دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا سم‌زدایی زیربغل کارآیی دارد؟

 باکتری استافیلوکوکی, تخلیۀ گره‌های لنفاوی,  گل بنتونایت, روغن نارگیل

ماسک‌های زیر بغل برای سم‌زدایی زغال، انواع گل رس یا سرکه را شامل می‌شوند

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ سم‌زدایی زیر بغل چیست؟
◄ چرا سم‌زدایی زیر بغل انجام می‌شود؟
◄ گمان مربوط به نوع کارآیی سم‌زدایی زیر بغل چیست؟
◄ آیا سم‌زدایی زیر بغل واقعاً کارآیی دارد؟
◄ چطور ماسک سم‌زدایی زیر بغل بسازیم؟
◄ اثرات جانبی سم‌زدایی زیر بغل
◄ خلاصهانواع پاکسازی و سم‌زدایی برای سالیان سال رویکردهای مرتبط به سلامت بوده‌اند. اکثر آنها از درمان‌های مربوط به پزشکی یکپارچه و جایگزین نشأت گرفته‌اند.
از پاکسازی پوست گرفته تا روده، ایده پشت عمل این است که پاک کردن گهگاهی بدن توسط مواد سالم می‌تواند به حفظ بدن در شرایط مناسب برای آینده کمک کند.

سم‌زدایی زیر بغل چیست؟
به جای نوشیدن انواع چای یا استفاده از پاکسازی کننده، برخی از مردم با مخلوط کردن و هم زدن انواع ماسک زیر بغل در صدد حفظ سلامت در شرایط خوب و زدودن بوی بد هستند.
ماسک‌های زیر بغل برای سم‌زدایی زغال، انواع گل رس یا سرکه را شامل می‌شوند. بر مبنای گفته هواداران این روش‌ها، مخلفات را با هم مخلوط کرده، و آنها را به زیر بغل خود می‌مالید و تا زمان خشک شدن ترکیب مورد استفاده دست‌هایتان را روی سر خود نگه می‌دارید. و ظاهراً آنها به "سم‌زدایی" از مواد شیمیایی مضری که در دئودورانت و ضد عرق‌های پیشتر مورد استفاده وجود داشته کمک می‌کنند.
اما پیش از اینکه زیر بغل خود را با لجن سبز بپوشانیم بیایید نگاهی به این موضوع بیندازیم که آیا این سم‌زداها واقعاً کارآیی دارند؟

چرا سم‌زدایی زیر بغل انجام می‌شود؟
بسیاری از افرادی که از دئودورانت‌های مرسوم به انواع طبیعی روی می‌آورند به یک بازه زمانی اشاره می‌کنند که در آن بدبوتر شده و بیشتر عرق می‌کنند.
باور بر این است که سم‌زداهای زیر بغل این مرحله را با باز کردن منافذ و پاک کردن ناخالصی‌ها تسریع می‌کنند.

گمان مربوط به نوع کارآیی سم‌زدایی زیر بغل چیست؟
ادعاهای بسیاری در مورد فواید سم‌زدایی زیر بغل وجود دارد. در اینجا پنج مورد شایع از این ادعاها و نتایج تحقیق در مورد آنها تشریح می‌شود.

سم‌زدایی زیر بغل اثربخشی دئودورانت طبیعی را افزایش می‌دهد
در مورد اکثر دئودورانت‌ها اعتقاد بر آن است که باعث آسان‌تر شدن مرحله انتقالی بین ضد عرق‌های بر پایه آلومینیم با دئودورانت طبیعی می‌شوند. بسیاری از مقالات مرتبط ادعا می‌کنند که دئودورانت طبیعی مثل دئودورانت جوش شیرین در ادامه کارکرد بهتری خواهد داشت.
در هر حال این نکته اثبات نشده است که این سم‌زداها بوی بد را کاهش داده یا باعث بیشتر شدن کارآیی یک دئودورانت می‌شوند. اما دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها انواع و مقادیر باکتری در زیر بغل را تغییر می‌دهند.
یک مطالعه کوچک مقیاس مربوط به سال 2016 به این نکته پی برده است که در مقایسه با کسانی که از هیچ نوع ضد عرق یا دئودورانتی استفاده نمی‌کنند افراد استفاده کننده از این مواد دارای میکرب‌های استافیلوکوکی کمتری هستند.
نتایج همچنین نشان دادند افرادی که از دئودورانت فاقد مخلفات بلوک کننده مثل آلومینیم استفاده می‌کنند دارای باکتری استافیلوکوکی بیشتری بوده‌اند در حالی که افرادی که از هیچ‌یک از این نوع محصولات استفاده نمی‌کردند کورینباکتریوم بیشتری داشتند.
وقتی افراد حاضر در این مطالعه که یه طور معمول از دئودورانت بدون ترکیبات مسدود کننده استفاده می‌کردند یا آنهایی که هیچ محصولی در این زمینه استفاده نمی‌کردند از ضد عرق استفاده کردند میزان باکتری استافیلوکوکی روی پوست آنان کاهش پیدا کرد.
این تغییرات می‌توانند برای غلبه باکتری‌های پخش کننده بو راه باز کنند. بر مبنای یک مطالعه کوچک مربوط به 2014 ضد عرق می‌تواند مقدار اسینتوباکتر را افزایش دهد، که یک باکتریوم بوزا روی پوست است.
این عدم تعادل در باکتری می‌تواند یک دلیل این موضوع باشد که چرا انتقال از یک ضد عرق به دئودورانت طبیعی می‌تواند باعث شود تا شما بوی اضافی احساس کنید. زمان می‌برد تا باکتری‌های روی پوست به تعادل برسند؛ و هر محصول استفاده شده شامل دئودورانت طبیعی، صابون، یا ماسک سم‌زدایی، می‌تواند انواع و مقدار این باکتری‌ها را دستخوش تغییر کند.
سرکه موجود در ماسک سم‌زدایی ممکن است برخی از باکتری‌های مسبب بو را برطرف کند اما صابون و آب نیز همین کار را انجام می‌دهند.

انباشت ضد عرق و دئودورانت را از بین می‌برد
ضد عرق از طریق انسداد موقتی غدد تعریق برای کاهش آن کار می‌کند. ضد عرق این کار را با ایجاد یک ژل روی سطح پوست انجام می‌دهد. این ماده در پوست جذب نمی‌شود اما می‌تواند حاوی مواد تحریک کننده مثل رایحه‌ها و الکل باشد.
چند بار شستشو با آب و صابون با استفاده از یک پارچه، ضد عرق یا دئودورانت را می‌زداید.
سم‌زدایی زیر بغل نیز می‌تواند ضد عرق را از پوست جدا کند. اما احتمال آن بیشتر است که آب کشیدن ماسک مزبور با آب آن را از سطح پوست جدا کند.
اگر می‌خواهید از پاک شدن تمامی اجزاء، الکل و دیگر مواد تحریک کننده مطمئن شوید استفاده از آب و صابون و مالش موضع برای رفع ضد عرق را دنبال کنید.

بدن را سم‌زدایی می‌کند
از زدودن "مواد سمی سرطان‌زا" تا تخلیۀ گره‌های لنفاوی، برخی از ادعاهای اثبات نشدۀ مرتبط به سم‌زدایی زیر بغل است.
اما آیا واقعاً امکان خارج کردن سموم از راه پوست وجود دارد؟
شیلپی کتارپال درماتولوژیست می‌گوید، "اینکه تمامی این محصولات بر پایه گل در تلاشند تا سموم‌ را بیرون بکشند در واقع فقط یک افسانه است. در واقعیت کبد و کلیه‌ها مراقبت در مورد سم‌زدایی بدن از هر نوع ماده شیمیایی مضر را انجام می‌دهند. هیچ راهی برای بیرون کشیدن آنها از طریق غدد تعریق یا از راه پوست وجود ندارد."
هیچ شواهدی دال بر امکان فیزیکی بیرون کشیدن مواد سمی از پوست و لایه‌های عمقی‌تر بافت وجود ندارد. عرق می‌تواند سمومی مثل فلزات سنگین را از بدن به بیرون حمل کند اما نامحتمل است که گل به تنهایی بتواند آنها را از بافت‌های زیر پوست بیرون بکشد.
در عین حال هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان ‌دهد مواد سمی موجود در دئودورانت‌ها یا ضد عرق‌ها به سرطان پستان منجر می‌شوند. این فقط یک افسانه در مورد سرطان پستان است.

کاهش تحریک ناشی از دئودورانت‌های طبیعی
سرخی و خارش ممکن است ناشی از افزایش باکتری در زمان تنظیم بدن باشد. به احتمال بیشتر این مورد یک واکنش به ترکیبات موجود در دئودورانت طبیعی مثل جوش شیرین و نشاسته ذرت است.

بوی بد بدن را از بین می‌برد
نوید حفره‌های بدون بو چیزی است که باعث می‌شود تا شخص در زمان خشک شدن ماسک سم‌زدایی دست‌های خود را بالای سر نگه دارد. چنین به نظر می‌رسد که واقعاً چیزی در این ادعا وجود دارد.
سرکه سیب یک ماده ضد باکتری است و می‌تواند به رفع باکتری‌های مسبب بو کمک کند. به هر حال، این موضوع مهم است که سرکه به طور کامل رقیق شود، و به خاطر داشته باشید که سرکه برای همیشه شما را خوشبو نگه نمی‌دارد.

آیا سم‌زدایی زیر بغل واقعاً کارآیی دارد؟
در دنیای امروز به نظر می‌سد انگار که شما می‌توانید برای همه چیز "سم‌زدایی" کنید. انواع سم‌زدایی دیجیتال، سم‌زدایی آب، و بله، حتی سم‌زدایی زیر بغل وجود دارد.
اگر نامحتمل است که سم‌زدایی زیر بغل ضرری برای کسی داشته باشد هیچ شواهدی در مورد فواید احتمالی آن وجود ندارد.

کارهایی که در عوض می‌توان انجام داد؟
زیر بغل خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید، از دئودورانت مورد علاقه خود استفاده کنید و در صورت وجود هر نوع نگرانی دیگری به متخصص پوست مراجعه نمایید.

چطور ماسک سم‌زدایی زیر بغل بسازیم؟
اگرچه هیچ گونه شواهدی در مورد کارآیی آن وجود ندارد، احتمالاً امتحان آن هم ضرری نخواهد داشت – مادامی که شما تست پچ را در مورد هر ترکیبب تازه برای پیشگیری از تحریک پوست انجام داده باشید.
در اکثر موارد برای سم‌زدایی زیر بغل از یک ماسک گل بنتونایت (بنتونیت) خانگی و سرکه سیب استفاده می‌شود. برخی از آنها شامل آب برای رقیق کردن سرکه نیز هستند. مابقی از نسبت مساوی گل بنتونیت و روغن نارگیل برای نرمی بیشتر استفاده می‌برند مخلوط دوگانه‌ای که بر اثر وجود روغن نارگیل هنوز تا حدودی ترکیبات آنتی‌باکتریال دارد.
شما باید ماسک مزبور را به زیر بغل خود بمالید و حدود 5 تا 20 دقیقه، بسیار مشابه مورد ماسک صورت، صبر کنید. وقتی ماسک خشک شد، موضع را زیر دوش آب با یک پارچه خیس پاک کرده آبکشی می‌کنید.

اثرات جانبی سم‌زدایی زیر بغل
در اکثر موارد انجام سم‌زدایی زیر بغل فایده چندانی در بر ندارد.
به هر حال این موضوع مهم است که به خاطر بسپریم برخی ترکیبات مثل سرکه، می‌توانند باعث تحریک پوست شوند. آخرین چیزی که ما می‌خواهیم خارش زیر بغل یا سوزش زیر بغل است.
ختارپال می‌گوید، "من در مورد [سم‌زدایی زیر بغل] به مردم هشدار می‌دهم. هیچ نیازی به چنین کاری نیست، این کار مفید نشان نداده است و نه فقط کاری انجام نمی‌دهد بلکه برخی مشکلات برای شما ایجاد می‌کند."

خلاصه
بدن ما به شکل طبیعی عمل سم‌زدایی و خارج کردن مواد شیمیایی مضر را از طریق کبد، کلیه‌ها و عمل دفع (ادرار، مدفوع، و تعریق) انجام می‌دهد. استفاده از گل رس یا سرکه بر روی پوست باعث بیرون کشیدن سموم از بدن یا تخلیه گره‌های لنفاوی نمی‌شود.
در مقابل، یک شستشوی ساده با صابون ملایم و آب دئودورانت یا ضد عرق روی پوست را خارج کردن و به کنترل بو کمک می‌کند.
اگر شما در مورد ترکیبات موجود در دوئودورانت‌های مرسوم نگران هستید، انواع متعددی از دئودورانت طبیعی در بازار وجود دارد. فقط باید در مورد تست نقطه‌ای در قسمت داخل بازو مراقب باشید و گوشه چشمی هم به حساسیتی که ممکن است داشته باشید.
اگر شما از یک نوع محصول طبیعی به نوع دیگری چرخش می‌کنید به بدن خود – و باکتری‌های آن – فرصت تنظیم خود را بدهید.
در کل، این نوع دیگری از "سم‌زدایی" است که بهتر است از آن چشم‌پوشی کنید. بهتر وقت خود را برای استفاده از یک ماسک صورت ملایم یا ترمیم مو صرف نمایید./آیا سم‌زدایی زیربغل کارآیی دارد؟
دکتر سینتیا کاب، مندی فریرا
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Do Armpit Detoxes Work?
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP —
Written by Mandy Ferreira —
Updated on March 7, 2022

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.