دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل و درمان چین و چروک دور دهان

لایه‌برداری شیمیایی, درمابراسیون, میکرودرمابراسیون, میکرونیدلینگ, پلاسمای غنی از پلاکت, فیلرهای حرارتی, بوتاکس, فیس لیفت, ریتیدکتومی

ناحیه دهان یکی از اولین نقاط روی صورت است که در آن چین و چروک ایجاد می‌شود

مقالات پوست / درماتولوژی

• علل چین و چروک دور دهان دور دهان
• انواع چین و چروک دور دهان دور دهان
• چگونه به شکل طبیعی خود را از چروک دور دهان خلاص کنیم
• چگونه با استفاده از درمان پزشکی و زیبایی خود را از شر چروک‌ اطراف دهان و چانه خلاص کنیم
• پیشگیری از چروک اطراف لب‌ها
• خلاصهچین و چروک دور دهان زمانی ایجاد می‌شود که پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد. کلاژن فیبرهایی است که باعث محکم و انعطاف‌پذیر بودن پوست می‌شود. از دست دادن کلاژن به شکل طبیعی با بالا رفتن سن بروز می‌کند، اما همچنین دیگر اجزاء پوستی و برخی عادت‌های سبک زندگی ممکن است این فرآیند را تسریع کنند. چین و چروک دور دهان گرایشی به بروز در نمایان‌ترین شکل در اطراف نواحی نازک صورت شامل دور دهان از خود نشان می‌دهد.
در حالی که هر کسی با بالا رفتن سن دچار چین و چروک دور دهان می‌شود، راه‌هایی برای کم کردن نمای ظاهری آنها وجود دارد. حتی قدم‌هایی هست که می‌توان برای پیشگیری از ایجاد پیش از وقت این چین و چروک‌ها برداشت.


علل چین و چروک دور دهان دور دهان
ناحیه دهان یکی از اولین نقاط روی صورت است که در آن چین و چروک ایجاد می‌شود. بخشی از این وضعیت مربوط به نازک بودن پوست است که در مقایسه با دیگر قسمت‌های بدن دارای کلاژن کمتری است. پس از پشت سر گذاشتن بیست سالگی میزان تولید کلاژن تقریباً 1 درصد در هر سال کاهش می‌یابد.
در کنار کلاژن، جنبه‌های دیگری از فرآیند پیری، مثل از دست دادن الاستین و گلیکوسامینوگلیکان‌ها (GAGs)، که به ترتیب در تقویت انعطاف‌پذری و سیراب شدن پوست مؤثرند، مطرح هستند. این موارد به عنوان پیری ذاتی یا طبیعی شناخته می‌شوند.
در عین حال عوامل غیر ذاتی یا بیرونی وجود دارند که ممکن است ریسک چین و چروک دور دهان زودرس را افزایش دهند. آنها عوامل تأثیرگذار خارجی هستند که می‌توانند مزبور را سرعت ببخشند. مثال‌های در این مورد عبارتند از:
• ژنتیک
دهیدراسیون
• فقر تغذیه
• مصرف دخانیات
استرس
• صدمات ناشی از آفتاب


انواع چین و چروک دور دهان دور دهان
متخصصان زیبایی اغلب به چین و چروک دور دهان زیر عنوان چین و چروک پریورال اشاره می‌کنند. این اصطلاحی کلی برای توصیف خطوطی است که در اطراف ناحیه دهان ایجاد می‌شود. همچنین زیرنوع‌های اختصاصی بیشتری برای چروک اطراف دهان وجود دارد.
خطوط لبخند. خطوط لبخند که به نام خطوط خنده نیز شناخته می‌شود چروک‌هایی است که در طرفین دهان ایجاد می‌شوند. این چروک‌ها که به نام شکن‌های نازولابیال نیز معروفند، در زمان خندیدن یا لبخند زدن بیشتر به چشم می‌خورند.
خطوط ماریونت. خطوط ماریونت نوع دیگری از چروک‌هایی هستند که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند. این خطوط به صورت عمودی از دهان به سمت چانه ایجاد شده و حالتی فروافتاده ایجاد می‌کنند.
خطوط رژ لب. در عین حال چروک‌هایی هست که صرفاً ناحیه لب را درگیر می‌کنند. این چروک‌ها که به نام خطوط عمودی لب یا خطوط سیگاری‌ها نیز شناخته می‌شوند آن گروه از چروک‌های لب هستند که در امتداد لب بالایی و همچنین مستقیماً روی خود لب‌ها ظاهر می‌شوند.


چگونه به شکل طبیعی خود را از چروک دور دهان خلاص کنیم
پیش از مراجعه به متخصص زیبایی برای تجربه‌ای بالقوه زمان-و-هزینه‌بر برای درمان چروک‌های عمقی، برخی مداواهای خانگی هست که شما می‌توانید برای موارد خفیف تا متوسط چروک‌های دور دهان استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این مداواها می‌توانند نمای ظاهری چروک را کاهش دهند اما نمی‌توانند آنها را کاملاً از بین ببرند.

روغن‌های ضروری
در صورت رقیق شدن در یک روغن حامل، برخی روغن‌های ضروری ممکن است استحکام و جبران سلولی پوست را در کمک به کاهش نمای ظاهری چروک‌ها افزایش دهند. پیش از استفاده از روغن ضروری رقیق شده برای صورت، ابتدا باید تست پوستی در جایی مثل قسمت داخلی آرنج چند روزی پیش از کاربرد روغن برای صورت انجام شود تا اطمینان از بابت عدم وجود آلرژی نسبت به روغن ایجاد گردد.
مقدار کمی از روغن را با نوک انگشت روزانه دو بار به اطراف دهان و لب بمالید. این ماده را به طور مستقیم به روی لب‌ها استفاده نکنید. در این مورد استفاده از روغن‌های زیر را می‌توان در مد نظر قرار داد:
• کندر، برای افزایش چرخه جبران سلولی
• لیمو، به علت محتوی آنتی‌اکسیدان آن (پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب به کار نبرید)
• اسطوخودوس، به علت خاصیت ضد اکسیداتیو و ترکیبات شفاء دهنده زخم
• چوب صندل، به علت اثرات ضد التهابی

روغن‌های گیاهی
برخی روغن‌های مشتق از گیاه را که در حالت معمول برای پخت و پز استفاده می‌شوند به شکل بالقوه می‌توان در عین استفاده برای ایجاد رطوبت برای درمان نقاط دچار چین و چروک به کار برد. مقدار کمی از این روغن‌ها را دو بار در روز برای ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. خلاف روغن‌های ضروری روغن‌های گیاهی برای استفاده در ناحیه لب نیز به قدر کافی ایمنند.
تحقیق نشان دهنده آن است که روغن‌های گیاهی دارای اسیدهای چرب ضروری هستند که ممکن باعث تقویت استحکام و انعطاف‌پذیری پوست شوند و نیز با نشانه‌های پاتوژن‌های نشأت گرفته از آفتاب مقابله کنند. موارد زیر را می‌توان در مد نظر قرار داد:
• روغن کرچک
• روغن نارگیل
• روغن هسته انگور
• روغن زیتون
• روغن آفتابگردان


چگونه خود را از شر چروک‌ اطراف دهان و چانه خلاص کنیم
درمان‌های خانگی می‌توانند به کاهش نمای ظاهری خطوط ظریف اطراف دهان کمک کنند. برای درمان چروک‌های عمیق‌تر درماتولوژیست یکی از درمان‌های زیبایی به شرح زیر را توصیه می‌کند.

لایه‌برداری شیمیایی
لایه‌برداری شیمیایی به عنوان یکی از متداول‌ترین درمان‌های ضد سالخوردگی از طریق برداشتن لایه بالایی پوست (اپیدرمیس) برای آشکار کردن لایه صاف‌تر و روشن‌تر زیر پوست عمل می‌کند. این درمان معمولاً به صورت ماهی یک بار برای کمک به حفظ نتایج به دست آمده تکرار می‌شود.

درمابراسیون و میکرودرمابراسیون
هم درمابرسیون و هم میکرودرمابراسیون تکنیک‌های لایه‌برداری هستند که می‌توان آنها را برای کاهش نمای ظاهری چروک اطراف دهان به کار برد. درمابراسیون قوی‌تر است زیرا از برس‌های بزرگ برای زدودن لایه بیرونی پوست و تا چند لایه پوست استفاده می‌کند. میکرودرمابراسیون از کریستال‌های ریز یا نوک الماس برای خارج کردت لایه رویی پوست استفاده می‌برد.

میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ که به نام درمان القاء کلاژن نیز شناخته می‌شود، اقدامی است که از سوزن‌های ریز برای زدودن پوست به واسطه یک دستگاه چرخنده حرارتی یا قلم میکرونیدلینگ استفاده می‌کند. ایده پشت این اقدام آن است که پوست هنگامی که پس از خراش‌های ریز التیام می‌یابد نرم‌تر می‌شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز است تا شخص در طول چند ماه چند جلسه میکرونیدلینگ را پشت سر بگذارد.

پلاسمای غنی از پلاکت
گاهی از اوقات پلاسمای غنی از پلاکت در اقدامی به نام "خون‌آشام صورت" به همراه میکرونیدلینگ استفاده می‌شود. پلاسمای غنی از پلاکت از پلاکت‌های خون خود شخص گرفته می‌شود و پس از سانتریفیوژ به پوست تزریق می‌گردد. پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به ایجاد پوستی با ظاهر هموار برای کاهش چروک‌ها کمک کند، اما احتمالاً نیاز خواهد بود تا شخص پس از یک سال درمان را تکرار کند.

فیلرهای حرارتی
برای خطوط لبخند و ماریونت عمقی، ممکن است متخصص پوست فیلرهای درمال تزریقی را توصیه کند. این فیلرها از ترکیباتی مثل اسید هیالورونیک و پلی-ال-لاکتیک اسید تشکیل شده‌اند که باعث "مهر و موم" ناحیه مورد نظر در پوست برای کمک به رفع موقتی چروک‌ها می‌شوند.
فیلرهای درمال پس از چند ماه از بین می‌روند و نیاز است تا برای بازیابی نتایج اقدام مزبور دوباره انجام شود.

بوتاکس
بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) نیز که از طریق تزریق به کار می‌رود با شل کردن عضلات صورت که ممکن است نمای ظاهری سفت و چروک‌دار ایجاد کنند عمل می‌کند. در حالی که این روش بیشترین شهرت خود را در مورد چروک دور چشم دارد، ممکن است در مورد خطوط لب و ناحیه لب بالایی مفید باشد و همچنین نمای ظاهری خطوط ماریونت را بهبود ببخشد.

بازسازی پوست با لیزر
بازسازی پوست با لیزر روش تهاجمی‌تری برای درمان چروک است. درماتولوژیست در این روش از پرتوهای نور بالا برای خارج کردن لایه رویی پوست استفاده می‌کند، که ممکن است به شکل ناخواسته به جای زخم نیز منجر گردد. مثل انواع دیگر لایه‌برداری پوست، نیاز است تا این درمان پس از چند ماه تکرار شود.

فیس لیفت
جراح زیبایی ممکن است در موارد زیاد بودن چین و چروک ناحیه دهان که به دیگر درمان‌ها خوب جواب نمی‌دهد عمل فیس لیفت (ریتیدکتومی) را توصیه کند. این عمل به صاف شدن چروک و تصحیح افتادگی پوست به واسطه سوراخ‌ها، انتقال چربی، و بالا کشیدن بافت عضلات و پوست کمک می‌کند. مثل دیگر موارد جراحی زیبایی عمل فیس لیفت از جمله اعمال اصلی تلقی می‌شود.


پیشگیری از چروک اطراف لب‌ها
در حالی که شما نمی‌توانید به طور کامل مانع از فرآیند سالخوردگی گردید که به چروک صورت منجر می‌شود، برخی عادت‌های سالم وجود دارند که می‌توانند آغاز روند مزبور را به تأخیر بیندازند که عبارتند از:
• عدم مصرف دخانیات
• عدم استفاده از نی در هنگام نوشیدن
• نوشیدن آب فراوان برای سیراب نگه داشتن بدن
• کاهش میزان مصرف کافئین و الکل
• خوردن غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان مثل انواع میوه و سبزی
• محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب
• برخورداری از دستکم 7 ساعت خواب در طول هر شب
• کاهش استرس روزمره در محیط کار و خانه
• اجتناب از نوسان وزن در صورت امکان
مراقبت مناسب از پوست برای پیشگیری از آغاز زودرس چروک پوست نقش بزرگی دارد. مردم باید صورت خود را دو بار در روز بشویند و مراقبت از آن را با سرم ضد پیری و مرطوب کننده مناسب نوع پوست خود پیگیری کنند. لایه برداری دو بار در هفته برای خلاصی از سلول‌های مرده پوست که می‌توانند چروک‌ها را نمایان‌تر کنند ضروری است.
برخی وبسایت‌ها ورزش‌های صورت را برای کمک به "سفت" کردن پوست به روشی مشابه فیس لیفت تبلیغ می‌کنند. اگرچه ورزش به شکل بالقوه می‌تواند به علت افزایش توده عضلانی نمای ظاهری پوست را بهبود ببخشد، این کار اگر هم نقشی در درمان چین و چروک داشته باشد، نقش ناچیزی است.


خلاصه
بروز چین‌ و چروک‌های دور دهان با بالا رفتن سن طبیعی است. اگر کسی در صدد کاهش نمای ظاهری این خطوط صورت باشد چند گزینه مختلف در اختیار خواهد داشت. مردم برای یافتن بهترین گزینه برای خود باید با متخصص پوست مشورت کنند.
استفاده از محصولات ضد چروک پوست در محیط خانه می‌تواند کمک کننده باشد اما نتایج ممکن است تا چند هفته خود را نشان ندهند. برای مشاهده کارآیی یک محصول تازه تا 3 ماه زمان نیاز است. برای تصمیم‌گیری در راستای تغییر احتمالی یک محصول دستکم باید 6 هفته صبر کنیم.
موازین پیشگیرانه نیز می‌توانند راه درازی را در پیشگیری از بروز چین و چروک دور دهان طی کنند./علل و درمان چین و چروک دور دهان
دکتر سینتیا کاب، کریستین چرنی
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
What Causes Wrinkles Around the Mouth and Can You Treat Them?
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN —
Written by Kristeen Cherney
On June 10, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.