دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگزما: آنچه دانستنش نیاز است

درماتیت استاسیس, گلیسرین, اسید لاکتیک, هیدروکورتیزون, آنتی‌هیستامین, نوردرمانی, سیکلوسپورین, . کرم الیدل, پماد پروتوپیک, دوپیلومب

اگزما مسری نیست، بنابراین از کسی به دیگری منتقل نمی‌شود

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ علایم اگزما
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ انواع اگزما
◄ علل و ریسک فاکتورهای اگزما
◄ محرک‌های اگزما
◄ تشخیص اگزما
◄ درمان اگزما
◄ پیامدهای اگزما
◄ پیشگیری از عود اگزمااگزما گروهی از اختلالات است که باعث التهاب یا تحریک پوست می‌شود. شایع‌ترین نوع آن درماتیت اتوپیک یا اگزمای اتوپیک است. "اتوپیک" به ضعف شخص نسبت به اختلالات آلرژیک مثل آسم و تب یونجه اشاره دارد.
اگزما مبتلابه 10 تا 20 درصد اطفال و در حدود 3 درصد بزرگسالان و کودکان آمریکایی است. اکثریت کودکان تا سن ده سالگی برای مشکل غلبه می‌کنند. در بعضی افراد علایم برای مابقی زندگی به تناوب ادامه می‌یابد.
هیچ علاجی برای اگزما وجود ندارد اما اکثریت افراد می‌توانند علایم مبتلابه خود را با درمان و اجتناب از تحریک بیماری مدیریت کنند. اگزما مسری نیست، بنابراین از کسی به دیگری منتقل نمی‌شود.


علایم اگزما
اگزما در هر بیماری نمای متفاوتی دارد. و عود بیماری همیشه در همان محل قبلی رخ نمی‌دهد.
فارغ از اینکه کدام قسمت پوست درگیر شده باشد، اگزما همیشه با خارش همراه است. این خارش همیشه پیش از راش آغاز می‌شود. پوست در عین حال ممکن است درگیر موارد زیر شود:
• سرخ
• خشک
• ترک خورده
• حالت چرم‌وار

علایم در اطفال
در اطفال، راش خارش‌دار می‌تواند به ترشح، ورقه ورقه شدن پوست عمدتاً روی صورت و جمجمه منجر شود. این اتفاق در عین حال ممکن است بر روی بازوها، پاها، پشت‌ و قفسه سینه بیفتد.

علایم در کودکان
کودکان و نوجوانان معمولاً دچار یک راش در قسمت خم آرنج، پشت زانوها، روی گردن یا در مچ دست یا مچ پا می‌شوند. این راش پوسته داده و خشک می‌شود.

علایم در بزرگسالان
راش معمولاً بر روی صورت، پشت زانوها، مچ، دست یا پا ظاهر می‌شود.
پوست احتمالاً بسیار خشک، ضخیم یا ورقه ورقه می‌شود. در افراد دارای پوست روشن، این نواحی ممکن سرخ رنگ شده و سپس به قهوه‌ای تغییر رنگ دهند. در افراد دارای پوست تیره، اگزما می‌تواند به رنگدانه‌های پوست آسیب زده ناحیه تحت تأثیر را روشن‌تر یا تیره‌تر کنند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجهه با موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
• اگر متوجه نشانه‌های عفونت مثل تب، سرخی، گرمی، یا تاول شوید
• اگزما ناگهان تغییر کرده یا بدتر شود
• درمان کارآیی نداشته باشد


انواع اگزما
اگزما شامل اختلالاتی مثل موارد زیر است:
• درماتیت اتوپیک. این نوعی از بیماری مزبور است که مردم معمولاً در زمان صحبت از آن "اگزما" می‌نامند.
درماتیت تماسی. تقریباً هر کسی در مقطعی از زندگی خود دچار این بیماری می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست در تماس با چیزی قرار می‌گیرد که باعث راش می‌شود.
• اگزمای دیسیدروتیک. این اختلال زمانی بروز می‌کند که پوست شخص آن گونه که باید از خود محافظت نمی‌کند.
• اگزمای نومولار. افراد دچار این نوع اگزما به زخم‌های گرد مبتلاء می‌شوند، اغلب زمانی که پوست آنان بر اثر سوختگی یا نیش حشرات آسیب می‌بیند.
• درماتیت سبورئیک. این نوع در آن نواحی از بدن رخ می‌دهد که مقدار زیادی غدد روغنی وجود دارد. وقتی اتفاق مزبور روی جمجمه روی دهد شوره نامیده می‌شود.
• درماتیت استاسیس. این نوع در افرادی ایجاد می‌شود که با مشکل ضعف گردش خون، معمولاً در ناحیه زیر زانوها مواجه هستند.


علل و ریسک فاکتورهای اگزما
کارشناسان هنوز دقیقاً علل اگزما را نمی‌دانند. چیزهایی که ممکن است احتمال بروز آن را افزایش دهند عبارتند از:
• یک پاسخ ایمنی به چیزی تحریک کننده
• وجود مشکلاتی در حایل پوستی شخص که اجازه تبخیر رطوبت و ورود اجرام را می‌دهد
• تاریخچه خانوادگی انواع دیگر آلرژی یا آسم


محرک‌های اگزما
برخی افراد در پاسخ‌ به چیزهایی مثل موارد فهرست شده در زیر دچار راش خارش‌دار شده‌اند:
• پارچه زبر یا پرزدار
• احساس گرما یا سرمای شدید
• محصولات مورد استفاده در خانه مثل صابون یا مواد شوینده
• شوره حیوانات
• عفونت‌های تنفسی یا سرماخوردگی
استرس
• عرق کردن


تشخیص اگزما
تستی برای مشخص کردن اگزما وجود ندارد. پزشک احتمالاً این بیماری را از طریق معاینه پوست و طرح چند پرسش تشخیص خواهد داد.
از آنجا که بسیاری از مبتلایان اگزما در عین حال دچار آلرژی هستند، پزشک ممکن برخی تست‌های آلرژی را در دستور کار قرار دهد. کودکان دچار اگزما مشخصاً باید تست‌های آلرژی انجام دهند.


درمان اگزما
هدف درمان اگزما کاهش و پیشگیری از خارش است که می‌تواند به عفونت منجر گردد.

مداوای خانگی برای اگزما
برخی کارهای قابل انجام در محیط خانه می‌توانند به فروکش علایم کمک کنند.
مرطوب کننده. از آنجا که پوست شخص خشک و خارش‌دار است، پزشک لوسیون‌ها و کرم‌هایی را برای مرطوب نگه داشتن آن توصیه خواهد کرد. این محصولات باید چند بار در روز مورد استفاده قرار گیرند که استفاده پس از دوش گرفتن جزء این موارد است. ژل‌های نفتی و روغن دارای مواد معدنی کارآیی خوبی دارند زیرا یک لایه حایل ضخیم برای پوست ایجاد می‌کنند.
محصولات دارای گلیسرین، اسید لاکتیک، و اوره نیز ممکن است کمک کننده باشند زیرا به پوست آب اضافه می‌کنند. این محصولات در شرایط مرطوب بودن پوست مثل موارد پس از حمام کردن استفاده می‌شوند تا به مرطوب نگه داشتن پوست کمک کنند.
کرم‌های هیدروکورتیزون و آنتی‌هیستامین‌ها. محصولات غیر نسخه‌ای مثل کرم هیدروکورتیزون و آنتی‌هیستامین نیز مفیدند. هیدروکورتیزون یک استروئید است که برای مهار سرخی، خارش و ورم می‌تواند کمک کننده باشد. انواع قوی این محصولات با نسخه پزشک در دسترسند.
مالیدن هیدروکورتیزون بر اکثر قسمت‌های بدن به میزان چهار تا 7 بار در روز ایمن است به شرطی که شخص زن باردار یا شیرده نباشد. این دارو را باید از چشم‌ها، مقعد و ناحیه تناسلی دور نگه داشت.
برخی افراد نسبت به هیدروکورتیزون واکنش شدید نشان می‌دهند. در صورت مواجه شدن با مشکلات تنفسی یا دشواری بلع شخص باید به اورژانس مراجعه کند.
داروهای غیر نسخه‌ای آلرژی ممکن است برای خارش پوست ناشی از اگزما کارآیی نداشته باشند. اما آنتی‌هیستامین‌هایی که به عنوان خواب‌آور شناخته می‌شوند ممکن است در صورت استفاده قبل از خواب برای کمک به خوابیدن مفید باشند.
بلغور جو دوسر کلوئیدی. این فرآورده را پس از حمام آب ولرم استفاده کنید.
لفاف خیس. در زمان عود اگزما، استفاده از گاز خیس، بانداژ، یا تکه‌های پارچه نرم در آب خنک و قرار دادن آن روی پوست مفید است. خنکی باعث تخفیف خارش می‌شود و رطوبت به کارآیی بیشتر کرم یا لوسیون کمک می‌کند. ناحیه را به دقت با یک رویه خشک (مثل پیژامه) بپوشانید و اجازه دهید تا چند ساعت یا در طول شب به همین وضعیت باقی بمانند.
در مورد مدت استفاده از این نوع مداوا با پزشک مشورت کنید. در صورت استفاده زیاد از پوشش خیس برای پوست احتمال عفونت وجود خواهد داشت.
قطران زغال. پزشک ممکن است استفاده از قطران زغال سنگ را پیشنهاد کند. استفاده از قیر خام برای درمان اگزما و دیگر مشکلات پوست بیش از 2000 سال است که انجام می‌شود. اگرچه این کار با کثیف شدن همراه است و بسیاری از مردم بوی تند آن را دوست ندارند امکان آرامش پوست با این ماده وجود دارد.
لوسیون کالامین (اکسید زینک، اکسید فریک) را می‌توان در یخچال قرار داد و آنها به سرعت باعث تخفیف خارش می‌شوند.
تکنیک‌های ریلکسیشن. ارتباطی قوی بین استرس و پوست وجود دارد. به علاوه، در شرایط دچار بودن به احساسات حاد پوست ما در برابر خراشیدگی آسیب‌پذیرتر است.
خود-هیپنوتیزم کردن، مدیتیشن، و بیوفیدبک تراپی همگی برای فروکش علایم اگزما مفید نشان داده‌اند. شخص در عین حال ممکن است به یک درمانگر مراجعه کند. درمانگر می‌تواند در تغییر عادت‌ها یا افکار منفی که ممکن است به مشکلات پوستی اضافه کنند نقش مثبتی ایفا کند.

داروها
پزشک همچنین ممکن است کرم‌ها و پمادهای کورتیکوستروئیدی را برای کاهش التهاب تجویز کند. اگر ناحیه درگیر عفونی شود احتمالاً به آنتی‌بیوتیک نیاز خواهد بود.
دیگر گزینه‌ها شامل داروهای قطران (مواد شیمیایی کاهش دهنده خارش)، نوردرمانی (با استفاده از نور ماوراء بنفش)، و داروی سیکلوسپورین است.
FDA دو داروی موسوم تعدیل کننده‌های ایمنی موضعی (TIMs) را برای موارد خفیف تا متوسط اگزما تأیید کرده است. کرم الیدل و پماد پروتوپیک از طریق تغییر پاسخ سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از عود بیماری عمل می‌کنند.
FDA به پزشکان هشدار داده است که در کاربرد الیدل و پروتوپیک مراقب باشند زیرا نگرانی‌هایی در مورد خطر سرطان مطرح است. این دو محصول در عین حال هشدار "جعبه سیاه" FDA را همراه دارند تا به پزشکان و بیماران ریسک‌های بالقوه یادآوری شود. این هشدار به دکترها توصیه می‌کند دو داروی مزبور را فقط به صورت کوتاه مدت و پس از عدم موفقیت دیگر داروهای اگزما در بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال تجویز کنند. این داروها نباید برای بچه‌های زیر دو سال تجویز گردند.
یک داروی بیولوژیک به نام دوپیلومب (دوپیکسنت) از سوی FDA برای موارد متوسط تا شدید اگزما تأیید شده است. داروهای بیولوژیک مانع از اتصال برخی پروتئین‌ها به گیرنده‌های سلولی می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا با ممانعت از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی از التهاب پیشگیری به عمل آید.


پیامدهای اگزما
پیامدهای اگزما شامل موارد زیرند:
• عفونت
• جای زخم
• کمبود خواب به علت خارش


پیشگیری از عود اگزما
برخی موارد می‌توانند به بیمار کمک کنند تا از طغیان بیماری پیشگیری کرده یا مانع از بدتر شدن آن گردد:
• مرطوب نگه داشتن پوست
• اجتناب از تغییرات ناگهانی در هوا یا رطوبت
• کوشش برای عدم تعریق یا گرم شدن بیش از حد بدن. خنک نگه داشتن بدن باعث کاهش خارش می‌گردد.
• مدیریت کردن استرس. ورزش منظم به کنترل استرس کمک کرده و جریان گردش خون را افزایش می‌دهد.
• اجتناب از پوشیدن برخی لباس‌ها خارش‌آور مثل پشم
• خودداری از کاربرد صابون‌ها، مواد شوینده یا حلال‌های قوی.
• توجه به غذاهایی که ممکن است محرک علایم باشند و اجتناب از آنها
• استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز در اتاق خواب
• در صورتی که فرزند شما به علت سابقه خانوادگی بیشتر مستعد ابتلاء به اگزما باشد، بهترین کار این است که در صورت امکان در سه ماه اول زندگی یا در صورت امکان به مدت بیشتر با شیر مادر تغذیه شود. پزشکان این مورد را برای شش ماه و در حالت کامل تا 1 سالگی بچه توصیه می‌کنند. نوزادان در عین حال باید در برابر مواد آلرژی‌زایی مثل موی حیوان خانگی، هیره‌ها و کپک‌ها محافت شوند./اگزما: آنچه دانستنش نیاز است
دکتر استفانی اس. گاردنر
ترجمه فرهنگ راد

Source:
WebMD Medical Reference
Eczema
Medically Reviewed by Stephanie S. Gardner, MD
On March 02, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.