دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا بالا بودن کلسترول بر پوست تأثیر می‌گذارد؟

لیودو رتیکولاریس, هیپرکلسترولمی, استرس, دخانیات, سبک زندگی

بالا بودن کلسترول معمولاً علامتی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه به مشکلی منجر شود

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ بالا بودن کلسترول چگونه بر پوست تأثیر می‌گذارد؟
◄ علایم پوستی بالا بودن کلسترول کدامند؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ چگونه علایم پوستی بالا بودن کلسترول را مدیریت کنیم؟
◄ چگونه می‌توانیم میزان کلسترول خود را کاهش دهیم؟
◄ خلاصهبالا بودن کلسترول اختلالی نسبتاً شایع است که در آن مقدار کلسترول موجود در جریان گردش خون بسیار زیاد است. کلسترول یک لیپید (چربی) است که می‌تواند درون پلاک‌های شکل گرفته در شریان‌ها انباشته شود و آنها را باریک کرده و جریان خود به قلب و از قلب را محدود کند. این وضعیت می‌تواند به بیماری قلبی، حمله قلبی یا استروک منجر گردد.
بالا بودن کلسترول معمولاً علامتی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه به مشکلی منجر شود. این بدان معنی است که شخص اغلب از بالا بودن کلسترول خود آگاه نیست مگر اینکه پزشک در این مورد تستی انجام داده باشد.
اما میزان بالای چربی در گردش خون (کلسترول و تری‌گلیسیریدها) گاهی از اوقات به بروز تغییراتی محسوس در پوست منجر می‌گردد. نخستین رد پای مربوط به بالا بودن کلسترول در شخص ممکن است به صورت بروز برآمدگی‌هایی غیر قابل توجیه، لکه‌های نرم و زرد رنگ پوستی یا تغییر رنگ اندام‌های دور از قلب خود را نشان دهد.
این علایم پوستی ممکن است نشانه‌ای مهم از آن باشد که شخص نیازمند کنترل و مدیریت میزان کلسترول خود است.

کلسترول: چقدر بالا بیش از حد بالا محسوب می‌شود؟
یک پانل لیپید می‌تواند مقدار کلی کلسترول در خون را اندازه‌گیری کند.
• زیر 200 میلی‌گرم / دسی‌لیتر سطح بهینه محسوب می‌شود.
• بین 200 تا 240 میلی‌گرم / دسی‌لیتر حد مرزی بالا بودن کلسترول است.
• سطوح 240 میلی‌گرم / دسی‌لیتر یا بالاتر نشان دهنده بالا بودن کلسترول است.
در سال 2022 بیش از 94 میلیون آمریکایی در سنین بالای 20 دچار کلسترول حد مرزی یا بالا بوده‌اند. به گمان کارشناسان این میزان بالاتر بوده اما تشخیص داده نشده است.

بالا بودن کلسترول چگونه بر پوست تأثیر می‌گذارد؟
وقتی میزان بالایی از کلسترول در جریان خون وجود داشته باشد، می‌تواند در توده‌های چربی زیر پوست جمع شود. این وضعیت می‌تواند به ایجاد برآمدگی‌های نارنجی یا زرد رنگ پر شده با چربی منجر گردد.
کلسترول همچنین می‌تواند رگ‌های خونی کوچک موسوم به کاپیلاری را که اکسیژن را به پوست می‌رسانند مسدود کند. این وضعیت می‌تواند به تغییر رنگ سطح پوست منجر شود. وضعیت مزبور همچنین تقویت کننده اختلالاتی مثل پسوریازیس (سوریازیس) است.
بالا بودن کلسترول گاهی از اوقات به اختلالی جدی‌تر به نام آمبولی کلسترول منجر می‌شود. این اختلال زمانی ایجاد می‌گردد که یک پلاک کلسترول جدا شده و یک ورید یا شریان را مسدود می‌کند. وضعیت مزبور می‌تواند به اولسرهای پوستی یا اختلالات دیگر بینجامد.
نخستین گام برای هدف گرفتن یک مشکل پوستی مرتبط به کلسترول شناسایی وضعیت است. شخص آنگاه خواهد توانست تا علت زمینه‌ای را درمان کند که شامل مدیریت کردن میزان کلسترول و تری‌گلیسیرید است.

علایم پوستی بالا بودن کلسترول کدامند؟
اختلالات پوستی ناشی از بالا بودن میزان کلسترول و تری‌گلیسیریدها در طیفی از خفیف تا شدید بروز می‌کنند. در ادامه برخی از شایع‌ترین این اختلالات تشریح خواهند شد.

زانتوما
زانتوماها توده‌های چربی موضعی هستند که به طور معمول پوست، بافت‌های زیر پوست و تاندون‌ها را درگیر می‌کنند. چند نوع مختلف زانتوما وجود دارد:
• زانتومای فورانی. بروز ناگهانی آنچه به صورت راش چند توده روی پوست ظاهر می‌شود که با توده‌های چربی یا کلسترول پر شده‌اند.
• زانتوماهای توبروس یا تاندونی. نودول‌هایی که اغلب روی بند انگشتان، زانوها، آرنج‌ها و کفل یافت می‌شوند.
• زانتوماهای وروکوس. زانتوماهای شبه زگیل هستند که در داخل دهان یا گاهی اوقات در ناحیه تناسلی شکل می‌گیرند.
• زانتوماهای پلانتار. لکه‌های تخت یا دارای برجستگی جزئی هستند که که در هر قسمتی از سطح بدن ممکن است ظاهر شوند.

زانتلاسما
زانتلاسما شایع‌ترین نوع زانتومای پلانتار است. زانتلاسما برآمدگی‌های نرم زردرنگی است که اطراف چشم‌ها و معمولاً در اطراف چشم و نزدیک بینی ایجاد می‌شود. فراوانی آن در پلک بالایی بیش از پلک پایینی است اما می‌تواند هر دو را درگیر کند.

پسوریازیس (سوریازیس)
پسوریازیس یک اختلال التهابی پوست است که باعث ایجاد لکه‌های برآمده، قرمز رنگ پوستی (به علت تجدید تکثیر سریع سلول‌های پوستی) می‌شود. پسوریازیس یک اختلال خودایمنی است که سبب ایجاد پاسخ التهابی در بدن می‌‌گردد. پسوریازیس می‌تواند رگ‌های خونی را درگیر کرده باعث بالا رفتن ریسک بیماری قلبی شود.
بر مبنای یک تحقیق متعلق به سال 2017، همچنین ارتباطی بین پسوریازیس و بالا بودن کلسترول وجود دارد. محققان در مورد چرایی این موضوع مطمئن نیستند. اگر کسی دچار پسوریازیس باشد، باید سطح کلسترول و چربی خود را پایش کند.

آمبولی کلسترول
آمبولی کلسترول زمانی بروز می‌کند که کریستال‌های تشکیل شده از کلسترول و دیگر مواد از پلاک‌ها جدا شده وارد یکی از شریان‌های بزرگ می‌شوند. سپس و پیش از تجمع در یک شریان رگ خونی کوچک‌تر آنها در جریان خون به حرکت درمی‌آیند.
این وضعیت می‌تواند باعث انسداد خون در آن ناحیه شده به صدمات و علایم پوستی شامل موارد زیر بینجامد:
• اولسرهای پا
• تغییر رنگ پوست
غانغرایا
• آبی یا بنفش شدن انگشتان پا
• لیودو رتیکولاریس

لیودو رتیکولاریس
لیودو رتیکولاریس یک خال یا لکه قرمز و آبی پوستی است که در الگویی شبکه‌ای ظاهر می‌شود. این اختلال معمولاً خود را روی ران‌ها، پاها، انگشتان پا، کفل، زیر زانوها یا دیگر اندام‌های تحتانی نشان می‌دهد. عوامل بسیاری شامل آمبولی کلسترول می‌توانند عامل بروز این اختلال باشند.
در صورتی که خال‌های مزبور خود به خود از بین نروند و قسمت‌هایی از پوست به شکل آبی تیره تا سیاه درآیند شخص باید به پزشک مراجعه کند. شخص ممکن است دچار انسدادی نیازمند مراقبت اورژانسی پزشکی باشد.

چشم‌ها نیز ممکن است در صدد گفتن چیزی به شما باشند
اگر شما در سنین زیر 45 هستید و متوجه وجود حلقه‌ای اطراف مردمک چشم خود می‌شوید که پیشتر در آنجا نبوده است ممکن است در آستانۀ ابتلا به آرکوس قرنیه باشید.
این حلقه‌ای با توده‌های به رنگ خاکستری، زرد روشن یا سفید در لبه بیرونی قرنیه است. حلقه مزبور در میانسالی عمومیت دارد اما اگر در سنین زیر 45 شکل بگیرد ممکن است نشانه‌ای از بالا بودن کلسترول یا هیپرکلسترولمی خانوادگی باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بالا بودن کلسترول می‌تواند به چند اختلال تهدیدگر زندگی شامل بیماری قلبی و استروک منجر گردد. فکر خوبی است که مردم برای بررسی سطح کلسترول خود به پزشک مراجعه کنند.
CDC آغاز تست کلسترول را در سن 20 سالگی و در ادامه هر 5 سال یک بار برای افراد در معرض ریسک پایین بیماری قلبی عروقی توصیه می‌کند. افراد دچار ریسک بیماری قلبی عروقی یا ریسک فاکتورهای آن باید به دفعات بیشتری تست کلسترول انجام دهند.

چگونه علایم پوستی بالا بودن کلسترول را مدیریت کنیم؟
نقطه کلیدی برای تست وضعیت پوست کوشش برای یافتن علت زمینه‌ای است. پزشک می‌تواند در این مورد کمک کند، شما را از ریسک‌های بالقوه آگاه سازد و راه‌هایی را برای مدیریت علایم توصیه کند.
اگر اختلال پوست شما ناشی از بالا بودن کلسترول باشد پزشک تغییراتی در سبک زندگی به شرح زیر را توصیه خواهد کرد:
• رژیم غذایی
• ورزش
• کاهش میزان استرس
• ترک مصرف دخانیات
همچنین ممکن است در صورت نیاز پزشک مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول توصیه کند.

چگونه می‌توانیم میزان کلسترول خود را کاهش دهیم؟
"انجمن آمریکایی قلب" چند راه کلیدی را برای کاهش بالا بودن کلسترول توصیه می‌کند:
• میزان کلسترول خود را بررسی کنید و نتایج را با پزشک به بحث بگذارید
• از رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
• از نظر جسمانی فعال باشید
• در صورت مصرف دخانیات آن را ترک کنید
• در صورتی که چاق هستید یا اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید.

خلاصه
بالا بودن کلسترول یک وضعیت شایع مبتلابه میلیون‌ها نفر است که بسیاری از آنان از ابتلاء خود بدان بی‌خبرند.
وقتی کسی دچار مشکل وجود کلسترول و دیگر چربی‌ها در گردش خون باشد امکان انباشت آنها در شریان‌ها وجود دارد. این وضعیت می‌تواند پیامدهای تهدیدگر زندگی مثل بیماری قلبی، حمله قلبی، و استروک داشته باشد. وضعیت مزبور همچنین می‌تواند به بسیاری پیامدهای پوستی منجر گردد.
اگر کسی متوجه وجود توده‌های چربی، برآمدگی‌های زرد رنگ زیر پوست خود یا اطراف چشم‌ها شود یا تغییر رنگ خفیف یا شدید در پوست مشاهده کند ممکن است به یک اختلال پوستی مرتبط به کلسترول بالا مواجه باشد.
همکاری با پزشک برای مدیریت کردن میزان کلسترول اهمیت دارد. اگر بالا بودن کلسترول علت اختلال پوستی شخص باشد دکتر می‌تواند برای کمک به کاهش میزان کلسترول و کمک به سالم ماندن پوست دارو یا تغییراتی در سبک زندگی را توصیه کند./آیا بالا بودن کلسترول بر پوست تأثیر می‌گذارد؟
دکتر انجلیکا بالینجیت، جنیفر ام. ادواردز
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Can High Cholesterol Affect Your Skin?
Medically reviewed by Angelica Balingit, MD —
Written by Jennifer M. Edwards
On August 12, 2022

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.