکلی جسمانی ایجاد کنند.
به دلیل آثار روانی ناشی از بروز ترک پوست، خبرگان امر سال‌هاست در تلاش هستند تا درمان مؤثری برای این عارضه پیدا کنند. بدبختانه هیچ درمانی برای محو کامل آنها وجود ندارد. در هر حال راه‌های درمانی تازه‌ای برای ترک پوست در حال ایجاد است و برخی از این روش‌ها نویدبخش به نظر می‌رسند.

ریسک‌فاکتورها
دلیل اینکه چرا برخی از افراد دچار علایم ترک پوست می‌شوند و دیگران دچار چنین مشکلی نمی‌شوند، روشن نیست. برخی از افراد بر مبنای ویژگی‌های ژنتیکی یا میزان هورمون‌ها ممکن است بیشتر مستعد ابتلاء به این وضعیت باشند.
یک مطالعه در نشریة آمریکایی زنان و زایمان / American Journal of Obstetrics and Gynecology عنوان می‌کند زنانی که در سنین پایین باردار می‌شوند بیشتر دچار این وضعیت می‌گردند و به همین شکل زنانی که در طول بارداری وزن بیشتری می‌گیرند بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. در هر حال، این عوامل به تنهایی ضمانتی برای ابتلاء زنان به مشکل ترک پوست نیستند.
به نظر می‌رسد میزان بالاتر هورمون‌های استروئیدی در بدن در این مورد نقشی داشته باشد. افراد دچار بیماری کوشینگ / Cushing بیش از افراد غیر مبتلاء به این عارضه مستعد این وضعیت هستند.
به صورت مشابه افرادی که داروهای استروئیدی مصرف می‌کنند یا کرم‌های استروئیدی موضعی به کار می‌برند ممکن است به احتمال بیشتری دچار مشکل ترک پوست شوند. کارشناسان بر این عقیده‌اند که این ممکن است ناشی از این باشد که هورمون‌های استروئیدی می‌توانند کُلاژن پوست را تضعیف کنند و احتمال شکنندگی آن را بالا ببرند.

• درمان‌های علایم ترک پوست
درمان‌های در دسترس توسط پزشکان و جراحان پلاستیک امیدهایی را برای کاهش نمای ترک‌های پوست به وجود می‌‌آورد. اگرچه هیچ راه‌حلی چارة همیشگی مشکل نشان نداده است، بسیاری از افراد با برخی از درمان‌های زیر به موفقیت‌هایی می‌رسند.

رتین - A
در یک مطالعه نشان داده شده است که کرم 0.1 درصد تریتینوئین (رتینوئیک اسید) می‌تواند نشانه‌های ترک پوست در مراحل اولیه را محو کند، اما مطالعات بعدی یافته‌های متناقضی نشان داده‌اند.
ترتیتنوئین اغلب به اسم تجاری آن رتین – A نامیده می‌شود. رتین – A می‌تواند سبب عوارض جانبی نظیر سرخی و پوسته پوسته شدن پوست شود. این دارو نباید توسط زنان باردار یا پرستار مورد استفاده قرار گیرد.
این دارو می‌تواند از میان لایة رویی پوست عبور و کلاژن را بازسازی کند، که این توضیح دهندة این موضوع است که چگونه در برخی افراد باعث بهبود مشکل ترک پوست می‌شود.
تریتینوئین یک داروی صرفاً نسخه‌ای است. به نظر می‌رسد فواید آن در مواردی که برای پوست به تازگی دچار ترک شده استفاده می‌شود بیشتر است، بنابراین درمان زودهنگام توصیه می‌شود. وقتی نشانه‌های ترک پوست به سفیدی یا نقره‌ای می‌گرایند، تریتینوئین ممکن است مفید نباشد.

لیزردرمانی یا نوردرمانی
لیزر درمانی یکی از جدیدترین درمان‌های مربوط به ترک پوست است که به نظر می‌رسد در کاهش علایم آن مفید باشد. لیزرهای پالسی رنگ و نور پالسی شدید می‌توانند علایم ترک پوست را بهبود ببخشند و به مرور زمان تولید کلاژن را افزایش دهند. این درمان‌ها از سوی جراحان پوست یا پلاستیک و آرایشی و بهداشتی عرضه می‌شوند.
انجمن جراحی پوست آمریکا (ASDS) لیزر یا نوردرمانی را به عنوان تنها روش‌های اثبات شده برای بهبود قابل ملاحظة علایم ترک پوست توصیه کرده است. برای رسیدن به نتیجة کامل تا 20 جلسة درمانی ممکن است مورد نیاز باشد.

پلاسمای غنی از پلاکت با اولتراسوند
درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به عنوان راهی برای احیاء پوست و افزایش تولید کُلاژن مقبولیت عام یافته است. PRP درمانی، پلاسمای غنی از پلاکت را که درست پیش از انجام اقدام درمانی از خون خود بیمار گرفته شده است مورد استفاده قرار می‌دهد.
مطالعه‌ای که در ژونال آرایش و لیزردرمانی / Journal of Cosmetic and Laser Therapy منتشر شد نشان می‌دهد که درمان با پلاسمای غنی از پلاکت در تلفیق با اولتراسوند می‌تواند مداوای مناسبی برای کاهش ترک پوست باشد. بیش از 70 درصد نمونه‌ها این روش درمانی را در محو آثار ترک پوست در مورد خود "خوب" یا "خیلی خوب" توصیف کرده‌اند.

جراحی پلاستیک
جمع کردن شکم، کشیدن پوست و دیگر اقدامات با برداشت پوست اضافی و سفت کردن پوست و بافت باقی مانده انجام می‌شود. این روش‌ها اغلب برای افرادی پیشنهاد می‌شود که دارای پوست آویزان بر اثر کاهش وزن یا بارداری هستند. بر مبنای نظر انجمن جراحان پلاستیک آمریکا /American Society of Plastic Surgeons افراد زیر کاندید ایده‌ال انجام جراحی پلاستیک هستند:
- دارای وزن پایدار بوده و از سلامت مناسب برخوردارند
- دخانیات مصرف نمی‌کنند
- دارای توقعات واقع‌گرایانه نسبت به آنچه جراحی پلاستیک می‌تواند انجام دهد، هستند
این اقدامات درمانی مشخصاً برای برداشتن ترک‌های پوستی طراحی نشده‌اند. در هر حال، از میان رفتن علایم ترک پوست همراه برداشته شدن پوست آسیب دیده می‌تواند از جمله فواید این کار باشد.
اگر پوست تضعیف نشده باشد، این نوع از جراحی پلاستیکی ممکن است گزینة درمانی نباشد. بیماران قبل از تن دردادن به هر اقدام جراحی باید در مورد ریسک‌های محتمل و فواید درمان با جراح خود مشورت کنند.

• گزینه‌ها و راهکارهای خانگی برای ترک پوست
برخی کرم‌ها، روغن‌ها و دیگر فرآورده‌های موضعی برای پوست که در قفسة فروشگاه‌ها دیده می‌شوند ادعای آن را دارند که می‌توانند از ترک‌های پوست پیشگیری کرده یا آنها را کاهش دهند. ترکیبات عامه‌پسند در این مورد کره کاکائو، روغن زیتون و روغن مغز بادام هستند.
علی‌رغم ادعاهای مندرج بر پشت لیبل محصولات، تاکنون اثبات نشده است که کرم‌ها و روغن‌های پشت ویترین در پیشگیری یا درمان ترک پوست کمک کننده باشند. ترک پوست در لایة جلدی زیرین پوست بروز می‌کند، که کرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها قادر به رسیدن به آنجا نیستند.
چکیدة 6 آزمون بالینی دریافته است که پیشگیری از ترک پوست با استفاده از فرآورده‌های مراقبت موضعی پوست موفقیت‌آمیز نیست. به علاوه، مالیدن مرطوب‌کننده‌ها یا کرم‌ها پس از بروز ترک پوست تأثیری در نمای ظاهری آنها ندارد.
اگرچه کرم‌های ترک پوست ممکن است مفید نباشند، مراقبت کامل از پوست می‌تواند باعث شود که پوست خوب به نظر برسد و بهترین حس از آن ناشی شود. «آکادمی پوست آمریکا» پیشنهاد می‌دهد:
- حفاظت مناسب در برابر آفتاب. کرم‌های ضد آفتاب به تنهایی نمی‌توانند از ترک پوست پیشگیری کنند، اما آنها در کل به سلامت پوست و جلوة ظاهری آن کمک می‌کنند. قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند جراحات و علایم پوستی را قابل توجه‌تر کند. نور آفتاب همچنین به شکل قابل توجهی ریسک سرطان پوست را افزایش می‌دهد. به علاوه قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند باعث خرد شدن فیبرهای کلاژن شود، که فرد را بیشتر در ریسک ترک‌های پوستی قرار می‌دهد.
- پوست را مرطوب نگه دارید. استفاده از مرطوب کننده‌ها درست پس از دوش گرفتن، زمانی که پوست هنوز نمدار است، می‌تواند به نفوذ بهتر آنها و نرم و منعطف نگه داشتن پوست کمک کند. زنان باردار ممکن است پوستشان بر اثر اتساع سریع در ناحیة شکم دچار خارش شود، و مرطوب کننده‌ها اغلب در این مورد تسکین دهنده هستند.
پیشگیری از ترک پوست به طور کامل امکان‌پذیر نیست، اما رعایت شیوة زندگی سالم می‌تواند ریسک ابتلا به آن را کاهش دهد. نوشیدن آب به میزان کافی، خوردن غذاهای مغذی و ورزش منظم می‌تواند وزن را در محدودة سالم نگه دارد و سلامت انسان را در کل تقویت کند.
اجتناب از تغییر وزن ناگهانی و تلاش در مسیر وزن‌گیری سالم و تدریجی در دوران بارداری نیز مفید هستند. کالج آمریکایی زنان و زایمان وزن گرفتن معادل 12.5 تا 16.5 کیلوگرم را در طول دورة بارداری برای زنان دارای وزن نرمال توصیه می‌کند.
اگر ترک‌های پوستی شدید باشند یا در احساس رضایت روانی فرد اختلال ایجاد کنند، گزینه‌های درمانی در دسترس است. افراد می‌توانند به پزشکان متخصص در درمان ترک پوست مراجعه کنند و در مورد راه حل‌های ممکن و روش‌های کاهش بروز ظاهری آنها باخبر شوند./

 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کاهش پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی - علل، علایم و درمان

حشیش برای مردان بیش از زنان تسکین‌دهنده است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.