دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خشکی پلک چشم: علل، درمان، و مداوای خانگی

 بلفاریت, کورتیکوستروئید, باکتری, آنتی‌بیوتیک, موضعی

عوامل تحریک کننده خارجی، محیط زیست، و سالخوردگی همگی می‌توانند باعث خشکی پلک چشم شوند

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
نشانه‌ها و علایم
◄ علل
◄ درمان
◄ مداوای خانگی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهپوست پلک چشم ما در مقایسه با دیگر قسمت‌های بدن حالت منحصر به فردی دارد. این پوست نازک‌تر از پوست قسمت‌های دیگر است، و چربی زیادی در بستر آن وجود ندارد. به علاوه پلک چشم و نواحی اطراف آن عروقی هستند بدین معنی که مقدار زیادی خون از طریق رگ‌های پیرامون آن جریان پیدا می‌کند. بنابراین مواد تحریک کننده یا اختلالات پوست بیشتر محتمل است که بر پلک چشم بیش از دیگر بخش‌های بدن تأثیر بگذارند.


نشانه‌ها و علایم
خشکی پوست پلک چشم می‌تواند باعث فلس‌وار، پوسته پوسته شدن و زبر شدن پلک چشم گردد. علایمی که ممکن است خشکی پوست پلک چشم را همراهی کنند شامل تحریک و خشکی در کنار موارد دیگر است.
اگر کسی دچار خشکی پلک چشم باشد در عین حال ممکن است ترشح و تشکیل پوسته را بر روی پلک چشم و مژه‌ها تجربه کند. شخص ممکن دچار سرخی روی پلک چشم و اطراف آن گردد.
علایم در عین حال ممکن است بر اثر نوع اختلال زمینه‌ای متفاوت باشند.


علل
چند علت مختلف برای ایجاد اختلال مورد بحث مطرحند. عوامل تحریک کننده خارجی، محیط زیست، و سالخوردگی همگی می‌توانند باعث خشکی پلک چشم شوند.
عوامل دیگری هستند که می‌توانند باعث خشکی پوست روی پلک چشم شوند که نیاز به مراقبت پزشکی بیشتری دارند. این اختلالات زمینه‌ای ممکن است از نظر شدت و دورنما متفاوت باشند. برخی از آنها درماتیت تماسی، درماتیت اتوپیک یا بلفاریت را شامل می‌شوند.

محیط زیست
محیط زیست شما می‌تواند باعث خشکی پلک چشم شود. وقتی این محیط سرد می‌شود رطوبت کمتری در هوا هست. اقلیم‌های خشک و هوای سرد می‌توانند خشکی پوست ایجاد کنند. اتاق‌های فاقد رطوبت کافی نیز می‌توانند همین تأثیر را ایجاد کنند.
به علاوه، اگر کسی مکرراً در معرض هوای داغ قرار گیرد، ممکن است دچار خشکی پلک چشم شود. این وضعیت ممکن است در نتیجه دوش آب داغ یا شستشوی صورت ایجاد گردد.

پیری
وقتی ما پیر می‌شویم پوست ما بیشتر مستعد خشکی می‌شود. شخص ممکن است با بالا رفتن سن به ویژه در سنین 40 و بالاتر نیاز به مراقبت بیشتری از پوست خود داشته باشد.
از دست دادن غدد روغنی و تعریق با بالا رفتن سن شایع است. به مرور زمان، پوست نازک‌تر می‌شود، چربی خود را از دست می‌دهد و ممکن است نمای ظاهری صیقلی‌تری پیدا کند. به همین دلایل پیری می‌تواند به خشکی پلک چشم منجر گردد.

درماتیت تماسی
خشکی پوست یا پلک چشم ممکن است نتیجه درماتیت تماسی باشد. این اختلال زمانی بروز می‌کند که پوست با یک ماده تحریک کننده مواجه می‌شود. این وضعیت می‌تواند به خشکی، سرخی، تحریک یا ورقه ورقه شدن پوست منجر گردد.
مواد تحریک‌گری که می‌توانند درماتیت تماسی ایجاد کنند شامل موارد زیرند:
• محصولات مخصوص مو شامل شامپو، کاندیشنر، و محصولات حالت دهنده مو
• صورت‌شورها
• مرطوب کننده‌ها
• مواد آرایشی
• ضد آفتاب
• تاب دهنده‌ها یا پیچنده‌های مژه
• کلر موجود در استخر شنا
• گرد و غبار
محصولات دارای رایحه، فلزاتی مثل نیکل، و برخی مواد شیمیایی ممکن است درماتیت تماسی ایجاد کنند. شخص ممکن است حتی به شکل ناخودآگاه دچار درماتیت تماسی شود. این وضعیت ممکن است در صورت تماس دست با پلک چشم پس از تماس با یک ماده محرک ایجاد شود یا مالیده شدن صورت به یک حوله یا بالش خواب که ماده محرک روی آن وجود دارد. حتی پولیش کردن ناخن انگشتان یا کشیده شدن جواهر آلات به روی پلک چشم می‌تواند به درماتیت تماسی منجر گردد.
احتمال ابتلاء به درماتیت تماسی در هر مقطعی از زندگی وجود دارد. شخص ممکن است به شکلی ناگهانی نسیبت به برخی مواد دچار آلرژی شود، حتی اگر پیشتر نسبت به آن ماده حساسیتی نداشته بوده باشد. این موضوع را باید به خاطر بسپریم که مواد مورد استفاده ما ممکن است بی‌اطلاع ما با تغییر ترکیبات عرضه شوند.

درماتیت اتوپیک
درماتیت اتوپیک اختلال دیگری است که می‌تواند به خشکی پلک چشم منجر شود. این اختلال می‌تواند باعث لایه برداشتن پوست و نیز خارش، سرخی و ترشح آن شود.
این اختلالی است که معمولاً بیشترین شیوع را در کودکان خردسال دارد. درماتیت اتوپیک ممکن است به شکل درماتیت تماسی خود را نشان دهد بنابراین تشخیص آن بر عهده پزشک است. این اختلال ممکن است نتیجه وراثت، محیط زیست، یا سیستم ایمنی بدن باشد. درماتیت اتوپیک حالت مزمن دارد اما فرد مبتلاء می‌تواند در مورد شرایط عود آن آموزش مناسب ببیند و اختلال مزبور را در طول زندگی خود مدیریت کند.

بلفاریت
بلفاریت بر روی پلک چشم بروز می‌کند و نتیجه وجود باکتری یا اختلال دیگری در سلامت مثل روساسه است. بلفاریت بر روی خط مژه چشم یا لبه داخلی چشم در آنجا که به توپی چشم می‌رسد بروز کند. بلفاریت باعث پوسته دادن روی پلک چشم و همچنین تحریک، سوخی، سوزش، اشک، فلس‌وار شدن و موارد دیگر می‌شود.


درمان
برای درمان خشکی پلک چشم بسته به اختلال موجب آن داروها نسخه‌ای و غیر نسخه‌ای در دسترسند.
در مورد درماتیت تماسی پزشک ممکن است یک کورتیکوستروئید (کورتیکواستروئید) موضعی نسخه‌ای یا غیر نسخه‌ای را برای درمان خشکی پوست تجویز کند. کورتیکوستروئیدها باعث کاهش التهاب می‌شوند. دکتر این دارو را فقط برای مصرف کوتاه مدت روی پلک چشم توصیه می‌کند، و علت آن نازک بودن پوست پلک چشم است.
پزشک همچنین ممکن است برای رفع درماتیت اتوپیک کورتیکوستروئید تجویز کند. برای کاهش خارش و ورم امکان استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها و دیگر پمادهای موضعی وجود دارد.
بهترین روش درمان بلفاریت حفظ بهداشت مناسب و خارج کردن قی‌های ایجاد شده است. پزشک ممکن است برای حفظ رطوبت چشم قطره‌های اشک مصنوعی تجویز کند. پزشکان در عین حال برای درمان بلفاریت ناشی از باکتری آنتی‌بیوتیک موضعی و خوراکی تجویز می‌کنند.


مداوای خانگی
شخص ممکن است به مرور زمان متوجه شود که چه عاملی باعث خشکی پوست بر روی پلک چشم وی می‌گردد و راه مدیریت آن را در محیط خانه یاد بگیرد. پوست خشک در قسمت مزبور ممکن است ایزوله شده و با برخی تغییرات کوچک در سبک زندگی مداوا شود.
در اینجا راه‌هایی برای درمان اختلال مزبور ارائه می‌شود:
• افزودن رطوبت به محیط زندگی مثل استفاده از یک دستگاه بخور
• اجتناب از قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم با استفاده از کولر، دوش و حمام کوتاه مدت و شستشوی صورت فقط یک بار در طول روز.
• تمیز کردن صورت با صابون‌ها و پاکسازی کننده‌های صورت فاقد رایحه و ملایم برای پوست.
• تمیز کردن پلک چشم با پاکسازی کننده‌های ایمن برای آن.
• مرطوب نگه داشتن پوست با استفاده از لوسیون‌ها یا کرم‌های فاقد رایحه.
• خودداری از لمس پلک چشم با انگشت.
• استفاده از کمپرس سرد برای پلک چشم با هدف نرم کردن خشکی، تحریک و خارش پوست
• استفاده از کمپرس گرم برای نظافت دوست در صورت شک ابتلاء به بلفاریت.
پیشگیری از خشکی پوست یک راه مهم برای اجتناب از علایم ناخواسته است. برای افراد دچار درماتیت اجتناب از تماس با مواد تحریک کننده ضروری است. در این مورد شخص باید استفاده از وسایل محافظ را برای اجتناب از تماس با مواد تحریک کننده لحاظ کند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت ظن ابتلاء به موارد جدی‌تر مثل درماتیت تماسی شخص باید به پزشک مراجعه کند.
شما باید در شرایط زیر نیز به پزشک مراجعه نمایید:
• پلک چشم برای مدتی طولانی به حالت خشک باقی مانده است
• وضعیت مبتلابه شما در حال بدتر شدن است
• ظن ارتباط وضعیت مورد بحث به اختلالی جدی‌تر وجود داشته باشد
• شخص دچار علایمی همراه دیگری باشد که باعث نگرانی هستند


خلاصه
در صورت دچار شدن به خشکی پوست در ناحیه پلک چشم نیازی نیست تا مضطرب شوید. دلایل متعددی برای بروز وضعیت مزبور وجود دارد و بسیاری از موارد منجر به اختلال مزبور را می‌توان در محیط خانه درمان و در آینده از بروز مجدد آنها پیشگیری کرد.
اختلالات زمینه‌ا سلامت که باعث بروز اختلال مزبور می‌شوند و نیز موارد ادامه‌دار یا بدتر شونده آن باید توسط پزشک درمان گردند./خشکی پلک چشم: علل، درمان، و مداوای خانگی
دکتر جنا استادارد، ناتالی سیلور

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Why Do My Eyelids Feel Dry?
Medically reviewed by Jenna Stoddard, OD —
Written by Natalie Silver —
Updated on December 8, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.