دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گزینه‌های درمانی برای درماتیت اتوپیک (نوع شایعی از اگزما)

هیدروکورتیزون, کورتید, نوتراکورت, آنتی‌هیستامین‌های خوراکی, دیفن‌هیدرامین, بنداریل, پیمکرولیموس, تاکرولیموس, دوپیلومب, نوردمانی

یافتن پلنی مناسب برای پیشگیری و درمان درماتیت اتوپیک در مورد مدیریت کردن علایم ضروری است

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• محصولات غیر نسخه‌ای
• داروهای نسخه‌ای برای درماتیت اتوپیک
• نوردمانی
• خلاصهدرماتیت اتوپیک (درماتیت آتوپیک) یک اختلال مزمن پوستی است که 16.5 میلیون نفر از آمریکاییان بزرگسال به آن مبتلا هستند. این بیماری با خشکی پوست و خارش مداوم مشخص می‌شود. درماتیت اتوپیک نوع شایعی از اگزما محسوب می‌شود.
یافتن پلنی مناسب برای پیشگیری و درمان درماتیت اتوپیک در مورد مدیریت کردن علایم ضروری است. در صورت عدم درمان درماتیت اتوپیک به خارش بیشتر و خراشیدن بیشتر پوست منجر می‌شود. وقتی کسی شروع به خارش دادن نقاط آسیب دیده می‌کند خطر ایجاد عفونت در مورد وی افزایش خواهد یافت.
درمان مؤثر می‌تواند به حفظ کیفیت بالاتری از زندگی و بهبود خواب کمک کند. این هر دو برای کاهش استرس که می‌تواند به افزایش موارد عود بیماری بینجامد ضروری هستند.
اگرچه علاجی برای درماتیت اتوپیک وجود ندارد گزینه‌های درمانی مختلفی برای آن در دسترس است. این گزینه‌ها داروهای غیر نسخه‌ای، داروهای نسخه‌ای و نوردرمانی را شامل می‌شود.

محصولات غیر نسخه‌ای
بسیاری از گزینه‌های درمانی برای درماتیت اتوپیک بدون نسخه در دسترسند.

مرطوب کننده‌ها
مرطوب نگه داشتن پوست ساده‌ترین و مؤثرترین درمان برای درماتیت اتوپیک است. برای تسکین خشکی پوست ناشی از درماتیت اتوپیک شما باید به پوست رطوبت اضافه کنید.
بهترین راه برای انجام این کار استفاده از مرطوب کننده بلافاصله پس از حمام است یعنی زمانی که پوست هنوز مرطوب است.
مرطوب کننده‌های غیر نسخه‌ای یک راه‌حل درمانی طولانی مدت خوب محسوب می‌شوند. سه نوع مختلف مرطوب کننده وجود دارد:

لوسیون‌ها
لوسیون‌ها سبک‌ترین مرطوب کننده‌ها محسوب می‌شوند. لوسیون مخلوطی از آب و روغن است که به سادگی روی پوست گسترده می‌شود.
به هر حال، آب موجود در لوسیون به سرعت تبخیر می‌گردد بنابراین لوسیون بهترین گزینه برای موارد شدید درماتیت اتوپیک نیست.

کرم‌ها
کرم مخلوط نیمه جامدی متشکل از آب و روغن است. محتوی روغن در کرم بیشتر از میزان آن در لوسیون است. کرم‌ها مرطوب‌تر از لوسیون هستند که بدان معنی است که پوست را بهتر سیراب می‌کنند.
کرم‌ها یک گزینه مرطوب کننده روزانه برای موارد مزمن خشکی پوست محسوب می‌شوند.

پمادها
پماد مواد نیمه جامد روغنی است که محتوی روغن آن بسیار بالاتر و آب آن بسیار کمتر از لوسیون و کرم‌ است.
پمادها بسیار مرطوب کننده‌اند و باید مخلفات بسیار معدودی داشته باشند. ساده‌ترین پماد ژل نفتی است که صرفاً یک ترکیب را در خود دارد.
داشتن مخلفات بسیار اندک پمادها را به یک گزینه خوب برای افراد دارای پوست حساس تبدیل می‌کند. از آنجا که این فورمولاسیون‌ها روی پوست حالت چرب ایجاد می‌کنند، بهترین کار استفاده از آنها در زمان رفتن به بستر خواب است.

استروئیدهای موضعی
برای درمان کوتاه مدت کورتیکواستروئیدهای موضعی ضعیف به صورت غیر نسخه‌ای در دسترسند. کرم‌های هیدروکورتیزون کم‌توان (کورتید، نوتراکورت) در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها قابل تهیه‌اند.
شما می‌توانید هیدروکورتیزون را بلافاصله پس از مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید. این دارو بیشترین کارآیی را در درمان موارد عود این بیماری دارد.
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" (AAD) معمولاً درمان ناحیه آسیب دیده را به صورت دو بار در روز توصیه می‌کند. کورتیکواستروئیدهای موضعی برای استفاده طولانی مدت نیستند.
در عوض، AAD استفاده پیشگیرانه گهگاهی را توصیه می‌کند. با پزشک خود در مورد امکان کاربرد هیدروکورتیزون به صورت یک یا دو بار در هفته برای نواحی مستعد عود بیماری مشورت کنید.

آنتی‌هیستامین‌های خوراکی
بر مبنای اعلام AAD، آنتی‌هیستامین‌های خوراکی غیر نسخه‌ای می‌توانند نقش مکمل را برای درمان موضعی ایفا کنند. آنتی‌هیستامین‌ها معمولاً به عنوان درمان منفرد برای این مورد توصیه نمی‌شوند.
در هر حال آنتی‌هیستامین‌هایی مثل دیفن‌هیدرامین (بنداریل) می‌تواند به مدیریت کردن چرخه خارش-خاراندن کمک کنند. اثر آرام‌بخشی جزئی آن ممکن است در صورتی که خارش باعث بیدار شدن از خواب در طول شب می‌شود نیز کمک کننده باشد.

داروهای نسخه‌ای برای درماتیت اتوپیک
اگر با وجود استفاده از گزینه‌های غیر نسخه‌ای شخص کماکان دچار موارد عود این بیماری باشد، دکتر ممکن است نسخه‌ای برای وی تجویز کند. انواع مختلفی از داروهای نسخه‌ای برای درمان درماتیت اتوپیک کاربرد دارند.

استروئیدهای موضعی نسخه‌ای
اکثر استروئیدهای موضعی صرفاً با نسخه در دسترسند. استروئیدهای موضعی بر مبنای میزان قدرت از کلاس 1 (قوی‌ترین) تا کلاس 7 (ضعیف‌ترین) گروه‌بندی می‌شوند.
اکثر استروئیدهای موضعی قوی‌تر برای کودکان مناسب نیستند بنابراین همیشه باید پیش از استفاده از دارو برای کودک با پزشک مشورت شود.
استروئیدهای موضعی ممکن است به صورت لوسیون، کرم یا پماد برای مالیدن به پوست استفاده شوند.
همانند مرطوب کننده‌ها پمادها ممکن است اگر کرم‌ها گرایشی به ایجاد سوزش یا حالت نیش خوردن ایجاد کنند بهترن گزینه باشند.

مهارکننده‌های کلسینورین موضعی
مهارکننده‌های کلسینورین موضعی (TCLs) کلاس نسبتاً تازه‌ای از داروی ضد التهابی محسوب می‌شوند. آنها حاوی استروئید نیستند. با وجود این این داروها در درمان راش و خارش ناشی از درماتیت اتوپیک مؤثرند.
امروزه دو نوع TCIs نسخه‌ای در بازار دارو موجود است: پیمکرولیموس (الیدل) و تاکرولیموس (پروتوپیک).
در سال 2006، FDA یک لیبل هشدار جعبه سیاه را به بسته‌بندی این دو دارو اضافه کرد. هشدارها به مصرف کنندگان در مورد احتمال ارتباط بین TCIs و سرطان هشدار می‌دهند.
FDA اقرار دارد که شناسایی وجود ریسک واقعی در این مورد ممکن است به دهه‌ها تحقیق نیاز داشته باشد. در این اثناء، FDA توصیه می‌کند که این داروها صرفاً به عنوان خط ثانوی درمان مورد استفاده قرار گیرند.
اگر پزشک به این نتیجه برسد که سایر داروها برای درمان پاسخگو نیستند ممکن است درمان کوتاه مدت با TCIs را در دستور کار قرار دهد.

داروهای ضد التهابی تزریقی
دیگر داروی جدید در سال 2017 از سوی FDA تأیید شد: دوپیلومب (دوپیکسنت)، یک داروی ضد التهابی تزریقی را می‌توان در کنار کورتیکوستروئیدها مورد استفاده قرار داد.

داروهای خوراکی
داروهای موضعی نسخه‌ای رایج‌ترین و مطالعه‌شده‌ترین داروها برای درماتیت اتوپیک به شمار می‌روند. هر از گاه دکتر ممکن است داروهای خوراکی مثل موارد زیر را تجویز کند:
• کورتیکواستروئیدهای خوراکی برای موارد گسترده، شدید و مقاوم درماتیت اتوپیک
• سیکلوسپورین یا اینترفرون برای موارد شدید درماتیت اتوپیک
آنتی‌بیوتیک‌ها در صورت ایجاد عفونت پوستی

نوردمانی
نوردرمانی به درمان با استفاده از نور اشاره دارد. درمان با پرتوهای باریک نور ماورای بنفش B (NB-UVB) رایج‌ترین شکل نوردرمانی برای افراد دچار درماتیت اتوپیک است.
درمان با این روش خطرات ناشی از نور ماورای بنفش A یا UVA ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب را از بین می‌برد.
نوردرمانی نوعی گزینه درمانی ثانوی خوب برای مواردی است که بیمار به درمان استاندارد پاسخ نمی‌دهد. این روش را همچنین می‌توان به عنوان درمان نگهدارنده به کار برد.
هزینه و امکان دسترسی دو مشکل اساسی محسوب می‌شوند. شخص نیاز به آن دارد که دو تا سه بار در هفته به نوردرمانی دسترسی داشته باشد. این موضوع ممکن است به رفت و آمد و هزینه قابل توجهی منجر گردد.

خلاصه
در مورد تمامی این گزینه‌های درمانی شما باید به این موضوع خوشبین باشید که راهی برای مدیریت علایم مبتلابه خود خواهید یافت.
در مورد ایجاد بهترین پلن درمانی برای درماتیت اتوپیک با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک نسخه جدیدی برای شما می‌نویسد، در مرود نحوه کاربرد کامل آن از پزشک خود پرسش کنید./گزینه‌های درمانی برای درماتیت اتوپیک (نوع شایعی از اگزما)
دکتر دِبرا رُز ویلسون، مگان بیرد
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Atopic Dermatitis Treatment Options
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
By Megan Baird —
Updated on September 12, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا در مورد ریسک‌های گوارشی آسپیرین مبالغه شده است؟

عود آسم با تزریق آنتی‎بادی کاهش یافت

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.