دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

میکرودرمابراسیون چیست؟

 میکرودرمابراسیون کریستال, هیدرادرمابراسیون, کلاژن, حساسیت, ورم, ساکشن

میکرودرمابراسیون اقدامی ایمن برای اکثر انواع و رنگ‌های پوست محسوب می‌شود

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
میکرودرمابراسیون برای چه کسانی استفاده می‌شود؟
◄ آمادگی برای انجام میکرودرمابراسیون
◄ میکرودرمابراسیون چگونه عمل می‌کند؟
◄ عوارض جانبی میکرودرمابراسیون
◄ پس از میکرودرمابراسیونمیکرودرمابراسیون یک اقدام پزشکی با رویکرد حداقل تهاجمی است که برای تجدید نواخت و بافت پوست به کار می‌رود. این اقدام می‌تواند نمای ظاهری ایجاد شده توسط صدمات آفتاب، چین و چروک، خطوط ظریف، لک‌های مرتبط به افزایش سن، جراحت آکنه، ملازما (ملاسما) و دیگر مشکلات مربوط به پوست و محیط را بهبود ببخشد.
این اقدام از یک اپلیکاتور مخصوص با یک سطح سایش‌دهنده برای خارج کردن لایه بیرونی خارجی پوست با هدف جوانسازی آن استفاده می‌کند.
یک تکنیک متفاوت میکرودرمابراسیون اسپری ذرات ریز اکسید آلومینیم یا بیکربنات سدیم و ساکشن را برای رسیدن به همان بازده به دست آمده توسط سایش سطحی به کار می‌برد.


میکرودرمابراسیون برای چه کسانی استفاده می‌شود؟
میکرودرمابراسیون اقدامی ایمن برای اکثر انواع و رنگ‌های پوست محسوب می‌شود. شخص در صورت درگیر بودن با مشکلات زیر در مورد پوست خود می‌تواند این گزینه درمانی را انتخاب کند:
• خطوط و چین و چروک خفیف
• بیش‌رنگ‌دانگی پوست، دچار بودن به لکه‌های پوستی ناشی از سن و سال و نقطه‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست
• منافذ و جوش‌های سرسیاه بزرگ
• آکنه و جراحت‌های ناشی از آکنه
• کشیدگی پوست
• مبهم به نظر رسیدن بشره
• تون و بافت پوستی ناهموار
• ملازما
• صدمات ناشی از آفتاب


آمادگی برای انجام میکرودرمابراسیون
میکرودرمابراسیون یک اقدام پزشکی غیر جراحی با حداقل رویکرد تهاجمی است. کار بسیار کمی هست که برای آماده شدن در راستای انجام آن باید صورت گیرد.
فکر خوبی است که پیش از اقدام به میکرودرمابراسیون شخص با یک متخصص پوست در مورد مفید و مؤثر بودن انجام این اقدام برای رفع مشکلات مرتبط با پوست خود مشورت کند. وی باید در مورد هر گونه اقدام زیبایی و جراحی که در گذشته انجام داده و نیز آلرژی‌ها و اختلالات پزشکی احتمالاً مبتلابه خود مشورت کند.
ممکن است به شخص گفته شود که از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، کرم‌های برنزه کننده، و موم‌مالی در فاصله یک هفته مانده به درمان خودداری کند. در عین حال ممکن است به شخص توصیه شود که از کرم‌های لایه‌برداری پوست و انواع ماسک پوست در فاصله تقریباً 3 روز پیش از درمان استفاده نکند.
آرایش خود را پاک کرده و صورت خود را پیش از شروع میکرودرمابراسیون پاک کنید.


میکرودرمابراسیون چگونه عمل می‌کند؟
میکرودرمابراسیون اقدامی است که در مطب انجام می‌شود و معمولاً در حدود یک ساعت طول می‌کشد. این اقدام به طور معمول توسط یک متخصص مراقبت از پوست صاحب صلاحیت صورت می‌گیرد که ممکن است زیر نظر یک سوپروایزر خدمات پزشکی مشغول کار باشد یا نباشد. این موضوع بستگی به محل زندگی شخص دارد.
استفاده از بی‌هوشی یا عامل بی‌حس کننده برای میکرودرمابراسیون ضروری نیست.
در طول اقدام شخص روی یک صندلی خوابیده می‌نشیند. متخصص میکرودرمابراسیون از یک دستگاه قابل حمل با دست برای پاشیدن ملایم ذرات یا شن برای پوست لایه بیرونی در نواحی هدف استفاده می‌کند. در پایان درمان، یک مرطوب کننده و نیز کرم ضد آفتاب برای پوست استفاده می‌شود.
میکرودرمابراسیون ابتدا در سال 1996 از سوی FDA مورد تأیید قرار گرفت. از آن زمان تاکنون صدها نوع دستگاه میکرودرمابراسیون تولید شده است.
بر مبنای نوع خاص دستگاه مورد استفاده چند راه مختلف برای انجام میکرودرمابراسیون وجود دارد:

سرابزار با نوک الماس
سرابزار با نوک الماس برای لایه‌برداری ملایم سلول‌های مرده در پوست طراحی می‌شود. همزمان این وسیله آنها را بلافاصله بیرون می‌کشد.
عمق سایش ممکن است تحت تأثیر فشاری که روی ابزار اعمال می‌شود و نیز مدتی که برای ساکشن پوست در نظر گرفته می‌شود تغییر کند. این نوع اپلیکاتور میکرودرمابراسیون عموماً برای نواحی حساس‌تر صورت مثل جاهای نزدیک به چشم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میکرودرمابراسیون کریستال
میکرودرمابراسیون کریستالی از یک سرابزار منتشر کننده کریستال برای اسپری ملایم کریستال‌ها برای روفتن و برداشتن لایه‌های پوست استفاده می‌کند. همانند سرابزار با نوک الماس سلول‌های مرده پوست بلافاصله برداشته می‌شود.
انواع مختلف کریستال‌هایی که ممکن است استفاده شوند شامل اکسید آلومینیم و بیکربنات سدیم هستند.

هیدرادرمابراسیون
هیدرادرمابراسیون تکنیک جدیدتری است. این روش شامل تلفیق لابه‌برداری بدون کریستال همزمان و تزریق فرآورده‌ها به داخل پوست است. گفته می‌شود که این روش تولید کلاژن را تحریک کرده و جریان خون به پوست را به حداکثر می‌رساند.


عوارض جانبی میکرودرمابراسیون
عوارض جانبی متداول در میکرودرمابراسیون شامل حساسیت خفیف، ورم، و سرخی است. این عوارض عموماً در طول چند ساعت پس از درمان برطرف می‌شوند.
ممکن است به شخص توصیه شود که برای به حداقل رساندن خشکی و لایه‌دار شدن پوست از یک مرطوب کننده استفاده کند. وضعیت اخبر اغلب بر اثر فرآیند ساکشن در طول درمان ایجاد می‌شود.


پس از میکرودرمابراسیون
پس از میکرودرمابراسیون وقفه اندکی در زندگی روزمره ایجاد می‌شود یا اصلاً چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد. شخص باید بتواند بلافاصله فعالیت‌های روزمره زندگی خود را از سر بگیرد.
پوست خود را سیراب نگه داشته و از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده کنید. از کاربرد داروهای موضعی آکنه به مدت چند روزی پس از درمان اجتناب نمایید. این موضوع بسیار اهمیت دارد که پوست در مقابل نور آفتاب محافظت شود. پوست ممکن است در هفته‌های نخست پس از میکرودرمابراسیون در مقابل آفتاب حساس‌تر باشد.
شما می‌توانید نتایجی ملموس را بلافاصله پس از این اقدام انتظار داشته باشید. تعداد جلسات میکرودرمابراسیون بستگی به شدت مشکلات پوست و نیز انتظارات شما دارد.
درمانگر شما احتمالاً پلنی را برای به حداقل رساندن جلسات درمانی و همچنین درمان‌های نگهدارنده گهگاهی طراحی خواهد کرد./میکرودرمابراسیون چیست؟
دکتر ریما پاتل، لوسی ویسکو

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
What Is Microdermabrasion?
Medically reviewed by Reema Patel, MPA, PA-C —
Written by Lucie Wisco —
Updated on September 10, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انحراف تیغه بینی - علل، علایم، و درمان

کلوئید یا رشد بیش از حد بافت همبند در محل زخم - چطور از دستش خلاص شویم؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.