دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

از کارشناس بپرسید: بیایید در مورد آکنه حرف بزنیم

آکنه سیستیک, آکنه هورمونی, ویتامین A, ویتامین B6, ویتامین B12

از خراشیدن و لمس ضایعات آکنه خودداری نمایید

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ مراقبت پوست روتین مناسب برای پوست آسیب‌پذیر نسبت به آکنه چیست؟
◄ آیا مراقبت روتین می‌تواند ما را از شر آکنه خلاص کند؟
◄ چرا علی‌رغم مراقبت روتین مناسب از پوست من کماکان دچار آکنه هستم؟
◄ آیا رتینول برای پوست آسیب‌پذیر در برابر آکنه گزینه خوبی است؟
◄ آیا بعضی ویتامین‌ها در مورد آکنه مفید هستند؟
◄ آیا گرفتن ویتامین باعث آکنه یا تشدید آن می‌شود؟مراقبت پوست روتین مناسب برای پوست آسیب‌پذیر نسبت به آکنه چیست؟
برای صبح‌ها، من نظافت پوست صورت و دیگر نواحی آسیب‌پذیر در برابر آکنه مثل گردن، قفسه سینه، و قسمت فوقانی پشت را با یک شوینده طبی حاوی بنزویل پراکساید یا اسید سالیسیلیک توصیه می‌کنم. پوست را به ملایمت خشک کرده سپس از یک مرطوب کننده ترجیحاً دارای SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. اگر مرطوب کننده دارای ضد آفتاب نباشد در مرحله بعد از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در صورت تمایل محصولات آرایشی فاقد روغن برای پوست استفاده نمایید.
اگر در طول روز چندین ساعت از ماسک استفاده می‌کنید، در میانه روز صورت خود را با یک شوینده ملایم بشویید، سپس مجدداً از مرطوب کننده و یک ماسک تازه و تمیز استفاده کنید.
برای عصرها من شستشوی صورت با یک شویندۀ صورت ملایم را توصیه می‌کنم. پس از آن، با گذشت حدود 1.5 ساعت از رتینول یا رتینوئید برای صورت استفاد کنید. در مرحله بعد مرطوب کننده به کار ببرید.
برای تمامی نواحی در معرض آکنه بیش از کاربرد لوسیون‌های فعال درمانگر آکنه از داروهای ضد آکنه استفاده کنید. از خراشیدن و لمس ضایعات آکنه خودداری نمایید. اگر ورزش یا دیگر فعالیت‌های موجب تعریق زیاد انجام می‌دهید این موضوع مهم است که پس از فعالیت صورت خود را بشویید.

آیا مراقبت روتین می‌تواند ما را از شر آکنه خلاص کند؟
گاهی از اوقات مراقبت روتین مناسب از پوست که شامل محصولات غیر نسخه‌ای باشد می‌تواند به درمان آکنه و حفظ شفافیت پوست کمک کند.
به هر حال آکنه می‌تواند به شکل مشکلی مزمن وجود داشته باشد. وقتی از یک روش مراقبت از پوست روتین خوب استفاده می‌کنید این موضوع اهمیت خواهد داشت که روش مزبور را برای پیشگیری از عود مجدد آکنه ادامه دهید.

نکات همراه:
نکته: استفاده از درمان روزانه برای باز کردن منافذ پوست و پیشگیری از عود آکنه را در دستور کار قرار دهید.
توانایی The Neutrogena Stubborn Acne™ Collectionبه شکل بالینی در درمان آکنه و کمک به کاهش طغیان آن اثبات شده است. این داروهای فاقد بوی مخصوص استفاده در صبح و عصر برای هدف گرفتن عود آکنه طراحی شده‌اند و به شکلی مشهود نشانه‌ها و ناهمواری‌های پوستی پس از آکنه را کاهش می‌دهند.

چرا علی‌رغم مراقبت روتین مناسب از پوست من کماکان دچار آکنه هستم؟
مراقبت مناسب از پوست به شکل روزمره می‌تواند در موارد خفیف آکنه کمک کند. اما کارآمد بودن درمان آکنه ممکن است به حدود 3 ماه زمان نیاز داشته باشد. در طول این بازۀ زمانی آکنه ممکن است عود خود را ادامه دهد. و برخی انواع خفیف، متوسط تا شدید آکنه، شامل آکنه سیستیک و جراحت دهنده و همچنین آکنه هورمونی اغلب نیاز به داروهای نسخه‌ای دارند. مراجعه به یک متخصص پوست صاحب صلاحیت می‌تواند مفید باشد.

آیا رتینول برای پوست آسیب‌پذیر در برابر آکنه گزینه خوبی است؟
جواب مثبت است، رتینول می‌تواند در این مورد کمک کند. اما رتینول برای نشان دادن کارآیی خود ممکن است به سه ماه زمان نیاز داشته باشد و حالت تحریک‌پذیری ایجاد کند. استفاده از رتینول به همراه یک مرطوب کننده اغلب اوقات مفید است.

آیا بعضی ویتامین‌ها در مورد آکنه مفید هستند؟
ویتامین A دارای ترکیباتی است که در درمان آکنه مفید هستند. نکتۀ جالب نظر این است که رتینوئیدها از مشتقات ویتامین A محسوب می‌شوند.
این نکته دارای اهمیت است که شخص پیش از استفاده از ویتامین A برای آکنه به پزشک مراجعه کند زیرا در صورت استفاده نادرست این ماده می‌تواند عوارض جانبی مضری داشته باشد.

آیا گرفتن ویتامین باعث آکنه یا تشدید آن می‌شود؟
برخی گزارش‌ها حاکی از آنند که دوزهای بالای ویتامین B6 و ویتامین B12 می‌توانند باعث تشدید آکنه شوند. ید، که می‌تواند یکی از اجزاء مولتی‌ویتامن‌ها باشد نیز می‌تواند به عود آکنه منجر گردد./از کارشناس بپرسید: بیایید در مورد آکنه حرف بزنیم
دکتر ساریکا راماچاندران
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Ask the Expert: Let’s Talk About Acne
Written by Sarika Ramachandran, MD
On July 7, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا در مورد ریسک‌های گوارشی آسپیرین مبالغه شده است؟

عود آسم با تزریق آنتی‎بادی کاهش یافت

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.