دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کهیر روی پستان: علل، شناسایی و درمان

 بیماری هیلی-هیلی, ماستیت, ماستوسیتوزیس, آنتی‌هیستامین, مواد آلرژی‌زا, کورتیکوستروئید, امالیزومب

کهیرها مقدمتاً به وسیله رهش ماده شیمیایی هیستامین توسط بدن که در واکنش‌ آلرژیک تکثیر می‌گردد ایجاد می‌شون

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ علل کهیر روی پستان
◄ کهیر با علت ناشناخته
راش‌های مشابه
◄ تشخیص کهیر روی پستان
◄ درمان کهیر روی پستان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهکهیر (یوریتیکاریا) ممکن است یه صورت برآمدگی‌های صورتی-قرمز، یا لکه‌های روی پوست ظاهر گردد و بسیار خارش‌آور است. کهیرها اغلب نشانه‌ای از یک واکنش آلرژیک هستند، اما آنها ممکن است ایدیوپاتیک نیز باشند، که بدین معنی است که علت آنها ناشناخته است.
در حالی که کهیرها گرایشی به ناپدید شدن در طول چند ساعت نشان می‌دهند امکان برگشت آنها وجود دارد. آنها امکان بروز بر هر نقطه‌ای از بدن را که در تماس با مواد محرک‌ قرار گرفته باشد دارند که این موضوع پستان‌ها را نیز شامل می‌شود.
این موضوع اهمیت دارد که یک پزشک راش‌های روی پستان یا هاله آن را بررسی کند و به سرعت به این باور نرسیم که هر راشی کهیر است.
گذشته از کهیر، دیگر راش‌های محتمل یا وضعیت‌های پوستی که امکان بروز آنها پیرامون پستان‌ها وجود دارد عبارتند از:
اگزما (درماتیت اتوپیک)
پسوریازیس (سوریازیس)
• کاندیدا (عفونت مخمری)
درماتیت تماسی
• بیماری هیلی-هیلی (بسیار نادر است)
• به عنوان علامت اختلالات خودایمنی مثل تیروئیدیت هاشیموتو
سرطان پستان التهابی
ماستیت (التهاب یا عفونت بافت پستان)
• گزش حشرات
آکنه

علل کهیر روی پستان
کهیرها مقدمتاً به وسیله رهش ماده شیمیایی هیستامین توسط بدن که در واکنش‌ آلرژیک تکثیر می‌گردد ایجاد می‌شوند. بر مبنای اعلام "آکادمی درماتولوژی آمریکا" (AAD)، چند آلرژن معمول و عوامل محیطی که می‌توانند محرک ایجاد کهیر باشد عبارتند:
• موی حیوانات
• نیش یا گزش حشرات
• گرده
• غذا
• دارو
• لاتکس
برآمدگی‌های التهابی ممکن است در صورت تماس پوست با مواد تحریک‌ کننده مثل انواع عطر، یا شوینده‌ها ظاهر شوند. کهیرها می‌توانند یک علامت بیماری خودایمنی باشند و با شیوع کمتر ممکن است بر اثر عفونت ویروسی ایجاد شوند. کهیرها و دیگر راش‌ها به عنوان یک علامت برخی مبتلایان به COVID-19 گزارش شده‌اند.
دیگر علل محتمل و عوامل تقویت کننده کهیرها شامل موارد زیرند:
• ورزش
• وضعیت‌های غیر عادی هوا
استرس
• بیماری تیروئید
لوپوس
واسکولیت
• فشار بر پوست (برای مثال توسط لباس یا گیره)
آب (حرارت، مواد شیمیایی)
• لنفوما (لنفوم)
• ماستوسیتوسیس (ماستوسیتوزیس)
• انواع عفونت
اگر کسی در ناحیه پستان دچار کهیر گردد، ممکن است است در دیگر نقاط بدن نیز دچار آنها شده باشد، که به ویژه در مورد واکنش آلرژیک مصداق دارد.

کهیر با علت ناشناخته
در حالی که می‌توان کهیر را به برخی محرک‌ها مرتبط دانست در بسیاری موارد نیز ممکن است ایدیوپاتیک باشد که به معنی ناشناخته بودن علت است.
زمانی که کهیرهای با علت ناشناخته بیش از 6 هفته پیدا و پنهان شوند این وضعیت یوریتیکاریای خودبخودی مزمن نامیده می‌شود. درمان این اختلال شامل استفاده از آنتی‌هیستامین و داروهای دیگر و تغییرات رژیم غذایی است.

راش‌های مشابه کهیر
راش‌ها و اشکال دیگر اختلال پوستی می‌توانند نمای ظاهری کهیر را به خود بگیرند. به هر حال اغلب عوامل تعریف کننده منحصر به فردی وجود وجود دارند که می‌توانند در تمایز بین انواع راش کمک کننده باشند. انواع راش با احتمال ایجاد علایم شبه کهیر عبارتند از: نیش حشرات، اگزما، سرطان پستان التهابی

تشخیص کهیر روی پستان
برای تشخیص یک راش روی پستان یا ناحیه سینه دکتر نیاز دارد تا معاینه بالینی انجام دهد. پزشک ممکن است بر مبنای علایم و نیز شرح حال پزشکی بتواند به شخص بگوید که راش ایجاد شده به شکل مستقیم به آلرژی مرتبط است. پزشک ممکن است تست‌های آزمایشگاهی نیز درخواست کند.
اگر دکتر به این نتیجه برسد که راش شخص کهیر به علت آلرژی یا یک عامل تحریک کننده است احتمالاً یک پماد استروئید موضعی تجویز می‌کند. در مرحله بعد یک زمان‌بندی برای بررسی ماهانه وضعیت مشخص خواهد شد.
دکتر ممکن است شخص را به یک آلرژیست ارجاع دهد و انجام تست آلرژی را توصیه کند. این کار کمک می‌کند تا مشخص گردد که بدن شخص به کدام ماده آلرژی‌زا واکنش نشان می‌دهد که به اجتناب از آن کمک می‌کند.
اگر راش ایجاد شده پس از گذشت یک ماه برطرف نشود، یا اگر ظن به سرطان پستان التهابی یا بیماری پاژه مطرح باشد، برای تعیین علت معمولاً بیوپسی انجام خواهد شد. پزشک شخص را برای ارزیابی بیشتر شامل انجام تست‌های تصویربرداری به یک انکولوژیست (متخصص سرطان) معرفی خواهد کرد.

درمان کهیر روی پستان
درمان کهیر روی پستان به علت زمینه‌ای بستگی دارد. اگر کهیرها به آلرژی مرتبط باشد پزشک موارد زیر را توصیه می‌کند:
• اجتناب از مواد محرک مثل صابون‌های معطر، برخی مواد شوینده، گرده گیاهان و برخی غذاها
• پوشیدن لباس راحت
• مصرف آنتی‌هیستامین‌های غیر نسخه‌ای یا نسخه‌ای برای کمک به توقف واکنش بدن در برابر مواد آلرژی‌زا
• درمان با کورتیکوستروئید (موضعی یا خوراکی)، بر مبنای یک دوره درمانی کوتاه مدت برای کاهش التهاب شدید
• استفاده از تزریق‌های آلرژی برای کمک به کاهش تدریجی حساسیت به برخی مواد آلرژی‌زا
• دریافت آمپول امالیزومب (زولیر)، صرفاً برای درمان کهیرهای ایدیوپاتیک مزمن
• مصرف داروهای تنظیم‌ کننده ایمنی یا سرکوب کننده سیستم ایمنی
• مصرف آنتاگونیست‌های گیرنده لکوترین (اغلب مورد استفاده برای آسم و آلرژی)، که یک گزینه درمانی جدید محسوب می‌شود
اگر مشخص گردد که یک حشره مسبب راش است، ممکن است نیاز به نظافت محیط و ضد عفونی آن باشد. احتمالاً شخص به مصرف یک داروی خوراکی یا موضعی نیز نیاز خواهد داشت.
اگر علی‌رغم درمان برگشت کهیر ادامه یابد، دکتر ممکن است شخص را به یک متخصص داخلی ارجاع دهد. این متخصص می‌تواند به از تشخیص خارج کردن هر گونه اختلال پزشکی زمینه‌‌ای مسبب کهیر کمک کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
پزشک باید هر گونه راش غیر معمول بر روی پستان را ارزیابی کند. این موضوع به ویژه زمانی مصداق دارد که راش مبتلابه شخص علی‌رغم درمان پس از چند هفته بازگشت کرده باشد. شخص ممکن است از مشورت با متخصصانی مثل آلرژیست‌ها، متخصص پوست، ایمنی‌شناس یا متخصص داخلی سود ببرد.
اگر کهیر با علایم شدیدی مثل ورم صورت و مشکلات تنفسی همراه باشد درمان اورژانسی نیاز خواهد بود. این وضعیت می‌تواند نشانه آنافیلاکسی باشد که به شکل بالقوه مشکلی مهلک محسوب می‌شود.
در صورت مواجه شدن با هر گونه ترشح نوک پستان یا برآمدگی روی آن شخص باید به پزشک مراجعه کند. این وضعیت‌ها ممکن است نشانه وجود یک عفونت باشند.

خلاصه
یافتن راش روی پستان می‌تواند نگران کننده باشد اما مهم است بدانیم که طیفی از علل در این مورد مطرحند. سعی کنید در شرایط فقدان تمامی اطلاعات لازم موضوع را جمع‌بندی نکنید. موضوع مستند کردن وضعیت راش را بر مبنای گرفتن عکس یا یادداشت برای کمک به تشخیص در مد نظر قرار دهید و در صدد مشورت با پزشک باشید.
کهیرها فقط یک علت بالقوه راش پستان محسوب می‌شوند. اغلب اوقات این وضعیت نوعی واکنش آلرژیک است که به صورت برآمدگی قرمز رنگ بسیار خارش‌دار خود را نشان می‌دهد. حشره‌گز شدن، اگزما، سرطان پستان التهابی [سرطان التهابی پستان] و دیگر اختلالات نیز می‌توانند راش‌های شبه کهیر یا برآمدگی روی قفسه سینه ایجاد کنند.
اگر راش روی پستان بدتر شود، یا اگر در طول چند روز از بین نرود به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند در تشخیص و درمان در صورت لزوم اقدامات لازم را توصیه کند./کهیر روی پستان: علل، شناسایی و درمان
کلیر وایتمن، کریستین چرنی

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Hives on the Breast: Causes, Identification, and Treatment
Medically reviewed by Clare Wightman MS, PAC, Dermatology, Medical Research —
Written by Kristeen Cherney
On January 18, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

مروری بر انواع شایع آلرژی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.